توانایی های معنا شناختی کودکان

59956.jpg

یکی از نخستین تواناییای معنا شناختی کودکان توانایی نام بردن و درک اسامی می باشد . نتایج پژوهشها حاکی از توانایی پایین تر دوزبانه ها در حیطه معنی شناختی زبان فارسی و عملکرد پایین تر تحصیلی این افراد در مقایسه با تک زبانها می باشد . در مراحل اولیه خواندن و نوشتن از آنجایی که اساسا کودک با توجه به تواناییهای شناختی خود به رمز گردانی  صورت  بینایی به شنیداری ( خواندن ) یا صورت شنیداری به بینایی ( نوشتن ) می پردازد محدودیت دو جنبه شفاهی چندان آشکار نمی گردد اما با بالا رفتن سطح تحصیلات بروز افت در تمام موارد درسی در میان دو زبانه ها حاکی از تاثیر محدودیت ها است . زیرا در این سطوح لازم است تاخیر از تواناییهای زبانی برای درک مطالب خوانده شده و بیان مطالب درک شده بهره بگیرد... کودکانی که در خواندن ضعیف هستند رمز گذاری ویژه آواها را بطور نامطلوبی انجام می دهند و این به دلیل دور از دسترس بودن اطلاعاتی است که در پردازش و اجشناختی بکار گرفته می شود . این اطلاعات در اولین سالهای زندگی کودک در حافظه بلند مدت واجشناختی ضبط می گردد و از طریق حافظه فعال واجشناختی هنگام گفتار - خواندن و هجی کردن در اختیار وی قرار می گیرد . آموزش و افزایش مهارت کودکان در مهارتهای آگاهی واجشناختی و حافظه واجشناختی -قبل از ورود آنها به دبستان آمادگی خواندن را ایجاد  می کند . و در طی اولین سالهای دبستان نیز اساس پیشرفت تحصیلی وی را در سطوح مختلف امکان پذیر می سازد ناهنجاریهای زبانی یکی از مهمترین زمینه های اختلال های رشدی است زبان یک کنش رمزی و ارتباطی است که از دو سطح عمده بنا میشود.زبان گفتاری - زبان نوشتاری  در سطح نخست - نظام رمزهای گفتاری جایگزین موجودات اشیاء و پدیده ها می شوند و برای ارتباط بکار برده می شوند . در سطح نوشتاری که یک رمز گذاری درجه دوم است رمزهای شنیداری - کلامی ( صداها ) در نظام جدیدی از نهادها و به صورت نوشتاری - بینایی _ حروف ) سازمان می یابند و مهارت خواندن وجه دریافتی زبان است که مفاهیم را از وضعیت رمز در آورده و ادراک پیامها انتقال اندیشه ها را ممکن می سازد . رمز گذاری و رمز گردانی مفاهیم دارای مراحل ذهنی پیچیده ای هستند و توانایی فرد در مهارتهای آگاهی و اشناختی از اساسی ترین عوامل آن به شمار می روند . آگاهی و اجشناختی مهارتهای فرازبانی است و تظاهر توانایی فرد در ابراز واکنش نسبت به اجزای کلمه ها است و حافظه فعال و اجشناختی انبار ذخیره ای لازم برای نگهداری موقت عناصر کلامی را برای رمز گذاری و رمز گردانی فراهم می آورند .

 تفسیرهای این پژوهش عبارتند از

مهارت خواندن به عنوان تفسیر مستقل و اگاهی و اجشناختی و حافظه واجشناختی به عنوان متغییرهای وابسته وانش واجشناختی و وجود حافظه فعال و اجشناختی برای رشد راهبردهای رمز گذاری مجدد در خواندن و هجی کردن ضروری هستند و تواناییهای فرازبانی بر کفایت کودکان در پردازش رمزی و اجشناختی سیستم زبان تاثیر می گذارد . کودکانی که در خواندن ضعیف هستند رمز گذاری ویژه آواها را بطور نامطلوبی  انجام می دهند و این به دلیل دور از دسترس بودن اطلاعاتی است که در پردازش واج شناختی بکار گرفته می شود .

ضعف و ناتواني برخي افراد در خواندن و نوشتن يك نوع بيماري است كه ريشه در ژنتيك  دارد

 خواندن و نوشتن روند پيچيده اي است كه به مرور زمان در سلول هاي مغزي بايگاني مي شود و پس از ذخيره اطلا‌عات اوليه , زمان خواندن و نوشتن , سلول هاي مغزي به طور خودكار اطلا‌عات را پردازش و تحليل مي كنند و افراديكه گرفتار اين مشكل هستند توانايي كمتري در يادگيري دارند. نتايج تحقيقي كه درباره ضعف در يادگيري انجام گرفته است نشان مي دهد كه اين ضعف ناشي از تغيير در ساختار ژن مشخصي به نام دي سي دي سي 2 است و ضعف در يادگيري خواندن و نوشتن در ميان افرادي كه حالت تغيير يافته اين ژن را دارند , پنج برابر بيشتر از ساير افراد است. بسیارند کودکانی که ظاهری طبیعی دارند، رشد جسمی و قد و وزنشان حاکی از بهنجار بودن آنان است. هوششان کمابیش عادی است، به خوبی صحبت می‌کنند، مانند سایر کودکان بازی می‌کنند و مثل همسالان خود با سایرین ارتباط برقرار می‌کنند، در خانه نیز خود یاریهای لازم را دارند و کارهایی را که والدین به آنان واگذار می‌کنند به خوبی انجام می‌دهند و از رفتار و اخلاق عادی برخوردارند. لیکن وقتی به مدرسه می‌روند و می‌خواهند خواندن و نوشتن و حساب یاد بگیرند دچار مشکلات جدی می‌شوند. بیش از یک قرن است که متخصان علوم تربیتی و روانشناسی و گفتار درمانی در پی تشخیص و درمان مشکلات این قبیل کودکان بوده‌اند.
بیش از شصت تعریف برای اختلالات یادگیری وجود دارد که معروفترین آنها عبارتست از

اختلال در یک یا چند فرآیند روانی پایه به درک یا استفاده از زبان شفاهی یا کتبی مربوط می‌شود و می‌تواند به شکل عدم توانایی کامل در گوش کردن ، فکر کردن ، صحبت کردن ، خواندن ، نوشتن ، حجمی کردن یا انجام محاسبه‌های ریاضی ظاهر شود. این اصطلاح شرایطی چون معلولیتهای ادراکی ، آسیب دیدگیهای مغزی ، نقص جزئی در کار مغز ، دیس ‌لکسی یا نارسا خوانی و آفازیای رشدی را در بر می‌گیرد. از سوی دیگر ، اصطلاح یاد شده آن عده را که اصولا بواسطه معلولیتهای دیداری ، شنیداری یا حرکتی همچنین عقب ماندگی ذهنی یا محرومیتهای محیطی ، فرهنگی یا اقتصادی به مشکلات یادگیری دچار شده‌اند را شامل نمی‌شود.

علل بروز اختلالات یادگیری

 علل بروز اختلالت یادگیری نسبتا مهم است. با این حال در پژوهشهای مختلف تاثیر عوامل زیر در بروز این اختلالات مورد تائید بوده‌اند. هر چند همواره تاثیر متقابل عوامل مورد نظر بوده است.

عوامل فیزیولوژیک موثر در بروز اختلالات یادگیری

بسیاری از متخصصان بر این باورند که علل اساسی و عمده اختلالات یادگیری آسیب دیدگی مغزی شدید یا جزئی و صدمه وارده به دستگاه عصبی مرکزی است . شواهدی در دست است که نشان می‌دهد اختلالات یادگیری احتمالا در برخی خانواده‌ها بیش از دیگران دیده می‌شود. مطالعات انجام شده بر روی دوقلوها به گونه‌ای حاکی از نشانه‌های عمل ژنتیکی است. گفته شده است که اختلالات گوناگون متابولیکی در حکم عواملی هستند که موجب اختلالت یادگیری می‌شوند. برخی از عوامل بیوشیمیایی که در ارتباط با اختلالات یادگیری از آنها نام برده شده است عبارتند از: هایپوگلیسمی ، عدم توازن استیل کولی نستروز و کم کاریتیروئید اختلالات یادگیری برخی کودکان می‌تواند بواسطه مشکلاتی باشد که پیش از تولد ، هنگام تولد و بلافاصله بعد از تولد وجود داشته است. از جمله عوامل پیش از تولد عبارتند از: عدم تناسب نوع خون مادر با جنین، اختلالات در ترشحات داخلی مادر، قرار گرفتن در برابر اشعه استفاده از دارو.

علی خوش نظر

آموزگار مرکز آموزش استثنایی شمیم -آبادان


مطالب مشابه :


مقایسه آموزش و پرورش استثنایی در ایران ،ژاپن و سنگاپور

مقایسه آموزش و پرورش استثنایی در (خوزستان برای مقایسه آموزش وپرورش استثنایی
توانایی های معنا شناختی کودکان

سازمان آموزش وپرورش استثنایی. مدیریت استثنایی استان خوزستان. مرکز آموزش استثنایی
فعالیت های گروه فناوری اطلاعات اداره ی استثنایی استان خوزستان

فعالیت های گروه فناوری اطلاعات اداره ی استثنایی استان خوزستان آموزش وپرورش استثنایی.
سایت تمامی سازمانهای آموزش و پرورش استانهای کشور و تعدادی سایت مرتبط با وزارت آموزش وپرورش

شورای عالی آموزش وپرورش سازمان آموزش و÷رورش خوزستان آموزش و پرورش استثنایی
خود را مجبور به پیشرفت کنید …

آموزش ویژه وبلاگ blog یه نکته:خود را مجبور به پیشرفت کنید … در گذشته های نه چندان دور
آموزش دانش‌آموزان استثنايي ، امكانات ويژه مي‌خواهد

اين طرح از سال 86 در 7 استان همدان، تهران، فارس، خوزستان آموزش وپرورش و استثنایی
آزمون تعیین تکلیف معلمان حق­التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای شرکت های خدمات آموزشی خوز

آموزش وپرورش های آموزش ابتدایی، استثنایی و آموزش و پرورش خوزستان
زنگ بازگشایی مدارس استثنایی درمدرسه امام علی (ع)

ریاست محترم اداره آموزش وپرورش استثنایی به سخنرانی استثنایی استان خوزستان,
آخرین اخبار استخدامی آموزش و پرورش- مهر92

و همچنین مدارس استثنایی و کار و به محض تعیین وزیر آموزش وپرورش اعتبار خوزستان.
سایت های مهم در رابطه با آموزش و پرورش

سایت ÷یش دبستانی سازمان آموزش وپرورش خوزستان سازمان آموزش و پرورش استثنایی http
برچسب :