درباره ی امام زمان(عج)

 حجت بن حسن فرزند حسن بن علی عسکری (امام یازدهم شیعیان) دوزادهمین و آخرین امام و همان مهدی موعود می‌باشد. نام اصلی او و نیز کنیه‌اش همانند محمد پیامبر اسلام است. همچنین امام زمان، قائم آل محمد و مهدی موعود از القاب اوست. وی در ۱۵ شعبان ۲۵۵ ه. ق. (۲۶ ژوئیه ۸۶۹ م.) در سامرا به دنیا آمد. پدرش حسن بن علی عسکری است و مادرش نرجس خاتون.

پس از درگذشت ابومحمد حسن عسکری امام یازدهم شیعه در سن ۲۸ سالگی، در میان پیروان امامان شیعه بر سر سرنوشت مبهم فرزندی که برای حسن عسکری قائل بودند اختلاف بزرگی پدید آمد. در مواجهه با چالش فقدان امام حاضر شیعیان با دو رویکرد حدیثی و کلامی به تبیین نظریه غیبت برخاستند. کلینی (و. ۳۲۹ ه./ ۹۴۱ م.) در احادیث باب غیبت کتاب اصول کافی که در خلال این دوره گرد آورده است به موضوع غیبت و علت آن پرداخته است. بخصوص نعمانی در کتاب الغیبه به تبیین نظریه غیبت از طریق احادیث پرداخت و او برای نخستین بار اصطلاحات «غیبت صغری» و «غیبت کبری» را به کار برد. پس از وی ابن بابویه(و.۹۹۱-۹۹۲) در کتاب کمال الدین در خصوص گردآوری احادیث مربوط به امام دوازدهم و غیبت وی کوشید. از دیگر سو متکلمان از جمله شیخ مفید (و. ۴۱۳ ه./ ۱۰۲۳ م.) و شاگردانش بخصوص سید مرتضی (۱۰۴۴-۱۰۴۵) به تدوین نظریات کلامی امامت جهت تبیین ضرورت وجود امام زنده در شرایط غیبت پرداختند. به نوشتهٔ کلم مرگ علی بن محمد سمری، آخرین نائب امام غایب، و آغاز دوره غیبت کبری بار دیگر حیرت را در میان شیعیان برانگیخت. آنها نهایتاً در سده پنجم به تبیینی عقلی در کلام شیعه از غیبت امام دست یافتند.

 حضرت مهدی در پنج سالگی پس از درگذشت پدرش به امامت رسید. شیعیان امامت او را به دو دوره غیبت و ظهور تقسیم می‌کنند. غیبت از سال ۲۶۰ هجری قمری آغاز شده و تا کنون استمرار داشته و هر زمان که خدا بخواهد ادامه خواهد یافت. دوره غیبت شامل دو بخش است. از سال ۲۶۰تا ۳۲۹ هجری که شیعیان از طریق وکلا و نائبان امام با وی در ارتباط بوده‌اند، را اصطلاحاً غیبت صغری می نامند. پس از این زمان شیعیان با امام در ارتباط نیستند و اصطلاحاً غیبت کبری نامیده می شود. پس از پایان دوره غیبت وی با عنوان مهدی قیام خواهد کرد و حکومت جهانی توحید و عدل را برپا خواهد نمود. دین اسلام را احیا نموده و آنچه را از آن تغییر کرده، فراموش شده یا متروک گشته را مجدداً بیان می کند و وعده الهی مبنی بر حاکمیت صالحان بر زمین و غلبه اسلام بر سایر ادیان و اعتقادات را تحقق خواهد بخشید لذا شیعیان منتظر فرج و قیام حجت بن حسن هستند.

او می آید.....

اللهم عجل لولیک الفرج


مطالب مشابه :


تحقیق درباره زندگانی امام مهدی(عج) و نواب خاص آن حضرت

تحقیق درباره زندگانی « جایز نیست نام امام زمان در شب معراج از جبرئیل درباره ی شهر قم
مقاله ای درباره ی امام حسین(ع)

زندگینامه امام زمان مقاله ای درباره ی امام حسین تحقیق درباره قیام امام حسین
درباره ی امام زمان(عج)

درباره ی امام زمان(عج) همچنین امام زمان، قائم آل محمد و مهدی موعود از القاب اوست.
مطالبی درباره ی امام زمان عج

مطالبی درباره ی امام زمان تحقیق و تقضیل این رویداد را، پژوهشگر معاصر استاد علی‌اکبر
عنوان تحقیق: وظایف ما درزمان غیبت امام زمان(عج)

عنوان تحقیق: وظایف ما درزمان غیبت امام زمان مطالعه ی این وب ، به کلیه ی معاونین و مربیان
2-مقاله درباره ی امام حسین(ع)

2-مقاله درباره ی امام عاشوراي دهه 61 هجري در زمان حال و اثراتي كه اين واقعه مهم
برچسب :