آداب و رسوم عروسی های لایین

در لایین ، عروسي در زماني حدود 72 ساعت برگزار مي شد . از اين 72 ساعت ؛ 24 ساعت مقدمه عروسي بود ،24 ساعت اصل عروسي و 24 ساعت پايان عروسي .اما آنچه عموم مردم شاهد و شريك آن هستند همان 24 ساعت اصلي است كه همه حضور دارند . اين 24 ساعت ازساعت 14 يك روز آغاز و به ساعت 14 روز بعد ختم مي شود.اما اکنون به دلایل متعددی این مراسم در ۲۴ ساعت خلاصه شده اند وحتی بعضی از مراسم نیز  به کلی به دست فراموشی سپرده شده اند.در اين 24 ساعت اتفاقات متعدد و زيبايي به وقع مي پيوندد كه بطور خلاصه عبارتند از :
۱-حمام بردن داماد :در ابتداي مراسم و پس از حضور گروهي از جوانان و آغاز به نواختن دُهُل و سُرنا توسط «عاشق ها « ، داماد را به حمام مي برند. پس از استحمام جهت پوشاندن لباس نو ، داماد به خانه « ساقدوش » كه او را « براكه » مي نامند مي رود . در آنجا بين براكه و داماد هدايايي كه عمدتاً لباس است ، ردّ و بدل مي شود . بعد داماد ، كت و شلوار خود را می پوشد و رسما داماد می شود .
نگاه كن ، داماد را كه در اين لباس چه برازنده و خوش قيافه شده است . و اینگونه می گویند:« شب وصال كم از صبح پادشاهي نيست » اما این نیز یکی از آدابی بود که اکنون با توجه به پیشرفت جوامع از فرهنگمان فراموش شده است. 

۲-رقص هاي سنتي ، آييني و رزمي :
ميهمانها همچنان از راه هاي دور و نزديك مي رسند . حالا تعداد ميهمانان اعم از مردان و زنان به قريب 1000 نفر مي رسد . اكنون ، عاشق ها ، به نواختن آهنگ هاي سنتي خود مي پردازند و مردان و زنان ، جداجدا و هرگروه بعد از گروه ديگر وارد ميدان مي شوند تا در حلقة رقص وارد شوند و بانظمي ويژه به اجراي حركات رزمي و آييني بپردازند .از مهمترین و زیباترین مراسم همین مراسم رقص کرمانجی است که شاید عروسی ها بدون این رسم( رقص )شور و نشاط و جذابیت را نداشته باشد.


۳-شام و ادامه رقص ها :
با تاريك شدن هوا در روز اول عروسي ، رقص ها گرداگرد شعله هاي آتش ادامه مي يابد تا زماني كه صاحب مراسم اعلام كند « شام » آماده است . آنگاه همه دست از رقص و پايكوبي مي كشند و مي نشينند تا شامشان كه عبارت از « آبگوشت » است ميل كنند . پس از شام دوباره رقص ها از سرگرفته ميشود و از سوي داماد و خانواده و اقوام نزديكش ، پول نقد يا پارچه هاي زينتي بر سر كساني كه در حلقه رقص قرار دارند ، شاباش مي شود .
۴-حنابندان :
پايان بخش مراسم شب عروسي ، « حنابندان » است . گروهي از جوانان خانواده داماد ، حنايي را كه از قبل آماده كرده اند ، درميان صداي دُهُل و سورنا به طرف خانه عروس مي برند . درخانه عروس و در حالي كه مدام مي خوانند و مي رقصند ، ابتدا به دست و پاي عروس و بعد به دست هاي داماد حنا بسته مي شود . حنا بندان كه به پايان مي رسد ، شب عروسي هم تمام مي شود . در خانه داماد – البته – بسياري مي مانند تا صبح فردا با صبحانه و ديگر مراسم از ميهمانان پذيرايي كنند .


۵-كُشتي :
روز دوم عروسي با اعلام عمومي براي خوردن صبحانه در خانه داماد آغاز مي شود و کشتی باچوخه که رقابت بسيار پُر هيجان و جالبی است .در اينجا همه به كُشتي علاقه دارند . حتي گاه پيران هم پاچه ها را بالا زده و « چوخه » مي پوشند تا كُشتي بگيرند و به ياد جواني و پهلواني زورآزمايي كنند . در پايان كُشتي ها كه هدف اصلي گرفتن « قند اول » است ، نفر اول مشخص مي شود و معمولاً يك گوسفند از خانواده داماد جايزه مي گيرد . در سالهاي اخير تا مشخص شدن نفرات ششم و هفتم هم كُشتي ادامه مي يابد.یکی از مراسم دیگر که با گذشت زمان از یادها رفته کشتی باچوخه است البته کم وبیش در بعضی از جشن ها این آیین برگزار می شود.
۶-عروس كشان :
هنوزمراسم كُشتي گرفتن پايان نيافته كه چند تن از زنان و مردان بزرگتر فاميل به همراه داماد و ساقدوش براي آوردن عروس به خانه اش مي روند . اگر عروس و داماد ساكن يك روستا باشند حتماً عروس كشي بوسيله اسب و ماديان انجام مي شود . داماد سوار اسب و عروس سوار ماديان مي شود . اين مراسم را اصطلاح « بستن سرعروس »مي نامند . به هنگام آوردن عروس ، زن ومرد دردسته هاي پرشور به رقص و پايكوبي مي پردازند و پيشاپيش داماد و عروس حركت مي كنند.در عروس کشان که معمولا در پایان عروسی انجام می گرفت اکنون این رسم به دلایلی که شاید یکی از آن دلایل مشکلات اقتصادی و کمبود وقت است بعدازظهر وقبل از رسمی شدن عروسی صورت می گیرد.

۷-ناهار و پايان مراسم :
ناهار خوردن كه شامل گوشت و برنج به شكل « يخني » است پايان بخش مراسم عروسي در 24 ساعت اصلي است . پس از آن ، داماد ، جاي مشخصي مي ايستد و ميهمانان از او خداحافظي مي كنند.

این مطلب برگرفته از وبلاگ kalatcity.blogfa.com و به همراه اطلاعات خودم.


مطالب مشابه :


آداب و رسوم عروسی کلات

آداب و رسوم عروسی کلات . اما آنچه عموم مردم شاهد و شريك آن هستند همان 24 ساعت اصلي است كه همه
آداب و رسوم عروسی های لایین

آداب و فرهنگ مردم منطقه و تفریحی و نشان دادن آداب و رسوم و فرهنگ کلات و لاین. علیرضا
آداب و رسوم

آداب و رسوم. و چوبی به دست او ميدهند.سپس مردم از زن و مرد و بزرگ معبد کلات و
شهرستان کلات

کلات: مردم; شهرستان کلات نادر در ۵۹ درجه و ۹ دقیقه و ۴۰ ثانیه تا ۶۰ درجه و ۲۷ دقیقه و ۲۵
عسلویه در یک نگاه

(تاریخچه شهر عسلویه /موقعیت جغرافیایی شهر عسلویه /آداب و رسوم /مردم کلات و بیدخون که
لاین ۱۳۵۳ – مراسم عروسی کُردهای کلات نادری

مراسم عروسی کُردهای کلات و نشان دادن آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردم لاین نو است و
لباس محلی زنان لاین(کرمانج) در موزه و....

دادن آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردم لاین نو آداب و رسوم کلات نادر، از
معرفی نقاط دیدنی شهرستان دشتی+ تصاویر

بررسی آداب و رسوم مردم آتشکده مند یا کلات که در دل سنگ کنده دشتی -آداب و رسوم
.... قارلق تاغلار :

مطالبی در خصوص تاریخچه روستا و آداب و رسوم مردم (کلات نادری آداب و رسوم و
برچسب :