مرگ 2 دانش‌آموز چابهاری در آتش‌سوزی

یک مقام مسئول در آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان از آتش سوزی در خوابگاه دانش آموزی دبیرستانی در چابهار خبر داد و گفت: بر اثر بروز این واقعه دو دانش آموز کشته و سه نفر مجروح و به بیمارستانی در زاهدان منتقل شدند محمد جهانشاهی در گفتگو با مهر با اعلام این خبر افزود: این واقعه بر اثر اتصال سیم های برق حوالی صبح امروز در خوابگاه دبیرستان وابسته به دانشگاه بین المللی علوم دریانوردی چابهار رخ داده که طی آن دو دانش آموز به نامهای "قاسم حیرتی" و "قنبر قریب" جان باختند.

وی ادامه داد: همچنین سه دانش آموز دیگر به نامهای "برهان الدین بلیده" ، "فرشید درزاده" و "جمال رئیسی" نیز دچار سوختگی شدید شده که هر سه نفر با اولین پرواز راهی یکی از بیمارستانهای مرکز استان در زاهدان شدند.

حدود 300 نفر دانش آموز خوابگاه دبیرستان پسرانه دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در گروههای پنج نفره جانمایی و اسکان یافته اند.

سال گذشته در پاییز نیز وقوع آتش‌سوزی در مدرسه شبانه‌روزی چاه‌رحمان واقع در بخش نصرت‌آباد در سیستان و بلوچستان منجر به کشته‌شدن یک دانش‌آموز شد که هنوز مقصران این حادثه شناسایی و حکم آنها از سوی مراجع قضایی اعلام نشده است.

حوادث - سحرگاه امروز، اتش سوزی در دبیرستان شبانه روزی وابسته به دانشگاه چابهار، موجب مرگ دو دانش آموز و سوختگی شدید سه دانش اموز دیگر شد.

به گزارش خبرآنلاین، این اتش سوزی به دلیل اتصالی کابل های برق کولر گازی اتفاق افتاده است.

حمیدرضا پشنگ، نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس دراین باره به خبرآنلاین گفت: "اکنون برای ما مهم است که سه دانش آموز دیگر را به کمک آمبولانس هوایی، به نزدیکترین بیمارستان سوانح سوختگی برسانیم. اما در سیستان و بلوچستان هیچ بیمارستانی با این مشخصات وجود ندارد.متاسفانه در حال حاضر نه آمبولانس مجهزی در چابهار وجود دارد و نه هواپیما و اورژانس هوایی تا بتوانیم این دانش‌آموزان را به کرمان یا تهران منتقل کنیم."

یکی از این دانش آموزان، 90 درصد سوختگی دارد و دو دانش اموز دیگر 40 درصد. این دبیرستان وابسته به دانشگاه چابهار، مخصوص پرورش دانش اموزان نخبه بوده است. این دانش اموزان از طریق آزمون ورودی، در این دبیرستان تحصیل می کردند.

سال گذشته در پاییز نیز وقوع آتش‌سوزی در مدرسه شبانه‌روزی چاه‌رحمان واقع در بخش نصرت‌آباد در سیستان و بلوچستان منجر به کشته‌شدن یک دانش‌آموز شد.

جزئیات مرگ 2 دانش‌آموز چابهاری درآتش‌سوزی/ انتقال مجروحین به زاهدان

اما دانش آموزانی که دچار سوختگی قریب به صد در صدی شدند از صبح امروز در بلاتکلیفی مفرط بودند و مظلومانه درد کشیده اند.

در پی این حادثه ،‌به دلیل فقدان امکانات بیمارستانی برای بستری کردن این دانش اموزان ،‌ پزشکان چابهاری ابراز داشتند که مصدومان باید هر چه سریع تر به مرکز استان منتقل شوند. با اعلام این اضطرار ،‌تلاش ها برای انتقال هوایی این افراد به زاهدان آغاز شد ولی برغم تماس های مکرر والدین و مسوولان محلی با مراکز امدادی از جمله هلال احمر در زاهدان و تهران ، هیچ هلی کوپتر و هواپیمایی برای انتقال این دانش آموزان که در درد ناشی از سوختگی بسیار شدید به خود می پیچیدند پیدا نشد.

 

عبدالسلام بلیده ،‌از بستگان نزدیک یکی از این دانش اموزان در گفت و گو با خبرنگار عصرایران در این باره گفت:‌ از صبح امروز تا حوالی ظهر به هر دری زدیم ولی نه هواپیمایی فرستادند و نه هلی کوپتری. حتی از هلال احمر تهران به زاهدان هم دستور دادند که بچه ها را با هلی کوپتر هلال احمر منتقل کنند ولی مسوولان زاهدان گفتند رئیس جمهور هم زنگ بزند نمی توانیم چون هلی کوپتر نداریم.

 

وی افزود:‌ما حتی حاضر شدیم 100 میلیون تومان هم بپردازیم تا یک هواپیمای اختصاصی بفرستند و بچه هایمان نجات یابند اما باز هم نفرستادند.

 

بلیده گفت:‌مسوولان بیمارستان امام علی(ع)‌چابهار هم حاضر نشدند تا بعد از ظهر بچه ها را نگه دارند تا بلکه بتوانیم هواپیمایی برای انتقال آنها به شیراز یا تهران پیدا کنیم ؛ مسوولان این بیمارستان به ما گفتند که در کل این بیمارستان حتی یک اتاق ایزوله هم نداریم و اگر بچه ها را بستری کنیم قطعاً‌ دچار عفونت می شوند.

 

وی افزود:‌ بچه های ما صبح سوختند و تا ظهر دنبال هواپیما بودیم و آخر سر هم بعد از ظهر با آمبولانس های قدیمی آنها را به زاهدان فرستاند .

 

بلیده در حالی که نگران و مضطرب بود گفت: آنها باید همان اول صبح با هواپیما منتقل می شدند ولی الان باید 8-7 ساعت در راه باشند و خدا می داند که در طول مسیر چه خواهد شد ؛‌آن هم با امکانات کم آمبولانس ها و مسیر پر پیچ و خم جاده چابهار به زاهدان.

 

بلیده گفت: انتقال زمینی از شهری مانند قم به تهران به واسطه نزدیک بودنشان معقول است اما متاسفانه مسوولان هیچ فکری برای شهرهای دور در مواقع اضطراری نکرده اند و وزارت بهداشت هم که در این باره کاملاً فشل و درمانده است به طوری که توان انتقال 3 دانش اموز که دچار سوختگی وحشتناکی هم شده اند را ندارد اما ادعایشان زمین و زمان را کر کرده است

 

این در حالی است که جهانشاهی از مسوولان سازمان آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرگزاری مهر مدعی شد که این سه دانش آموز با اولین پرواز به عازم مرکز استان شده اند.

 

بلیده در واکنش به این ادعا با عصبانیت گفت:‌ کدام هواپیما؟‌ چرا اینها دروغ می گویند. بچه های ما تازه از چابهار راه افتاده اند به سمت زاهدان آن هم با آمبولانسهای زمینی.

 

وی افزود:‌حالا که کاری نکرده اند چرا دارند دروغ می گویند و نمک به زخممان می پاشند؟ لااقل راستش را بگویند تا مسوولانی که در استان و تهران نشسته اند بدانند که چه مشکلاتی داریم و برای دفعات بعد چاره اندیشی کنند نه این که همه چیز را عالی جلوه دهند و مسوولان بالا هم به خیال این که مشکلی نیست کاری نکنند.

 

خبرنگار ما در ادامه پیگیری های خود با تلفن همراه پدر یکی دیگر از مصدومان تماس گرفت تا قضیه انتقال دانش اموزان با هواپیما یا آمبولانس را جویا شود.

 

مولابخش درزاده ،‌پدر فرشید با تاکید بر دروغ بودن خبر انتقال هوایی دانش آموزان گفت:‌اینها همه حرف است ، کدام هواپیما؟‌ من هم اکنون درون آمبولانس ،‌در جاده و بر بالین فرزندم هستم  و 750کیلومتر باید راه برویم.

وی افزود:‌سه آمبولانس در مسیر زاهدان هستند ؛ حال بچه ها هم اصلا مساعد نیست و آنها را با آمپول های مخصوصی فعلاً آرام و بی حرکت نگه داشته اند تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.


مطالب مشابه :


بیوگرافی دبیرستان پسرانه دانشگاه سراوان

دبیرستان شبانه روزی پسرانه دانشگاه فیزیک اتمی تهران پسرانه دبیرستان، شبانه روزی
دبیرستان دانشگاه

دبیرستان شبانه روزی پسرانه دانشگاه فیزیک اتمی تهران پسرانه دبیرستان، شبانه روزی
دبیرستان شبانه روزی پسرانه و دخترانه چاه مسلم

دبیرستان شبانه روزی پسرانه و دخترانه دبیرستان شبانه روزی پسرانه و دخترانه تهران
دبیرستان حاج آخوند

سایت دانشگاه تهران. دبیرستان دبیرستان پسرانه شبانه روزی حاج آخوندملاعباس کاریزکی
اساسنامه‌ مدارس‌ شبانه‌ روزي‌

اساسنامه‌ مدارس‌ شبانه مدارس‌ شبانه‌ روزي‌ پسرانه‌بايد مرد شهر تهران
ادرس مدارس

اخبار دبیرستان پسرانه شهید دبیرستان پسرانه مفید تهران هنرستان شبانه روزى ناشنوایان
lمعرفی روستای پهندر

شغل مناسب به تهران دبیرستان شبانه روزی (پسرانه و دبیرستان شبانه روزی
مطالعات طراحی دبیرستان (شبانه روزی)

مطالعات طراحی دبیرستان (شبانه روزی) دبیرستان پسرانه. ایستگاه مترو شهرک غرب تهران.
مرگ 2 دانش‌آموز چابهاری در آتش‌سوزی

حدود 300 نفر دانش آموز خوابگاه دبیرستان پسرانه دبیرستان شبانه روزی تهران به
نمونه سوال تاریخ ایران و جهان (1) هریور ماه

مهر دبیرستان شبانه روزی امام خمینی (ره) نام خانوادگی: بهترین دبیرستان پسرانه تهران
برچسب :