پاسخی به فارس از طریق کدام شهرستان ساحلی می شود؟


خبر اصلی: فارس از طریق کدام شهرستان؛ ساحلی می شود؟!

خبر الحاق چند روستا از استان هرمزگان به فارس ؛ این روزها به یکی از داغترین اخبار سه استان و خصوصاً شهرستان های لامرد ، مُهر و پارسیان شده است.

اصل خبر آنچنان مهم است که بحث های حاشیه ای مورد توجه قرار نگیرد ، اما این روزها در بین اهالی شهرستان مهر و خصوصاً گروه های واتس آپی ، پرسش هایی مطرح می شود  که وقتی به آن ها توجه بیشتری می کنیم ، می بینیم نگرانی ها چندان بی مورد هم نیست!

طبق سخنان دکتر موسوی نماینده محترم و پرتلاش  لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی ؛ بخش هایی از شهرستان پارسیان واقع در منتهی الیه غرب استان هرمزگان به شهرستان لامرد در فارس ملحق شده است ، اما ظاهراً بخش های مذکور نه تنها هیچ مرز خاکی با شهرستان لامرد ندارند ، بلکه بیش از ۹ کیلومتر نیز در عمق حوزه استحفاظی شهرستان مُهر می باشند. با این وجود سوالاتی اذهان عمومی را به خود مشغول داشته است. سوالاتی از قبیل اینکه:

استان فارس از طریق چه شهرستانی به دریا متصل شده است؟

شهرستان لامرد دروازه ورود فارس به دریاست؟ شهرستان مُهر یا هردو ؟

شهرستان لامرد که با مناطق مذکور مرز خاکی ندارد! آیا در آینده ای نزدیک قرار است نقاطی از شهرستان مُهر (MOHR) هم به شهرستان لامرد الحاق گردد تا لامرد ساحلی شود؟

مردم شهرستان مهر با توجه به تلاش ناکام مسئولین لامرد جهت جدایی بخش وراوی از شهرستان مهر در گذشته ، آیا باید باز هم نگران باشند؟

————————————————————————————————

توضیحات:

۱٫ در مطلب فوق فقط دغدغه های مردم بیان شده است و تاکید شده "ظاهرا" بخش های الحاقی مرزی با لامرد ندارند چرا که با توجه به اطلاعات موجود آن زمان ، روستاهای الحاقی دقیقاً مشخص نشده بودند. و همانگونه که دوست گرامی ما در پاسخ به این مطلب هم اشاره فرموده اند ما در پاسخ به یکی از کاربران عنوان کرده ایم:"تصویر فوق (نقشه ترسیمی مهرستان) حدود تقریبی منطقه الحاقی است و به صورت رسمی تایید نشده است. این تصویر با توجه به اطلاعات موجود ، توسط خود مهرستان تهیه شده است. لطفاً دوستان تصور نکنند که حتما تقسیمات صورت گرفته به این شکل است. ما در این مطلب فقط دغدغه های همشهریان را به نمایش گذاشته ایم. دغدغه هایی که می تواند کاملا بی مورد باشد…" پس ما چیزی را تایید نکرده و طبق نگاشته شما  با انتشار این مطلب اقدام به ایجاد "شبهه و تفرقه" نکرده ایم و این خود نوعی اتهام زنی و کذب گویی محض از جانب شماست ؛ چرا که ما قصد هیچگونه تشویش در اذهان عمومی را نداشته ، بلکه از مراجع رسمی  مطلع (فرمانداری لامرد یا دفتر نماینده محترم) خواسته ایم با پاسخ به این سوالات به شایعات موجود خاتمه دهند.

۲٫ توضیحات شما براساس تحقیق و نقشه ای است که شما شخصاً ترسیم کرده اید ، مسلماً شخص دیگری می تواند نحوه اتصال منطقه الحاقی به فارس را به شکلی دیگر ترسیم کند! طبق گفته خودتان ، نقشه ها و تحلیل شما نیز برداشتی شخصی است و هیچگونه رسمیتی ندارد. با این تفاوت که ما در مطلبمان هیچ چیزی را تایید نکردیم اما شما علاوه بر تایید اظهارت خود ما را نیز متهم به تشویش اذهان عمومی نموده اید.

۳٫ اظهارات شما را برداشتی کاملا شخصی می دانیم. فقط مراجع رسمی می توانند جزئیات الحاق را اعلام کنند.

۴٫ تاخیر در درج مطلب شما به دو دلیل صورت گرفته است ، اول اینکه شما در تماس با ما قبل از اینکه ما مخالفتی با درج پاسخ شما داشته باشیم  از لحن تهدید استفاده نمودید و عنوان کردید که اگر درج نشود در سایتهای … درج می کنیم. ظاهراً شما از بازدیدکنندگان قدیمی ما نیستید وگرنه می دانستید ما جوابیه هایی در خصوص مطالبمان (البته از سوی مراجع رسمی) را بدون کم و کاستی درج می کنیم. اخلاقی را که تاکنون رعایت کرده ایم و متاسفانه دوستان شما در روزنامه سبحان و سایت نخل جنوب چندی پیش در رابطه با درج جوابیه شورای شهر مهر به شورای شهر لامرد رعایت نکردند. همکاران ما عقیده داشتند به دلیل لحن شما و اینکه بدانید تعیین زمان درج پاسخ با ماست نه شما !  قدری تاخیر بی اندازیم. دلیل دوم تاخیر به دلیل برخورد با چند مراسم بود که از شما پوزش می طلبیم.

————————————————————————————————

پاسخ یکی از بازدیدکنندگان که در خصوص مطلب " فارس از طریق کدام شهرستان؛ ساحلی می شود" ارسال شده است:

علی صفری »    احتراما پیرو درج مطلبی در سایت مهرستان تحت عنوان "فارس از طریق کدام شهرستان ساحلی می شود" و بروز شبهاتی در خصوص چگونگی الحاق فارس به دریا و انتشار نقشه ای کلی در سایت وزین تراکمه توسط اینجانب، بر اساس مطالعات و تحقیقات بعمل آمده از اداره محترم راه و شهرسازی شهرستان لامرد و همچنین دفتر نماینده محترم مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر موسوی نقشه های زیر کاملا فنی و مورد تایید بوده لذا موارد زیر جهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

۱- نخست آنکه محدوده ترسیم شده در سایت مهرستان با واقعیت موجود تفاوتهای فراوانی دارد. به عبارت بهتر علاوه بر آنکه مرزهای ترسیم شده بر روی نقشه این سایت با مرزهای مصوب وزارت کشور تفاوت دارد، اصولا کوشکنار نیز که جزء محدوده الحاقی تصور گشته، در منطقه ملحق شده به فارس قرار ندارد و به دلیل خارج شدن این شهر از محدوده الحاقی، خط موربی مطابق نقشه زیر به محدوده بخش مرکزی شهرستان لامرد اضافه گشته است.

الحاق فارس به دریا

تصویر ۱ : وضعیت الحاق نسبت به مرزهای لامرد و مهر

همچنین با توجه به مرزهای مصوب وزارت کشور، به دلیل اینکه محدوده ملحق شده در جوار شهرستان لامرد قرار گرفته و نیز راههای ارتباطی به محدوده ملحق شده به استان فارس در شهرستان لامرد قرار گرفته است و علاوه بر آن مسیر در حال ساخت میان دو سایت صنایع انرژی بر لامرد و کوشکنار نیز تماما از شهرستان لامرد گذر می کند، بدیهی است که محدوده فوق می بایست به مرزهای تقسیمات کشوری شهرستان لامرد افزوده گردند. این در حالی است که برای ارتباط مهر به قسمت الحاق یافته می بایست از شهرستان لامرد عبور کرد و یا اینکه از استان بوشهر گذر نمود که در ادامه توضیحات مبسوط ذکر خواهد شد.

الحاق فارس به دریا

تصویر ۲ : راه ارتباطی موجود در شهرستان لامرد با شهرستان پارسیان یا جاده سرکوه تابناک

 

الحاق فارس به دریا

تصویر ۳ : وضعیت مرزی شهرستانهای لامرد و مهر در الحاق

 

 

الحاق فارس به دریا

تصویر ۴ : مسیر مصوب شده کریدور ارتباطی صنایع انرژی بر و در حال انجام که تماما از شهرستان لامرد گذشته و به محل الحاق وصل می شود.

 

الحاق فارس به دریا

2- دوم آنکه فرموده اید: "بخش های مذکور نه تنها هیچ مرز خاکی با شهرستان لامرد ندارند، بلکه بیش از ۹ کیلومتر نیز در عمق حوزه استحفاظی شهرستان مُهر می باشند" و در ادامه مجددا تاکید کرده اید: "شهرستان لامرد با مناطق مذکور مرز خاکی ندارد"! پرسش آن است که بر چه اساسی چنین مطلب خلاف واقعی را مدعی شده اید؟! چنانچه در نقشه ذیل مشخص است نه تنها شهرستان لامرد کاملا در جوار مناطق مذکور قرار گرفته و دارای مرز مشترک با آن می باشد، بلکه اتفاقا قضیه کاملا عکس آن چیزی است که ادعا گشته است؛ به عبارت بهتر به دلیل شکستگی در مرز استان بوشهر و وجود "روستاهای بندو، سهمو شمالی و سهمو جنوبی"، هیچ گونه ارتباطی بین روستاهای الحاقی به فارس با شهرستان مهر وجود ندارد! با این حال مشخص نیست چرا موضوع کاملا وارونه طرح گشته و در نقشه سایت مهرستان از این شکستگی صرف نظر شده و هیچ اشاره ای بدان نشده است؟!

تصویر ۵ : به دلیل شکستگی در مرز روستاهای اتصال یافته با شهرستان مهرهم مرز نیستند

 

3- سوم آنکه در مورد نقشه ارائه شده توسط سایت مهرستان نکاتی قابل عرض است که ذیلا تقدیم می گردد:

الحاق فارس به دریا

الف) همانطور که ذکر گشت مرزهای ترسیم شده در نقشه فوق قانونی و مصوب وزرات کشور نیست و با پیش فرض های شخصی نگاشته شده است.

ب‌) کوشکنار در محدوده الحاق قرار ندارد.

ج‌) روستاهای بندو، سهمو جنوبی و سهمو شمالی نیز جزء استان بوشهر است و هیچ ارتباطی با مصوبه اخیر هیئت محترم دولت ندارد.

د‌) عدد ۹ کیلومتر هم صحیح نمی باشد؛ بلکه در محدوده مرزی مورد اشاره، تنها ۵ و نیم کیلومتر به مهر اختصاص یافته و مابقی آن در مرز جغرافیایی شهرستان لامرد واقع شده است.

ه‌) مرز بوشهر در این نقشه مشخص نشده که این موضوع سبب می گردد به اشتباه به خواننده القا شود که الحاق از طریق مهر می بایست اتفاق می افتاد.

و‌) مسیر اتصال مهر به منطقه مذکور از دو مسیر امکان پذیر است که هر کدام از آن ها مشکلات خاص خود را دارد که به شرح زیر به آن اشاره می شود:

مسیر فاریاب: در این مسیر بایست از مرز بوشهر عبور کرد و حتی یکی از روستاهای آن استان بنام بندو که در نقشه مشخص است را به مجموعه روستاهای الحاقی اضافه کرد که بدیهی است این موضوع تبعات فراوانی به دنبال داشته و مخالف سیاست کلی فارس و دولت محترم می باشد؛ چراکه سبب می گردد دولت علاوه بر مقاومت استان هرمزگان، با تنش های احتمالی در استان بوشهر نیز مواجه گشته و با توجه به تبعات سیاسی اجتماعی پیش بینی شده، رسیدن به هدف با مشکل جدی روبرو گردد.

مسیر نورآباد: بخش اعظم این مسیر نیز به ناچار از شهرستان لامرد عبور می کند و بدیهی است همان ادعا برای شهرستان لامرد هم می تواند برقرار باشد. مضاف بر اینکه مسیر مذکور فقط یک جاده دسترسی مختص حوزه گازی تابناک و فاقد استانداردهای حمل و نقلی است. این در حالی است که همانطور که در فوق بدان اشاره گشت، مسیر آزادراه در دست ساخت لامرد-کوشکنار، کاملا در حوزه استحفاظی شهرستان لامرد قرار دارد.

۴- نکته چهارمی که می بایست به آن اشاره کرد این سوال اساسی است که در کدام یک از قوانین کشور آمده است که هر روستایی که روبروی منطقه ای واقع گشت، لاجرم باید به آن جا ملحق شود؟! اصولا حتی اگر ادعای نویسنده محترم نیز صحیح بود (که طبق توضیحات فوق با استناد به نقشه های موجود مشخص گشت اینگونه نیست)، باز هم دلیل معقولی نبود تا منطقه مذکور را به شهرستان مهر ملحق کرد. برای اثبات غیرعلمی بودن این ادعا می توان نمونه های فراوانی در کشور و حتی در همین جنوب استان فارس نام برد؛ به عنوان نمونه بخش علامرودشت طبق نقشه های هوایی روبروی شهرستان مهر قرار گرفته است، اما جزئی از شهرستان لامرد می باشد یا روستاهای تل ملایی و چاه شرف طبق نقشه های هوایی روبروی شهرستان لامرد قرار گرفته است اما جزیی از شهرستان مهر می باشد، مثال های متعدد دیگری نیز می توان در همین رابطه در حوزه استحفاظی شهرستانهای همجوار یادآور شد.

۵- پنجم آنکه شاید اشتباه دوستان نویسنده مطلب آن بوده است که به این نکته توجه نفرموده اند مرز اکثر شهرستان ها و استان ها یک خط مستقیم یا یک شکل هندسی منظم نیست، بلکه در اکثر اوقات دارای شکستگی، تو رفتگی و برآمدگی های فراوان است.

نکته آخر آنکه موضوع الحاق فارس به دریا از سالها پیش طرح گشته و دارای سابقه بسیار زیادی می باشد. این طرح مهم ملی در همان زمانی که مهر در حوزه استحفاظی شهرستان لامرد قرار داشت نیز مدنظر مسولین کشوری و استانی بوده است. منظور آنکه این مصوبه استراتژیک و بسیار حائز اهمیت یک تصمیم محلی نیست که فرض شود سلایق منطقه ای در آن لحاظ شده است؛ بلکه تصمیمی کشوری است که دارای ابعادی سیاسی، اجتماعی و امنیتی در بُعد ملی می باشد و تصمیم گیرندگان آن مسئولین کشوری می باشند. در آخر بایست عنوان کرد در حالی که این طرح کشوری که توسط شورای محترم عالی امنیت ملی تصویب گشته، با حساسیت های فراوانی در حال اجراست و هرگونه تشویش افکار عمومی می تواند به نوعی مخدوش کردن منافع ملی به شمار رود، مشخص نیست مدیریت محترم سایت مهرستان بر چه اساسی در این شرایط مبادرت به درج نقشه ای غیردقیق و شبهه آمیز نموده است. جالب آنکه مدیریت سایت در ذیل نظرات این مطلب به صراحت اذعان می کند:"تصویر فوق حدود تقریبی منطقه الحاقی است و به صورت رسمی تایید نشده است. این تصویر با توجه به اطلاعات موجود توسط خود مهرستان تهیه شده است. لطفاً دوستان تصور نکنند که حتما تقسیمات صورت گرفته به این شکل است. ما در این مطلب فقط دغدغه های همشهریان را به نمایش گذاشته ایم. دغدغه هایی که می تواند کاملا بی مورد باشد"

لذا با عنایت به حساسیت های فراوان در خصوص مصوبه شورای محترم عالی امنیت ملی و دولت محترم، انتظار آن است مطالبی در این برهه منتشر شوند که کاملا مستند و علمی بوده و مبنایی معقول داشته باشند، نه آنکه مدیریت محترم سایت پس از انتشار این مطلب و بروز شبهه و تفرقه، رسما بنویسند: این دغدغه ها می تواند کاملا بی مورد باشد!!

منبع : سایت مهرستان


مطالب مشابه :


بازتاب مطلب رسوایی سبحان لامرد

بازتاب مطلب رسوایی سبحان لامرد در رسانه ها بازتاب مطلب رسوای سبحان لامرد از سایت مهرستان
پیام تسلیت / خبرنگار مهرستان

باشگاه خبرنگاران جوان مهرستان - پیام تسلیت / خبرنگار مهرستان وب سایت اطلاع رسانی جوان .
صندوق حمایت از ورزشکاران در مهرستان راه‌اندازی شود

باشگاه خبرنگاران جوان مهرستان - صندوق حمایت از ورزشکاران در مهرستان راه سایت انتخابات
پاسخی به فارس از طریق کدام شهرستان ساحلی می شود؟

منبع : سایت مهرستان [ جمعه دهم آبان ۱۳۹۲ ] [ 13:40 ] [ رضا گله داری ] درباره
فرماندار جدید شهرستان قصرقند معرفی و منصوب شد

باشگاه خبرنگاران جوان مهرستان - فرماندار جدید شهرستان قصرقند معرفی و سایت انتخابات
بخشدار مرکزی مهرستان معرفی شد

بلوچستان آشار - بخشدار مرکزی مهرستان معرفی شد - Baluchestan ASHAR. اشار .ashaar. ايران و جهان بلوچي
برچسب :