سمند ال ایکس

دیدگاه کلی :

SAM_0175.jpeg

Samand_LX.jpeg

Samand_LX_1_.jpeg

 

سمند در نگاه اولیه خودرویی خانوادگی ، در ابعاد سدان متوسط ( کلاس D ) محسوب می شود .

Samand_LX_2_.jpeg

 سواری سمند با هر نوع موتور ، اعم از XU7 و EF7 و 1.6 TU5 نرم و از پیشرانه صدای کمی به گوش می رسد . باید اضافه کرد که موتورهای جدید تر که هم اکنون بر روی سمند نصب می شود دارای عملکردی بسیار نرم و روان و بسیار کم صداتری هستند . سمند بر روی پلت فرم خودروی پژو 405 ساخته شده است و از شاسی و سیستم تعلیق مشترک اما بهینه سازی شده پژو 405 سود می برد . با اینکه سیستم تعلیق اشاره شده طراحی دو دهه پیش کمپانی پژو می باشد ، اما خیلی نرم و دقیق و کم صدا عمل می کند و مشکلی با سایر اجزای خودرو ندارد و بی عیب است . سیستم تعلیق سمند کاملا هماهنگ با یکدیگر کار می کنند و راحتی قابل تحسینی را برای سمند به ارمغان آورده است . استحکام شاسی سمند ، که همان پژو 405 می باشد ، بسیار بالاست ولی با این حال قسمت های مختلفی از بدنه و شاسی ، توسط شرکت سازنده ، بهینه سازی و محکم کاری شده است . این کار باعث خلق مجموعه کابین و شاسی هماهنگ و قرص و مستحکم برای سمند شده است .

SAMAND_PROJECT_0168.jpeg

n1ccuv.jpg

آزمایش تصادف خودروی سمند در شرکت مایرا (Mira) در انگلستان انجام شده است ، چرا که به علت ملی بودن خودروهای تیبا و سمند ، آزمایش آنها در موسسات معتبر اروپایی و آمریکایی مورد بررسی قرار نگرفته است . در هر حال در ازمایش تصادفی که در کشور انگلستان انجام شد ، خودروی سمند کمی بهتر از سایر خودروهای داخلی عمل کرده است . البته سقف به سمت داخل اتاق خمیده شده و تا شدن رکاب باعث شکستگی پای ادمک آزمایش شده است . اربگ آن عملکرد مناسبی داشته و به موقع فعال شده است . به خاطر متناسب بودن وزن عقب و جلوی خودرو ، قسمن عقب بدنهدر هنگام تصادف از روی زمین بلند نشد  ستون ها سالم مانده و شیشه جلو خرد شده که همین عوامل باعث دریافت استاندارد های ایمنی سمند از سوی ششرکت انگلیسی مایرا شده است . این خودرو از نظر ایمنی با برتری نسبی به پژو 405 ، شرایط کسب امتیاز مناسبی را دارد و اگر این خودرو در موسسه یورو . ان . کپ مورد آزمایش های تصادف واقع می شد ، مطمئنا می توانست سه ستاره از پنج ستاره ایمنی را دریافت کند . خودروی سمندبا ارتقای استاندارد های جهانی ، موفق به گذراندن آزمایش های اجباری استاندارد ایمنی کشورهای حوزه خلیج فارس نیز شده است .

tasadof_1.jpg

تست امنیت سمند در کشور انگلستان – دستیابی به 3 ستاره ی ایمنی ، نتیجه ای بسیار خوب برای سمند است . البته ایمنی 3 ستاره در صورت کامل بودن تجهیزات امنیتی مانند ایربگ لحاظ شده است . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

daewoo_imeni.jpg

9C7B2435.jpg

دوو نکسیا یا سیلو - این خودرو در تست ایمنی تصادفات کاملا نا امن گزارش شده است

tasadof_2.jpg

پژو 206 یکی از ایمن ترین و در عین حال کم عیب ترین خودرو های ساخت داخل است ، این خودرو هنگام ورود به کشور ، اولین خودرویی بود که هم زمان در اروپا هم تولید آن ادامه داشت ، طراحی و تولید پژو 206 به قدری در دل مردم جا باز کرد و محبوب شد که طی سال های 1997 تا 2004 ، تعداد 9 میلیون دستگاه در سراسر جهان از آن فروخته شد . پژو 206 در سال 1998 توانست 4 ستاره از 5 ستاره ی ایمنی را از آن خود کند . شرکت پژو امید وار است با مدل جدید 208 بتواند خاطرات 206 را دوباره زنده کند و به رکورد فروش 206 دست پیدا کند . این در حالی است که پژو 207 که برای شکستن رکورد فروش 206 به بازار فرستاده شد ، ناکام ماند .

sitroen_xantia.jpg

تست ایمنی خودروی سیتروئن زانتیا - بدون شرح !

 

تست امنیت خودروی تندر 90 – رنو لوگان . این خودرو در تست تصادفات خودرویی امن و مطلوب گزارش شده است

این خودرو به هیچ عنوان با شاسی خود مشکلی ندارد و تحمل وزن ، از قبیل موتور و . . . . هیچ مشکلی را برای سمند پدید نمی اورد ولی در عین حال باید گفت بی عیب هم نیست . ( کیفیت سمند از جمله فنی و داخل و . . . به هیچ عنوان با خودروهای دیگر از جمله خارجی ها ، مقایسه نمی شود . آنچه در پس کیفیت پایین ساخت آن است می دانیم  و ما داریم خود سمند را بررسی می کنیم )

SAM_0161.jpeg

خطوط بدنه نرم و ماهیچه ای اگر چه برای ما قدیمی شده است و چشمانمان را خسته کرده است و دلمان را به سمت طراحی های پر زرق و برق و جدید سوق می دهد اما در سمند یاداور رانندگی آرام و راحت توام با پرستیژ است . در قسمت طراحی نمای عقب می توان به جرات گفت که سمند های ال ایکس همگون تر بودند گرچه سمند سورن نیز با کیفیت تر و جدید تر شده است . از طرفی طرح زه های روی درب و درب باز کن های در ها که همگی در مدل ال ایکس بسیار بی کیفیت و به رنگ سیاه هستند ، بهتر بود به رنگ خود خودرو ساخته می شد . البته این نقیصه در مدل های سورن کاملا بر طرف شده است .

6145_897_1_.jpg

6146_535_1_.jpg

New_Microsoft_Office_PowerPoint_Presenta

سمند خودرویی واقعا راحت و واقعا جادار است . فرمان آن بسیار نرم بوده و صندلی های راحت و بزرگ آن به همراه طراحی خوب داشبورد ، لذت رانندگی با آن را دو چندان می کند . سمند با موتور 1800 سی سی ساخت پژو که دارای 8 سوپاپ و قدرت 100 اسب بخار و گشتاور 140 نیوتون متر است ، زیر بار نمی ماند اما هم چنان احتیاج به شتاب و قدرت بیشتر در هنگام رانندگی با آن مشهود است .

6098_746_1_.jpg

شرکت ایران خودرو ، در سال 1388 مدل های ال ایکس را به موتور 1700 سی سی ساخت TUV آلمان مجهز کرد که از نرمی و بیصدایی خیلی خوبی برخوردار بود و تا هم اکنون تولید آن ادامه دارد . 1700 سی سی حجم موتور به همراه 16 سوپاپ و سیستم زمانبندی باز و بسته شدن متغیر سوپاپ ها که هم اکنون روی خودروهای روز دنیا نصب می شود ، از جمله فواید این موتور است . این موتور قادر به تولید 114 اسب بخار قدرت است که واقعا برای کشیدن جثه 1250 کیلویی سمند مناسب واقع شده است . عملکرد این موتور بی صدا و کم استهلاک و کم مصرف به گونه ای است که سمند های 1800 سی سی موتور پژو را به راحتی مغلوب خود می کند .

ایران خودرو با نصب این موتورها قدم در راهی طولانی و چه بسا مدرن گذاشت ( گرچه دنیا فراتر از این موتورهای کوچک است ! ) . گرچه راهی طولانی و دراز را پیش رو دارد و با این وضع اسف بار کشورمان ایران ، افق دید خودروهای تولید داخل کدر تر می شود ، اما سمند قدم بسیار خوبی بود .

samand1.jpeg

هیوندای سوناتا ۲۰۱۱ - نمونه یک خودروی ایده آل

فرمان واقعا نرم ، سواری بسیار راحت علی الخصوص در جاده ، تعویض دنده های نرم و بیصدا و دقیق ، امکانات مناسب و کیفیت مطلوب ادوات داخل ، از جمله برتری های سمند است .

soren30.jpg

soren34.jpg

samand_dakhel_elx.jpg

samand_dakhel_elx2.jpg

samand_dakhel_elx_3.jpg

samand_dakhel_elx_4.jpg

در این صورت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که فروش سمند ال ایکس با موتور 1700 سی سی 16 سوپاپه EF7 به سرعت در کشور فراگیر شد و این نشان دهنده ظرفیت بازار داخلی برای پذیرش خودروهای خوب و کم استهلاک داخلی است .

هم اکنون سمند در مدل های سورن ای ال ایکس با پیشرانه های 1800 سی سی 8 سوپاپه پژو و 1700 ای اف 7 نیز در لیست فروش شرکت هستند که با کیفیت و امکانات بیشتری از جمله ترمز های چهار چرخ دیسکی خنک کننده به همراه ترمز ای بی دی و ای بی اس ، داشبورد ارگونومی و جدید به همراه دو ایربگ ، و . . .  نشان می دهند که پتانسیل ساخت خودروهایی چه بسا بهتر از هیوندای ! وجود دارد ولی عده ای . . .  می خواهند کشور پیشرفت نکند و مردم راحت زندگی نکنند !

 

 

samand5.jpeg

samand6.jpeg

samand7.jpeg

samand8.jpeg

 

 

در یک دید کلی سمند را خودرویی بسیار خوب می دانم که گرفتار دیدگاه بد و مقایسه های پوچ شده است  و این در حالی است که بسیاری از خودروهای خارجی عیب و ایراد هایی چه بسا بیشتر از سمند دارند .

خودروهای معرکه ای مانند دوو سیلو که واقعا توقف تولید آنها بازار را دلگیر و ناراحت کرد ، نیز بی عیب نبودند ، عدم رعایت ایمنی برای حفظ جان سرنشینان ، مشکلات متعدد در قسمت شاسی و بدنه از جمله ایرادات شایع آن بود . همیشه افراد تعصبی از فرمان نرم و تعلیق مثال زدنی دوو سیلو می گفتند و حالا همان افراد چرا از فرمان بسیار نرم تر سمند ال ایکس و نرمی تعلیق سمند حرفی نمی زنند؟ از ایمنی مثال زدنی و ترمز های قوی سمند چرا تعریفی نمی کنند ؟ مگر دوو در قسمت ترمز دارای ضعف نبود ؟ حالا همین افراد اگر کوچکترین ایراداتی را در سمند ببینند می گویند : خر ملی است دیگر !! ولی به نظر من سوار شدن بر خودرویی که حتی ابتدایی ترین اصول ایمنی را رعایت نکرده و حتی ترمز های خوبی نیز نداشته نوعی خر سواری محسوب می شود . در حال حاضر متاسفانه خودروهای چینی مانند لیفان را به شدت تایید می کنند و معتقد هستند بی عیب و ایراد است ! و این در حالی است همان طور که همه می دانند هیچ خودرویی بی عیب نیست . مخصوصا خودروهای کشورهایی در حال توسعه مانند ایران ، مشکل در سیستم ترمز ، دیسک های ترمز ، پولوس ها و کیفیت داخل ، از جمله ایرادات شایع خودروی چینی لیفان است ، همانطور که به تازگی اکثر خریداران از وجود ایراد در سیستم ترمز ای بی اس سمند ناراحت هستند . عدم اطمینان به استهلاک خوردوهای چینی مانند لیفان در دراز مدت از جمله دیگر شک و شبهه ها است .

به اعتقاد بنده باید خودروها را مقایسه فنی و آزمایش کرد ولی نباید صرفا به خاطر عیب ها و ایرادات ، آنها را به شدت سرزنش و سرکوب نمود .

مشخصات سمند ال ایکس با موتور ای اف 7

مدل

سمند ال ایکس ای اف 7 پایه بنزینی

کلاس خودرو

سدان خانوادگی بزرگ  D segment

گیربکس

5 دنده دستی

محور محرک

دیفرانسیل جلو

تعداد و آرایش سیلندر/سوپاپ

4 سیلندر / 16 سوپاپ

حجم موتور ( سی سی )

1648

قدرت ( اسب بخار )

114 اسب بخار در دور موتور 5500 دور در دقیقه

گشتاور تولیدی موتور

160 نیوتون متر در دور موتور 4500

حداکثر سرعت

200 کیلومتر

شتاب 0 تا 100 ( ثانیه )

10.5 ثانیه

وزن خالص

1250 کیلوگرم

تایر

15 اینج 185 آر 65

مصرف شهری

9 لیتر

مصرف جاده ای

6 لیتر

مصرف ترکیبی

7 لیتر

استاندارد آلایندگی

یورو 5

ایمنی

3 ستاره ایمنی از موسسه مایرا انگلستان

حجم مخزن سوخت

70 لیتر

ترمزها

جلو دیسکی و عقب کاسه ای به همراه سیستم های ABS  و EBD

سسیستم های امنیتی

قفل مرکزی با کنترل از راه دور / هشدار دهنده ی باز بودن درب

سیستم فرمان و هدایت

قدرت کمکی هیدرولیکی

سیستم تهویه مطبوع

کنترل دستی

سیستم صوتی

رادیو سی دی

سیستم تهویه

تنظیم دستی

سیستم صندلی

تنظیم برقی صندلی های جلو

سیستم آیینه ها و شیشه ها

تنظیم برقی با گرم کن / شیشه بالابر جلو و عقب برقی

روشنایی

مه شکن در جلو و عقب

سایر امکانات

سنسور پارک عقب

گارانتی

24 ماه یا 40 هزار کیلومتر

حدود قیمت

20 میلیون تومان

 


مطالب مشابه :


سمند ال ایکس

خودرو،فنی - سمند ال ایکس - مرسدس وان،بررسی خودرو،فنی و تحلیل های مربوط به اتومبیل - خودرو،فنی
بررسی کامل سمند LX

دنياي خودرو - بررسی کامل سمند lx - دنياي خودرو. بررسی کامل سمند lx سمند ef7 ، ملی تر از همیشه :
سمند EF7 بنزینی در یک نگاه

سمند ef7 - سمند ef7 بنزینی در یک نگاه - تجربه با سمند ef7 درباره وبلاگ. منوی اصلی. صفحه
بررسی خودروی سمند و انواع مدل های آن

ASPersian - بررسی خودروی سمند و انواع مدل های آن - خلاصه زيبايي ها
برچسب :