مقاله: در پی ردپای بزرگان

nimabrazil-06.jpg

پایگاه شطرنج منتشر کرد؛

در جستجوی ردپای بزرگان

به قلم: نیما جوانبخت 

بازدید از برزیل به بهانه مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان، رویایی بود که برای بسیاری از بازیکنان جوان محقق شد.آنچه در ادامه خواهد آمد گزارشی است از نیما جوانبخت شطرنجباز ۱۵ ساله ایرانی که تنها دلبستگی اصلی اش بازدید ساده از یک کشور دیگر نیست، بلکه او در این سفر در پی رد پای دو کاوشگر و مردم شناس مشهور ایرانی بوده است که با سفر به دور دنیا به عنوان اولین مردمان آسیایی با سفر به قطب جنوب به کاوش پرداخته اند.

در جستجوی ردپای بزرگان

به قلم نیما جوانبخت

بازدید از برزیل به بهانه شرکت در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان رویایی بود که برای بسیاری از بازیکنان جوان تحقق یافت.پس از اینکه در ماه گذشته گزارشی از یک بازیکن هندی دریافت نمودیم به دنبال آن گزارشی متفاوت از بازیکن ۱۵ ساله ایرانی به دستمان رسید.تنها علایق وی بازدید ساده از یک کشور دیگر نبوده است که آنهم بسیار هیجان برانگیز می نماید بلکه در پی یافتن ردپایی از دو کاوشگر و مردم شناس مشهور ایرانی که شاید برای بسیاری از غربیها نا شناخته می باشد.

با این حال این دو پیشگام اولین آسیاییهایی بودند که به کاوش در قطب جنوب پرداختند و به دنبال آن مسافرتشان به آفریقا،آمریکای جنوبی و البته آمازون گسترش یافت.آنها از مسافرتشان به صورت تمام و کمال عکس و فیلم تهیه نموده اند.

نیما جوانبخت گزارشی کوتاه از سفر این دو قهرمان ملی از جمله سفرشان به شهر میزبان مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان در "کالداس نواس" برزیل را برایمان ارسال نموده است که ملاحظه می فرمایید.

nimabrazil-01.jpg
برزیل با تمامی کشورهای آمریکایی جنوبی به غیر از شیلی و اکوادو دارای مرز مشترک است.این کشور پنجمین کشور بزرگ جهان از نظر وسعت است.

nimabrazil-02.jpg
یکی از ویژگیهای مشهور برزیل جنگلهای آمازون است که منبع مهمی از تولید اکسیژن به شمار می رود و بسیاری آن را به ششهای تنفسی جهان تعبیر می کنند.جنگلهای آمازون کمتر از ۶۰٪ وسعت برزیل را شامل می شود. 

قطع درختان،تهدیدی جدی برای جنگلهای آمازون به شمار می رود.در سال ۱۸۵۰ به ازای هر انسان بر روی کره زمین ۶۶۲ درخت در این جنگل وجود داشت.در سال ۲۰۱۱ این آمار به ۶۰ درخت از این جنگل برای هر نفر کاهش یافت و تخمین زده می شود که در سال ۲۰۲۰ این تعداد تنها به ۲۰ درخت در ازای هر شخص تنزل یابد!

جنگلهای آمازون برای ایرانیان نه تنها در کتب و فیلمها شناسانده شده است بلکه تحقیقات دو ایرانی به نامهای عیسی و عبدالله امیدار که تصمیم گرفتند تا در دهه ۵۰ میلادی از آمازون بازدید کنند،به عنوان منبعی از اطلاعات به شمار می رود.  

nimabrazil-05.jpg
برادران امیدوارا این سفر را سهل نگرفتند بلکه  با دقت هر چه تمام تر به برنامه ریزی پرداختند. 

nimabrazil-27.jpg
تدارک آنها تنها به مطالعه نقشه ها محدود نمی شد بلکه از انجام هر عملی که آنها را در این امر یاری میرساند فرو گذار نمیکردند به عنوان مثال کوهنوردی یکی از این کارها بود... 

nimabrazil-06.jpg
... و یا موتور سواری

nimabrazil-07.jpg
هنگامی که آنها به آمازون رسیدند،مقداری برج همراه برده بودند اما این کافی نبود.بنابراین آنها می بایست همانند بومیانی که در جنگلها زندگی می کردند به تغذیه می پرداختند.غذاهایی همانند مارها و یا مغز میمونها.شاید صرف اینگونه غذاها برای ما غیر قابل تصور باشد اما عیسی شرح می دهد که در برخی شرایط سخت انسان باید هر آنچه را که به دستش می رسد بخورد.

nimabrazil-08.jpg
آنها عادات و رسوم قبیله "یاگوا" را مورد مطالعه قرار دادند. 

nimabrazil-09.jpg
برادران امیدوار با بچه های بومیان با اهدای عروسک و بادکنک دوست شدند. 

عیسی امیدوار می نویسد:"ما در حدود ۵۰۰ کیلوگرم مواد غذایی،یک قایق موتوری و هدایایی را برای بومیان با خود حمل می کردیم.ساعتی بعد خودمان را بالای کوههای "آند" یافتیم و خیلی زود با نگاهی گذرا به جنگلهای در هم تنیده آمازون دانستیم که روزهای سختی را در پیش خواهیم داشت.دست و پنجه نرم کردن با جنگلهای باران گیر و سر و کله زدن با قبایل بومی کار چندان آسانی به نظر نمی رسید.پس از چندین ساعت پرواز با یک هواپیمای تک موتوره به رود "پوتومایو" در حوالی روستایی با نام "میتو" که در آن چندین خانوار ماهیگیر ساکن بودند، رسیدیم.ما یک هفته را در این روستا سپری کردیم و به جمع آوری اطلاعات در این سفر کوتاهمان پرداختیم.ما قادر بودیم با اعضای این قبیله که گهگاهی با سفید پوستان در ارتباط بودند و  مقداری با زبان اسپانیولی آشنا بودند، ارتباط برقرار کنیم.در آنجا بود که یک قایق بزرگ که از تنه درختان ساخته شده بود،تهیه کردیم،در ادامه سفرمان و دور از قبیله "یاگوا" یکی از  بدوی ترین جوامع بشری در جنگلهای باران گیر آمازون زندگی می کردند.

ما به قلمرو قبیله "یاگوا" پس از سیزده روز سفر با قایقمان در حالی که با خطرات گوناگونی روبرو شدیم،رسیدیم.در حقیقیت،مخاطره آمیزترین بخش سفرمان تنها در ابتدای امر حادث شد.هیچ کس از سفیدپوستان در این نواحی پای نگذاشته بودند و اگر هم چنین کرده بودند،جانشان را از دست داده بودند. 

 


مطالب مشابه :


اس ام اس و پیامک آموزنده و فلسفی ناب مهر ۹۲

کسب امتیاز و شرکت در قرعه کشی ماهانه یا سخنی داشته باش دلپذیر یا دلی داشته باش سخن پذیر !
شماره سامانه پیامکی SMS ارگانها و شرکت های ایران

شرکت دلپذیر ( ارسال کد قرعه کشی ) : ۳۰۰۰۴۰۳۰ شرکت مای به روز رسانی وبلاگ در سایت پرشین
شماره اس ام اس های کاربردی

شرکت دلپذیر (ارسال کد قرعه کشی) : (ارسال کد قرعه کشی) : 30004030 شرکت ماي به روز رساني وبلاگ در
معرفی و مقایسه شرکت های تولید کننده خودپرداز در ایران

گفتنی است درآمد‌های این شرکت در دو بخش فروش و چهارراه دلپذیر قرعهکشی
مقاله: در پی ردپای بزرگان

بازدید از برزیل به بهانه شرکت در در دیر اعلام کردن قرعه کشی و دلپذیر
برچسب :