60 امضا برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش/ فانی بالاخره استیضاح می شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ با اعلام خبر استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری در بهار گذشته، زمزمه هایی از استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش هم در مجلس شنیده می شد، اما با پررنگ شدن استیضاح وزیر علوم، توجه ها به او کم شد تا اینکه اکنون پس از مشخص شدن تکلیف وزارت علوم و روی کار آمدن وزیر جدید، اخبار حاکی از اصرار درخواست کنندگان استیضاح برای اعلام وصول است.

روز گذشته موسوی نژاد، نماینده دشتستان در گفت‌و‌گو با ایسنا، درخواست تعدادی از نمایندگان برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش را اعلام کرده است.

او گفت: 60 امضا برای استیضاح وزیر جمع شده اما رئیس مجلس درخواست کرده که امضا کندگان جلسه مجدد با وزیر بگذارند و دغدغه‌های خود را با وزیر آموزش و پرورش در میان بگذارند. موضوع استیضاح وزیر در 17 محور است که اهم آن در مورد حق و حقوق فرهنگیان و نیروهای آموزش و پرورش ، بازنشستگان ، عدم اجرای درست سند تحول آموزش و پرورش است .

این درحالی است که برخی نماینده های مجلس معتقدند که با استیضاح کاری پیش نمی رود. در همین باره عطاالله سلطاني صبور، رئیس کمیته آموزش و پرورش به خبرآنلاین می گوید: آقای فانی از جنس آموزش و پرورش است و بیش از هرکس دیگری آن را می شناسد و به نظرمن استیضاح مشکل را حل نمی کند چون برخی از مواردی که استیضاح کننده ها اعلام می کنند مربوط به تغییر نظام آموزشی است و ربطی به ایشان ندارد و بخشی هم بودجه نیاز دارد که در این زمینه هم دولت باید اقدامی انجام دهد.


مهمترین محورهای استیضاح:

محورهای استیضاحشرح
انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش و پرورشفروردین امسال نمایندگان نسبت به این موضوع از وزیر سوال کرده و چون قانع نشده بودند به او کارت زرد داده بودند. در همان جلسه امیر حسین قاضی زاده نماینده مشهد و مهرداد بذرپاش نماینده تهران از وزیر سوال کرد که فانی وزیر آموزش و پرورش معتقد بود از زمانی که نمایندگان اعتراضاتشان را به انتصابات مطرح کردند انتصابات کاهش یافته و همچنین مدیران بازنشسته ای که بکار گرفته شده اند به علت جو سیاسی دولت قبل استعفا داده اند و در واقع زمان استعفای آنها فرا نرسیده بود.وزیر خطاب به نمایندگان معترض به انتصابات سیاسی در وزارت آموزش و پرورش گفت: آیا خود شما سیاسی نیستید.
همچنین او در مورد روش اين وزارتخانه در انتصاب مدیران در مجلس گفت: مدیران باید از حداقل فوق لیسانس و داشتن مسئولیت‌های مدیریتی در قبل از آغاز به کار آنها در‌اين وزارتخانه برخوردار باشند و تمام انتصاب‌ها توسط حراست وزارتخانه آموزش و پرورش استعلام شد و‌اينکه گفته می‌شود آموزش و پرورش بدون در نظر گرفتن برخی مسائل سیاسی، اقدام به انتصاب مدیران می‌کند، مورد تاييد و پذيرش نيست.
عدم اجرای قانون استخدام مربیان پیش ‌دبستانی و مربیان نهضت سواد آموزیدر 19 مهر ماه 1391 بود که بهارستان نشینان قانونی را مصوب کردند که آموزش و پرورش به نوعی موظف به تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی شده است. در نهایت 13 خردادماه 1393 بود که علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت معلم شهید جواد نوروزی که در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: « 17 مرداد ماه تاریخ برگزاری آزمون استخدامی است؛ البته ممکن است در جلسه هماهنگی، تاریخ و محتوای آن تغییر کند؛ به همین دلیل اجازه دهید اظهارنظری نکنم تا قطعی شود». اما یک روز پس از گذشت زمان اولیه برگزاری این آزمون بار وزیر در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار گفت: قرار بود آزمون استخدامی مربیان پیش‌دبستانی را 17 مرداد برگزار کنیم، اما ردیف استخدام در اختیار آموزش و پرورش نیست و باید معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور مجوز دهد حالا باید بنده در آموزش و پرورش جواب دهم که چرا آزمون برگزار نمی‌شود در حالیکه ردیف استخدام را دیگران پیش‌خور کردند. از آن زمان هربار که مربیان در مقابل مجلس یا وزارتخانه تجمع می کنند همین پاسخ را می شنوند.
برگشت به‌ کار نیروهای بازنشستهفاني، وزیر آموزش و پرورش با حضور در جلسه علني مجلس ضمن رد به كار گيري افرادي كه در سن بازنشستگي هستند گفت: بايد بگويم 35 درصد از مدیرانی که در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند، از مدیران قبلی اين وزارتخانه هستند و 65 درصد از مدیران در آموزش و پرورش تغییر کرده‌اند كه دليل آن هم سطح بالاي تحصيلي مديران تازه منصوب شده است. چراكه به اقتضاي شرايط اين وزارتخانه ، بايد از مديراني بهره گرفت كه سطح تحصيلات بالايي داشته باشند.
عدم توجه به بیمه‌ های درمان و تکمیلی فرهنگیانبیمه طلایی فرهنگیان هم از آن دست برنامه هایی است که از دولت قبل به ارث مانده است اما همین برای وزیر دردسر ساز شده است. در تاریخ چهارم خردادماه امسال وزارت آموزش و پرورش قرارداد جدید بیمه طلایی را به همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رساندند و بیمه آتیه سازان حافظ که در سال 1389 هم صحبت‌هایی برای حضورش به گوش می‌رسید، سکاندار بیمه طلایی فرهنگیان شد. فرشید سیاری مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش هم در گفت‌وگو با فارس گفت:با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با درمانگاه‌های فرهنگیان، تمام بیمه‌شدگان می‌توانند این خدمات را با تسهیلات ویژه از درمانگاه‌های فرهنگیان دریافت کنند؛ تعهدات شرکت‌های بیمه‌گر برای تأمین قسمتی از هزینه عینک (50 هزار تومان) همانند سال گذشته به قوت خود باقیست». وی افزود: «نرخ حق بیمه این قرارداد 260 هزار ریال تعیین شد که حداقل و پایین‌ترین نرخ اعلامی توسط شرکت‌های بیمه‌ کشور برای انجام تعهدات است که 50 درصد از این حق بیمه پرداختی توسط فرهنگیان و مابقی از محل اعتبارات رفاهی وزارت متبوع تأمین می‌شود». اما کاهش سطح خدمات و افزایش حق بیمه سبب شده تا تعداد انصراف دهندگان هر روز بیشتر و بیشتر شود.
عدم توجه به حوزه تربیتی دانش‌آموزانمشکلات متعددی این روزها در آموزش و پرورش وجود دارد از معلم کشی تا تنبیه در مدارس. این مسائل سبب شده تا کارشناسان و نمایندگان مجلس اعلام کنند که برخلاف سند تحول آموزش و پروش توجهی به موضوع پرورش دانش آموزان و حوره های تربیتی ندارد.
سو مدیریت در حوزه‌های مختلف آموزش و پرورشنمایندگان نسبت به برخی انتصابها و پایین بودن سطح تحصیلات آنها در استانها گلایه دارند . همچنین رئیس دانشگاه فرهنگیان یکی دیگر از انتقادات نمایندگان مجلس به فانی است. نمایندگان معتقدند آقای مهرمحمدی که به عنوان سرپرست دانشگاه فرهنگیان فعالیت می‌کند روزگاری خود یکی از منتقدان فعالیت این دانشگاه بود بنابراین چنین فردی چگونه می‌تواند امروز ریاست این دانشگاه را بر عهده ‌گیرد. اما وزیر در پاسخ به نمایندگان مجلس اعلام کرد "مدیرانی که در استان‌ها منصوب کردیم، 19 درصد مدرک دکتری و 81 درصد مدرک فوق ‌لیسانس دارند در حالی 4 درصد مدیران قبلی مدرک دکتری و 73 درصد فوق‌لیسانس و 23 درصد مدرک لیسانس داشتند. همچنین مدیرانی که ما منصوب کردیم همگی بالای 7 سال سابقه مدیریتی داشته‌اند در حالی که مدیران قبلی در بدو انتصاب 3 سال سابقه داشتند."
محقق نشدن مطالبات فرهنگیانوزیر آموزش و پرورش در مهرماه سال 92 زمانیکه سرپرست وزارت آموزش و پرورش بود در گفت وگو با ایسنا اعلام کرد: "مشاوران اقتصادی من این نوید را می‌دهند که می‌توان تا چند ماه آینده گام‌های موثری را برای رفاه فرهنگیان برداشت، معیشت و رفاه فرهنگیان برنامه درازمدتی است که باید در چند مرحله انجام شود." اما اکنون نمایندگان به این موضوع اعتراض دارند و بزرگترین مشکل آموزش و پرورش کشوررا عدم توجه به معیشت معلمان می دانند هرچند که معتقدند در این باره باید دولت بودجه بیشتری اختصاص دهد.


مطالب مشابه :


تجمع جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش مقابل مجلس

جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش از کل کشور با تجمع مقابل مجلس خواستار هماهنگ شدن حقوق‌شان
نقش «بسته حمایتی» در حل برخی معضلات آموزش و پرورش/ ۳۰ هزار فرهنگی بازنشسته شدند

مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش با بیان اینکه بسته حمایت از مؤسسان مدارس غیردولتی، در آغاز
صدور مجوز برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام این خبر که مجوز استخدام نیروی انسانی به صورت شفاهی صادر و زمان
سهم آموزش و پرورش از بودجه کل کشور متناسب نیست

سرویس آموزش و پرورش/در حال حاضر بودجه وزارت آموزش و پرورش تنها کفاف دستمزد و حقوق نیروها را
60 امضا برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش/ فانی بالاخره استیضاح می شود؟

فرهنگیان خراسان شمالی - 60 امضا برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش/ فانی بالاخره استیضاح می شود؟
امیدوارم سال 94 سال نزدیکی بیشتر آموزش و پرورش با مردم باشد

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، علی اصغر فانی در این دیدار پس از تبریک سال نو و اشاره به
ماجرای جذب چند هزار نیروی خدماتی با مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس در آموزش و پرورش

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: با مشارکت
مدارس ما به سمت پژوهش محوری حرکت کنند

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت:مدارس ما به جای حرکت به سوی دانش محوری به سمت پژوهش
تا سروسامان گرفتن وضعیت آموزش و پرورش بر استیضاح وزیر پافشاری می‌کنیم

فرهنگیان خراسان شمالی - تا سروسامان گرفتن وضعیت آموزش و پرورش بر استیضاح وزیر پافشاری می
برچسب :