عکس از همه ماشین های پلیس در ایران

عکس از همه ماشین های پلیس در ایران
ماشین پلیس
دهه 1320

 مدلی از بنز قدیمی، حدود 67 سال پیش یعنی در سال 1940 میلادی ساخته و برای به کارگیری در شهربانی روانه تهران شد. در آن روزگار هنوز خودروهای پلیس به چرا‌غ‌های گردان، بی‌سیم و بلندگو مجهز نشده بودند.

دهه 1330
فولکس‌واگن قورباغه‌ای شکل با دو رنگ مشکی و سفید که به یک چراغ‌گردان آبی‌رنگ و یک دستگاه بی‌سیم با برد محدود مجهز شده بود از جمله وسایل نقلیه مورد استفاده پلیس راهنمایی و رانندگی در آن زمان بود. این خودرو هم‌اکنون در پارکینگ نیروی انتظامی خاک می‌خورد.
 خودرو دیگری که در این دهه به کار گرفته شد، بنز بود. در این دو دهه شهربانی کل کشور تقریباً تمام دوران حکومت پهلوی اول و ابتدای دوره پهلوی دوم را با خودروهای آلمانی سپری کرد.


دهه 1340

 
دهه 1340 را باید تقریباً آغاز دوباره ورود خودروهای آمریکایی به این عرصه دانست دوج‌های کرنت شش‌سیلندر ساخت کشور آمریکا با پلاک‌های سه‌رقمی دست‌نویس که حداکثر سرعت آنها به 200 کیلومتر در ساعت می‌رسید از سال 1346 تا 1354 مورد استفاده قرار گرفتند. دوج کرنت دارای یک بلندگوی کوچک بود که بر روی گلگیر جلو و کنار کاپوت نصب می‌شد و مجهز به یک بی‌سیم دستی، چند پروژکتور و یک چراغ گردان ثابت بود. دهه 40 همان دهه‌ای است که افسران زن با موتورسیکلت در سطح شهر تهران تردد می‌کردند (سال 1346) و ضمن راهنمایی خودروها بعضاً آنها را جریمه نیز می‌کردند.

دهه1350


در تمام دهه 1350 در کنار لندرور انگلیسی خودروهای آمریکایی بیوک، شورولت رویال و بنز230 به کار گرفته شدند. بنز230 با چراغ‌های جلو عمودی شش‌سیلندر بودند و حداکثر سرعت آنها برای این کار 220 کیلومتر در ساعت تنظیم شده بود این خودروهای آلمانی از سال 1350 تا 1356 در شهربانی ایران خدمت کردند.


بنزهای 230 پلیس بر روی سقف خود و در وسط آن دارای یک بلندگو بودند که با اهرمی از داخل اتاق به سمت چپ و راست حرکت می‌کرد. پلاک این خودروها نیز دست‌نویس و چهاررقمی بودند. این خودرو هم همچون دوج کرنت از یک بی‌سیم بلندگو و بی‌سیم موتورلا آمریکایی بهره می‌جست. از رنجرور انگلیسی که دارای هشت‌سیلندر و توان حداکثر سرعت 200 کیلومتر در ساعت بود از سال 1354 تا سال 1359 در مناطق کوهستانی و برف‌گیر استفاده شد رنجرورها مجهز به کولرهای سقفی بودند ولی در همان سال‌ها یک دستورالعمل قانونی در حال تبدیل‌کردن خودروهای پلیس به شورولت رویال بود. براساس آن دستورالعمل دستگاه‌های دولتی و نظامی ملزم شده بودند از کالاهای ساخت داخل استفاده کنند و از آنجا که شورولت آمریکایی در ایران مونتاژ می‌شد بنابراین از سال 1356 تا سال 1362 از این خودرو شش‌سیلندر با توان رسیدن به سرعت 220 کیلومتر در ساعت استفاده شددهه 1360

بنز 250 هم از جمله خودروهایی بود که در دهه‌های 50 تا 70 مورد استفاده پلیس قرار گرفت. این خودرو آلمانی شش سیلندر بود و با چراغ‌های افقی قادر بود 200 کیلومتر در ساعت را بپیماید. بنزهای 250 که اول به صورت دنده فرمان (دنده رول) بودند بعدها انواع گیربکسی آن هم وارد کشور شد و مورد استفاده قرار گرفت.مطالب مشابه :


ماشین های پلیس ایران در قدیم

در آن روزگار هنوز خودروهای پلیس به چرا‌غ‌های گردان، بی که به یک چراغگردان آبی‌رنگ و
موتر های پلیس ایران از ابتدا تا امروز

در آن روزگار هنوز خودروهای پلیس به چرا‌غ‌های گردان، بی که به یک چراغگردان آبی‌رنگ و
همه ماشین های پلیس ایران! +تصاویر

فولکس‌واگن قورباغه‌ای شکل با دو رنگ مشکی و سفید که به یک چراغگردان آبی‌رنگ و یک دستگاه
عشق ماشین پلیس

bia2 my world - عشق ماشین پلیس - عشق به هرچی فک کنی - bia2 my world
همه ماشین های پلیس ایران

در آن روزگار هنوز خودروهای پلیس به چرا‌غ‌های گردان، بی كه به یك چراغگردان آبی‌رنگ و
ماشین های پلیس ایران از ابتدا تا امروز

ماشین های پلیس ایران بیش از 60 سال جز به چراغ‌های گردان، بی‌سیم و بلندگو به چیز
ماشین های پلیس ایران! +تصاویر

اخبار( اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی ) ایران - ماشین های پلیس ایران! +تصاویر - ((مصرع برجسته حماسه
عکس از همه ماشین های پلیس در ایران

عکس از همه ماشین های پلیس در به یک بی‌سیم دستی، چند پروژکتور و یک چراغ گردان ثابت
عکسهای خودروهای پلیس از ابتدا تا امروز

فولكس‌واگن قورباغه‌ای شكل با دو رنگ مشكی و سفید كه به یك چراغگردان آبی‌رنگ و یك دستگاه
برچسب :