کورتاژ و سقط جنین

کورتاژ یکی از روشهای سقط جنین است و در واقع عمل جراحی شامل بافت‌برداری(تراشیدن) به وسیله قاشقک (کورت) است. در صورتی که در اثر سقط جنین مقداری از بافت جنینی در رحم تان باقی بماند به گزارش مجله پاتوق ۲۰۰۰ پزشک به آرامی دهانه رحم را با ابزار جراحی باز می کند و سپس محتویات باقیمانده در رحم را با دستگاه مکنده یا با تراشیدن رحم خالی می کند.

کورتاژی که با دستگاه مکنده صورت پذیرد کورتاژ ساکشنی یا تخلیه مکشی نامیده می شود و بسیار سریع تر و ایمن تر نسبت به روش سنتی d&c است. برخی نیز از ترکیبی از دو روش استفاده می کنند.

عمل کورتاژ چقدر طول می کشد و چگونه انجام می شود؟

عمل کورتاژ حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بیشتر طول نمی کشد. در هر دو روش ساکشنی و سنتی، پزشک اسپکولوم را وارد واژن(مهبل) می کند، سپس دهانه رحم و مهبل را با یک محلول ضد عفونی کننده تمیز می نماید.

دهانه رحم شما به دلیل دفع مقداری از بافت گشاد می شود، ولی در غیر این صورت پزشک به وسیله یک میله فلزی باریک دهانه رحم را اتساع می دهد. در بیشتر موارد پزشک به وسیله IV و یک بی حسی موضعی، دهانه رحم شما را بی حس می کند.

در کورتاژ ساکشنی، پزشک به وسیله وارد کردن یک لوله تو خالی از دهانه رحم شما و به طریق مکش بافت را از رحم شما خارج می سازد. در روش سنتی D&C پزشک به وسیله یک ابزار به شکل قاشق به نام کورت دیواره رحم را می تراشد.

عوارض کورتاژ چیست؟ Curettage abortion

هیچ عمل جراحی بدون عوارض نیست اما به گزارش مجله پاتوق ۲۰۰۰ اگر متخصص تجربه و مهارت لازم را داشته باشد این عوارض به حداقل می رسد. عوارض کورتاژ می توانند هنگام انجام عمل یا بعد از آن اتفاق بیفتد:

پارگی رحم هنگام کورتاژ

دیواره رحم در دوران بارداری بسیار نازک می‌شود و اگر کورتاژ توسط شخصی بی‌تجربه و غیر ماهر و به صورت تهاجمی انجام شود، احتمال پارگی دیواره رحم وجود دارد که خود، خونریزی بسیار شدیدی را به دنبال دارد.

عفونت رحم و شکم بعد از کورتاژ

این موضوع هم به متخصص با تجربه و لوازم استریل بستگی دارد. گاهی ابزار کورتاژ ممکن است به روده‌ها آسیب بزند و اگر این پارگی روده‌ای تشخیص داده شود می‌توان آن را ترمیم کرد. در غیر این صورت سبب عفونت داخل شکمی، آبسه‌های لگنی و نازایی می‌شود. عفونت داخل رحم می‌تواند به لوله‌های رحمی خانم سرایت کرده و منجر به نازایی بعدی شود. البته اگر این عمل در بیمارستان‌های خوب کشور انجام شود این اتفاق به احتمال کمتری رخ می‌دهد، اما در نقاط محروم و دور دست عفونت ناشی از کورتاژ شایع‌تر است.

چسبندگی رحم در دراز مدت

چسبندگی داخل رحمی در شرایط معمولی برای هیچ زنی اتفاق نمی افتد چرا که به گزارش مجله پاتوق ۲۰۰۰ پوشش درونی یا مخاط آندومتر در رحم به طور طبیعی و مرتب ایجاد می شود و ریزش می کند که باعث به وجود آمدن قاعدگی می شود. اما گاهی اوقات تحت شرایطی مثل پایان دادن به حاملگی با کورتاژ این مخاط از بین می رود و کم کم به دلیل فقدان آندومتر قسمت های مختلف داخلی رحم به هم می چسبند که اصطلاحا به آن «نشانگان آشرمن» گفته می شود.

چسبندگیهای داخل رحمی در اثر وارد شدن جراحت به رحمی که اخیرا حامله بوده است تشکیل میشود و در بیش از ۹۰% موارد توسط کورتاژ ایجاد میگردد.

سندرم آشرمن تنها عارضه بلند مدت است که عبارت است از چسبیدن ۲تا۳ لایه داخلی رحم به یکدیگر است و سبب سقط، کاهش یا قطع خونریزی ماهانه در آینده و در نهایت نازایی قطعی می‌شود.

مراقبت های بعد از کورتاژ

چند ساعت پس از کورتاژ می توانید فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. درد های شکمی ممکن است تا یک روز ادامه پیدا کنند. اگر درد و خونریزی چند روز تا دو هفته همچنان ادامه یافت بهتر است با پزشک مشورت نمایید. توصیه می شود تا دو هفته پس از کورتاژ رابطه جنسی و سکس نداشته باشید. معمولا دو تا شش هفته پس از کورتاژ عادت ماهیانه شما شروع می شود. ضمن اینکه پریودی بعد از کورتاژ نامنظم است چون به گزارش مجله پاتوق دو هزار رحم کامل تخلیه شده دو ماه زمان لازم است تا پریودی و قاعدگی منظم شود.

اگر کورتاژ به درستی انجام نگرفته باشد یا متخصص سعی کرده باشد با کمترین خشونت کورت کشیده باشد بعد از کورتاژ ممکن است بقایای جنین هنوز در رحم وجود داشته باشد که با سونوگرافی مشخص می شود در این صورت دوباره باید دیواره رحم تراشیده شود(کورتاژ مجدد انجام شود)

ترس از عمل کورتاژ و توصیه به کسانی که می ترسند

ترس از کورتاژ در بین خانمها همیشه وجود داشته. شما هم اگر جزء کسانی هستید که بایستی این عمل را انجام دهید ولی میترسید باید بدانید وقتی متخصص تشخیص داده که حتما کورتاژ انجام شود باید آن را بپذیرید چون به گزارش مجله پاتوق ۲۰۰۰ دیر اقدام کردن می تواند عوارض بسیار بدتری داشته باشد یا خدایی نکرده باعث مرگ شود. اگر بقایای حاملگی در رحم وجود داشته باشد خون زیادی از دست خواهید داد ضمن اینکه رحم به سرعت عفونت می کند و باعث چسبندگی و نازایی می شود در اینگونه موارد گاهی تنها راه برداشتن رحم است.

بارداری مجدد بعد از کورتاژ unborn baby

پس از کورتاژ امکان بارداری مجدد وجود دارد اما پزشکان توصیه می کنند ۳ تا ۴ ماه بعد از کورتاژ برای بارداری مجدد اقدام کنید.


مطالب مشابه :


درمان ریشه / کورتاژ لثه

کیمیا طب1 - درمان ریشه / کورتاژ لثه - تعمیرتجهیز ات،تجهیز ، نصب و تامین مواد دندانپزشکی
عمل کورتاژ یا ساکشن در سقط چگونه است؟

بازاج - عمل کورتاژ یا ساکشن در سقط چگونه است؟ - غایت ما ، توسعه فزاینده علم مامایی است
کورتاژ و سقط جنین

کورتاژ یکی از روشهای سقط جنین است و در واقع عمل جراحی شامل بافت‌برداری(تراشیدن) به وسیله
سرطان آندومتر رحم

تشخیص پولیپ در بیوپسی های مطبی آندومتر و یا کورتاژ دشوار است.
دکتر مریم رهنمون: خونریزی های غیرطبیعی رحم

برای کورتاژ بیمار باید بیهوشی بگیرد حال در بانوئی که بیهوشی خطراتی در بر دارد و صلاح نباشد
انواع سقط

(انواع کورتاژ) در 12 هفتة اول بارداري، سقط جراحي معمولاً به شيوه‌اي با عنوان ساكشن
کورتاژ چیه؟

بدوبیاتو - کورتاژ چیه؟ - سلام من سلین ديوونه هستم هرچي دل تنگت ميخواد بگو تا برات بذارم از
مقاله بررسی موضوع سقط جنین از منظر اسلام، حقوق جزایی ایران و اخلاق کاربردی(2)

سقط درمانی یا کورتاژ قانونی بایستی در یک بیمارستان دولتی یا بیمارستانی که برای این منظور
برچسب :