آیا می دانید ...

آیا میدانید حشرات به طرف نور جذب می شوند؟؟
اگر در روستا زندگی کنید خواهید دی د که صدها حشره دور چراغی که شما در تاریکی روشن کرده اید می چرخند. بسیاری از آنها حتی بر اثر گرمای نور یا شمع می سوزند و از بین می روند. چرا آنها با اینکه می میرند اما دور شمع یا چراغ جمع می شوند؟

به نظر می رسد حشرات نور مصنوعی را با نور ماه اشتباه می گیرند. آنها از نور ماه برای پیدا کردن مسیرشان استفاده می کنند. نورهای مصنوعی آنها را به اشتباه می اندازد و گیج میکند. در نتیجه حس جهت یابیشان را از دست می دهند.

جمع کنندگان حشرات از این خاصیت برای گرد آوری انواع حشره ها بهره برداری می کنند. چون که حشرات قادر به دیدن نور قرمز نیستند. دانشمندان از چراغ های قرمز برای نظارت بر طرز غذا خوردن و جفت گیری حشرات استفاده نمایند.

 

 

آیا میدانید خون همیشه قرمز نیست؟؟

خون دو قسمت دارد: یک مایع زرد به نام پلاسما و یک قسمت جامد که از گلبولهای قرمز و سفید شناور در پلاسما تشکیل شده است. گلبولها یا سلولهای قرمز، رنگ خون را از ماده ای به نام همو گلوبین دریافت می کنند، وقتی که خون به بافتهای بدن جریان پیدا می کند اکسیژن را با خود حمل می کند و به این دلیل، رنگ آن قرمز است. وقتی که خون از بافتهای بدن باز میگردد به رنگ آبی تیره است زیرا گلبول های قرمز، اکسیژن خود را به بافت ها داده اند.

خون علاوه بر حمل اکسیژن کارهای دیگری نیز انجام می دهد، مثلا غذا را به بافتها می دهد تا آنها بتوانند رشد کنند و هورمونها را منتقل می کند( هورمونها موادی شیمیایی هستند که بسیاری از فعالیتهای بدن را کنترل می کنند) دی اکسید کربن و دیگر مواد زائد و بی مصرف را از بافتها بیرون می برد. خون همچنین در مبارزه با غفونت و کنترل دمای بدن به ما کمک می کند.

 

 

آیا می دانید چرا قاره ها حرکت می کنند؟؟

به نقشه اقیانوس اطلس نگاه کنید. می بینید که شکل ساحل های آمریکای جنوبی و آفریقا به یکدیگر شبیه هستند. آیا آنها زمانی به هم متصل بوده اند؟ در سال 1912، یک دانشمند آلمانی به نام آلفرد وگیز، نظریه حرکت قاره ها را پیشنهاد کرد. طبق نظریه او، 200 میلیون سال پیش تمام قاره ها به صورت یک خشکی بزرگ به یکدیگر متصل بودند. سپس به تدریج به صورتی که امروز می بینیم از هم جدا شده اند. قاره ها از سنگ و صخره ها محکم و جامد تشکیل یافته اند. اما سنگهای عمیق تر زیر زمین یه صورت مذاب یا جامد هستند، سنگهای مذاب با جریان آرام به حرکت می افتند و قاره های بالای خود را به حرگت در آورده و از هم جدا می کنند. هیمالیا از حرکت توده خشکی هند به طرف شمال و تیکه زدن به قاره آسیا پدید آمد. قاره ها هنوز هم در حال حرکتند و منظره جهان در 100 میلیون سال نسبت به امروز دگرگون خواهد شد.

 

 

آیا میدانید چرا گورخرها راه راه هستند؟؟

گورخر ها به علت نوازهایی که بر بدن خود دارند و از اسب ها و الاغ ها تفاوت پیدا می کنند. گورخرها انواع متفاوت دارند: بورشل ها ، گور خرهای کوهی، و گرویها که نوازهای آنها با یکدیگر فرق می کنند. رنگ راه راه گورخرها نوعی استتار و همرنگی با محیط است. وقتی که شکارچیان یا حیوانات درنده آهسته ای به گله ای از گورخرها نزدیک می شود یک حیوان جوان، ضعیف یا زخمی را هدف قرار می دهند تا او را از پا در آورند. گورخرها به صورت گله های بزرگ در دشت های آفریقی می چرخند. وقتی که این حیوانات به هم نزدیک می شوند تشخیص یک گورخر بسیار مشکل است. به طوری که شکارچی نمی تواند یک هدف مشخص برای شکار خود نشانه گیری کند. انبوهی از رنگهای سیاه و سفید است. اگر از یک باغ وحش دیدن کنید گورخر را زا نزدیک می بینید. آیا این گورخر نوازهای سیاه یا زمینه سفید دارد یا نوازهای سفید با زمینه سیاه؟؟؟

 

 

آیا می دانید چرا غذاهای یخ زده بیشتر دوام دارند؟؟
غدا دارای باکتری است , باکتریها مانند همه موجودات زنده برای زنده ماندن به آب احتیاج دارند. دمای داخل یخدان یخچال حدود 15 درجه ی سانتی گراد است. اگر غذا را در داخل فریزر یا یخدان یخچال نگهداری کنید آب موجود در غذا یخ می بندد. این عمل باکتریها را غیر فعال می کند و آنها نمی توانند به سرعت تکثیر شوند. بنابراین می توان غذا را با منجمد کردن نگهداری کرد. راههای دیگری نیز برای نگهداری غذا وجود دارد. ماهی گیران با خشکاندن ماهیها در نور خورشید از ماهی های خود نگهداری می نمایند. این عمل نیز آب غذا را می گیرد و باکتری ها نمی توانند بدون آب زنده بمانند. گاهی به ماهی و غذا نمک می زنند تا فاسد نشوند. نمک نیز با روشی به اسم «اسمز» آب را از غذا جدا می کند.

 

 

آیا می دانید چرا شوره ایجاد می شود؟؟

شوره نوعی بیماری است که موجب می شود دانه های شفید پوست از پوست سر بیفتند. دردناک نیست اما در پوست سر ایجاد خارش می کند. بسیاری از مردم از شوره ناراحتند زیرا ورقه ها یا دانه های سفید روی یقه گردن و لباس می ریزد و منظره زشتی بوجود می آید. اگر چه ما نمی دانیم شوره چرا ایجاد می شود اما برخی نشانهای آن را می دانیم. افرادی که شوره دارند دارای غده های چربی بسیار فعال هستند. پر کاری این غده ها، پوست را چرب می کند و بنابراین پوست سر چرب مکان مناسبی برای فعالیت بیشتر باکتری ها و قارچها می شود. اگر شوره شما ضعیف است حداقل دو بار در هفته موهای سر را بشوئید و پوست سر را کاملا ماساژ دهید. این کار در بر طرف کردن شوره ها مفید است، برای مداوای شوره، شامپوهای مخصوص نیز وجود دارد. اگر شوره شما به حدی شدید است که درمان های خانگی نمی تواند آن را معالجه کند باید به دکتر متخصص مراجعه کنید.

 

 

آیا می دانید چرا به خواب نیاز داریم؟؟

بدن ما مانند ماشین به استراحت نیاز دارد. اما بر خلاف ماشین، ما هم از نظر جسمی و هم از نظر فکری خسته می شویم و بدون استراحت نمی توانیم فعالیت جسمی و فکری خود را ادامه دهیم. هنگام  خواب، عضلات ما در حالت آرامش و کشش هستند. قلب آرام میزند و مغز از تفکر دست می کشد. اما مغز حتی در خواب نیز کار می کند. خواب، مغز و بدن را تجدید قوا می کند و اگر غذای مناسب هم در کنار استراحت داشته باشیم هنگام بیداری می توانیم فعالیتهای ذهنی و جسمی را از سر بگیریم. خوب بدن را وادار می کند تا سلامتی خود را تأمین کند، به عنوان مثال اگر مچ پای شما پیچ بخورد با استراحت بیشتر، سریعتر خوب می شود.


مطالب مشابه :


عیب یابی یخچال فریزر

قسمت فریزر خوب خنک می شود ولی قسمت یخچال اصلا خنک نمی‌شود و زمان کار موتور کم شرکت هیمالیا
یخچال فریزر دوقلو 8 هیمالیا کره ای 8 کشو در حد نو فروشی زیر قیمت 212 50 220 قیمت کلا 500,0

تهران کالا خرید و فروش لوازم دست دوم - یخچال فریزر دوقلو 8 هیمالیا کره ای 8 کشو در حد نو فروشی
یخچال و فریزر الکترواستیل قیمت جدید

یخچال و فریزر ۲۵ فوت stdn بابرفک و آبریزدار۴کشو ----- تومان ‌‌‌‌‌‌‌ هیمالیا
یخچال فیلور

یخچال فریزر فیلور دارای رده انرژی b است. هیمالیا
یخچال فریزر امرسان قیمت جدید 1393

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگي پاسارگاد - یخچال فریزر امرسان قیمت جدید 1393 - عضو رسمی اتحادیه
نکاتی درباره آبگرمکن دیواری

شرکت بوتان ، پارس ، آبسال ، ارج ، هیمالیا ، جهان افروز ، دونار ، قاینار یخچال و یخچال فریزر.
معرفی خدمات فنی سردینه رضائی - بندرگز

سایدبای ساید و یخچال فریزر: سامسونگ - توشیبا - آلونی- آرچلیک - الکترواستیل - هیمالیا هیمالیا
محصولات شرکت الکترواستیل

از 40 سال سابقه تولید انواع محصولات صنایع برودتی شامل انواع یخچال فریزر شرکت هیمالیا
آیا می دانید ...

هیمالیا از حرکت توده خشکی هند به طرف اگر غذا را در داخل فریزر یا یخدان یخچال نگهداری
آبگرمکن ایستاده گرمان گاز

هیمالیا ایستنا یخچال و فریزر ساید بای
برچسب :