توصیه‌هایی مفید و کاربردی از مشهورترین بورس ‌باز تاریخ / موفقیت در بورس

روشهای موفق سرمایه گذاری در بازار بورس و سهام(59)              "هنر سهامداری در بورس"

توصیه‌هایی مفید و کاربردی از مشهورترین بورس ‌باز تاریخ 

هیچ اتفاقی در بازار بورس تازه نیست و نمی‌تواند هم تازه باشد، زیرا تمام گمانه‌زنی‌ها در بازار بسیار قدیمی و کهنه هستند. تمام آنچه که امروز در بازار بورس اتفاق می‌افتد قبلا هم رخ داده و دوباره امروز دارد اتفاق می‌افتد که من هرگز آنها را فراموش نکرده و نمی‌کنم...


در بازار بورس همیشه افرادی هستند که تلاش می‌کنند تا شمارا به‌نحوی مجاب کنند طبق قیمت‌های زنده، دیوانه‌وار سرمایه‌خود را جابجا کنید یا به‌صورت کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنید. اما توجه کردن به این تحریک‌های مفرط و اغراق آمیز حتی برای بورس‌بازان حرفه‌ای هم دیوانگی‌است.
 

یکی از مشهورترین و بزرگترین بورس‌بازان تاریخ وال‌استریت، که تاکنون پا به عرصه حیات گذاشته، «جسی لیوِر مور» است که توانسته با الگوی منحصربفردش از همین خرید و فروش‌های لحظه‌ای در بورس سود بسیار خوبی به جیب بزند. دلیل موفقیت وی را می توان در طرز فکر او دانست. او درعین اینکه یک بورس باز بود، به این اعتقاد نداشت که همیشه یک سری اقدامات هست که حتما باید آنهارا انجام داد. درواقع، میراث «لیورمور»، یک شمشیر دولبه است.

به گزارش بیزنس اینسایدر، لیورمور از یک سو نخستین فردی بود که توانست زبان کهنه عرضه و تقاضا را کد نویسی کند تا تشخیص داده شود که انتقال سهام و بازارهای سهام در یک سری از الگوهای تکراری انجام می‌شود.

لیورمور می‌گوید: من خیلی زود فهمیدم که هیچ اتفاقی در وال‌استریت تازه نیست و نمی‌تواند هم تازه باشد، زیرا تمام گمانه‌زنی‌ها در وال‌استریت بسیار قدیمی و کهنه هستند. تمام آنچه که امروز در بازار بورس می‌افتد قبلا هم رخ داده و دوباره امروز دارد اتفاق می‌افتد که من هرگز آنها را فراموش نکرده و نمی‌کنم.

اما عمل‌زدایی لیورمور، دقیقا موقعی اتفاق افتاد که او توصیه‌های خودش را هم فراموش کرد. وی بعنوان مثال، او یکی از قوانین کاردینالی خود را نقض کرد و پس از استفاده از اطلاعات چندین خبرچین بورس یک اشتباه منجر به ضرر هنگفت او شد که هرگز نتوانست این ضرر مالی را جبران کند. وی غیر از معدود زمانی که در بازار بورس به پیروزی‌های موقتی دست‌یافت، در سایر مراحل زندگی خود فرد خوشحالی نبود و درنهایت در سال 1923 میلادی و در 63 سالگی در یک هتل در هلند با شلیک گلوله به سرش، به زندگی خود پایان داد.

یکی از زنان بیشمار وی یادداشتی را با این مضمون در کنار جسد لیورمور یافته بود: زندگی آنطور که می‌خواستم برای من پیش نرفت. با این‌حال، لیورمور زندگی خود را در با ثروتی که از دانش و هنر پیش‌بینی بازار بورس بود گذراند.

دلالی سهام الزاما به این معنا نیست که یک نفر باید دائما دست به معامله بزند همان‌گونه که یک نقاش ساختمانی الزاما تمام سطوح یک خانه را رنگ نمی‌کند. شاید بسیاری از تازه‌کاران بازار بورس از اینکه بشنوند لیورمور، بُت بسیاری از بورس‌بازان بزرگ، از رویکرد «خرج کمتر، صبر بیشتر» تبعیت می‌کرد، شگفت‌زده شوند. او در نخستین روزهای فعالیتش به‌عنوان دلال بورس، به بودجه مقطعی خود متکی بود و بمحض فارغ‌التحصیلی و کسب اولین سرمایه‌اش، توانست سرمایه‌گذاری بلندمدتی را انجام دهد. در ادامه به مهم‌ترین و مشهورترین جملات قصار لیورمور اشاره می‌کنیم.

- پول از راه صبر درمی‌آید نه از راه خرید و فروش.

- پول درآوردن زمان می‌برد.

- هیچوقت به این فکر نکردم که پول زیادی دربیاورم؛ بلکه این حاصل صبر من بود.

- هیچکس هرگز نمی‌تواند تمام نوسانات بازار را بشناسد.

- درست بخرید، موقعیت خود را محکم بچسبید.

- افرادی که هم بتوانند درست بخرند و موقعیت خود را محکم بچسبند، نادرند.

- به من زمان‌بندی ندهید بلکه زمان بدهید.

اگرچه لیورمور یک دلال بود اما ارزش صبر کردن را خوب می‌دانست و خوب می دانست که چه‌وقت اصلا معامله نکند. او هنر استفاده از زمان را داشت.
 مطالب مشابه :


مسابقه پلکان مفید

بورس و سهام - مسابقه پلکان مفید - آموزش بازار سرمایه از مقدماتی تا پیشرفته
اموزش رمز و رازهای بورس بازی

طرح پلکان کارگزاری مفید - اموزش رمز و رازهای بورس بازی - طرح پلکان کارگزاری مفید - طرح پلکان
توصیه‌هایی مفید و کاربردی از مشهورترین بورس ‌باز تاریخ / موفقیت در بورس

بازار و تجارت - بورس نگار - توصیه‌هایی مفید و کاربردی از مشهورترین بورس ‌باز تاریخ / موفقیت
شنیده های بازار . . .

بورس آنلاین - شنیده های بازار . . . - اخبار تحلیلها گزارشات و شایعات بورس لینک های مفید.
فایل اکسل

ندا بورس - فایل اکسل - ندا بورس. فایل معاملات بورس مفید
عمر مفید یک لپ‌تاپ در ایران چقدر است؟

بازار و تجارت - بورس نگار - عمر مفید یک لپ‌تاپ در ایران چقدر است؟ - بورس نگار نقطه ای کوچک
پتروشیمی پردیس

بورس آنلاین - پتروشیمی پردیس - اخبار تحلیلها گزارشات و شایعات بورس لینک های مفید.
برچسب :