درمورد استاندارد ASTM چه میدانید؟

ASTM بين المللي ( ASTM ) يک سازمان بين المللي توسعه ي استاندارد است . اين سازمان استانداردهاي فني را به صورت داوطلبانه تعريف و به چاپ مي رساند . اين استانداردها گستره ي وسيعي از مواد توليدات ، سيستم ها و وسيله ها را شامل مي شود.
ASTM مانند سازمان هاي استاندارد ديگر مانند: BSI ( استاندارد بريتانيا)، DIN (سازمان استاندارد آلمان ) و AFNOR (سازمان استاندار فرانسه ) است ولي با اين تفاوت که اين سازمان يک هيئت استاندارد ملي نيست که در آمريکا وظيفه ي توسعه ي استاندارد را داراست . در حقيقت در آمريکا ANSI ) American National Standards Institue ) وظيفه اي مانند سازمان هاي بالا را بر عهده دارد .
 


1110%20%281%29.jpg
تصویر: استاندارد های ASTM هر ساله منتشر می شود.

به هر حال ، ASTM يک عملکرد کنترلي بين توسعه دهندگان استاندارد در آمريکا دارد و اين ادعا را دارد که بزرگترن ارگان توسعه دهنده ي استاندارد در جهان است .
بر اساس توافق نامه اي ، ASTM هزاران کميته ي فني داوطلب را پشتيباني مي کند ، که اين کميته ها اعضاي خود را در سر تا سر جهان جهت دهي کرده که جمعاً بيش از دوازده هزار استاندارد را ايجاد و تعيين کرده اند.
استانداردهاي توليدي هر ساله به صورت کتاب سال منتشر مي شود .
کتاب هاي سالانه ي ASTM شامل 77 جلد مي باشد .

1110%20%282%29.jpg
تصویر : استاندارد انگلیس ( BSI )

تاريخچه ( History ) :

ASTM بين المللي در سال 1898 در ايالات متحده ي آمريکا با نام انجمن آزمايش و مواد آمريکا ( American Society Testing and Materials ) توسط گروهي متشکل از دانشمندان و مهندسان ايجاد شد . اين گروه توسط آقاي Charles Benjamin Dudley ( يک شيميدان آمريکايي که از طرفداران ابتدايي استاندارد سازي در صنعت بود . Dudley در سال 1842 در آکسفورد نيويورک متولد شد و در سال 1909 فوت کرد ) سرپرستي مي شد . هدف اين گروه پيدا کردن علت شکست مکرر خطوط ريلي که مخل رشد سريع صنايع ريلي است ، بود . اين گروه يک استاندارد براي فولادهاي مورد استفاده در ساخت خطوط ريلي تعريف کردند .

1110%20%283%29.jpg
تصویر : استاندارد آلمان ( DIN )

استانداردها ( Standards ) :

استانداردهاي تعريف شده به وسيله ي ASTM بين المللي به شش گروه تقسيم مي شوند :
ـ استانداردهاي تصريح ، که بر اساس نيازهاي مردم تعريف گشته اند .
ـ استاندارد روش هاي آزمايش ، که راهي را يک آزمايش انجام مي شود را تعريف ميکند . نتايج به دست آمده از آزمون ممکن است از لحاظ درستي با استاندارد تصريح ارزيابي شود .
ـ استانداردهاي تمريني ، که عمليات ها متوالي را تعريف مي کند و موجب يک نتيجه گيري نمي شود .
ـ استاندارد راهنما ، که يک سري اطلاعات طبقه بندي شده را مهيا ميکند يا سري هايي از انتخاب هاست که به صورت يک واحد عملياتي معرفي نشده اند .
ـ استاندارد رده بندي ، که يک طبقه بندي از مواد ، توليدات ، سيستم ها يا سرويس ها را ارائه مي کند . اساس اين تقسيم بندي بنابر شباهت در اين گروه هاست . که خواص مورد بررسي که اساس تقسيم بندي اند شامل: سرچشمه ، ترکيب ، خواص و يا استفاده مي شود .
ـ استاندارد اصطلاحي ، که معناي لغات و اصطلاحات مورد استفاده در ديگر استانداردها را تعريف مي کند .
کيفيت روش هاي آزمايش استاندارد چنين است که اين استانداردها به کرار در سراسر جهان پهناور ـ حتي مکان هايي که ASTM مورد استفاده قرار نمي گيرد ، استفاده مي گردد .

1110%20%284%29.jpg
تصویر : کتاب های سالانه ی ASTM به صورت الکترونیکی نیز منتشر می شوند

عضويت و سازمان ( Membership and Organization ) :

عضويت در سازمان ASTM بر روي هر کس که علاقه مند به همکاري است باز است .
استانداردها به وسيله ي کميته ها تعريف مي شوند و کميته هاي جديد هنگام نياز و به محض درخواست اعضاي علاقه مند تشکيل مي گردد . عضويت در بيشتر کميته ها داوطلبانه و به وسيله ي درخواست شخصي عضو انجام مي پذيرد . و عضويت حالت منصب گونه و دعوت کردني نيست .
اعضا به گروه هاي : استفاده کنندگان ، توليد کنندگان ، مصرف کنندگان و علاقه مندان عمومي تقسيم مي شوند . که مورد آخر شامل مشاورين و افراد با سواد مي گردد . استفاده کنندگان شامل استفاده کنندگان صنعتي مي شود و در اصل کساني هستند که ممکن است به عنوان توليد کننده در کميته هاي ديگر محسوب مي شوند . و همچنين استفاده کنندگان آخر که همان مصرف کنندگان هستند . براي رسيدن به خواسته هاي قوانين اتحاديه بزرگ صنايع ، توليد کنندگان بايد کمتر از 50 % اعضاي هر کميته يا زير کميته را تشکيل دهند . و راي ها به يک راي براي هر کمپاني محدود مي گردد . دليل اين محدوديت اين است که توليد کنندگان سعي در تغيير راي براي رسيدن به سود بيشتر را نداشته باشند و حقوق مصرف کنندگان حفظ گردد . البته شرکت کردن بدون داشتن حق راي آزاد مي باشد .
از سال 2007 بيش از 30000 اعضاء که شامل 1100 عضو سازماني هستند از 120 کشور دنيا در اين کميته ها شرکت دارند .

استفاده ي اجباري از استانداردهاي اختياري ( Mandatoryuse of Voluntary Standards ) :

ASTM بين المللي هيچ گونه قوانيني براي وادار نمودن و يا اعمال فشار براي برقراري استانداردهايش ندارد . به هر حال هنگامي اين استانداردها حالت اجباري به خود مي گيرند که بر اساس يک قرار داد ، دولت و يا يک شرکت به عنوان مرجع و منبع قرار گيرد . در ايالات متحده ي آمريکا ، ASTM مورد قبول قرار گرفته که يا به خاطر اينکه مرجع قرار گرفته يا به خاطر اينکه بعضي از شرکت ها از آن بهره گرفته اند . در بسياري از ايلات فدرال و قوانين دولتي مربوط به شهرها آمده است .
قانون عمومي ايالات متحده ي آمريکا که در مارس 1995 تصويب شد . ( اين قانون به NTTAA معروف است ) از دولت فدرال درخواست استفاده هر چه بيشتر از استانداردهاي توسعه يافته ASTM با رضايت عموم را دارد . بازتابهاي اين قانون چيزي است که به عنوان بهترين تمرين در داخل دولت فدرال توصيه گشته است . دولت هاي ديگر نيز به صورت کلي و يا محلي ASTM را به عنوان مرجع مورد استفاده قرار مي دهند . برخي از شرکت ها نيز در تجارت بين المللي از ASTM به عنوان مرجع ياري مي گيرند .

برگرفته شده از:

http://www.metallurgyis.ir
 


مطالب مشابه :


درمورد استاندارد ASTM چه میدانید؟

انجمن علمی متالورژی دانشگاه آزاد کرج - درمورد استاندارد astm چه میدانید؟ - مهندسی مواد و
فرمان سلمانزاده: براي ارتقاي بوکس کرج نيازمند سالن اختصاصي و امکانات استاندارد هستيم

اخبار ورزش کرج - فرمان سلمانزاده: براي ارتقاي بوکس کرج نيازمند سالن اختصاصي و امکانات
دانلود نقشه های کامل فرهنگ سرای مهر جوان کرج - فاز2

عمران&بوشهر&استاندارد - دانلود نقشه های کامل فرهنگ سرای مهر جوان کرج - فاز2 - استاندارد سازی
استاندارد فضای نصب پکیج

تاسیسات در کرج(بوران تهویه کرج) - استاندارد فضای نصب پکیج - مطالبی در خصوص تعمیرات و اجرای
شهرستان كرج

کرج که امروزه به منطقه بزرگی تبديل ، موسسه ی استاندارد ايران، موسسه ی تحقيقات دام
ادارات کرج

کرج - میدان استاندارد - شهر صنعتی کرج مرکزی - ورودی زیرگذر طالقانی - دید به سمت غرب
دانلود نقشه های کامل فرهنگ سرای مهر جوان کرج - فاز2

standard&boushehr&civil - دانلود نقشه های کامل فرهنگ سرای مهر جوان کرج - فاز2 - علمي - فرهنگي - سياسي
کرج

درباره ی کرج (تعریفی کلی از کرج) از karaj.co -تارنمای اطلاعات شهری کرج برروی شبکه جهانی
برچسب :