اطلاعاتی در مورد خودرو سمند

سمند ماشینی است که به نام ایران ثبت شده و مثل پژو، رنو، هیوندا و دیگر نام ها حق تغییر در طراحی، موتور و یا تولید مدل های جدید را دارد. بنابراین می توان از خلاقیت ایرانی بهره گرفت. وقتی حدود چهار ، پنج سال پیش رئیس جمهور سوار سمند شد حتما احساس غرور می کرد و در تعجب از این بود که این خودرو را متخصصان ایرانی تولید کرده اند. همیشه کسانی بوده اند که منفی بافی و ناامید کردن در ذاتشان  وجود داشته و همان افراد همیشه توی سر تولید داخلی میزنند انگار که دیگر کشور ها شاخ و دم دارند. درست است که ما نسبت به انها خیلی عقب هستیم ولی از اکثر آنها نزدیک به 20 سال دیرتر شروع به کار کردیم و در حد خودمان خوب رشد کرده ایم. حالا دیگر سمند را اکثر مردم پذیرفته اند و شرکت ایران خودرو مدل های جدید آن را عرضه کرده است.

 

سمند معمولی

 

همان سمندهای اولیه که ایران خودرو تولید کرد و  نام خودروی ملی را بر آن گذاشتند. ظاهرش به نظر من بسیار جذاب است و به خاطر جسه تپل و بیضی شکلش به انسان احساس فدرت و امنیت می دهد. اگر دقت کرده باشید چراغ های جلوی آن بر خلاف اکثر خودروهای تولید داخل حالتی لنز مانند دارد، جلو پنجره ای و آرم آن واقعا طراحی خوبی دارد. موتور سمند معمولی از نوع XU7JP/L3 انژکتوری و با حجم 1761 cc و تعداد 4سیلندر قدرتی در حدود 100 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و سرعت 180 کیلومتر در ساعت را دارد. موتور سمند در واقع همان موتور پژو GLX است، گیربکسی هم که در سمند استفاده شده متعلق به همین خودرو است. چند وقت پیش ایران خودرو اعلام کرده بود که ممکن است از موتور پژو 206 در سمند استفاده کند. گیربکس سمند مدل BE3/5 معمولی 5 دنده دستی جلو و تمام سنکرون است و شتاب صفر تا صد آن حدود 12 ثانیه است.  سمند دارای فرمان هیدرولیکی با قطر دایره چرخش 11متر است، لاستیک های این خودرو185/65r  1588h است.

 

برخی از دیگر مشخصات سمند در زیر آورده شده است:

 1.  ترمز هیدرولیکی بوستردار دو مداره
 2.  تعلیق جلو: سیستم مستقل جلو از نوع مک فرسون 
 3.  تعلیق عقب: سیستم تعلیق نیمه مستقل عقب
 4.  حجم صندوق عقب : نزدیک 50 لیتر
 5.  نوع سوخت: بنزین سوپر با اکتان 95
 6.  میانگین مصرف سوخت: هشت و نیم لیتر (داخل و خارج شهر)

برخی امکانات سمند به صورت ذیل می باشد:

 1. شیشه بالابر برقی هر چهار درب
 2. آینه های برقی
 3. فرمان تا شونده
 4. سیستم دزدگیر و عیب یاب الکترونیکی سخنگو
 5. قفل مرکزی
 6. سیستم خودکار قطع سوخت در مواقع اضطراری 
 7. آنتن برقی (در محل درب صندوق عقب)
 8. کانال های انتقال هوا برای سرنشینان صندلی عقب
 9. چراغ های مه شکن

داشبورد سمند معمولی به طرز بسیار زیبایی طراحی شده و بر حسب سلیقه مشتری می تواند مشکی یا کرم باشد. صفحه با طرح چوب هم از بالای آن می گذرد که واقعا جلوه خاصی را به خودرو می دهد. در داشبورد از برخی قطعات پژو 405 استفاده شده است مثل اهرم های تنظیم گرمی و سردی هوا. سیستم هشداردهنده و دزدگیر سمند هم یکی از مواردی است که مزیتی برای این خودرو محسوب می شود(البته نه در موارد خارجی!) وقتی که روغن موتور یا  بنزین کم شود، یکی از درها باز شود، ترمز دستی کشیده باشد، موتور جوش بیاورد یا سرعت از حد معینی بگذرد به صورت صوتی و نوشتاری از طریق سیستم هشدار دهنده خود شما را مطلع می کند. بوق سمند هم مثل اکثر اتومبیل های جدید روی فرمان است. در قسمت پشت صندلی های عقب دو بلندگوی نسبتا بزرگ نصب شده است و بر روی آنها دو پوشش بزرگتر که باعث زیبایی قسمت عقب خودرو شده اند.

 

سمند LX

 

سمند LX در واقع همان سمند معمولی است با چند تفاوت. اول اینکه از نظر ظاهری تنها فرقی که کرده، چراغ های عقب خیلی باریک تر شدن و به خاطر به کار بردن نوع جدید چراغ ها در آن (لنز روشن) بسیار زیبا به نظر می رسند و باعث رفع اشکال در شکل ظاهری عقب خودرو شده اند، همچنین آنتن برقی نیز تعویض شده و به گفته ایران خودرو نوع بهتر آن استفاده شده که در هنگام برخورد با مانع (مثل کسانی که تا از راه می رسند پرتی می پرند روی ماشین و احتمالا روی آنتن بیچاره!) می ایستد و نصب رینگ های آلومینیومی که زیاد هم زیبا نیستند (حتی قیافه ماشین رو بدتر هم کردن!) . از نظر موتوری هم هیچ تغییری ایجاد نشده، ترمزها به سیستم ABS مجهز شده اند که بعد از اشکالات پبش آمده در ترمزها(قفل ترمزها) در سری اول تولید سمند به فکر نصب این سیستم افتادند اما به علت بالا رفتن هزینه های ساخت همان ترمزهای معمولی را اصلاح کردند ولی در این مدل از این نوع ترمز استفاده شده.

در داخل خودرو تغیراتی انجام گرفته مثلا می توان گودی و بالا و پایین بودن صندلی را به صورت برقی تنظیم کرد، باز کردن درب جعبه عقب به وسیله کلید روی داشبورد و کلید روی سوویچ، رادیو و پخشCD، پس زمینه آبی برای پخش و ساعت و کیلومتر. همچنین در صندلی عقب یک زیر دستی تعبیه شده که وقتی ان را باز کنید می توانید به جعبه عقب دسترسی داشته باشید. قیمت سمند LX نزدیک 2 میلیون بیشتر از سمند معمولی است.

 

سمند سریر

 

به دلیل عدم وجود یک خودروی تشریفاتی در کشور، ایران خودرو به فکر ساخت یک خودروی تشریفاتی(که باز هم از تغییر در همان سمند معمولی به وجود می آید!) افتاد. البته با تغییراتی در پژو 405 آن را به عنوان تشریفاتی و در تعداد بسیار کم تولید کردند ولی جوابگوی نام یک خودروی تشریفاتی نبود. سمند سریر از نظر ظاهری دقیقا مثل سمند LX است با این تفاوت که بر طول خودرو حدود 30 سانتیمتر اضافه شده که در بین درب جلو و عقب و برای ایجاد فضای بیشتر سرنشین عقب است. همچنین رینگ آلومینیومی و تایر پهن برای حفظ تعادل در سر پیچ ها به آن اضافه شده. در داخل خودرو از چرم استفاده شده که نمای زیبایی به آن می دهد. در قسمت عقب خودرو و در پشت هر صندلی جلو، یک مانیتور LCD کوچک وجود دارد که با استفاده از سیستم پخش VCD و MP3 که در قسمت عقب تعبیه شده می توان فیلم های مورد نظر را در داخل اتومبیل تماشا کرد. همچنین بر حسب سفارش در قسمت عقب یک یخچال نیز نصب می شود. دو عدد سینی باز شو هم برای سرنشینان عقب درون صندلی نصب شده. رنگ دستگیره درب ها به رنگ نقره ای تغییر کرده و یک جعبه سی دی در قسمت عقب وجود دارد. طول سمند سریر(لیموزین) 471 سانتیمتر و عرض آن 172 سانتیمتر است.

 

 سمند پردیس، زوبین و سورن

سمند پردیس از جمله سه مدل سمند است که در آینده به بازار عرضه میشه و دارای موتور از نوعXU7JP4 با قدرت 110 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه و سرعت 185 کیلومتر در ساعت است. از نظر ظاهری با سمند معمولی بسیار فرق دارد، چراغ های جلو و عقب با استفاده از طرح لنز نوری و قرار دادن چراغ راهنما در اینه های بغل و همچنین رینگ و لاستیک اسپورت زیبایی خاصی را به آن داده است.

 

امکاناتی که تابحال اعلام شده است به شرح ذیل می باشد:

 1. یک عدد تلویزیون از نوع LCD با قابلیت پخش برنامه های تلویزیونی
 2. سیستم پخش DVD و MP3 با قابلیت دریافت برنامه های رادیویی
 3. سیستم Cruise control یا کنترل گشت
 4. صندلی های برقی

سمند زوبین هم ظاهری شبیه به پردیس دارد و تفاوت فاحشی بین این دو دیده نمی شود اما از نظر موتوری، سمند زوبین دارای موتور از نوع XU9-J4Z با قدرت 148 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه و سرعت 215 کیلومتر در ساعت می باشد (حجم موتور 1905 cc). قابلیت های این خودرو به شرح ذیل است:

 1. قابلیت تنظیم ارتفاع
 2. سیستم انتقال قدرت 4WD (هر چهار چرخ متحرک) که باعث می شود توان خودرو در عبور از مسیرهای خاص بسیار بالا رود
 3. درب صندوق ریموت دار
 4. شتاب صفر تا صد نه و سه دهم ثانیه
 5. طول این خودرو 477 سانتیمتر و عرض آن 172 سانتیمتر(آینه های بغل حساب شده) و وزن آن 1245 کیلوگرم است.

سمند سورن خودرویی متفاوت از موارد بالا است. این خودرو در کلاس خودروهای دو درب تولید خواهد شد. ظاهر آن قابل توصیف نیست، واقعا شیک و جوان پسند است. موتور آن از نوع XU7JPL3 است. در نمای داخلی از چرم طبیعی استفاده شده.

 

از قابلیتهایی که اعلام شده می توان موارد زیر را نام برد:

 1. سیستم Car PC یا همان کامپیوتر خودرو که قابلیت Bluetooth را داراست
 2. قابلیت پخش انواع سی دی و دریافت برنامه های تلویزیونی

قرار است سمند با فرمان سمت راست هم ساخته و به کشورهای مختلف از جمله مالزی صادر شود. هم اکنون قرارداد تولید سمند در کشورهای سنگال، سوریه، چین و اوکراین در حال انعقاد است که تولید در سوریه تا چند ماه دیگر شروع می شود.


مطالب مشابه :


ثبت نام خودرو سمند

دهیاری روستای وانلوجق - ثبت نام خودرو سمند - اخبار روز روستا
بررسی کامل سمند LX

ثبت نام سمند با موتور ef7 شهریور 87 آغاز شد و سمند دوستان استقبال خوبی از آن به عمل آوردند .
مشخصات فنی سمند سورن

قیمت خودرو - مشخصات فنی سمند سورن ثبت نام اينترنتي خودرو .پيش فروش .فروش نقدي. صفر کيلومتر.
بررسی کامل سمندlx

ثبت نام سمند با موتور ef7 شهریور 87 آغاز شد و سمند دوستان استقبال خوبی از آن به عمل آوردند .
ثبت نام تاکسی های فرسوده در سمنان آغاز شد

وبلاگ احمد زیاری - ثبت نام تاکسی های فرسوده در سمنان آغاز شد - همدم لحظات من - وبلاگ احمد زیاری
اطلاعاتی در مورد خودرو سمند

سمند ماشینی است که به نام ایران ثبت شده و مثل پژو، رنو، هیوندا و دیگر نام ها حق تغییر در
قیمت محصولات ایران خودرو

سمند سورن mux با رینگ ثبت نام اينترنتي خودرو .پيش فروش .فروش نقدي. صفر کيلومتر.
همه ی خودرو های ملی ساخت ایران

سمند نام اولین این شرکت قیمتی حدود ۲۰ میلیون تومان برای سورن در نظر گرفته شده و ثبت نام آن
برچسب :