گفتگوی جنوب پرس با رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر

Imageنسیمی تکان داده است. درختی که ریشه در اعماق جان مردم مومن و مسلمان ایران دارد و هر روز پرشکوهتر و گسترده تر در جهان خودنمایی می کند. بصیرت والا و خدایی معمار بزرگ انقلاب در آغازین روزهای پیروزی مردم و شکل گیری نهادهای انقلابی، کانونهای قدرتمندی را پدید آورد که با تولید فکر و اندیشه و پیروی از هدف والای انقلاب، نقشی بی بدیل را در تداوم این جریان ایفا نمودند. شکل گیری بنیاد شهید و امور ایثارگران به فرمان مبارک حضرت امام خمینی رحمه الله علیه یکی از ماندگار ترین و زیباترین وقایع انقلاب است که توانست در حوادث بعدی مردم را در مسیر روشن انقلاب با عملکرد خود یاری نموده و از خسارات و صدمات توفانهایی که می توانست به وقوع بپیوندد جلوگیری نموده و حتی این تهدیدها را به فرصتهایی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی تبدیل نماید. جنگ، این بلای خانمان سوز 8 سال بر جان این کشور افتاد و قدرتهای زورگو با پر کردن پشت دیکتاتور جلاد عراق به دنبال تعبیر خوابهای آشفته خود بودند اما چگونه می توان از زیباییهای ایثارگری جوانان مومن ایران اسلامی در این 8 سال چشم پوشید. همانگونه که زینب کبری(س) کربلا را سرشار از زیبایی عنوان نمود، سالهای دفاع مقدس 8 ساله نیز سرشار از زیبایی بود و امروز قدردانی و قدرشناسی از پدیدآورندگان آن حماسه ها و تجلیل از خونهای پاکی که ریشه انقلاب و اسلام را سیراب نمودند وظیفه ای بزرگ است که همه مسولان خود را موظف به آن می دانند.
کلام شریف و راهنماییهای مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) و هنرمندی دولت خدمتگذار نهم و دهم در تدوین برنامه های بزرگ جهت خدمت شایسته به ایثارگران سرافراز بهترین سند توفیق نظام مقدس جمهوری اسلامی در قدرشناسی و قدردانی ازاین قشر معزز است. قشری که پشتوانه های محکم نظام هستند و نشانهای بزرگی، عزت و اقتدار ایران اسلامی.
بیست ودوم اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به فرمان امام راحل رحمه الله علیه بهانه ای است تا نگاهی بیندازیم به فعالیتها و خدمات این نهاد مقدس در استان بوشهر و سیدمصطفی مهدی رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر طرف صحبت ماست.

جناب مهدی لطفا در ابتدا مختصری از تاریخچه بنیاد شهید و امور ایثارگران و نحوه تشکیل این نهاد مقدس را بیان بفرمایید:

با سلام به روح بزرگ امام شهدا و ارواح طیبه شهدای ایران اسلامی بویژه 2097 شهید عزیز استان بوشهر، و درود بر مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)، رییس جمهور محبوب و همه خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرزوی شفای جانبازان سرافراز و توفیق آزادگان شریف و بزرگوار
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران حضرت امام خمینی رحمه الله علیه با دوراندیشی و نگاهی آسمانی، دستور تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران را در تاریخ 22 اسفند 1358 صادر فرمودند
بر اساس این فرمان و به منظور تجليل و تكريم از شهدا و جانبازان و ايثارگران و خانواده هاي مكرم آنان بنياد شهيد تشكيل شد.
پس از خاتمه جنگ تحميلي در سال 1367 بمنظور رسيدگي شايسته به امور جانبازان مسئوليت اداره امور جانبازان كه تا آن زمان تحت پوشش بنياد شهيد بودند با فرمان حضرت امام خميني (ره) بر عهده بنياد مستضعفان قرار گرفت و نام اين نهاد به بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامي تغيير يافت.
در سال 1369 همزمان با بازگشت آزادگان عزيز به آغوش ميهن اسلامي ستاد رسيدگي به امور آزادگان زير نظر نهاد رياست جمهوري تاسيس و امور مربوط به رسيدگي به خانواده هاي اين عزيزان كه تا آن زمان تحت پوشش بنياد شهيد بودند به اين ستاد واگذار شد.
پس از درخواست مسؤولان نهادهاي ايثارگري و براساس فرمان مقام معظم رهبري و طبق مصوبه شوراي عالي اداري در تاريخ 19/2/83 تجميع نهادهاي ايثارگران در ساختاري يكپارچه در بدنه دولت به تصويب رسيد و به اين ترتيب بنياد شهيد و امورايثارگران شكل گرفت.


بنیاد شهید و امور ایثارگران از چند معاونت تشکیل شده و این معاونتها چه خدماتی ارایه می نمایند؟

6معاونت؛ 1. توسعه مدیریت و منابع انسانی 2. تعاون و امور اجتماعی 3. بهداشت و درمان 4. فرهنگی 5. عمران و مسکن و 6. پژوهش و ارتباطات فرهنگی
عمده فعالیتهای معاونتها در نام معاونت آشکار است. به عنوان مثال در معاونت بهداشت و درمان کلیه امور درمانی، برگزاری کمیسیون های پزشکی و برنامه هایی جهت ارتقای سلامت جانبازان عزیز و والدین معظم شهدا نظیر پایش سلامت انجام می شود. در معاونت فرهنگی کلیه امور مربوط به تحصیل فرزندان جامعه هدف ما از ابتدا تا پایان آموزشهای عالی مدیریت می شود. همچنین برنامه های زیارتی، اردویی، امور نخبگان و برگزاری مسابقات و دیگر امور فرهنگی، برنامه های ورزشی و بسیاری موارد دیگر، در معاونت عمران و مسکن امور مربوط به پی گیری تخصیص وامهای مسکن، زمین، مسکن مهر، ساخت و ساز گلزارها، مرکز توانبخشی، مناسب سازی زیست شخصی و شهری هرگونه امور در این راستا، در معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی برگزاری یادواره ها و یادبودها، مناسبتها، انجام طرحهای پژوهشی، پشتیبانی از کتابها و پایان نامه های با موضوع ایثار و شهادت، چاپ و انتشار کتاب، مقاله، تولید فیلم و تبلیغات و در کل نشر فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و در معاونت تعاون و امور اجتماعی نیز پی گیری اشتغال افراد جویای کار،مشاوره شغلی، پرداخت تسهیلات خود اشتغالی، پرداخت حقوق حالت اشتغال و مستمری و حق پرستاری، صدور کارت شناسایی، توزیع کارتهای سهمیه ای و سوخت، احراز مجروحیت و شهادت، پی گیری معافیت و کسر خدمت، واگذاری آرم تردد، پی گیری تهیه بلیط نیم بها، پرداخت بیمه، پرداخت وامهای ضروری، مددکاری و مشاوره، امور مربوط به خانواده و ازدواج، کمیسیون امور خاص، معتمدین معین و شوراهای مشورتی فرمانداران و استاندار و بسیاری زیر مجموعه دیگر در این واحد انجام می شود. معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی هم وظیفه پشتیبانی از سایر معاونتها را دارد.

در زمینه ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا چه اقداماتی انجام شده؟

یکی از اموری که بسیار مورد تاکید مسولان محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی است ساماندهی گلزارهای مطهر و مقدس شهدا می باشد. امام عزیز رحمه الله علیه می فرمایند:« همین تربت پاك شهیدان است كه تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.» بر همین اساس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز خود را موظف به ساماندهی شایسته این مکانهای مقدس می داند. در استان بوشهر 206 گلزار مطهر شهید وجود دارد که 1957 شهید در این گلزارها آرمیده اند. لازم به توضیح است دلیل عدم همخوانی تعداد مزارهای شهدا با آمار شهدای استان، دفن برخی شهدای استان در دیگراستانها یا برعکس است. از این تعداد گلزار 84 گلزار با 1507 مزار ساماندهی شده و 102 گلزار با 338 مزار نیز باقی مانده. در حال حاضر 20 گلزار با 112 مزار نیز در دست ساماندهی می باشد.
یکی از اموری که مایه امیدواری جانبازان عزیز استان است ساخت پروژه مجتمع فرهنگی، ورزشی و توانبخشی است. سرانجام این پروژه به کجا رسید؟

خوشبختانه با نگاه مثبت و پیگیریهای بسیار مناسب و موثر استاندار محترم و ولایتمدار استان در سفر سوم هیات دولت اعتبار اولیه به مبلغ 4 میلیارد تومان با مشارکت استانداری و بنیاد شهید مصوب شده و موقعیت خوبی برای آغاز بکار این پروژه ایجاد گشته که بزودی شاهد روند ساخت مجتمع خواهیم بود.
آنطور که از سخنرانی های شما در چندین جای مختلف متوجه شدیم یکی از اهداف مهم و ترسیم شده بنیاد نشر فرهنگ ایثار و شهادت و پراکندن عطر شهید در جامعه است. در این مورد چه اقداماتی انجام داده اید؟

اساس انقلاب اسلامی ما برپایه ارزشها و اعتقادات مردم مسلمان ایران است و بی شک خون شهدا استحکام بخش پایه های این نظام ولایی می باشد. باید نسل بعد از جنگ و نسلهای آینده بدانند که شهدای ما چگونه انسانهایی بودند و در چه راهی قدم گذاشته اند. باید فرهنگ شهادت طلبی در راه آرمان و اعتقاد زنده و پویا باشد تا خطری متوجه اسلام و انقلاب نشود. بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در حال سوق دادن همه فعالیتها به این موضوع مهم می باشد و معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی نیز بصورت تخصصی این وظیفه را بعهده دارد. در سالجاری که رو به اتمام است 200 یادواره در سطح استان داشته ایم که تقریبا می شود هر ماه 16 یادواره که کار بسیار سنگین و بزرگی است، 25 طرح پژوهشی و پایان نامه انجام شده، 3000 برگ آثار شهدا جمع آوری شده، چاپ 6 جلد قلمهای بهشتی در موضوعات مختلف برگرفته از وصایای شهدای استان،برگزاری جشنواره شعر غدیر، ایثار و شهادت، حمایت از فعالیت 25 حسینیه شهید، راه اندازی مرکز اسناد شهدای استان، تشکیل پرونده الکترونیکی برای شهدا و ایثارگران، همکاری در تهیه 6000 دقیقه برنامه رادیویی و تلو.یزیونی و اتمام طرح فرهنگ اعلام شهدا از جمله افدامات این حوزه است.

عملکرد سازمان مطبوع شما در زمینه های فرهنگی برای خانواده های معظم شهدا و ایثارگران چگونه است؟

در استان 1444 دانشجو تحت پوشش داریم، 275 نفر در مقطع کاردانی، 1031 نفر در مقطع کارشناسی، 124 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 14 نفر در مقطع دکترا. همچنین 952 دانش آموز طرح شاهد داریم که این آمار مشمول برخی حمایت های خاص می باشند. از جمله اینکه ستادهای شاهد در آموزش و پرورش و دانشگاهها فعال است و جلسات ماهانه با حضور رییس سازمان آموزش و پرورش یا دانشگاه و بهمراه اینجانب و معاونان و کارشناسان برگزار می شود و امور تحصیلی فرزندان شهدا و ایثارگران بررسی می شود، لازم به ذکر است که 42 دانش آموز طرح شاهد در درجه ممتاز هستند.
در امور نخبگان سازمان 22 نخبه ایثارگر در سطح استان شناسایی شده اند و از حمایتهای خاص معاونت فرهنگی برخوردارند که این 22 نخبه 6 مقاله در سطح ملی و بین المللی و 4 جلد کتاب منتشر نموده اند همچنین 20 اختراع از آنها در سال 89 ثبت شده است. شرکت 1937 نفر از جامعه ایثارگری در مسابقات قرآنی سازمان، حضور 836 نفر در جلسات قرآنی، توزیع 2380 کتاب، اعزام جانبازان و خانواده های شهدا و ایثارگر به مسابقات مختلف ورزشی و برپایی اردوهای زیارتی، سیاحتی و جشن تکلیف با حضور 9533 نفر از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی می باشد.

با توجه به وضعیت جسمی والدین شهدا در مقطع کنونی که همگی پا به سن گذاشته هستند و وضعیت سلامت جانبازان چه اقداماتی برای ارتقای سلامت آنها دارید؟

  در سالجاری 85% والدین شهدا از مزایای طرح پایش سلامت معاونت بهداشت و درمان سازمان استفاده نموده اند 15% باقی مانده نیز یا خود مایل به استفاده از خدمات نبوده اند یا در استانهای دیگر ساکن هستند. همچنین جانبازان هر ماه می توانند در این طرح شرکت کنند. معاونت بهداشت و درمان با 30 پزشک متخصص و فوق تخصص 7 داروخانه و چندین بیمارستان طرف قرارداد است و همه جانبازان تحت پوشش بیمه تکمیلی می باشند. اختصاص وسایل کمک درمانی نظیر ویلچر، عصا، عینک و نیز از دیگر خدمات این معاونت می باشد.

یکی از دغدغه های بزرگ هر خانواده ای اشتغال فرزندانش می باشد. شما در جامعه بزرگ ایثارگری استان یا بهتر بگویم در این خانواده بزرگ برای اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگران چه عملکردی داشته اید؟

با تصویب و ابلاغ آیین نامه اشتغال فرزندان معظم شهدا و ایثارگران از سوی دولت محترم دهم یک موقعیت طلایی برای جامعه ایثارگری فراهم شد. خوشبختانه در استان بوشهر نیز حمایتهای نماینده محترم ولی فقیه در استان و مهندس جهانبخش استاندار محترم استان از برنامه های بنیاد باعث شده که این آیین نامه بصورتی بسیار مناسب اجرایی شود و حتی در برخی موارد فراتر از این آیین نامه نیز مجوزهایی از دولت گرفته شده است. در سالجاری 441 نفر استخدام دستگاهها و ادارات شده اند. 3878 ساعت به افراد جویای کار مشاوره اشتغال داده شده و 100 نفر نیز از تسهیلات خوداشتغالی بنیاد بهره مند شده اند.

چه برنامه های دیگری در بنیاد اجرا می شود؟

برنامه های زیادی در بنیاد اجرا می شود و به نوعی می توان بنیاد شهید را یک دولت کوچک خواند چرا که در همه فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و دیگر فعالیتها جامعه ایثارگری ما فعال هستند و این می طلبد که بنیاد شهید نیز در همه فعالیتها خودش را به علم روز مجهز کرده و پشتیبان جامعه ایثارگری باشد. به عنوان مثال همین چند روز پیش کارگاه مشاوره تلفنی خط زندگی با حضور کارشناسان 4 استان بوشهر، فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد در بوشهر به میزبانی اداره مددکاری و مشاوره این سازمان برگزار شد که استادانی از دانشگاههای بوشهر به تدریس آخرین متدهای علمی به همکاران ما پرداختند. یا باید به برگزاری گردهمایی های آموزشی معتمدین معین استان، برگزاری کلاسهای قرآنی، ورزشی و امداد رسانی هلال احمر برای همکاران سازمان، برگزاری اردوهای ورزشی و بویژه کوهنوردی و کلاسهای امدادو نجات کوهستان برای تیمهای ورزشی ایثارگران و دیگر کلاسها اشاره کنم. همچنین یکی از برنامه هایی که با گستردگی بسیار زیادی در سطح استان و با مشارکت کلیه دستگاهها و ادارات و نهادها برگزار می شود برنامه دیدار باخانواده های معزز شهدا و ایثارگران است. در این برنامه که صورتهای زیادی در اجرا دارد در طول هفته سعی می شود حداقل یک شب بهمراه نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر و استاندار محترم استان با خانواده گرانقدر شهدا و ایثارگران دیدار شود. هر دوشنبه عصر نیز در کل استان همکاران ما با همراهی مدیران دستگاهها و ادارات به دیدار جامعه هدف بنیاد می روند. هر چهارشنبه نیز اینجانب بهمراه کلیه معاونان و حراست و بازرسی و روابط عمومی در یکی از شهرستانها با ایثارگران در یک مسجد دیدار داریم و مشکلات آنها را در همان شهرستان بررسی می کنیم. خوشبختانه موفق شده ایم در سالجاری بیش از 5400 خانواده شهید و ایثارگر را در قالب این برنامه ها زیارت کنیم.

آنطور که شنیده ایم بنیاد شهید استان بوشهر ازبنیادهای موفق کشور است مختصری از توفیقات سازمان مطبوع خود را بیان بفرمایید:

ابتدا باید بگویم که هیچ توفیقی حاصل نمی شود مگر با عنایت ویژه شهدا. اگر هم عنوانی در انجام عملکرد بدست می آید خوشحالی ما به این سبب است که حس می کنیم بهتر از دیگران ادای دین نموده ایم به مقام بلند شهدا و ایثارگران سرافراز. اکراه ما از رسانه ای نمودن موفقیتها هم گواه این مطلب است که منتی بر سر کسی نداریم چون فقط انجام وظیفه می کنیم و بس. در سالجاری در ساماندهی گلزارهای معطر شهدا در اعلام عملکردی که هرماهه مرکز انجام می دهد همواره استان بوشهر به عنوان رتبه برتر حضور دارد. در شورای اقامه نماز برای چندمین بار مقام برتر کسب شده. در زمینه دیدار همواره جزو استانهای برتر بوده ایم. در امور فرهنگی رتبه برتر را داریم. در بین ایثارگران نیز کسب مقام اول کشوری رشته حفظ کل قرآن کریم، کسب مقام اول کشوری رشته تفسیر قرآن کریم، کسب مقام سوم کشوری رشته مفاهیم ایثارگران، کسب مقام سوم کشوری رشته مفاهیم فرزندان، کسب 3 طلا توسط همسران ایثارگر در مسابقات کشوری رشته شنا، کسب 2نقره توسط جانبازان در مسابقات کشوری رشته شنا، کسب 1 طلا توسط جانبازان در پاراالمپیک و کسب 1طلا، 3 نقره و 2 برنز در سایر فدراسیونها از توفیقات بنیاد و جامعه ایثارگری استان است.

با سپاس از حضور شما در این گفتگو اگر صحبت نگفته ای هست بفرمایید:

بسیار سپاسگذارم از شما که حساسیت و توجه همیشگی به امور شهدا و ایثارگران دارید و با اینکار پشتیبان برنامه های بنیاد در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستید. همین که شما نام مقدس شهدا زنده نگه می دارید بهترین عملکرد است.
جا دارد در این مجال قدردانی نمایم از راهنماییها، محبتها و دست نوازش پدرانه نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه گرانقدر بوشهر که انصافا باب تازه ای از نوع تکریم جامعه ایثارگری را در استان باز نموده اند. خداوند این عزیز فرزانه را مستدام بدارد. همچنین باید مراتب سپاس و احترام خود را به محضر استاندار ولایتمدار بوشهر برادر عزیز جناب آقای مهندس جهانبخش اعلام کنم که این عزیز جانباز نیز از زمان حضور در استان جدیت و اراده استوار خود را برای خدمت به جامعه ایثارگری استان بوشهر نشان داده اند. خوشبختانه مجموعه دولت خدمتگذار از جناب آقای رییس جمهور و هیات محترم دولت و شخص معاون محترم رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران قدمهای بسیار مثبت و بزرگی برداشته اند، نمایندگان ارزشمند مردم استان در مجلس که تعامل خوبی با بنیاد دارند، روسای محترم ادارات و نهادهای استان، فرمانداران، بخشداران، شهرداران، امامان محترم جمعه و جماعات و همه کسانی که دست یاری به بنیاد داده اند از بسیجیان دلاور که در برگزاری یادواره ها از هیچ کوششی دریغ نمی کنند خلاصه اینکه همت مضاعف و کار مضاعف گسترده ای که در استان در خدمت به جامعه ایثارگری و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است مایه مباهات و افتخار است و بر دستان همه عزیزان بوسه قدردانی می زنیم و طول عمر با عزت همه عزیزان را زیر سایه بلند مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای از خدای بزرگ خواستارم.


منبع:

http://www.jpnews.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=1855&Itemid=9
مطالب مشابه :


وصیت نامه شهید حسنعلی بابایی

حمد و سپاس بیکران به سوکند زبانم از بیان ایثارگری ها و زحمت نامه شما را با
گفتگوی جنوب پرس با رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر

شرکت 1937 نفر از جامعه ایثارگری در فراتر از این آیین نامه نیز ها از هیچ
معرفی کتاب ( دا)

به تمام کسانی که مایلند گوشه ای از ایثارگری ها چهارشنبه ها: از نامه : یادی از
بیش از 1000 برنامه فرهنگی ، پژوهشی و راهبردی طرح ریزی و به اجرا گذاشته خواهد شد

20- تهیه کتابچه ای از نامه های از عزیزان ایثارگری که از برگزاری یادواره ها و
پاسخ مدیرکل بنیاد تهران بزرگ به سوالات جامعه ایثارگری

که بخشی از آن‌ها طی نامه‌ای که به سپاس، گفت: این طرح یکی از طرح‌هایی
نامه رئیس دولت دهم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی

به گزارش فرارو، متن کامل این نامه به نقل از خبرگزاری فارس از تلاش ارزشمند شما در تصویب
برچسب :