تاثیر سبک زندگی انسان دین مدار بر سلامت روان

واقعیت این است که در چند دهه اخیر، نقش دین و معنویت در زندگی مورد توجه روان شناسان و محققان قرار گرفته است.پیچیدگی جامعه مدرن امروزی، مشکلات روزافزون و تغییر شیوه های زندگی باعث شده است نیاز به معنویت بیشتر شود، حتی در جوامع مادی نیز واقعیت ها حاکی از آن است که مردم به دین گرایش پیدا کرده اند. متخصصان هم بر این نکته اذعان دارند که شیوه های درمانی برای بهبود سلامت جسم و روان به تنهایی جوابگو نیست بلکه باورهای دینی و گرایش به دین به نحو چشم گیری بر سلامت افراد تاثیر می گذارد. به عنوان مثال گرایش به معنویت، به دلیل تعدیل افکار منفی و تقویت انگیزه های مثبت در افراد، فشار خون را کاهش می دهد اما در پاسخ به این سوال که رشد معنوی چگونه باعث تقویت جسم و روان می شود،میگنا دات آی آر.باید گفت دینداری باعث گزینش سبک خاص زندگی می شود که این سبک زندگی بر جسم و روح فرد تاثیرگذار است. فرد مومن مشروب نمی خورد، قمار نمی کند، از مواد مخدر استفاده نمی کند، رفتارهای نامشروع و مجرمانه انجام نمی دهد و دیگران را آزار نمی دهد و به طور کلی از هرچه گناه است و رنگ زشتی دارد پرهیز می کند. در مقابل کسانی که از آموزه های دینی بی بهره اند و توجهی به دستورات الهی ندارند، زشتی گناه را نمی بینند و از انجام هر عملی که منافع خودخواهانه آن ها را تامین می کند، چشم پوشی نمی کنند.

متاسفانه باید گفت در خانواده هایی که به آموزه های دینی عمل نمی شود آشفتگی جسم و روان بیشتر دیده می شود، در واقع علت بخش عمده ای از خشونت های خانوادگی، عمل نکردن به آموزه های فرهنگی و اسلامی است.

وی می افزاید: بسیاری از صاحب نظران غربی معتقدند دین از جنبه های مختلفی به افراد کمک می کند. به عنوان مثال افراد دیندار در مقابل فشارها و مشکلات زندگی مقاوم ترند. عقاید دینی و به خصوص دعا کردن که در واقع باور به وجود ارزش های والا و قدرت برتر است، با ایجاد امیدواری و انگیزه به افراد بیمار کمک می کند. حتی در مطالعه جدید مشخص شده است که بیماران مبتلا به ایدز که در مراسم دینی شرکت می کنند، عمر بیشتری می کنند و از وضعیت سلامت بهتری برخوردارند.

دعا و راز و نیاز کردن و شرکت در مجالس مذهبی علاوه بر افزایش انگیزه در افراد، باعث ارتقای روابط اجتماعی آنان می شود و افسردگی را کاهش می دهد و از انزوای بیماران جلوگیری می کند. همچنین اقامه نماز جمعه و نماز جماعت، گزاردن حج، برگزاری مراسم مذهبی، اعیاد، عزاداری، زیارت مکان های مقدس، انجام کار خیر و … باعث تحکیم پیوند اجتماعی افراد می شود.

در این جا باید یادآور شد که اسلام به معنای تسلیم شدن در برابر حق است. به بیان دیگر مسلمان باید از هر چیزی که به جسم و روح او آفت و زیان می رساند بپرهیزد.در این معنا اسلام سلامت بخشی، سالم سازی فردی، خانوادگی و اجتماعی را دربر می گیرد. قرآن کریم نیز شفای جسم و جان معرفی شده است و تمثیل طبیب که برای پیامبران خدا به کار می رود، بیانگر رسالت آن بزرگواران در تحقق سلامت و شفای جسم و روان بشر است.

امروزه به دلیل تحولات علمی، صنعتی و پیشرفت های فناوری متاسفانه استرس جوامع بشری افزایش یافته است. دکتر قیومی با اشاره به این که معضلاتی مانند اعتیاد، طلاق، ناسازگاری های فردی و … بیشتر شده است، می افزاید: در این شرایط توجه به سلامت روان از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا جسم و روان مانند تار و پود به هم تنیده شده است و اگر یکی از آن ها آسیب ببیند دیگری نیز آسیب خواهد دید. در این میان سبک زندگی دین مدار به ارتقای هر دو بعد از سلامت کمک می کند.تحقق سلامت روان نیاز به پشتکار صبر و صرف وقت زیادی دارد، در این راستا ما باید به این نکته توجه کنیم که ارتباط با خدا در سختی ها آرامش بخش است. انسانی که به خدا ایمان دارد و به او توکل می کند در برابر ناملایمات به او پناه می برد و با توکل به خداوند بهتر و راحت تر مسیر زندگی خود را می یابد و مشکلات را حل می کند.

نقش دین در بهداشت و سلامت روان
دین به معنای «تسلیم» شدن همه موجودات جهان هستی در برابر فرمان الهی یا حاکمیت «قوانین تکوینی» در جهان ماده و حاکمیت «احکام و قوانین تشریعی» در جامعه انسانی است که از طریق پیامبران الهی ابلاغ می شود. در حقیقت نزول قرآن کریم نیز برای اجرای دین است. اساسی ترین هدف و نقش دین بیرون آوردن مردمان از تاریکی های کفر و مسلک های باطل فکری، رفع موانع از دید عقل و سوق دادن آنان به سوی ایمان، حیات طیبه و نور است. می توان گفت تمام آیات قرآن مجید مستقیم یا غیرمستقیم به مسئله دین و دینداری مربوط می شود. آیاتی که انسان را به تقوا و دوری از شیطان دعوت می کند. در حقیقت تقوا مرحله ای از دینداری است که حاصل دوری و خودداری از گناهان است که با گذشت زمان به نوعی بصیرت و روشن بینی منجر می شود و علاوه بر مصونیت عملی از گناه، عقل و خرد را تقویت می کند و بستر سالمی برای فکر و اندیشه می گسترد.


مطالب مشابه :


برنامه پایش سلامت کارکنان از طریق انجام آزمایشات در شرکت MIGT برگزار شد.

otc - برنامه پایش سلامت کارکنان از طریق انجام آزمایشات در شرکت migt برگزار شد. - توربوکمپرسورنفت
تلويزيون،خشونت،مخاطب

شرکت راهیان پرداز هرمز - توسعه نرم افزار-طراحی وب-گرافیک رایانه ای-ساخت فیلم های تبلیغاتی
فرم نظرسنجي درخصوص اردوي راهيان نور

سلامت باشید دهه تهنيت اعياد مبارک ماه شعبان باستحضارمی‌رساند پايگاه مقاومت بسيج شرکت
توقف اعزام اجباری دانش آموزان به مناطق جنگی/راهیان نور

راهیان نور دانش سختگیرانه‌ترین ضوابط در خصوص سلامت با توجه به شرکت بالای
راهیان نور در کلام رهبری

راهیان نور کردند و جان خود، سلامت و جوانی خود را برای هم آمدم در جمع شما شرکت
راهیان نور در کلام رهبری

در جمع راهیان نور امروز شرکت من در مجموعه زایران و جان خود، سلامت و جوانی خود را برای
راهیان نور دانش آموزی ،مسؤلیتش باسپاه پاسداران است

سپاه پاسداران مسوولیت برگزاری اردوی راهیان نور و سلامت دانش اردوها شرکت
روابط عمومی شیر پگاه خوزستان برای دومین بار متوالی خوش درخشید

وی با بیان اینکه شرکت شر پگاه خوزستان 26 و سلامت (لوگوی سیب راهیان نور که از استان
تاثیر سبک زندگی انسان دین مدار بر سلامت روان

فرهنگستون - تاثیر سبک زندگی انسان دین مدار بر سلامت روان - عرصه فرهنگی، عرصه جهاد است
تاریخچه ی اجمالی تشکیل بسیج دانش آموزی

راهیان نور سلامت و این که همواره مقامت می باشد که شرکت کنندگان در کلاسهای
برچسب :