آغاز عملیات برقی کردن راه آهن مشهد - تهران .

 آغاز عملیات برقی کردن راه آهن مشهد -

 تهران  . 

پس از هشت‌سال وعده و قول و قرارهاي متعدد، سرانجام

پروژه برقي‌ كردن راه آهن مشهد- تهران روز گذشته با حضور

وزير راه و شهرسازي و با نصب نخستين دكل برقي‌ در

ايستگاه فريمان جامه عمل پوشيد.


در اين مراسم وزيرراه و شهرسازی با بيان اينكه براي اتصال شمال و جنوب و شرق و غرب كشور به يكديگر از طريق مسیرريلی عزم جدي وجود دارد، ابراز داشت:‌ از مجموع 10هزاركيلومتر راه‌آهن ايجادشده در طول 6سال خدمت دولت نهم و دهم، 2هزارو700كيلومتر در خراسان رضوي ايجاد شده است.

علي‌نيكزاد گفت: دولت قرار است با حمايت همه‌‌جانبه بسياري از طرح‌هاي عمراني را به بخش خصوصي واگذار كند و براي اين مهم قرار است از 300هزار ميليارد تومان بودجه براي ارتقاي سازندگي استفاده شود.


قطار سريع‌السير را هم مي‌سازيم ! :


وي همچنين با بيان اينكه برقي‌شدن قطار مشهد- تهران منافاتي با پروژه قطار سريع‌‌السير ندارد، گفت: اين پروژه هم به قوت خود ادامه خواهد داشت.


وي گفت: اجرای قطار سریع‌السیرمشهد- تهران با سرعت 350كیلومتر بر ساعت از شروط اولیه اجرای پروژه برقی‌كردن قطار مسیر مشهد- تهران است. بنابراين در این زمینه با سرمایه‌گذار مذاكراتی در خصوص توجیه اقتصادی آن شده است.

 
وزیر راه و شهرسازی گفت: عملیات قطار برقی مسیر مشهد- تهران ظرف دو سال به انجام می‌رسد و تحریم‌ها نیز در این فن‌آوری و اجرای آن تاثیری ندارد، زیرا توانايي انجام كامل كار را در داخل داريم.

وي ادامه داد: مصوبه برقي‌كردن قطار مشهد- تهران را هيئت وزيران، با عنايت و توجه ويژه‌ و در مدت 24ساعت به تصويب رساند و معاون اول رئيس جمهور نيز در عرض 48ساعت مصوبه مذكور را ابلاغ كرد.


1850کیلومتر خط آهن برقی :


مديرعامل راه‌آهن جمهوري اسلامي نيز در اين مراسم با بيان اينكه برقي‌كردن قطار مسافربري مشهد- تهران اتفاق جديدي است، ادامه داد: ايجاد 1850 كيلومتر مسير قطار برقي به صورت رفت و برگشت از بخش‌هاي مهم اين طرح است. ضمن اينكه اين پروژه در طول دو سال ساخت خود 4هزارويكصدميليارد تومان هزينه خواهد داشت و قرارگاه سازندگي خاتم‌الاوصيا نيز عمليات ساخت آن را بر عهده خواهد داشت.


عبدالعلي صاحب‌جمعي ادامه داد: در اين طرح دو ساله،‌ ارتقاي خطوط ريلي و بازسازي برخي خطوط هندسي براي افزايش سرعت به 200كيلومتر بر ساعت در دستور كار قرار دارد و زمان جابه‌جايي مسافر به 6 ساعت كاهش خواهد يافت.


وي افزود: اين پروژه نخستين پروژه با ساختار بهره‌برداري و انتقال(BOT) در صنعت ريلي كشور و علاوه برآن اولين تجربه واگذاري كامل بهره‌برداري يك محور ريلي به بخش خصوصي است.

وي اين تجربه را بزرگ‌ترين تجربه قطار برقي كشور اعلام كرد و گفت: با برقي‌كردن خطوط راه‌آهن مشهد- تهران، شاهد كاهش 85درصدي مصرف انرژي در كشور خواهيم بود. ضمن اينكه با برقي شدن قطار مذكور، براي 12هزارو640 نفر اشتغال ايجاد خواهد شد.

 
بومی سازی صنعت حمل و نقل ریلی :

مجري طرح‌هاي برقي‌كردن راه‌آهن كشور نيز گفت: هدف از اجراي طرح برقي‌کردن راه‌آهن مشهد- تهران، بومي‎سازي صنعت حمل و نقل ريلي است.


نورا... بيراوند در حاشيه مراسم کلنگ‌زني طرح برقي‌كردن راه‌آهن مشهد- تهران اظهار داشت: پاسخگويي به تقاضاي مسافر از اهداف طرح برقي‌کردن راه‌آهن تهران- مشهد است. وي افزود: با بهره‌برداري از اين پروژه جابه‌جايي مسافر درمسير ريلي تهران- مشهد به 50ميليون نفر افزايش خواهد يافت.وي کاهش مصرف سوخت را از ديگر اهداف پروژه برقي‌کردن راه‌آهن مشهد- تهران دانست و ادامه داد: با بهره‌برداري از اين پروژه، مصرف سوخت به يک‌هفتم مصرف سوخت ديزلي خواهد رسيد که اين موضوع صرفه‌جويي ارزي را براي کشور به دنبال دارد. وی با تاکيد بر اينکه در ساخت اين پروژه از استانداردهاي راه‌آهن‌هاي کشورهاي پيشرفته استفاده خواهد شد، خاطرنشان کرد: براي اجراي اين پروژه، همه زيرساخت‎هاي مسير ريلي مشهد- تهران و برعکس اصلاح و نوسازي خواهد شد .

 


مطالب مشابه :


ایستگاه راه آهن مشهد

ایستگاه راه آهن مشهد واقع در ضلع شمالی شهر قدیم تمامی حقوق متعلق به وب سایت مشهد امروز
راه آهن اصفهان

مدیرعامل راه آهن استان فارس در خصوص قیمت این قطار اتوبوسی بیان كرد: سایت مشهد گردی ;
راه آهن بافق - مشهد

راه آهن بافق - مشهد از این که به این سایت سر زدید ممنون.منتظر نظرات شما هستم. لينك
راه آهن مشهد - بجنورد - گرگان فاینانس خارجی گرفت

با ساخت راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان تحولی اقتصادی در این منطقه بویژه در استان خراسان
آغاز عملیات برقی کردن راه آهن مشهد - تهران .

پروژه برقي‌ كردن راه آهن مشهد- تهران روز گذشته با سایت مشهد
راه آهن اصفهان

امیدواریم با سرعتی كه اداره كل راهآهن استان اصفهان در اصفهان/ افزایش قطار مشهد
راه آهن بافق - مشهد

وبلاگ عمرانی سازه های شرقی بانک مقالات فارسی شهر سازی سایت برداري از راه آهن بافق – مشهد
کارگاه راه آهن مشهد-بجنورد تجهیز شد

معرفی سایت. پروفایل مدیر کارگاه راه آهن مشهد-بجنورد تجهیز
رئيس راه‌آهن نيشابور:قطار محلي نيشابور ـ مشهد راه‌اندازي شد

رئيس راهآهن ساعت 10/10 ايستگاه راه آهن مشهد را به سمت نيشابور سایت اختصاصی
توافقنامه ساخت راه آهن «مشهد ـ بجنورد ـ گرگان »

اين رويداد در كنار فعاليت هاى مربوط به برقى كردن راه آهن تهران - مشهد و خط آهن مشهد
برچسب :