منابع کنکور فلسفه علم

نوشته: سینا عزیزی

با توجه به اطلاعات و تجربه ای که در رابطه با کنکور کسب کردم، برای کسانی که قصد دارند، در کنکور فلسفه علم شرکت کنند، منابع زیر را پیشنهاد می کنم:

 

فلسفه

فلسفه مقدماتی: نویسنده این کتاب آقای عبودیت است که براساس آرای شهید مطهری آن را تالیف کرده است. کتاب نسبتا ساده ای است. برای کسانی که با فلسفه اسلامی آشنایی ندارند، توصیه می کنم اول این کتاب را خیلی سریع بخوانند تا یک فضای کلی از رئوس مطالب و سرفصل های فلسفه اسلامی در ذهنشان شکل بگیرد.

آموزش فلسفه، مصباح یزدی: این کتاب در دو جلد نوشته شد. جلد اول، فوق العاده برای کنکور کلیدی است. باید این جلد را چند بار با دقت خواند. خلاصه های اخر هر درس مهم است، سال گذشته چند سوال از متن خلاصه های آخر درس ها آمده بود.

کلیات فلسفه: این کتاب را پاپکین نوشته و جلال الدین مجتبوی به فارسی ترجمه کرده است. تقریبا برای پاسخ دادن به سوال های فلسفه غرب این کتاب کفایت می کند. بعضا سوالاتی که از این کتاب طرح شده بود، حفظی و عین متن کتاب بودند. ۳ یا ۴ سال پیش از کتاب سیر حکمت در اروپا هم، سوال می آمد اما چند سال اخیر سوالی از آن طرح نشده است.

 

منطق

منطق صوری، نویسنده:خوانساری: برای منطق تنها همین کتاب کفایت می کند. اگر خوب روی این کتاب سرمایه گذاری شود، راحت می توان بالای ۸۰ درصد زد. چندین بار باید این کتاب را خواند، آنهم به ریزترین وجه ممکن. یعنی حتی از پاورقی ها و مثال های این کتاب هم سوال طرح می شود. بعضا یک یا دو سوال هم از منطق جدید آمده که در بین سوالات ریاضی می آیند.  مثلا سال گذشته یک تست بیشتر نیامد. من پیشنهاد نمی کنم که روی آن سرمایه گذاری بشود.

 

ریاضی

ریاضی عمومی ۱ و ۲: یک دوره کتاب چهار جلدی است که آقاسی آن را تالیف کرده. کسانی که کنکور مهندسی می دهند، از همین کتاب استفاده می کنند. منظور اینکه سطح دشواری ِریاضی در کنکور فلسفه علم اگر از کنکورهای مهندسی بالاتر نباشد، پایین تر نیست. دو جلد مربوط به ریاضی ۱ و دو جلد هم مربوط به ریاضی ۲ است. جلد های اول هرکدام آموزش به علاوه تست های طبقه بندی شده است و جلد های دوم این ها شامل تست های کنکور ریاضی رشته های مختلف است. مطالعه و تمرین همین دو جلد اموزشی با تست هایش، برای ریاضی کفایت می کند. دو سه تست هم معمولا از معادلات دیفرانسیل می آید. کسانی که مهندسی خوانده اند با یکی دو روز می توانند آن را جمع بندی کنند.

 

زبان

برای زبان نمی شود منبع خاصی معرفی کرد و عمده ی آن بر می گردد به مهارت و تسلط فرد نسبت به زبان. دامنه لغات اصلا محدود نیستند اما اجمالا می توان کتاب ۵۰۴ و کتاب essential words  بارونز را مطالعه کرد. از ۳۰ تست زبان، ۱۰ تست مربوط به لغت، ۵ تست گرامر، و سه تا ۵ تست هم درک مطلب است. تست های گرامر نسبتا ساده هستند اما اگر کسی احساس نیاز می کند به کتاب های عمومی گرامر مراجعه کند. متن های درک مطلب، فلسفی و فلسفه علمی هستند. به همین خاطر دانستن لغات و اصطلاحات تخصصی خیلی کمک می کند. کتاب پاپکین، اصطلاحات انگلیسی را به صورت زیرنویس آورده است. اگر وقتی اضافه آمده متن انگلیسی کتاب چالمرز نیز مفید است.

 

فیزیک

آشفته ترین بخش کنکور متعلق به فیزیک است. تقریبا از قاعده خاصی پیروی نمی کند. سوالات عمدتا مفهومی است. مسئله هم در سوالات وجود دارد اما همان ها هم نکات مفهومی خاصی دارند. از مفاهیم فیزیک نوین هم سوال طرح می شود که با مطالعه کتاب فیزیک نوین (وایدنر-سلز) به خصوص فصل های اولش می توان به آن ها پاسخ داد. فیزیک عمومی ۱ و ۲ را نیز با خواندن مفاهیم هالیدی تا حدی می توان پاسخ داد. سال گذشته چند تست از تاریخ فیزیک هم آمده بود. معمولا سوالات فیزیک را جوری طرح می کنند تا تمایز کسانی که فیزیک خوانده اند با بقیه مشخص شود.

 

کنکور آزمایشی برای فلسفه علم طراحی نشده. بهترین منبع تست همان سوال های کنکور سال های گذشته است. کنکور سال های ۷۹ تا ۸۵ را نشر پردازش در یک کتاب چاپ کرده. کنکورهای بعدی را هم می توان از سایت آن دانلود کرد. توصیه من این است که داوطلبان، یکی از کنکور های سال های اخیر ببیند تا با فضای کلی سوالات آشنا شوند اما باقی تست ها را بگذارند برای یک ماه آخر مانده به کنکور. درباره تاثیر معدل هم اصلا جای نگرانی نیست. خیلی راحت با درصد های بالاتر می شود جبران کرد.

 

درصد های بنده جهت اطلاع: زبان:  ۵۶، فیزیک ۴۹، ریاضی ۶۷، منطق ۷۹، فلسفه ۶۳


مطالب مشابه :


سوال و جواب سوالات فلسفه کنکور آزمایشی استان مرحله سوم

گروه فلسفه استان يزد - سوال و جواب سوالات فلسفه کنکور آزمایشی استان مرحله سوم -
پانزدهم: همه چیز دربارۀ آزمون کارشناسی ارشد فلسفه - دانشگاه سراسری

منطق عمومی 20 سوال. 6. در بیشتر مواقع طراحان سوال های کنکور از همین اساتید هستند
نمونه سوالات تستی منطق جدید و فلسفه سوم

دینی و فلسفه - نمونه سوالات تستی منطق جدید و فلسفه سوم - علمی ، آموزشی ، سوالات تستی کنکور
سوالات کنکور سراسری 1389

وبلاگ فلسفه و منطق - سوالات کنکور سراسری 1389 - سوالات امتحان نهایی کنکور و تالیفی_مشاوره درسی
روش مطالعه فلسفه برای کنکور سراسری

منطق سال سوم 5 سؤال د‌‌ر میان 25 سؤال بخش فلسفه و منطق کنکور سراسری است. سوال: به اعتقاد
کنکور فلسفه علم و ما حولها

در کنکور سال 89، 5 سوال ساده از منطق جدید در طرح شده بود.در کنکور 88،تعداد 5 سوال از منطق
منابع کنکور فلسفه علم

بعضا یک یا دو سوال هم از منطق جدید آمده که در بهترین منبع تست همان سوال های کنکور سال های
نمونه سوال منطق

دینی و فلسفه - نمونه سوال منطق - علمی ، آموزشی ، سوالات تستی کنکور سؤالات تستی دین و زندگی3
تحلیل سوالات فلسفه ومنطق کنکور سراسری 91

تحليل سؤال‌هاي منطق و فلسفه در کنکور سراسري 91 تهيه و تنظيم: ندا ياري. با توجه به اين‌که سؤال
دانلود نمونه سوالات درس مبانی منطق و نظریه مجموعه ها – منطق – منطق ریاضی با جواب کد درس : 1111057

دانلود نمونه سوالات درس مبانی منطق و نظریه مجموعه ها – منطقمنطق ریاضی با جواب
برچسب :