بـیلـیارد

تاریخچه بازی بیلیارد مفصلو بسیار غنی است. این بازی توسط پادشاهان، افراد عادی، روسا، بیماران روحی، بانوان،آقایان و قهرمانان بطور یکسان انجام می شده است. تا قرن پانزدهم این بازی مدتی دراروپای شمالی و گویا در فرانسه بر روی چمن مانند بازی کروکت ( نوعی بازی با گوی وحلقه ) انجام می شده است. بعد از مدتی این بازی به مکانهای سربسته بر روی میزپوشیده از پارچه سبز که شبیه به چمن بوده تغییر مکان یافته و در اطراف لبه های اینمیز حاشیه ای ساده قرار گرفته بود. توپها به جای اینکه توسط چوبهای سفت و محکم کهبه آن چماق می گفتند ضربه زده شوند، هل داده می شدند. عبارت بیلیارد از زبان فرانسهاز کلمه بیلارت به معنی یک نوع چوب سفت و محکم و هم از کلمه بایل به معنی یک نوعتوپ گرفته شده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در ابتدا این بازی با دوتوپ بر روی یک میز شش حفره ای با یک حلقه شبیه به حلقه بازی کروکت و یک چوب عمود کهبه عنوان سپر بود، انجام می شد. تا قرن هجدهم به تدریج حلقه و سپر ناپدید شدند وتنها حفرها و توپها باقی ماندند. قبل از سال 1800 این بازی به عنوان بیلیارد اعیانزادگان شناخته می شد اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مردم با حرفه ها و مشاغلمختلف از آغاز این بازی را انجام می دادند. در سال 1600 مردم آشنایی کافی با اینبازی پیدا کردند به طوری که شکسپیر در کتاب آنتونی و کلوپاترا به آن اشاره کردهبود. در اواخر 1600 چوب بیلیارد ساخته شد. وقتی توپ در کنار یک باند قرار می گرفتبرای ضربه زدن به توپ از چماق به خاطر نوک بزرگش به سختی می شد استفاده کرد به همیندلیل بازیکنان چماق را وارونه و از دسته اش برای ضربه زدن به توپ استفاده کردند. بهدسته ( دم ) به معنی ( دنباله ) می گفتند که واژه چوب بیلیارد از این کلمه استخراجشده است. در ابتدا میزها دارای دیواره های عمود و پهن در پشت باندها بودند که ازافتادن توپها جلوگیر می کردند.

تجهیزات بیلیارد به خاطرانقلاب صنعتی بعد از سال 1800 در انگلستان به سرعت توسعه پیدا کرد. گچ برای اصطکاکبیشتر بین توپ و چوب بیلیارد حتی قبل از اینکه چوب بیلیارد نوک داشته باشد استفادهمی شد. در سال 1823 چرم نوک چوب بیلیارد که با آن یک بازیکن می توانست توپ را به یکسو چرخش بدهد ساخته شد. مهمانان انگلیسی به مردم آمریکایی نشان دادند که چطور دربازی از حالت چرخشی استفاده می کنند و به این حالت چرخشی فقط در آمریکا و نه درجاهای دیگر اینگلیش می گفتند. در سال 1829 چوب بیلیارد دو تکه بود. پیرامون سال 1825 سطح میزها از تخته سنگ ساخته می شد. گودیر در سال 1839 توده کائوچو را کشف کردو تا سال 1845 از آن برای ساخت گوشه های میز بیلیارد استفاده کرد. تا سال 1850 میزبیلیارد شکل صحیح و کاملی به خود گرفت.

این بازی در ارتش بریتا نیا طرفداران زیادی پیدا کرد و ژان- رابتس جی ار در اواخردهه 1800 طی سفر به هند،استرالیا،زلاندنو،آفریقای جنوبی وآمریکا این بازی را که بیلیارد نامیده می شد گسترش داد ودرهند رابرتس ،کارخانه ساخت میز بیلیارد را به سرپرستی مها راجه جی پورکه خود بیلیارد بازی می کرد تأسیس نمودوسربازان بریتا نیامستقر در هند نیز این بازی را انجام می دادند.

قوانین حاکم بر بازیبیلیارد از حدود سال 1770 تا 1920 همان قوانین حاکم بر بازی بیلیارد در انگلستانبود، این بازی بر روی یک میز بزرگ به شکل مکعب مستطیل با سه توپ و شش حفره انجام میشد. در قرن 18 اندازه استاندارد میزها 2 به 1 یعنی طول 2 و عرض 1 بود. قبل از اینابعاد استانداردی برای ساختن میز وجود نداشت. اصول بازی بیلیارد انگلیسی به واسطهبازی اسنوکر که یک بازی پیچیده، رنگارنگ و مرکب از جنبه های دفاعی و تهـاجمی بود،ادامه پیدا کرد با این تفاوت که در بازی اسنوکر از 22 توپ و  در بازی بیلیاردانگلیسی از 3 توپ استفاده می شد. اشتیاقی که انگلیسیها به بازی اسنوکر داشتندهمانند اشتیاق آمریکایها به بازی بیسبال بود، به خاطر این اشتیاق، شما می توانید هرروز شاهد رقابتی در بازی اسنوکر در انگلیس باشید.

لازم به ذکر است که در ایران این بازی به صورت دسته جمعی و با اسب وچوب وگوی انجام می شد که چوگان نام داشت وبه تدریج از اهمیت آن کاسته وبه د ست فراموشی سپرده شد.

نمونه این بازی هاکی روی چمن است که هم اکنون پاکستان عنوان مقام اولی آن را دارد به نوعی از بازی بیلیارد نشأت می گیرد.

کنفدراسیون آسیا نیزبا 28عضو در حال حاضرفعالیت گسترده ای در سطح آسیا دارد ومقر آن در بنگلادش می باشد.
کشورهایی که عضو این فدراسیون هستند عبارتند از:
عربستان صعودی ، بحرین ، کویت ، چین ، تایوان ، اندونزی ، مالزی ، قطر ، امارات ، کره ،
بنگلادش ، هنگ کنگ ، هند ، فیلیپین ، سوریه ، اردن ، نپال ، مغولستان ، سریلانکا ، پاکستان ،
قزاقستان ، میانمار ، چین ماکائو ، تایلند ، سنگا پور ، ژاپن و ایران.
درخواست عضویت ایران در سال 79 به فدرا سیون بیلیارد آسیا اعلام ودر سال 80 ایران به
عضویت فدراسیون بیلیارد آسیا در آمد.
اسنوکر جزء مسابقات آسیایی بوده ودر مسا بقات آسیایی پوسان جز رشته های اصلی ودارای 30 مدال در سه رنگ می باشد

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

 

نوشته شده توسط مهتاب


مطالب مشابه :


دانلود بازی بیلیارد برای کامپیوتر بدون نیاز به نصب Portable Cue Club 1.6 PC Game

- دانلود بازی بیلیارد برای کامپیوتر برای کامپیوتر بدون نیاز از بازی اسنوکر
دانلود بازی جذاب کامپیوتر پرتابل کم حجم بیلیارد Portable Cue Club 1.6 PC Game

از بازی اسنوکر برای کامپیوتر دانلود بازی دانلود بازی کامپیوتر فکری
بازی بیلیارد موبایل Jimmy White: Snooker Legend

بازی بیلیارد Jimmy White افسانه اسنوکر ۲۴۰×۳۲۰ پیکسل که در سایت تخصصی دانلود اخبار کامپیوتر
بازی HD - باشگاه بیلارد و تو اکسپریاتون تجربه کنید با Power Snooker HD برای اکسپیا

باشگاه بیلارد و تو اکسپریاتون تجربه کنید با Power Snooker HD برای دانلود رایگان اسنوکر برای
بـیلـیارد

××× دانلود فیلم ، دانلود بازی ، دانلود نرم افزار ، مطالب جالب کامپیوتر; خدا برای
برچسب :