سازمان هواشناسي در ارتباط با توفان حاره‌اي هشدار داد

سازمان هواشناسي كشور در خصوص نزديك شدن غيرمعمول توفان حاره‌اي از درياي عمان به سوي سواحل ايران، كه پيش بيني مي شود استان هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان با آن روبه‌رو شوند، هشدار داد.
گزارش روز چهارشنبه اداره كل پيش‌بيني سازمان مذكور، حاكي است: شدت وزش باد بيش از ‪ ۳۰‬متر بر ثانيه (‪ ۱۱۰‬كيلومتر برساعت) و بارشهاي شديد رگباري همراه با رعد و برق و مواج بودن درياي عمان و تنگه هرمز از اوايل روز چهارشنبه تا پنجشنبه پيش‌بيني مي‌شود.
هواشناسي كشور پيش‌بيني كرد: شهرهاي ساحلي استان سيستان و بلوچستان و شهرهاي ساحلي شرق استان هرمزگان با وضعيت يادشده روبه‌رو شوند.
اين سازمان، ارتفاع موج در مناطّق مذكور را چهار تا ‪ ۵/۵‬متر پيش‌بيني كرد كه خطر آبگرفتگي مناطق پست ساحلي را در پي خواهد داشت.
وقوع گردباد شديد همراه با باد و امواج قوي در شبه جزيره عربستان كه طي ‪ ۶۰‬سال گذشته بي‌سابقه بوده است موجب فرار هزاران تن از مناطق پست در سواحل شرقي عمان شد.
سواحل جنوبي ايران و حوزه خليج فارس مقصد بعدي اين گردباد اعلام شده است.
به گزارش روز چهارشنبه پايگاههاي اينترنتي، بادهاي موسوم به "گونو" با قدرت گردباد كه در اقيانوس هند به طرف شمال غرب در حركت بوده است روز سه‌شنبه به شهرهاي ساحلي سور و راس الهاد عمان رسيد.
اين توفان موجب بارش باران شديد در پايتخت و ساير شهرهاي همجوار اين كشور شد.
هرچند از شدت گردباد در طول روز كاسته شد، اما بادهايي با سرعت ‪۱۷۰‬ كيلومتر در ساعت وزيدن گرفت و امواجي به ارتفاع چندين متر در آبهاي اقيانوس پديد آورد.
براساس اعلام "مركز مشترك هشدار تايفون" ارتش آمريكا، گردباد گونو در ساعت ‪ ۲۲‬روز سه شنبه به وقت گرينويچ با سرعت ‪ ۱۳‬كيلومتر در ساعت سواحل عمان را درنورديد. اين مركز يك نيروي ويژه نظامي آمريكا است كه توفانها را در اقيانوسهاي هند و آرام پيگيري مي‌كند.
به گفته تحليل‌گران نفتي انتظار مي‌رود گردباد گونو كشتيراني در تنگه هرمز را مختل كند و باعث بالا رفتن قيمت نفت شود.
آنتوني هاف از يك شركت مشاوره‌اي آمريكايي وابسته به بانك "سوسيته ژنرال" مي‌گويد اين توفان دستكم بر عبور و مرور نفتكش‌ها تاثير خواهد گذاشت و احتمالا عمان در يك اقدام احتياطي توليد نفت خود را متوقف خواهد كرد.
گونو به زبان مالديو به معناي كيف ساخته شده از برگهاي درخت نخل است.
"دن واشبرن" هواشناس سايت اينترنتي ‪ AccuWeather.com‬پيش‌بيني كرد اين توفان اواخر روز چهارشنبه يا اوايل روز پنجشنبه به جنوب شرق ايران برسد.
تصاوير ماهواره‌اي اين توفان نشان مي‌دهد هسته مركزي گردباد در ساعات اوليه چهارشنبه از عمان عبور كرده است اما نوارهاي بيروني آن همچنان روي ساحل قرار دارد.
مركز مشترك هشدار گردباد، ناآرامي دريا را در تنگه هرمز پيش بيني كرد كه گردباد شديد گونو، امواجي به ارتفاع ‪ ۱۱‬متر در منطقه پديد آورد.
در تهران اداره هواشناسي بارش شديد باران و بادهاي شديد و توفان را در سواحل جنوب شرقي ايران پيش بيني كرده است.
مالك بن سليمان المعمري رييس دفاع شهري عمان گفت با نزديك شدن گردباد حدود ‪ ۷‬هزار سكنه جزيره پست "مسيره" در سواحل شرقي عمان تخليه شدند.
مهمترين فرودگاه بين‌المللي عمان در مسقط نيز بسته شده است.
جزيره مسيره محل استقرار يكي از چهار پايگاه هوايي است كه دولت عمان اجازه استفاده ارتش آمريكا از آن براي سوخت‌گيري ، لجستيك و انبار را داده است.
پايگاه مسيره ميزبان بمب افكن‌هاي ب -‪ ۱‬ب، هواپيماهاي ترابري سي‪،۱۳۰‬ و كشتي‌هاي جنگي‌اي سي - ‪ ۱۳۰‬نيروهاي ويژه آمريكا در طول جنگ افغانستان بوده و آمريكا همچنان حق احداث پايگاه در اين جزيره را حفظ كرده است. مقامات عمان در مسيره وضع اضطراري اعلام كردند.
در مهمترين تاسيسات نفتي عمان كه در مسير پيش بيني شده توفان قرار ندارد فعاليتها ادامه دارد، اما اقدامات احتياطي اتخاذ شده است.
دولت عربستان نيز اعلام كرد توفان تاثير جدي بر اين كشور و بازارهاي نفتي نخواهد گذاشت. امارات عربي متحده نيز اعلام كرد اقدامات احتياطي در اين زمينه اتخاذ كرده است.
منوچهر تكين تحليل‌گر مركز مطالعات انرژي جهاني در لندن گفت نگراني واقعي از تاخير در بارگيري نفتكش‌ها است.
روزانه ‪ ۱۷‬تا ‪ ۲۱‬ميليون بشكه نفت از خليج فارس خارج مي‌شود. حتي اگر عبور برخي از نفتكش‌ها با تاخير روبرو شود تامين نفت را كاهش و قيمت‌ها را افزايش خواهد داد.
گردباد گونو حتي با بادهايي از اين ضعيف‌تر هم، شديدترين گردبادي است كه از سال ‪ ۱۹۴۵‬تاكنون كه ثبت وقايع آب و هوايي آغاز شد در شبه جزيره عربستان رخ مي‌دهد. شدت اين گردباد ‪ ۴‬درجه اعلام شده است.
به تندبادهاي اقيانوس هند و غرب اقيانوس آرام گردباد يا سايكلون مي‌گويند.


مطالب مشابه :


باران زیبای کیش

اين كارشناس اداره هواشناسي جزيره كيش در پايان با توجه به رگبار شديد باران در روز جاري در




بررسی جزیره حرارتی شهر مشهد با استفاده از تصاویر ماهواره ای و نظریه فرکتال

بررسي جزيره حرارتي شهر مشهد با استفاده از سيستم هاي هواشناسي حاكم بستگي داشته و در




خارگ، ركورد دار بارندگي استان بوشهر

هواشناسی و پیش بینی وضعیت آب و هواي بندر بوشهر : در جريان بارندگي هاي اخير، جزيره خارگ با 114




بارندگي امروز در استان؛ بيشترين بارش در آبپخش- كمترين بوشهر

خانم راستگو كارشناس سازمان هواشناسي استان بوشهر در پس از آب پخش، جزيره خارگ نيز با 21




جزر و مد

اين تارنما جهت اطلاع رساني به دريانوردان محترم در جزيره قشم ايجاد شده بولتن هواشناسي




هواشناسي بوشهر: رطوبت هوا كاهش و گرما افزايش مي يابد

هواشناسی،آب وهواي بندربوشهر - هواشناسي بوشهر: رطوبت هوا كاهش و گرما افزايش مي يابد




صفایی مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران شد

اين تارنما جهت اطلاع رساني به دريانوردان محترم در جزيره قشم ايجاد شده و هواشناسي جزيره::




طالقان به تنكابن

سازمان هواشناسي> سرزمین آسمانی ما> سرزمين تايباد> جزيره لاوان> جزاير شيتور و هندورابي>




سازمان هواشناسي در ارتباط با توفان حاره‌اي هشدار داد

زارایا؛ سرای فرهنگ و هنر سیستان - سازمان هواشناسي در ارتباط با توفان حاره‌اي هشدار داد




مهاجمان‌ صحرا

كارشناسان هواشناسي و اقليم فضاي غبارآلود قشم مانع فرود هواپيما در اين جزيره شد و




برچسب :