پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟

اولین قدم دانستن معنی پروپزال است:طرح پیشنهادی

قدم بعد کاربرد پروپزال:به منظور معرفی پروژه خود یا دامنه فعالیت خود گاهی لازم است که شرحی از را در اختیار کارفرما یا موسسه مورد نظر قرار داد.در واقع پروپزال شرحی از امکانات و اختیارات ماست.این طرح بر مبنای علاقه مندی و پژوهشهای فردی متقاضی و مبتنی بر فرضیه های علمی و استنتاجات تحقیقاتی است و فرد می تواند شاخه تحقیقی و میزان سوابق فعالیت قبلی و نتلیج حاصل را اعلام کند.


نگارش پروپزال:در نگارش پروپزال سطح دانش مخاطب ونیز موقعیت انان باید در نظر گرفته شود.اگر مخاطب پروپزالی دارای دانش کافی نباشد باید مطالب در ان به صورت غیر فنی و ساده اورده شود .استاندارد خاصی برای نگارش یک پروپزال وجود ندارد لیکن فرمتهای متداول متعددی وجود دارد و برخی از سازمانها و موسسات آموزشی فرمت های از پیش تایین شده ای برای این کار دارند.

نحوه نگارش پروپوزال:

در نوشتن پروپوزال باید به نکات ذیل توجه فرمایید:

- معرفی موضوعی كه برای پایان نامه خود انتخاب كرده اید

- توضیح اهمیت آن موضوع

- ذكر پ‍‍ژوهش هایی كه در گذشته در این باره صورت گرفته

- نتایجی كه فكر می كنید از تحقیق خواهید گرفت

- روش یا روش هایی كه در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت

- منشور و قالب بندی شكل پروپوزال بنا بر هدفی كه از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما

شكل بندی بنیادین آن ، همواره باید شامل عنوان بندی ها و بخش های زیر باشد :

1-     موضوع تحقیق

ذیل این عنوان باید عنوان دقیق تحقیق را ذكر نمایید.

2- توضیح موضوع و اهمیت آن

در این بخش باید جوانب موضوع ، چگونگی ارتباط آن با رشته تحصیلی مورد نظر و اهمیت موضوع به لحاظ علمی و كاربردی را توضیح فرمایید.

3- ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط

باید توضیح مختصری درباره تحقیقاتی كه پیش از شما روی این موضوع و موضوعات نزدیك به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع باید به ذكر پژوهش هایی بپردازید كه شما قصد دارید یافته های آن ها را تكمیل و اشتباهات آن ها را رفع و یا نتایج آن ها را رد نمایید.

4- اهداف و فرضیه ها

در این قسمت به ذكر نتایجی بپردازید كه فكر می كنید از تحقیق می توانید بگیرید.

هدف , سمت حرکت و مقصود از تحقیق را توضیح دهید.

5- روش ها و ابزار های تحقیق

توضیح دهید كه در انجام پروژه از چه روش هایی سود برده اید و چه ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف تحقیق خواهید داشت.

6- منابع

فهرستی از منابعی كه فكر می كنید از آن ها استفاده خواهید نمود و به كار شما مرتبط است را بترتیب نام منظم كنید.

نكات مهم

1- پروپوزال را با موضوع شروع نكنید، بلكه عنوانی را در روی جلد بیاورید و بعد متن پروپوزال را بنویسید

 2- نكات زیر را در مورد انتخاب و نگارش تیتر تحقیق رعایت نمایید :

الف) سعی كنید موضوع روشن و ساده باشد.

ب ) عنوان پروژه را به صورت خلاصه ای فشرده از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرید. سعی كنید با همان یك جمله عنوان پروژه بتوانید منظور اصلی تحقیق و هدف هایتان را به خواننده منتقل كنید. عنوان كار شما باید كاملاً مشخص كند كه شما می خواهید چه چیز را و در چه شرایطی مطالعه نمایید.

پ ) در جمله بندی عنوان پروژه دقت كنید تا چیدمان آن طوری باشد كه آن چه اصل موضوع تحقیق شماست از فرع آن قابل تشخیص باشد.

ت ) سعی كنید كلمات اضافی را از عنوان پروژه حذف كنید .

3- در رابطه با هدف تحقیق و موضوعی كه برای مطالعه انتخاب كرده اید  دقت كنید كه در رابطه كامل با هم باشند و در نوشتن پروپوزال سعی نمایید كه این رابطه را به خوبی نمایش دهید.

4- در زمینه چگونگی انتخاب روش تحقیق نیز ، وضع به همین ترتیب است. سعی كنید مناسب ترین ، عملی ترین ، علمی ترین روش را برای تحقیق انتخاب فرمایید.

5- پروپوزال را منظم و با بخش بندی مناسب آماده کنید. سعی كنید مرز بین عنوان ها مشخص و مطالب را بر روی 1 روی كاغذ A4 تایپ نمایید.

6- حجم پروپوزال باید برای دوره های کارشناسی ارشد حداقل 5 صفحه و برای دکتری حداقل 8 صفحه باشد. در این میان حداقل یک صفحه به ادبیات تحقیق و حداقل یک صفحه به منابع تحقیق اختصاص و سعی نمایید از منابع جدید و به روز استفاده کنید و همه ی منابع پروژه فارسی زبان نباشند. هم چنین توجه کنید فونت استاندارد برای پروپوزال با سایز 12  میباشد.

7- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال ، مثل پیش گفتار و مقدمه و عرض ارادت برای استاد راهنما و غیره ، خود داری كنید .

8- در مورد نگارش انگلیسی ، درباره متن پروپوزال با یك مترجم و یا كسی كه انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشاوره نمایید. متن پروپوزال باید به لحاظ علمی و ادبی هیچ غلطی نداشته باشد.

9- پروپوزال با جدیت آماده کنید و جدی بگیرید! بررسی و ارزیابی علمی شما در واقع فقط از طریق پروپوزال است . پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم دقیق آن به كار بندید

نحوه نگارش پروپوزال

پروپوزال یا طرح تحقیق ، پیش نویس پ‍ژوهشی است كه شما می بایست برای اخذ مدرك تحصیلی خود انجام دهید. در پروپوزال ، شما به معرفی موضوعی كه برای پایان نامه خود انتخاب كرده اید ، توضیح اهمیت آن موضوع ، ذكر پ‍‍ژوهش هایی كه در گذشته در این باره صورت گرفته ، و نتایجی كه فكر می كنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. هم چنین روش یا روش هایی كه در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذكر می كنید.

شكل پروپوزال بنا بر هدفی كه از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری متغیر باشد. اما شكل بندی بنیادین آن ، همواره باید شامل عنوان بندی ها و بخش های زیر باشد :

1- موضوع تحقیق ( Project Title )

ذیل این عنوان می بایست عنوان دقیق تحقیق خود را ذكر كنید. برای مثال :

Project Title:     Women Role in Southeast Thailand

 

2- توضیح موضوع و اهمیت آن ( Importance and Statement of Topic )

در این بخش می بایست جوانب موضوع ، چگونگی ارتباط آن با رشته تحصیلی مورد نظر ، و اهمیت موضوع به لحاظ علمی و كاربردی را توضیح دهید.

 

3- ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط ( Review of Literature and Relevant Topics)

زیر این عنوان ، باید توضیح مختصری درباره پژوهش هایی كه پیش از شما روی این موضوع و موضوعات نزدیك به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع باید به ذكر پژوهش هایی بپردازید كه شما قصد دارید یافته های آن ها را تكمیل كنید ، اشتباهات آن ها را رفع نمایید و یا نتایج آن ها را رد كنید.

 

4- اهداف و فرضیه ها ( Aims and Hypothesizes )

در این بخش باید به ذكر نتایجی بپردازید كه فكر می كنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید كه از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به كدام سمت حركت می كنید؟ و فكر می كنید به كجا خواهید رسید؟

 

5- روش ها و ابزار های تحقیق ( Methodology )

در این قسمت توضیح دهید كه در انجام پروژه از چه روش های علمی سود خواهید برد و چه ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف تحقیق به خدمت خواهید گرفت.

 

6- منابع( References )

فهرستی از منابعی كه فكر می كنید از آن ها استفاده خواهید كرد و به كار شما مرتبط هستند را الفبایی و منظم كنید و در این بخش بیاورید.

 

*نكات مهم

 

1- پروپوزال را با موضوع شروع نكنید، بلكه عنوانی مانند مثال زیر را در روی جلد بیاورید و بعد متن پروپوزال را بنویسید :

 

A PhD / Master Dissertation Proposal Presented to

The Department of Gerontology

Faculty of Gerontology

University Putra Malaysia

By : Maryam Mobini

2- این نكات را در مورد انتخاب و نگارش تیتر پروژه رعایت كنید :

الف ) سعی كنید موضوع روشن و ساده باشد. از خوشگل كردن عنوان تحقیق خودداری كنید !

ب ) عنوان پروژه را به صورت خلاصه ای فشرده از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرید. سعی كنید با همان یك جمله عنوان پروژه بتوانید چارچوب كلی تحقیق و هدف هایتان را به خواننده منتقل كنید. عنوان كار شما باید كاملاً مشخص كند كه شما می خواهید چه چیز را و در چه شرایطی مطالعه كنید.

پ ) در جمله بندی عنوان پروژه دقت كنید تا چیدمان آن طوری باشد كه آن چه اصل موضوع تحقیق شماست از فرع آن قابل تشخیص باشد. به این دو مثال دقت كنید:

1- Red-haired Musicians and Their Preferences for Music Style

2- Music Style Preferences of Red-haired Musicians

در این جا هر دو جمله ظاهراً یك مفهوم را منتقل می كنند:"سلیقه موزیسین های مو قرمز در انتخاب سبک موسیقی" . اما عملاً تفاوتی بین این دو وجود دارد و آن هم این است كه در جمله اول ، تعبیر خواننده این است كه توجه بیشتر ما به موزیسین های مو قرمز است و ما اول موزیسین های مو قرمز را بررسی می كنیم و بعد به سلیقه موسیقیایی آن ها می پردازیم. اما در جمله دوم بر عكس ، اولویت به سبك های موسیقی و سلیقه موسیقیایی داده شده و موزیسین های مو قرمز در درجه دوم قرار دارند.

ت ) سعی كنید كلمات اضافی را از عنوان پروژه حذف كنید . دو مثال زیر در واقع یكی هستند ، اما شماره 2 مقبولیت بیشتری دارد :

1- The Systematic Development which has occurred during last 50 years and has Changed the face of Southeast Asia

2- Changes and Development in Southeast Asia

 

3- در مورد (1)هدف هایی كه از تحقیق دارید و (2) ابژه ای كه برای مطالعه انتخاب كرده اید (Objectives) حتماً دقت كنید كه در رابطه كامل با هم باشند و در نگارش پروپوزال سعی كنید كه این رابطه را به خوبی نمایش دهید. منظور این است كه مثلاً اگر هدفی كه می خواهید به آن برسید ، نامناسب بودن عروسك های باربی برای تربیت دختران هست ، انتخاب ابژه ای مانند جامعه دختران 15 ساله ساكن منطقه 20 تهران ، نا مناسب و نامربوط به نظر می رسد. توجه داشته باشید كه بهترین ابژه را برای رسیدن به هدفتان انتخاب كنید.

4- در زمینه چگونگی انتخاب روش تحقیق نیز ، وضع به همین ترتیب است. سعی كنید مناسب ترین ، عملی ترین ، علمی ترین و هم خوان ترین روش را برای پژوهش مورد نظرتان انتخاب كنید.

5- پروپوزال را تمیز و با بخش بندی مناسب تحویل دهید. سعی كنید مرز بین عنوان ها مشخص باشد و مطالب را بر روی 1 روی كاغذ A4 تایپ كنید.

6- حجم پروپوزال میبایست برای دوره های کارشناسی ارشد حداقل 5 صفحه و برای دکتری حداقل 8 صفحه باشد. در این میان حداقل یک صفحه به ادبیات تحقیق و حداقل یک صفحه به منابع تحقیق اختصاص دهید. سعی کنید از منابع جدید و به روز استفاده نمایید و همه ی منابع پروژه فارسی زبان نباشند. هم چنین توجه بفرمایید فونت استاندارد برای پروپوزالTimes and New Romans  با سایز 12  است.

7- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال ، مثل عریضه نویسی برای استاد راهنما و غیره ، جداً خود داری كنید. از توضیح اضافه هم پرهیز كنید.

8- در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن پروپوزال با یك مترجم و یا كسی كه انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت كنید. متن پروپوزال می بایست به لحاظ علمی و ادبی هیچ غلطی نداشته باشد.

9- پروپوزال را جدی بگیرید! سنجش علمی شما در واقع فقط از طریق پروپوزال میسر است . پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم آن به كار بگیرید


مطالب مشابه :


پروپوزال چیست؟

اولین قدم دانستن معنی پروپوزال است: طرح پیشنهادی. قدم بعد کاربرد پروپوزال: به منظور معرفی پروژه ی خود یا دامنه ی فعالیت خود گاهی لازم است که شرحی از خود را در
پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟ اولین قدم دانستن معنی پروپزال است:طرح پیشنهادی. قدم بعد کاربرد پروپزال:به منظور معرفی پروژه خود یا دامنه فعالیت خود گاهی لازم است که شرحی از
نحوه تدوین پروپوزال

موضوع مقا له: نحوه تدوین پروپوزال. تدوین و گردآوری: سید عباس محمودی. (دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حسابداری). واحد علوم تحقیقات ایلام. استاد راهنما: دکتر آرش نادمی.
آموزش نحوه تهيه پروپوزال پژوهشي

پروپوزال چيست؟ فرمتي است كه محقق از طريق آن اطلاعات مربوط به خود اطلاعات ، مربوط به مساله تحقيق و روش انجام آن ،اعتبارات مورد نياز براي انجام تحقيق را به اطلاع
آموزش پروپوزال نویسی(قسمت اول)

آموزش پروپوزال نویسی. قسمت اول. بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران تازه کار درک درستی از معنا، کارکرد و اهمیت پروپوزال پژوهشی ندارند. کیفیت پژوهش نسبت
مراحل تكميل و ارائه فرم پيشنهادي موضوع پايان نامه(پروپوزال) تا مرحله دفاع و صحافي:

۲- مراجعه به سايت www.pnu.ac.irو ورود به قسمت فرم ها و آئين نامه ها ← ساير فرم ها ← فرم پروپوزال کارشناسی ارشد و تکمیل آن با تایید استاد راهنما. ۲-۱. پس از اماده شدن
اصول کلی طراحی پایان نامه و پروپوزال و نمونه هایی از آن ها

... طراحی پایان نامه و پروپوزال و نمونه هایی از آن ها. تاريخ : | | نویسنده : بهزاد نجف نژاد. فهرست اصول طراحی پروپوزال و پایان نامه دانشگاه علوم و تحقیقات آذربایجان غربی
نحوه نگارش طرح تحقيق یا پروپوزال

یکی از مهمترین فاکتور های تاثیر گذار بر موفقیت در تحصيلات تكميلي و شاید مهمترین فاکتور ، موضوع طرح تحقیق (پروپوزال) و کیفیت نگارش آن است.
چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

چگونه يك پروپوزال بنويسيم؟ اولين قدم براي نوشتن يك پروپوزال انتخاب موضوع است و موضوع بايد داراي معيارهايي باشد كه خلاصه آنها به شرح زير است. معيارهاي
برچسب :