تفسیر آیات قرآن در نهج البلاغه

همچنین نهج البلاغه بيان گر گوشه اي از عالَم معارف علي عليه السلام است نقطه متأخر قرآن و جاي جاي آن بيانگر رشحات متنوع وحي است . امام علي عليه السلام آنچه را از پيامبر صلّي الله عليه و آله يافته در قالب الفاظ ريخته ولباس زيباي الفاظ وکلمات را براندام عميق و رساي مباني پوشانيده ولطايف وحقايق معارف و معاني را با برهان قاطع و جدال احسن بر تشنه گان اسلام ناب بيان داشته، به همين جهت نهج البلاغه «أخّ القرآن» لقب گرفته و بلنداي کلمات امام علي عليه السلام تا آنجا پيش رفته که عنوان «کلامه دون کلام الخالق وفوق کلام المخلوق» يافته است. با توجه به قرائن پیداست که اخوت نهج البلاغه با قرآن به معانی مجازی آن مرتبط می باشد. یعنی افرادی که معتقدند نهج البلاغه" اخ القرآن" است مقصودشان این است که نهج البلاغه راه قرآن کریم را پیموده و به زیبایی از قرآن متابعت کرده است نهج البلاغه در هر جهت کتاب عجیبی است، توحیدش، موعظه اش، دعا و عبادتش عجیب است، تحلیل تاریخ زمان خودش هم عجیب است .

هدف پژوهش، بررسی برخی از علوم و معارف قرآن و مباحث تفسیر قرآن در نهج البلاغه  است معرّفی نهج‌البلاغه  و بیان جایگاه آن و آیات الهی در کلام امیرمؤمنان علی عليه السلام به طور عام و بررسی و تفسیر آیات معاد به طور خاص ، مطالب مورد بحث این موضوع است.

پیامبر اکرم در مورد حضرت علی علیه السلام فرموده اند: « علی مع القرآن و القرآن مع علی لن یفترقا حتی یردا علیّ الحوض ». علی با قرآن، و قرآن با علی است. این دو هرگز از یکدیگر جدا نشوند تا در سر حوض کوثر بر من وارد شوند.

امیرمؤمنان علی (ع) اولین پایه گذار علوم و معارف قرآنی بوده و نام مبارک او به عنوان مفسر و آگاه بر تأویل قرآن کریم بر تارک اسلام می درخشد. علماء و بزرگان سلف تحقيقات گران‌بهایي بر روي نهج البلاغه انجام داده و ميراث علمي ارزشمندي به يادگار گذاشته‌اند؛ زمينه‌ي عمده‌ي اين گونه مطالعات بر اساس دقت‌هاي ادبي، شرح و توضيح واژه‌گان در عرصه‌هاي مختلف صورت گرفته و به شکل ترجمه‌ي تفسيري، شرح از لحاظ ادبي يا توضيح عبارات ارائه گرديده است. اين تحقيقات از زاوياي خاص، نظير مسائل تربيتي، رفتارهاي اجتماعي، اخلاقي و... به موضوع پرداخته اند. ليکن سخنان امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام  به دلالتهاي ضمني و التزامي آشکار، همبستگي عميقي با قرآن دارند. اين سخنان به عنوان بخشي از احاديث ائمه علیه السلام مي توانند مفسر قرآن که به تمامي جوانب زندگي انسان پرداخته است قرار گيرد. به عبارت ديگر مي توان در تفسير بر خي از آيات قرآن از نهج البلاغه کمک گرفت.بر اين اساس در اين پايان نامه به بررسي نقش نهج البلاغه در تفسیر آیات معاد در قرآن کریم پرداخته شده است.

نوشتار حاضر، حاصل سیری در نهج البلاغه و استخراج خطبه ها، نامه ها و کلمات گوهربار امیرمومنان در خصوص آیات معاد از قرآن کریم است امید است بدین وسیله گامی هر چند کوچک در جهت شناخت و درک نهج البلاغه برداشته و عاشقان طریق امام عارفان را بیش از پیش با دیدگاههای الهی و آسمانی آن حضرت آغشته نموده باشیم.


مطالب مشابه :


افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان

افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان
آزمون روحانيون عتبات و عمره

دفتر نمایندگی بعثه کرمان گواهي تحصيلي ازمركز مديريت حوزه علميه قم، اصفهان و یا خراسان. 2.
حج رکن پنجم ازارکان اسلام

سایت مدیریت اهل سنّت بعثه مركز پزشكي حج وزيارت نمایندگی بعثه خراسان مدیریت فرآیندو
برگزاري سلسله نشستهاي «اسرار حج و آداب حضور» در مشهد

دفتر زیارتی همای حرم کد کارگزاری : 59102 کاروان حج تمتع 19460 مدیریت : مجتبی معین آدرس : خراسان رضوی
تفسیر آیات قرآن در نهج البلاغه

بعثه خراسان; سامانه آموزش
نام نويسي167نامزد درمشهد براي5 کرسي بهارستان

سلام به وبلاگ خبرنگار خراسان خوش آمدید. من محمد جواد رنجبر، خبرنگار روزنامه خراسان هستم.
شماره موبایل عربستان زائرین کاروان

کاروان حج تمتع 19022 - شماره موبایل عربستان زائرین کاروان - سفر به سوی بیت الله الحرام بی نظیر و
برچسب :