انتخاب سایز باسبار برای تابلوهای برق

تعیین سایز باسبار یکی از مهمترین بخش های طراحی تابلوهای برق می باشد.در این بخش به نحوه انتخاب سایز مناسب برای باسبار اصلی تابلوهای برقی فشار ضعیف می پردازیم.  

همانطور که می دانید تابلوهای توزیع و MCC در سطح فشار ضعیف به  سه دسته اصلی به شرح زیر تقسیم بندی  شده اند : 

کشویی- فیکس- دیواری  

که هر کدام دارای زیر شاخه هایی هستند.بحث ما در اینجا مربوط به تابلوهای فیکس می باشد که عموما از استاندارد های مرجع در ساخت این تابلوها استفاده می شود. در مورد تابلوهای کشویی، با توجه به اینکه این تابلوها تحت لیسانس برندهای معروفی چون ABB-Schneider-Siemens ساخته می شوند از جداولی که جهت تعیین سایز باسبار در اختیار سازنده تابلو قرار گرفته است استفاده می شود.در مورد تابلوهای دیواری بدلیل رنج کم جریان بحٍث انتخاب باسبار کمتر مورد توجه قرر می گیرد و اغلب حتی نیازی به نصب باسبار نمی باشد.اما در ادامه نحوه انتخاب باسبار برای این تابلوها نیز بیان خواهد شد. 

یکی از معتبر ترین کتاب های مورد بحث در زمینه سایز باسبار Switchgear Manual ABB می باشد . فصل 13 این کتاب شرح مفصلی راجع به انتخاب سایز باسبار آورده شده است.

نحوه انتخاب باسبار در کتاب Switchgear Manual ABB به دو مرحله اصلی تقسیم بندی می شود. 

1- انتخاب سایز باسبار از جداول با توجه به آمپر مورد نیاز البته در شرایط استاندارد 

2- اعمال ضرایب K1 تا K5 در مقدار بدست آمده از جدول 

توضیح مرحله 1 : با رجوع به جدول 4-13  با توجه به تعداد شینه و مقدار جریان اصلی مورد نیاز تابلو و توجه به اینکه باسبار رنگ شده یا بدون رنگ می اشد اقدام به انتخاب سایز باسبار می کنیم. 

لازم به ذکر است این جدول برای شینه های از جنس مس و با شکل تخت در  شرایط محیطی 35 درجه سانتیگراد بیان شده است .اگر جنس و شکل شینه ها متفاوت باشد به جداول ادامه رجوع شود.  

توضیح مرحله 2 :ضرایب k1  تا k5 در مقدار جریان بدست آمده از جدول ضرب شده ودر نهایت مقدار آمپردهی این باسبار را حاصل خواهد شد. 

ضریب k1 : ضریب هدایت الکتریکی یا باردهی شینه (با حرف یونانی کاپا) که بستگی به جنس شینه دارد و باید از سازنده شینه کسب اطلاع نمایید و بعد از روی محور داده شده ضریب مورد نظر را استخراج کنید.

ضریب k2 : ضریب دمای محیط و دمای باسبار می باشد که از روی منحنی ارایه شده قابل تعیین است.همان طور که ذکر شد جدول 4-13 مربوط به دمای محیط 35 درجه و دمای باسبار 65 درجه می باشند و اگر تابلوی شما در دمایی به غیر از این دما قرار خواهد گرفت بایستی ضریب k2  را نیز اعمال نمایید. 

ضریب k3 :این ضریب به تعداد و نحوه قرار گرفتن باسبار بستگی داشته و از جدول 13-13 قابل استخراج است. 

ضریب k4 : اگر شرایط و تعداد باسبار انتخاب شده در جدول 13-13 وجود نداشت به ضریب k4 با توجه به مثال ارایه شده رجوع شود .توضیح اینکه این ضریب جهت اعمال اثر پوستی در اثر عبور بیشتر جریان از سطح هادی بیان شده است. 

ضریب k5 : این ضریب جهت اعمال شرایط ارتفاعی بالاتر از 1000 متر از سطح دریا اعمال می شود و از جدول 14-13 قابل استخراج است. 

حال با استفاده از فرمول  

Ieq=I1xK1xK2xK3xK4xK5 به مقدار جریان مورد نیاز خواهیم رسید. 

توجه شود که اگر مقدار جریان حاصل شده از مقدار مورد نیاز کمتر شد باید اقدام به انتخاب باسبار بزرگتری نمایید و محاسبات را برای این باسبار تکرار کنید. 

در مورد تابلوهای دیواری نیز معمولا تا رنج 125 آمپر از کابل استفاده می شود و برای رنج های بالاتر محاسبات بالا توصیه می شود. 

جهت دانلود Switchgear Manual ABB  کلیک کنید.

دوستان می توانند سوالات و ابهامات خود را در قسمت نظرات با ذکر email برای بنده ارسال نمایند تا اینجانب در اولین فرصت پاسخگوی آنان باشم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع مجاز است .


مطالب مشابه :


پروژه Function Generator

Function Generator Notes: Built دانلود کتاب برق+جزوه برق+مقاله برق+پروژهای برق کتاب الکترونیک صنعتی
انتخاب سایز باسبار برای تابلوهای برق

(با حرف یونانی کاپا) دانلود هندبوک مهندسی برق دانلود کتاب شبکه های صنعتی کتاب
منابع تاسیسات الکتریکی و روشنایی مفید در نظام مهندسی و نظارت و طراحی برقی

اینم لینک دانلود برق صنعتی پیشرفته کاپا هندبوک تاسیسات برق جلد2 زیمنس. 55. کتاب
تئوری صفحات و پوسته ها

(کاپا) همان طراحی کاربردی در دانشگاه صنعتی اصفهان . دانلود کتاب نگارش؛ یادگیری نوشتن
آبخوری های مجزا شاهکاری از الیوت ارویت

در سال۱۹۵۰ با رابرت کاپا از وی تعدادی کتاب منتشر شده که از آن میان مركز دانلود
هندوانه ابوجهل گرد آورنده : سعیده طوسی زاده

بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی ایران دانلود آهنگ
الگوریتم بهینه سازی رقابت استعماری ( Imperialist Competitive Algorithm)

زمینه­ های متنوعی از مهندسی برق، کامپیوتر دانلود رایگان کتاب علمی و صنعتی
برچسب :