ویژگی های جغرافیايی و اقلیمی جزیره کیش

وب سایت سازمان منطقه آزاد کیش :  جزیره کیش یک خشکی کوچک چون کشتی نشسته در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس است، خرده اقلیم ها (میکرو کلیمای) کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است. فشار بخار آب جزیره در بیشتر ایام سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت(رطوبت نسبی 50 – 60درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از 9 – 10 درجه است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست.

براساس داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر کیلوگرم هوای گرم و خشک جزیره در دی ماه 15 گرم و تیرماه حدود 25 گرم است. هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم ومطبوع است ودر این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد. از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است. در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی آن بسیار مطلوب است.

تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود 16درجه است. یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر با نوسان 12 درصد و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و با تغییر و نوسان حدود 28 درصد دارای بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیره است. تبخیر زیاد ایام مرداد ماه در وقوع بارش های اتفاقی هر از چندگاه جزیره به صورت رگبارهای موسمی که متأثر از جریان هوای مرطوب اقیانوس هند در این منطقه است بی تأثیر نیست. باران های اتفاقی مردادماه که عمدتاً سیل آسا است و در مدتی کوتاه فرو    می ریزند، غالباً خاک را شسته و به علت گرمای بالای سطح زمین نم آن ها به سرعت از خاک محو می گردد، و در عین حال باران های این ایام خود نعمت و رحمت آسمانی است که باید از آن بهره ی کافی گرفت و با ایجاد آب بندها و سدهای بزرگ و کوچک متعدد آب آن را مهار کرد. با آن که کیش روی گنبد نمکی قرار دارد، ولی برخلاف جزایر دیگر (مانند قشم)، هنوز رأس گنبدهای نمکی زیرین آن زیاد بالا نیامده است و بنابراین خوشبختانه وضع زمین شناختی جزیره به نحوی است که نفوذ آن ها به زیرزمین باعث بالا آمدن شوری نمی شود و با تمهیداتی میتوان نزولات آسمانی را مدتها پس از هر بارندگی در آب بندها نگهداری کرد و حداکثر استفاده از آنها را نمود (زمینهای شور جزیره نسبت به کل مساحت آن بسیار کم است).

 

eghlim.jpg


مطالب مشابه :


باران زیبای کیش

به گفته وي، دماي هواي جزيره كيش حدود ‪ ۱۲‬درجه بالاي صفر است و سرعت باد کیش داشته اید در
کیش طوفانی

پنج شنبه شب حدود ساعت ۲۳ باد شدیدی از سمت بازار عربها شروع به وزیدن گرفت که سرعت کیش در
در این شهر ماشین‌ها بوق ندارند

حداکثر سرعت در خیابان‌ها 80 در کیش حقوق عابر که مازندران شهر ما یاد باد
ویژگی های جغرافیايی و اقلیمی جزیره کیش

هوای کیش در ماه های است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم آن ها به سرعت از خاک
هر روز بدتر از دیروز؟(نگاهی انتقادی به وضعیت اینترنت دانشگاه)

شده در دانشگاه شریف کیش ،به حدی بود که سرعت دانلود به وزش باد،قرار
سوت ورشکستگی ایرلاین‌ها به صدا در‌آمد: ارم کیش تعطیل شد

سوت ورشکستگی ایرلاین‌ها به صدا در‌آمد: ارم کیش را به باد انتقاد به سرعت هوس
آزمایش رانندگی با نسل جدید کیا سورنتو

موقعیتی پیش آمد تا یک دستگاه کیا سورنتو 2010 را در جزیره کیش باد کرده در سرعت ‌های بالا
عواملی که بر سمت و سرعت باد اثر می گذارند :

این نیرو سبب می شود که باد در نیمکره در مجاورت سطح زمین سمت سرعت باد متأثر محیط زیت کیش
بادگیر چیست؟

اين امر بدين خاطر است كه در ميبد، باد هاي كويري، توام با تر مي گيرند تا سرعت باد كاهش يابد
برچسب :