خلاصه ای از زندگی پیامبر اعظم (ص)

خلاصه ای از زندگی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

   بیش از هزار و چهارصد سال پیش ، در روز هفدهم ربیع الأول ( برابر با 25 آوریل 570 میلادی ) ، کودکی در شهر مکّه چشم به جهان گشود؛ پدرش عبدالله در بازگشت از شام ، در شهر یَثرب (مدینه کنونی) ، چشم از جهان فرو بست و به دیدار کودکش ، محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله نائل نشد؛ زن عبدالله ، مادرِ محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ، آمنه ، دخترِ وهب بن عبد مناف بود.

   برابرِ رسم خانواده‌های بزرگ مکّه ، آمنه پسر عزیزش ، محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ، را به دایه‌ای به نام حلیمه سپرد تا در بیابان گسترده و پاک و دور از آلودگی‌های شهر پرورش یابد.

   حلیمه ، زن پاک ‌سرشت و مهربان با این کودک نازنین که قدمش در آن قبیله ، مایه خیر و برکت و فزونی شده بود ، دلبستگی زیادی پیدا کرده بود؛ لحظه‌ای از پرستاری او غفلت نمی‌کرد؛ کسی نمی‌دانست این کودک یتیم که دایه‌های دیگر از گرفتنش پرهیز داشتند ، روزی پیامبر رحمت‌صلی‌الله‌علیه‌وآله خواهد شد و نام بلندش تا پایان روزگار با عظمت و بزرگی بر زبانِ میلیونها نفر مسلمان جهان و بر مأذنه‌ها با صدای بلند برده خواهد شد و مایه افتخار جهان و جهانیان خواهد بود.

   حلیمه ، بر اثر علاقه و اصرار مادرش آمنه ، محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ، را که به سن پنج سالگی رسیده بود به مکّه بازگردانید ، دو سال بعد که آمنه برای دیارِ پدر و مادر و آرامگاه شوهرش ، عبدالله ، به مدینه رفت ، فرزند دلبندش را نیز همراه برد ؛ پس از یک ماه ، آمنه با کودکش به مکّه بازگشت امّا در بین راه در محلی به نام ابواء جان به جان آفرین تسلیم کرد و محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله در سن شش سالگی از پدر و مادر هر دو یتیم شد و رنج یتیمی در روح و جان لطیفش دو چندان اثر کرد. سپس زنی به نام ام ایمن این کودک یتیم ، این نوگل پژمرده باغ زندگی را همراه خود به مکّه برد؛ این خواست الهی بود که این کودک در آغاز زندگی از پدر و مادر جدا شود تا رنج‌های تلخ و جانکاه زندگی را در سرآغاز زندگانی بچشد و در بوتة آزمایش قرار گیرد تا در آینده ، رنج‌های انسانیت را به واقع لمس کند و حال محرومان را نیک دریابد.

   از آن آغاز در دامان پدربزرگش ، عبدالمطلب ، پرورش یافت و بعد از ایشان تحت حمایت ابوطالب‌علیه‌السلام قرار گرفت و او نیز تا آخرین لحظه‌های عمرش یعنی تا چهل و چند سال با نهایت لطف و مهربانی از برادرزاده عزیزش ، پرستاری و حمایت کرد ، حتی در سخت‌ترین و ناگوارترین پیشامدها که همه اشراف قریش و گردنکشان سیه‌دل برای نابودی‌ محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله دست در دست یکدیگر نهاده بودند ، جان خود را برای حمایت برادرزاده‌اش سپرِ بلا کرد و از هیچ چیز نهراسید و ملامت ملامتگران را ناشنیده گرفت .

   آرامش و وقار و سیمای متفکر محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله از زمان نوجوانی در بین همسنّ و سالانش کاملاً مشخص بود.

   در سنّ دوازده سالگی بود که عمویش ، ابوطالب ، او را همراه خود برای سفر تجارتی ـ که آن زمان در حجاز معمول بود ـ به شام برد؛ در همین سفر در محلی به نام بصری که از نواحی سوریه فعلی است ، ابوطالب به راهبی مسیحی که نام او بحیرا بود برخورد کرد؛ بحیرا ، به هنگام ملاقات محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ کودک ده یا دوازده ساله ـ از روی نشانه‌هایی که در کُتُب مقدس خوانده بود با اطمینان دریافت که این کودک همان پیغمبرِ آخرالزمان است؛ بازهم برای اطمینان بیشتر او را به لات و عُزی ـ که نام دو بت اهل مکه بود ـ قسم داد که در آنچه از وی می‌پرسد جز راست بر زبانش نیاورد. محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله با ناراحتی و اضطراب گفت : من این دو بُت را که گفتی ، دشمن دارم مرا به خدا سوگند بده . بحیرا ، یقین کرد که این کودک همان پیامبر بزرگوار خداست که به جز خدا به کسی و چیزی عقیده ندارد. بحیرا ، به ابوطالب سفارش زیاد کرد تا او را از شر دشمنان به ویژه یهودیان ، نگهبانی کند زیرا او در آینده مأموریت بزرگی به عهده خواهد گرفت .

   محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله در دوران جوانی بر خلاف دیگران که در این دوران ستیزه‌جو و شهوت‌رانی می‌کنند با راستی و پاکی و امانت‌داری گذراند؛ صدقِ لهجه و راستی کردار ، ملایمت و صبر و حوصله در تمام حرکاتش ظاهر و آشکار بود؛ از آلودگی‌های محیط آلوده مکّه بر کنار و دامنش از ناپاکی بت‌پرستی پاک و پاکیزه بود ، به حدی که موجب شگفتی همگان شده بود؛ آن اندازه مورد اعتماد بود که به محمد امین مشهور گردید؛ از همان آغاز جوانی ، شجاعت و قدرت و وقار در چهره‌اش آشکار بود. در سن 15 سالگی در یکی از جنگهای قریش با طایفه هوازن شرکت داشت و تیرها را از عمویش برطرف می‌کرد؛ از این جا می‌توان به قدرت جسمی و روحی پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله پی برد. این دلاوری بعدها در جنگ‌های اسلام بیشتر نمود پیدا می‌کند ، چنانکه حضرت علی‌علیه‌السلام که خود از شجاعان دَهر است درباره حضرت محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله فرمود : هر موقع کار در جنگ به ما دشوار می‌شد ، به رسول‌خدا‌صلی‌الله‌علیه‌وآله پناه می‌بردیم و کسی از ما به دشمن از او نزدیکتر نبود .

   با این حال ، از جنگ و جدالهای بیهوده و کودکانه پرهیز می‌نمود.

رفتار و خلق و خوی پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله :

   خداوند درباره رسولش ، حضرت محمد‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ، می‌فرماید : « إنّک لَعلی خُلق عَظیم » : « براستی که اخلاق عظیمی داری . »

   حال چگونه ما می‌توانیم ، تعریف آن حضرت‌صلی‌الله‌علیه‌وآله را کنیم؛ ایشان نمونه عالی مکارم اخلاقی بودند ؛ ایشان با همه مسلمانان به چشم برادری و با نهایت مهر و محبت رفتار می‌کرد؛ آن چنان ساده و بی‌پیرایه لباس می‌پوشید و بر روی زمین می‌نشست و در حلقه یاران قرار می‌گرفت که اگر ناشناسی وارد می‌شد نمی‌دانست پیغمبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله کدام است؛ در عین سادگی به نظافت لباس و بدن خیلی اهمیت می‌داد؛ وضوی پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله همیشه با مسواک کردن دندانها همراه بود؛ از استعمال عطر دریغ نمی‌کرد؛ همیشه با پیر و جوان مؤدب بود؛ همیشه در سلام کردن پیش‌دستی می‌کرد؛ تبسّم نَمکینی بر لبان مبارکش داشت ، ولی از بلند خندیدن پرهیز داشت؛ به عیادت بیماران و تشییع جنازه مسلمانان زیاد می‌رفت؛ مهمان‌نواز بود؛ یتیمان و درماندگان را مورد لطف خاص قرار می‌داد؛ دست مهر بر سر یتیمان می‌کشید؛ از خوابیدن روی بستر نرم پرهیز داشت و می‌فرمود : « من در دنیا همچون سواری هستم که ساعتی زیر سایة درختی استراحت کند و سپس کوچ کند . »

با همه مهر و نرمی که با زیردستان داشت ، در برابر دشمنان و منافقان بسیار شدت عمل نشان می‌داد؛ دشمنان سرسختی همچون کفارِ قریش در فتح مکّه را عفو فرمود و آنها همه مجذوب اخلاق پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله شدند و دسته‌دسته به اسلام روی آوردند؛ از زر و زیور دنیوی دوری می‌کرد و با آنکه فرمانروا و پیامبر خدا بود هرگز سهمی بیشتر از دیگران برای خود برنمی‌داشت.

 

زندگی نامه امام جعفر صادق علیه السلام


چشمى نديده و گوشى نشنيده و به دلى خطور نكرده كه كسى از جعفر بنمحمّد فاضل تر باشد
حضرت امام جعفر صادقعليه السلام رئيس مذهب جعفرى (شيعه ) در روز 17 ربيع الاول سال 83 هجرى چشمبه جهان گشود.


پدرش امام محمّد باقر (ع ) و مادرش (امّفروه ) دختر قاسم بن محمّد بن ابى بكر مى باشد.
كنيه آن حضرت : (ابوعبداللّه ) و لقبش (صادق ) است.

حضرت صادق تا سن 12 سالگى معاصر جد گراميش حضرت سجاد بود و مسلماتربيت اوليه او تحت نظر آن بزرگوار صورت گرفته و امام (ع ) از خرمن دانش جدش خوشهچينى كرده است .

پس از رحلت امام چهارم مدت 19 سال نيز در خدمت پدر بزرگوارشامام محمّد باقر (ع ) زندگى كرد و با اين ترتيب 31 سال از دوران عمر خود را در خدمتجد و پدر بزرگوار خود كه هر يك از آنان در زمان خويش حجت خدا بودند، و از مبداء فيضكسب نور مى نمودند گذرانيد.

بنابراين صرف نظر از جنبه الهى و افاضات رحمانىكه هر امامى آن را دارا مى باشد، بهره مندى از محضر پدر و جد بزرگوارش موجب شد كهآن حضرت با استعداد ذاتى و شمّ علمى و ذكاوت بسيار، به حد كمال علم و ادب رسيد و درعصر خود بزرگترين قهرمان علم و دانش گرديد.
پس از درگذشت پدر بزرگوارش 34 سالنيز دوره امامت او بود كه در اين مدت (مكتب جعفرى ) را پايه ريزى فرمود، و موجببازسازى و زنده نگهداشتن شريعت محمدى (ص ) گرديد.

زندگى پربار امام جعفرصادق (ع ) مصادف بود با خلافت پنج نفر از بنى اميه (هشام بن عبدالملك - وليد بنيزيد - يزيد بن وليد - ابراهيم بن وليد - مروان حمار) كه هر يك بنحوى موجب تاءلم وتاءثر و كدورت روح بلند امام معصوم (ع ) را فراهم مى كرده اند، و دو نفر از خلفاىعباسى (سفاح و منصور) نيز در زمان امام (ع ) مسند خلافت را تصاحب كردند و نشاندادند كه در بيداد و ستم بر امويان پيشى گرفته اند. چنانكه امام صادق (ع ) در 10سال آخر عمر شريفش در ناامنى و ناراحتى بيشترى بسر مى برد

 

 


مطالب مشابه :


نمونه سوالات سال اول راهنمایی

مدرسه راهنمایی پسرانه امام محمد باقر مدرسه راهنمایی پسرانه امام محمد سایت مدرسه. وبلاگ
نمونه سوالات سال اول راهنمایی

مدرسه راهنمایی پسرانه امام محمد باقر مدرسه راهنمایی پسرانه امام محمد سایت مدرسه. وبلاگ
زندگینامه امام محمد باقر(ع)

زندگینامه امام محمد باقر اصفهان آموزش وپرورش تبیـــــــان راهنمایی پسرانه
زندگینامه امام محمد باقر(ع)

زندگینامه امام محمد باقر اصفهان آموزش وپرورش تبیـــــــان راهنمایی پسرانه
فیلم گوشی های گلکسی نوت2 و اکپریاz2

مدرسه راهنمایی پسرانه امام محمد باقر مدرسه راهنمایی پسرانه امام اصفهان خوش
فیلم گوشی های گلکسی نوت2 و اکپریاz2

مدرسه راهنمایی پسرانه امام محمد باقر مدرسه راهنمایی پسرانه امام اصفهان خوش
جشن ولایت

فعالیت های بسیج مدرسه راهنمائی امام محمد باقر سایت مدیریت راهنمایی پسرانه
برگزاری مسابقات ورزشی به مناسبت عید غدیر

بسیج دبیرستان دوره1 امام محمد باقر سایت مدیریت مدرسه راهنمایی پسرانه حضرت امام محمد
برگزاری مسابقات ورزشی به مناسبت عید غدیر

بسیج دبیرستان دوره1 امام محمد باقر سایت مدیریت مدرسه راهنمایی پسرانه حضرت امام محمد
ادرس مدارس

دبیرستان پسرانه امام وب سایت دبیرستان اعطا می کند و در مقاطع راهنمایی و دبیرستان و
برچسب :