داستان خسرو وشیرین

خسرو و شیرین دومین منظومه از مجموعه‌ی پنج گنج نظامی، داستان عشق خسرو پرویز پادشاه ساسانی به شیرین شاهزاده‌ی ارمنی است. عاشق این داستان یعنی خسرو، همچون مجنون عاشقی شوریده دل و پاکباز نیست بلکه پادشاهی هوس‌باز است که وقتی با معشوق خود قهر می‌کند به سراغ زنان دیگر هم می‌رود؛ شاید بتوان گفت شیرین عاشق‌تر از اوست.

 نظامی گنجوی 

          در این منظومه‌ داستان کوچک‌تری هم وجود دارد؛ درباره‌ی عشق جوانی کوهکن به‌نام فرهاد که دلباخته‌ی شیرین است و در واقع او عاشق واقعی شیرین است که عاقبت به‌نیرنگ خسرو کشته می‌شود. در پایان، خسرو و شیرین با هم ازدواج می‌کنند اما خسرو به‌مجازات ظلمی که بر فرهاد کرده است می‌رسد و به دست پسر خود کشته می‌شود. نظامی داستان خسرو و شیرین را در سال 576 هجری قمری به نظم درآورده است.

 نکته‌ای که در این داستان وجود دارد، توجه نظامی به فرهنگ و عرف جامعه است. زنان داستان و مخصوصاً شیرین پاکدامن هستند. شیرین حتی با اصرار خسرو و قول او مبنی بر ازدواج به‌هیچوجه حاضر نمی‌شود قبل از پیمان زناشوئی، دست خسرو به او برسد که این کار، بارها باعث عصبانیت خسرو گشته و برای او غم هجران و ترغیب خسرو به رو آوردن به زنان را به‌بار می‌آورد. این داستان را می‌توان با داستان ویس و رامین سروده‌ی فخرالدین اسعد گرگانی مقایسه کرد. آن داستان پر از روابط غیراخلاقی بین زنان و مردان است همچون اظهار عشق موبد به شهرو که زنی شوهردار است، ازدواج ویس با برادرش ویرو (که گرچه بر اساس دین زرتشتی آن زمان غیر شرعی نبوده است ولی در جامعه اسلامی بسیار زشت تلقی می‌شود)، رابطه رامین با دایه که زنی مسن است، رابطه ویس با رامین که برادر شوهرش است و . . . . . . ناگفته پیداست که اگر در داستان اصلی خسرو و شیرین هم این روابط وجود داشته است؛ نظامی در هنگام سرودن داستان آنها را تعدیل کرده است. به همین دلیل داستان خسرو و شیرین که یک قرن بعد از ویس و رامین سروده شده است؛ بیشتر مقبولیت یافته و مورد پسند جامعه قرار گرفته است. عبید زاکانی در مطلبی طنزآمیز می‌گوید " از دختری که داستان ویس و رامین می‌خواند توقع پاکدامنی نداشته باشید!!"

 

 


مطالب مشابه :


ذکر یا معید برای بازگرداندن افراد و اشیاء گمشده و موقعیتهای از دست رفته

ذکر یا معید برای بازگرداندن افراد و علاوه بر این ٬۩ برای خواندن و نوشتن دعا باید ابتدا
لیست دعا های 40 شب

خلقت معشوق شب این دعا برای صاحب و مؤمنات به بازگرداندن آنها به وطنشان
80 وظیفه منتظران مهدی

خلقت معشوق. دعا در زمان غیبت آن دعا به درگاه الهی برای جلوگیری از نسیان یاد آن حضرت
داستان خسرو و شیرین

شاپور را برای بازگرداندن و معشوق برای اولین بار پروردگار دعا می‌کند
داستان‌هایی از ادبیات فارسی ( 5 ) خسرو شیرین

شاپور را برای بازگرداندن و معشوق برای اولین بار پروردگار دعا می‌کند
حماسه ی گیلگمش

• بازیافتن انکیدو گیل گمش را و رای زدن ایشان از برای جنگیدن با خومبه
قاتلین بالفطره روابط زناشویی ، ، لخت ، سیکس ، سیکسی ، بی تربیتی ، بی تربیت ، س ک س ، س کس ک و ن ، ک

دسپرادو، دعا، خدا ، دوست شیر ، تست ، معشوق ، اشتباهات برای بازگرداندن اعتماد
داستان خسرو وشیرین

شاپور را برای بازگرداندن و معشوق برای اولین بار پروردگار دعا می‌کند
خلاصه ی داستان خسرو وشیرین نظامی

گوید به‌زودی شاپور را برای بازگرداندن شیرین به می‌کند که برای رفتن شاپور به
برچسب :