روش خشک کردن گل - خانه داری آکا - خشک کردن گل محمدی

خانه داری - نکات خانه داری - روش خشک کردن گل‌          

حتما شما هم شنیده‌اید که مادربزرگ‌ها و پدر بزرگ‌هایمان هر موقع می‌خواهند از عمر کوتاه حرف بزنند، عمر گل را مثال می‌زنند...

خشک کردن گل محمدی , روش خشک کردن گل محمدی , طریقه خشک کردن گل محمدی

خشک کردن گل محمدی

درست است که گل‌ها عمر بلندی ندارند، اما بعضی از این گل‌ها نماد یکی از بهترین و شادترین روزهای زندگی ما هستند یا گاهی آنقدر زیبا هستند که دلمان می‌خواهد برای همیشه آنها را کنار خودمان داشته باشیم. در این مواقع ممکن است به فکر خشک‌کردن این گل‌ها بیفتید.
اگر با روش‌های خشک‌کردن گل‌ها آشنایی ندارید نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند.

روش اتو
این روش برای گل‌های ظریف که ساقه و برگ‌های ضخیمی ندارند، مناسب است. برای این منظور گل‌ها را بین دستمال کاغذی بگذارید و تا زمان خشک شدن گل‌ها، اتو را روی آنها قرار دهید. توجه داشته باشید که این روش باعث تغییر رنگ گل‌ها می‌شود، اما در عین حال از سریع‌ترین روش‌های خشک‌کردن است.

روش گلیسیرین
برای شروع، مقداری نمک را با آب داغ مخلوط کنید. سپس به ازای هر 2 پیمانه آب ‌نمک، یک پیمانه گلیسیرین اضافه کنید. این محلول برای گل‌های خوشه‌ای نظیر یاس یا اکالیپتوس مناسب خواهد بود. در پایان، گل‌ها را به این محلول آغشته کنید. از مزایای این روش این است که گلبرگ‌ها تازگی و لطافت خود را حفظ می‌کنند.

روش پرس‌کردن
برای پرس‌کردن گل‌ها 2”‹راه”‹ پیش‌رو دارید؛ اول این‌که می‌توانید از دستگاه پرس استفاده کنید. در این روش گل‌ها را بین 2 لایه کاغذ مثل روزنامه و سپس بین دستگاه پرس قرار دهید. اگر در منزل هستید می‌توانید این دستگاه را خودتان هم بسازید.
تنها کافی است 2 ورق نیوپان را رویهم بگذارید ویک وسیله سنگین را روی آنها دهید. حتما شما هم در دوران کودکی‌تان برای خشک‌شدن گل‌ها، آنها را بین ورق کتاب‌های‌تان قرار می‌دادید. در واقع یکی از روش‌های معمول در خشک‌کردن گل‌ها استفاده از کتاب‌های سنگین است.
اگرچه این روش مناسب گل‌های ضخیم نیست، اما با این حال قبل از قراردادن گل‌ها بخش مرکزی آنها را با دست فشار دهید تا برای قرار گرفتن تحت فشار آماده شود. برای آن‌که ورق‌های کتاب تغییر رنگ ندهند گل‌ها را بین 2 برگه کاغذ قرار دهید. برای سریع‌تر خشک شدن گل‌ها هر روز به آنها سر بزنید و کاغذها را عوض کنید.
یکی از آیین‌های زیبای مردم ایران این است که هنگام شادی‌ها و غم‌ها به دیدن یکدیگر می‌روند و برای هم گل می‌برند. برای شرکت‌کردن در هر مراسم باید گل‌های مناسب با آن فضا را خریداری کنیم.

خشک‌کردن با کمک شن
بسیاری از خانم‌ها دوست دارند دسته گل مراسم عروس ی خود را خشک کنند. این کار چندان هم دشوار نیست. یکی از روش‌ها این است که مقداری شن تهیه کنید. قبل از هر کاری دانه‌های درشت آن را جدا کنید تا به گلبرگ‌ها آسیب نرساند. سپس دسته گل را به شکل طبیعی خودش داخل یک ظرف یا کارتن قرار دهید و آرام آرام روی آن شن بریزید تا کاملا در زیر شن‌ها مدفون شود. این شن‌ها باید از قبل شسته و خشک شده باشند.

استفاده از ژل
این روش برای گل‌های حساس مانند لیلیوم که در اثر فرآیند خشک شدن تغییر رنگ و شکل می‌دهند، بسیار مناسب است. ژل سیلیکا دانه‌های درشتی به رنگ آبی است که می‌تواند رطوبت را به خودش جذب کند. از آنجا که دانه‌های آن هنگام خرید درشت هستند، آنها را کمی به وسیله آسیاب خرد کنید، سپس با کمک یک الک روی گل‌ها بپاشید. این دانه‌ها بعد از جذب رطوبت به رنگ صورتی درمی‌آیند اما بازهم قابلیت استفاده مجدد خواهند داشت.

چه مراسمی، چه گلی؟
یکی از آیین‌های زیبای مردم ایران این است که هنگام شادی‌ها و غم‌ها به دیدن یکدیگر می‌روند و برای هم گل می‌برند. برای شرکت‌کردن در هر مراسم باید گل‌های مناسب با آن فضا را خریداری کنیم. برای مثال برای شرکت در مراسم سوگواری معمولا از گل‌های سفید استفاده می‌شود.
افراد در این مراسم معمولا از گل داوودی استفاده می‌کنند، اما گل‌های میخک ، شیپوری و زنبق هم می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای این مراسم باشد. برای تزیین باید از روبان یا در صورت تمایل از شمع مشکی استفاده کنید.
معمولا برای این‌گونه مراسم بهتر است از سبد‌های گل استفاده کنید. تزیین سبدها با گل‌های مریم و شب‌بو بسیار مناسب است، اما معمولا هزینه آن نسبت به سایر گل‌ها بالاتر است.
اگر در خانه سبد گل تهیه می‌کنید در پایان کار آب دادن به اسفنج را فراموش نکنید.
هنگامی که به عیادت بیمار می‌روید نباید از گل‌هایی با بوی تند استفاده کنید. همچنین رنگ این گل‌ها باید شاد باشد. رنگ‌های ملایم باعث کسالت روحی بیمار می‌شود. برای این منظور می‌توانید از گل‌های مرغ بهشت یا آنتریوم استفاده کنید.
اگر تزیین این گل‌ها را در منزل و داخل یک سبد انجام می‌دهید، بهتر است جایی را برای کمپوت یا شکلاتی که می‌خواهید به همراه ببرید در داخل خود سبد تعبیه کنید.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها
 


روش خشک کردن گل محمدی , طریقه خشک کردن گل محمدی