بلیط ارزان هواپیما و مسیرهای پروازی (بخش پایانی)

نکتۀ جالب و شاید جذاب دیگه در خرید بلیط هواپیما به سیاست های گاهاً عجیب و شاید دور از منطق برخی از شرکت های هواپیمایی برمی گرده که صرف نظر از دلیل این سیاست ها، می تونه فرصت های جالبی را برای خرید بلیط ارزون تر به شرط آشنایی با سیستم اونها، در اختیار مسافرین قرار بده. به عنوان مثال گاهی اتفاق می افته که خرید یه بلیط دوطرفه رفت و برگشت از یه بلیط یه طرفه در همان تاریخ و زمان ارزونتره که برای اولین بار در جستجوی پرواز بین کشورهای آمریکای جنوبی این موضوع رو متوجه شدم. به زبون ساده تر اینکه در مواردی مثلا اگه مسافری بلیط دوطرفه بین کشور پرو و ونزوئلا رو می خرید و هرگز حتی از بلیط برگشت اون استفاده نمی کرد، هزینه کمتری رو نسبت به زمانی می پرداخت که صرفاً یک مسیر از همون پرواز رو خریداری می کرد!

%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%88%D9%86_%D9%BE%D8

یه مورد جالب دیگه که در مسیرهای بعضی از خطوط هواپیمایی نظیر آلیتالیای ایتالیا به اون برخوردم این بود که گاهی با اضافه کردن مسیرهایی به انتها و ابتدای مسیر تهران-رم این شرکت، قیمت بلیط ارزان تر از حالتی می شد که صرفاً بلیط رفت و برگشت تهران- رم خریداری بشه! به عنوان نمونه خرداد امسال که برای دوستام بلیط اروپا رزرو کردم، مجموع بلیط چهارمسیره تهران-رم، رم-آتن و در ادامه بارسلون-رمو نهایتاً رم-تهران را با مبلغی کمی بیشتر از هفتصد هزار تومان در ارزون ترین کلاس پروازی خریدم، در حالی که در همون تاریخ ها، تنها بلیط رفت و برگشت تهران-رم قیمتی نزدیک به نهصد هزار تومان داشت!


بنابراین در مجموع اطلاع ازسیاست های گاهی عجیب شرکت های هواپیمایی می تونه علاوه بر در اختیار گذاشتن فرصت های بیشتر پرواز بین مسیرهای دلخواه، هزینه های سفر رو نیز کاهش بده.


از جمله راه های دیگه ارزونتر کردن هزینۀ پروازها به مقاصد عمدتاً دور دست تر، استفاده از فرودگاه های کشورهای همسایه و به صورت خاص تر شهری چون استانبول هست که خودم چندین بار برای سفر به اروپا، کانادا و حتی سفر آینده به آمریکای جنوبی از اون استفاده کرده و خواهم کرد.


اصولاً بی نهایت پرواز ریز و درشتی که روزانه از فرودگاه های استانبول به عنوان یکی ازتوریستی ترین شهرهای دنیا صورت می گیره قابل مقایسه با تعداد و نوع پروازهای انجام شده از تهران نیست که طبیعتاً در بین اونها انتخاب های مناسب و ارزون زیادی نیز وجود داره. ضمن اینکه پروازهای ترک بسیار زیادی چون ترکیش، پگاسوز، سان اکسپرس، اطلس جت و غیره نیز هر روز پروازهای متنوع و زیادی رو به مقاصد متفاوتی از دنیا و گاهی با قیمت های بسیار پایینی انجام می دن. طبیعتا این ارزون تر بودن بلیط ها مخصوصاً برای مقاصد دوردست تری چون آمریکای شمالی یاجنوبی که عموماً بلیط های گرونی دارن از اهمیت بیشتری برخورداره، ضمن اینکه برای مسافرانی که اقتصادی سفر می کنن اتوبوس های
تهران استانبول هر روز و با هزینه های مناسب به صورت زمینی و با پرداخت عوارض خروج بسیار کمتر نسبت به پروازهای خروجی از ایران وجود دارن که نهایتاً می تونه منجر به کاهش قابل توجه در هزینه های سفرشون بشه، به عنوان مثال پرواز استانبول-زوریخ رو با هفتاد هزار تومان و یا بلیط پرواز استانبول به کانادا (رفت به مونترال و برگشت از ونکوور) رو کمی بیشتر از نهصد هزار تومان خریدم که بهای اون پروازهای کانادا از تهران حدود دومیلیون و دویست هزار تومان می شد!

بنابراین توصیه اکید برای دوستانی که با زمان زیاد و هزینۀ کم سفر می کنن اینه که حتماً پروازها را از مبدا های قابل دسترسی دیگه ای مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان و اربیل عراق رو هم چک کنن و شرایط و قیمت ها رو با پروازهای مبدا ایران مقایسه کنن.


نکتۀ شاید نه چندان مفید دیگه به صورت عام، عضویت در باشگاه اعضای مسافرین شرکت های مختلف هواپیمایی ست. به این صورت که با مراجعه به وب سایت این شرکت های هواپیمایی و تکمیل ساده فرم عضویت، کارتی با شمارۀ کاربری اختصاصی براتون صادر می شه که از اون به بعد می تونین همزمان با اخذ کارت پرواز از اون شرکت هواپیمایی و یا حتی بعد از پروازتون، میزان مایل پروازتون رو در سیستم ثبت کنین. عموماً این نکته برای مسافرانی که سالانه پروازهای زیادی را انجام می دن می تونه حائز اهمیت باشه و بعد از رسیدن مایل پروازی اونها به حد مشخصی و البته در زمانهای محدود، می تونن از مزایای متنوع اون از جمله بلیط مجانی هدیه شرکت نیز استفاده کنن. حداقل اهمیت داشتن چنین کارتی اینه که در مواردی که قراره خدمت خاصی به مسافری ارائه بشه اولویت با مسافرین دارای کارت عضویت خواهد بود. باز هم به عنوان نمونه دوبار برای من اتفاق افتاده که صندلی بیزینس کلاس پروازی خالی مونده و بدون هیچ هزینه ای و حتی بدون درخواست من، کارت پروازم در قسمت بیزینس کلاس پرواز صادر شد!


مورد دیگه ای که در خرید بلیط باید به اون توجه داشت تفاوت فاحش قیمت خرید بلیط های یک طرفه و بلیط های رفت و برگشت است. با اینکه فرمول مشخصی برای قیمت گذاری این بلیط ها وجود نداره و همه چیز به سیاست های شرکت هواپیمایی برمی گرده، ولی عموماً برای خرید بلیط یک طرفه مبلغی حدود هشتاد درصد بهای بلیط دوطرفه را باید پرداخت نمود. به این مفهوم که شرکت های هواپیمایی ترجیح می دن مسافرین همزمان با خرید بلیط رفت، بلیط برگشت رو نیز از خود همون شرکت بخرن و بنابراین قیمت مجموع این دو بلیط رو با قیمتی بسیار کمتر از دو بلیط یک طرفه مجزی به فروش می رسونن. بنابراین در بسیاری از موارد خرید بلیط رفت و برگشت از یک شرکت هواپیمایی، بسیار اقتصادی تر از خرید دو بلیط جدای یک طرفه از دو شرکت مختلف خواهد بود.


البته گاهی بسته به نوع مسیر و مقاصد پروازی هر شرکت هواپیمایی، می شه بلیط برگشت را متفاوت از مقصد اولیه و از همون شرکت هواپیمایی و در قالب یه بلیط رفت و برگشت خرید. به عنوان مثال تصور کنین که برنامه سفر به دو کشور آفریقایی کنیا و تانزانیا را دارین، این امکان وجود داره که بلیط رفت را به شهر نایروبی در کنیا و بلیط برگشت را از شهر دارالسلام درتانزانیا در یک بسته از هواپیمایی قطر بخرین و از مزایای ارزونتر بودن بلیط های رفت و برگشت هم استفاده کنین!


نکتۀ مهم دیگه ای که در هنگام خرید بلیط های یک طرفه حتماً باید مدنظر قرار بگیره قواعد مهاجرتی کشور مقصد هست. برای سفر به بسیاری از کشورها با پاسپورت ایرانی و ویزای توریستی امکان ورود به کشور مقصد بدون داشتن بلیط خروجی از نظر قوانین مهاجرتی اون کشورها ممنوعه. برای اطلاع از این موضوع باید قبل از خرید بلیط و مخصوصاً بلیط های اینترنتی، از شرکت هواپیمایی موردنظر، قوانین مهاجرتی کشور مقصد و امکان خرید بلیط یک طرفه را سوال کرد.


%D8%A7%DB%8C%D8%B2%DB%8C_%D8%AC%D8%AA.jp


و اما نکتۀ بسیار مفید دیگه در جهت ارزونتر کردن سفرهای هوایی استفاده از خدمات شرکت های هواپیمایی اقتصادی
(Budget airlines) استکه در سالهای اخیر و با توجه به استقبال مسافرین با بودجه محدود، روز به روز بر تعداد و خدمات اینگونه شرکت های هواپیمایی در سرتاسردنیا افزوده شده.

اصولاً ایده شکل گیری چنین شرکت هایی برای دربرگیری و ارائه خدمات به مسافرینی بود که درحالت عادی توان پرداخت هزینه های سنگین معمول بلیط های پروازها را نداشتن. به این صورت که این شرکت های هواپیمایی با مدیریت و سیاست گذاری های صحیح، سعی در کاهش هزینه های معمول پروازهای خودشون نمودن و به این صورت قیمت فروش بلیط هاشون رو به میزان قابل توجهی کاهش دادن. به این ترتیب با هجوم تقاضا مواجه شدن و عموما با توجه به استقبال بسیار خوب مسافرین، تقریبا تمامی صندلی های خودشون رو تو هر پرواز می فروشن و طبیعتا به سود منطقی و رقابتی هم می رسن.


به عنوان مثالی از کاهش و مدیریت هزینه ها، عموماً این شرکت های هواپیمایی از فرودگاه های فرعی تر و ارزونتر شهرهای بزرگ استفاده می کنن و همچنین فاصل صندلی ها رو در هواپیماهاشون کمتر کردن و امکان خوابوندن پشتی صندلی وجود نداره، همینطور محدودیت بار رو برای مسافراشون اعمال می کنن و یا سیستم سرو غذا و یا پذیرایی را از پروازاشون حذف کردن تا بتونن هزینه ها را کاهش بدن.


این پروازها مخصوصا در اروپا می تونن بسیار کارگشا باشن و گاهی شما با قیمت های باورنکردنی حتی تا دو یورو هم می تونین از کشوری به کشور دیگه پرواز کنین!


البته سیاست فروش بلیط این شرکت های هواپیمایی واقعا متفاوت و گاه پیچیده است، عموما هرچه فاصله زمانی خرید بلیط و پرواز بیشتر باشه شانس مسافر برای خریدن بلیط های ارزون هم بیشتر خواهد بود. نحوه فروش به این صورته که مثلا چند صندلی از این پروازها با نرخهای ارزون گاهی تا زیر 10 یورو به فروش می رسن و به تدریج و همزمان با پرشدن صندلی های بیشتر ، قیمتهای بعدی نیز بیشتر می شن، البته گاهی اتفاق می افته که در زمانهای نزدیک پرواز همچنان صندلی های فروخته نشده زیادی باقی مونده و بنابراین شرکت مجددا قیمت های بسیار پایینی رو برای بلیط ها اعلام می کنه تا خدایی نکرده صندلی خالی و بدون مسافری در پرواز وجود نداشته باشه. سیستم صدور کارت پرواز این شرکت های هواپیمایی هم معمولا بدون شماره صندلی ست و مسافرین به دلخواه صندلی خودشون رو بعد از سوارشدن انتخاب می کنن. معمولا از سوی این شرکت ها ابعاد محدودی برای بار مسافر که می تونه با خودش به داخل کابین و بدون هزینه حمل کنه وجود داره که برای بارهای با ابعاد بزرگتر، مسافرین باید هزینه بار رو نیز در زمان خرید بلیط بپردازن.


%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86_%D8%A7%DB


از جمله معروفترین شرکت های هواپیمایی با نرخ های اقتصادی(Budget Airlines) در اروپا می توان به پروازهای ایزی جت(Easy Jet)، رایان ایر(Ryan Air) و ویزایر(Wizz air) اشاره کرد و یا در آسیا، پروازهای شرکت ایرآسیا(Air Asia) نمونه بسیار خوبی از این پروازهاست. همچنین در مناطق دیگری از دنیا هم چنین پروازهایی به صورت بین المللی و یا داخلی فعال می باشن که اطلاع از وجود چنین شرکت هایی می تونه باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های یه سفر بشه.


%D8%A7%DB%8C%D8%B1_%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8

%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B1.jpg


یکی از جذابیت های این پروازها حداقل برای من، امکان بی برنامه و بی مقصد و بی مسیر سفر کردنه، به این صورت که مثلا در اروپا و با داشتن ویزای شینگن می شه تعیین مقصد رو به دست شرایط ارزون پروازی سپرد، به این صورت که پس از اتمام گشت هر منطقه بر اساس این که ارزونترین پرواز از اونجا به چه مقصدیست مسیر رو تعیین کرد!


و اما نکته پایانی این مبحث طولانی و یا شاید بی انتها اینکه همیشه اولین راه لزوما بهترین راه نیست، با با جستجوی بیشتر و صرف اندک زمانی بیشتر در پی راههای جذاب و بهتر دیگری باشیم.

پایدار باشید.


مطالب مشابه :


بلیط ارزان هواپیما و مسیرهای پروازی (بخش پایانی)

یه مورد جالب دیگه که در مسیرهای بعضی از خطوط هواپیمایی نظیر آلیتالیای ایتالیا به اون برخوردم این بود که گاهی با اضافه کردن مسیرهایی به انتها و ابتدای مسیر تهران-رم این شرکت، قیمت بلیط ارزان تر از حالتی می شد که صرفاً بلیط رفت و ... طبیعتا این ارزون تر بودن بلیط ها مخصوصاً برای مقاصد دوردست تری چون آمریکای شمالی یا جنوبی که عموماً بلیط های گرونی دارن از اهمیت بیشتری برخورداره، ضمن اینکه برای مسافرانی که اقتصادی سفر می کنن اتوبوس های تهران استانبول هر روز و با هزینه های ...
سفر ارزان به استانبول

به هر جهت، به هر زحمتی بود، بلیط رفت پنجشنبه27 اسفند88 و بلیت برگشت یک شنبه 8/1/89را به قیمت رفت67 هزارتومان(قطار سبز!!!! در جه یک 4 تخته)برگشت57 ... رفت و برگشت اتوبوس تهران استانبول 200 هزارتومان(تو روزهاي عادي 150 تومنه ). 3.
راهنمای سفر به استانبول

مسافت کوتاه بین تهران و استانبول، جذابیت های طبیعی و تاریخی استانبول و همچنین عدم نیاز به ویزا برای ورود به ترکیه همه این شهر را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین نقاط دیدنی جهان برای ایرانیان کرده است. بنابراین به جاست ... برای سفر به استانبول سه راه وجود دارد: هوایی ، زمینی با قطار و زمینی با اتوبوس. ... نکته‌ای که باید در انتخاب وسیله سفر به استانبول به خاطر داشت این است که ارز مسافرتی فقط روی بلیط هواپیما داده می‌شود و همین، مطلوبیت‌ استفاده از هواپیما را بیشتر می‌کند.
سفر به آنتالیا

اول ماجرا سفر تركيه رو ، مي گم. سفرهای قبلیمون در ترکیه خیلی باحال بود . یکبار دیگه همُ، قرار شد شهرهای دیگه اش، بریم .چون می خواستیم چندتاشهرشو بریم، تور بدردمون نمی خورد. .قطار تهران -استانبول. بعد از کلی تحقیق این بار هم با قطار رفتیم . ... کلیه امکاناتو داشت .همون جا یک 100 دلاری لیر کردیم . بلیط اتوبوس، 7 صبح قونیه به مبلغ 25 لیرراخریدیم.اتوبوس راس ساعت حرکت کرد.تا یادم نرفته ,قیمت لیردر ان زمان 670 تومان بود . اتوبوساش کلا تمیز و نو بودن و چندین بار پذیرایی، شدیم . ما ازچند ...
قیمت بنزین در ترکیه 3 برابر قیمت بنزین در ایران است

"امیر پایور"گزارشگر بی بی سی طی سفری به ترکیه گزارش خود را این طور آغاز کرد:« استانبول(Istanbul) با حساب حومه اش 14 میلیون نفر جمعیت در خود جای داده است یعنی کمی بیشتر از استان تهران. ... گزارشگر بی بی سی به قیمت های بلیط اتوبوس های ترکیه هم نیم نگاهی داشت و گفت: «بهای بلیط اتوبوس در استانبول معادل 1100 تومان تا 1700 تومان است بسته به این که بلیط تک سفر بخرید یا روزانه» امیر پایور در پایان عنوان کرد: «در کشور بدون یارانه ای مثل ترکیه حمل و نقل عمومی(Public ...
سفر به استانبول

http://www.havas.net/en/shuttle-parking/istanbul-ataturk-airport/ اطلاعات اتوبوس شهری از فرود گاه به داخل شهر ... دو طرف خیابان سنگ‌فرش استقلال مملو از فروشگاه‌ها، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ است و گروه‌های موسیقی در پیاده‌رو برنامه اجرا می‌کنندازجاهای دیدنی دیگر استانبول می باشد که برای خرید جای مناسبی است. ( شبیه خیابان ولیعصر تهران). مسجد سلطان احمد و کاخ توپ کاپی و همچنین ... در ضمن حتی المقدور از هواپیمائی کیش ایر و آسمان بلیط تهیه نکنید وگرنه با تاخیر های چندین ساعت روبرو هستید.
سفرنامه یونان(بخش اول) ویزا، گذر از ترکیه به سمت تسالونیکی

طول سفر یک ماهه از تهران تا تهران، زمینی و هوایی و دریایی، مقصد اصلی گشت و گذارم هم برای کشورهای یونان، ایتالیا، یه گوشه از منطقه آلپ تو فرانسه و یه قسمت از سوئیس برنامه ریزی کردم. ... دو روز قبل از سفر از ترمینال آزادی بلیط اتوبوس به مقصد استانبول خریدم و بعد هم جمع و جور کردن و بستن کوله پشتی و خرید مقداری یورو و البته پشت همه اینا کلی هیجان نهفته در من برای دوره کردن مفاهیم تاریخی یونان و روم و بیزانس تو ذهنم که حالا شاید فرصت تجربه کردن و دیدنشون از نزدیک بهم داده شده بود.
برچسب :