دو و ميدانـــــي Track and field

تاريخچه دو و ميداني در جهان

پیدایش دو ومیدانی را به زمانی نسبت می دهند که حیوانات وحشی انسان را شکار می کردند و انسان های اولیه برای دفاع از خود ناچار به فرار بوده اند.یکی از سلاح های بشر اولیه در واقع (( دویدن )) بوده  است از این رو پدران اولیه فرزندان خود را به دویدن و بهتر بگویم سریع دویدن و فرار از مقابل حیوانات وحشی تشویق می کردند.

از میان ملل مختلف یونانی ها اولین ملتی بوده اند که فرزندان خود را به دویدن ، پریدن و پرتاب کردن تشویق می کرده اند به طوریکه در یونان باستان به آن دست از مردانی که سریع تر می دویدند ویا شی ای را به مسافت طولانی تری پرتاب می کردند و یا بالاتر می پریدند به دیده احترام می نگریستند و از میان کلیه ورزشکاران ، قهرمانان  پرتاب دیسک اعتبار بیشتری داشتند.


به نظر می رسد که اولین گزارش و مدرک کتبی معتبر در مورد مسابقات دو ومیدانی مربوط به 776 سال قبل از میلاد مسیح باشد.در جشنواره ورزشی که در آن زمان برگزار شد اولین مسابقه دو به مسافت 180 متر درازای ورزشگاه انجام گرفت و فردی به نام کوروباس (corobus) برنده شد.

یونانی ها که علاقه زیادی به ورزش داشتند شالوده بازی های المپیک را بنا نهادند و رشته های مختلف دو ومیدانی را به عنوان محور اصلی این بازی ها می دانستند.یکی از رشته های مهمی که در آن دوران برگزار می شد پنج گانه شامل 180متر دویدن ،پرش ، پرتاب (دیسک یا نیزه) و کشتی بود.

در آن دوران معروف ترین ورزشکار جهان شخصی به نام فایلاس از کروتون یونان بود که توانست در یکی از رشته های پنج گانه که شبیه پرش سه گام فعلی بوده است 5/1 متر بیشتر از طول چاله فرود بپرد و همین امر باعث شد که پای وی بشکند.به هر حال این روند ادامه داشت تا اینکه در سال 146 قبل از میلاد مسیح با ظهور امپراطوری روم مسابقات ورزشی گسترده تر شد به طوری که با تشویق و پشتیبانی رومی ها ، مسابقات ورزشی به شکل حرفه ای مطرح گردید. اسناد و گزارش های تاریخی این دوران را (دوران طلایی) ورزش نام داده اند.

در همین برهه از زمان مسابقات ورزشی بین ملل مختلف مخصوصاً یونان و روم ترتیب  داده شد و اهمیت این مسابقات آنقدر بود که در خلال آن کلیه جنگ ها را متوقف می کرد ند.شواهد نشان می دهد که این روند تا سال 369 بعد از میلاد مسیح ادامه داشته است و یونانی ها برای برگزاری مسابقات دو ومیدانی ورزشگاه معروف خود به نام « المپیاد » را بنا نهادند.

اسناد تاریخی نشان می دهد که بین قرنهای چهارم و هفدهم بعد از میلاد یک رکورد چشمگیر در زمینه بازی های رسمی معروف به المپیک قدیمی دیده شد تا اینکه انگلیسیها و آلمانیها در اوایل قرن هفدهم مجدداً جشنواره ورزشی شبیه به المپیک را بر پا نمودند.این روند تا قرن نوزدهم با افت و خیزهای فراوانی همراه بود تا اینکه در سال 1862 فرانسویان معبد زئوس را در المپیاد (قله کوه آلپ) کشف کردند.این کشف سپس با کشف ورزشگاههای بزرگ المپیک های قدیم تکمیل شد و باعث حرکت آغازین بازیهای المپیک نوین گردید.

Runner2-118-09-87-at.jpg

حرکت جدید به کندی پیش می رفت تا اینکه یک فرانسوی صلح جو و ورزش دوست به نام بارون پیر دوکوبرتن با فداکاری و پشتکار زیاد بازی های المپیک باستان را از فراموشی قرون نجات داد و با این کار خود اساس بازیهای « المپیک نوین » را بنا نهاد. حرکت چهار ساله کوبرتن که در سال 1892 شروع شد باعث گردید در نخستین اجلاس خود کوبرتن به ریاست کمیته بین المللی المپیک انتخاب شد.

در همین اجلاس تصمیم گرفته شد که اولین دوره بازی های المپیک نوین برگزار گردد و به  همین دلیل پس از 1500 سال وقفه ، مجدداًمشعل بازیهای المپیک در ورزشگاه تازه ساز آتن پایتخت یونان روشن گردید و 59 ورزشکاراز جمله ورزشکاران مرد دو ومیدانی از ده کشوربه طور رسمی در آن شرکت کردند.

رفته رفته تعداد ملل شرکت کننده در بازیهای المپیک افزایش یافت به طوری که در حال حاضر این تشکل بیشتر از هر ارگان بین المللی دیگر عضو دارد تا به حال ، 25 دوره از این مسابقات که هر چهار سال یک بار برگزار می شود در کشورهای مختلف برپا شده است که آخرین دوره آن در سال 2004 در شهر آتن در کشور یونان بود که در آن بیش از ده هزار ورزشکار ازبیش از 200 کشور شرکت کرده بودند. بازیهای المپیک تنها در سالهای 1940 و 1994 به دلیل بروز جنگ جهانی انجام نشد. محل برگزاری بازیهای المپیک امسال یعنی 2008 شهر پکن در کشور چین بود.


ورزش دو و میدانی محور اصلی بازیهای المپیک محسوب می شود که از اولین دوره بازیها جزء جدایی ناپذیر آن بوده است و در حال حاضر رونق بازیهای المپیک تا حد زیادی مدیون ورزشکاران مرد و زن دو ومیدانی است.تعداد رشته های دو و میدانی در بازیهای المپیک 24 رشته برای مردان و 23 رشته برای زنان است البته لازم به یادآوری است که زنان تا سال 1928 شانس شرکت در بازیهای المپیک را در رشته دو و میدانی نداشتند.

فدراسیون بین المللی دو و میدانی که در سال 1912 تاسیس شد و در حال حاضر یکی از قوی ترین و فعال ترین فدراسیون های زیر پوشش کمیته بین المللی المپیک است. دارای 209 عضو می باشد که فدراسیون جمهوری اسلامی ایران یکی از این اعضااست که در سال 1936 رسماً به عضویت فدراسیون بین المللی دو و میدانی در آمده است.


تاریخچه دو و میدانی در ایران

 

در سال 1302 با همت و تلاش مسئولان و علاقه مندان به ورزش ، مسابقاتی تحت عنوان « المپیک ایران » در یکی از قدیمی ترین میدانهای ورزشی واقع در حوالی خیابان امام خمینی (محل فعلی وزارت امور خارجه) برگزار شد. در این مسابقات تعدادی از ورزشکاران خارجی نیز شرکت کردند.

از سال 1304 به بعد یک سری مسابقات در زمینه دو ومیدانی در محله های مختلف تهران به صورت غیر رسمی آغاز گردید و به علت محدودیت امکانات تنها در رشته های دوهای کوتاه ، پرش طول و پرش ارتفاع انجام می شد تا اینکه با روانه شدن تعدادی از دانشجویان ایرانی به اروپا در سالهای 1306 و بعد از آن و بازگشت آنها به وطن ، دو ومیدانی رفته رفته رونق گزفت.

تبلیغ دو و میدانی از سوی این افراد و گسترش نسبی آن در میان مردم مخصوصاً قشر تحصیل کرده باعث شد تا در سال 1311 مسابقات دو و میدانی مدارس با تعدادی از موارد مورد نظر در برنامه های تحصیلی گنجانیده شد در همین ایام بود که مردم با مفهوم رشته ای تحت عنوان «دو صحرانوردی» نیز آشنا شده نسبت به برگزاری مسابقات آن اقدام کردند. در سال 1312 یک فرد آمریکایی به نام «گیبسون» به عنوان کارشناس ورزش به استخدام دولت ایران در آمد و اولین مسابقات رسمی ورزش از جمله دو و میدانی را بین اکثر مراکز آموزشی تهران  و اصفهان ترتیب داد. از آن تاریخ به بعد ورزش دو و میدانی در بین اکثر مراکز آموزشی کشور متداول شد و گسترش بیشتری یافت.

این روند ادامه داشت و دو و میدانی به عنوان رشته ورزشی مادر بتدریج از مراکز آموزشی به سایر نهادهای دولتی و مردمی گسترش یافت و طرفدارانی پیدا کرد. سالها مسابقات دو و میدانی به صورت غیر رسمی و بدون داشتن متولی برگزار شد تا اینکه در سال 1318 خورشیدی اولین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی ایران رسماً پایه گذاری شد. این روند تا به حال به همت مسئولان و عوامل فدراسیون دو و میدانی ادامه دارد.

فدراسیون دو و میدانی ایران در تاریخ 14 بهمن 1325 رسماً به عضویت فدراسیون بین المللی دو و میدانی در آمده است. با اینکه ورزشکاران ایرانی برای اولین بار در رشته های ورزشی مختلف در سال 1327 (1948) در بازیهای المپیک لندن شرکت کردند. ولی قهرمانان دو ومیدانی شانس شرکت در این بازیها را نداشتند. اما چهار سال بعد از سال 1331 (1952) یعنی بازیهای المپیک فنلاند ورزشکاران برجسته دو ومیدانی ما در بازیهای آسیایی و المپیک و مسابقات قهرمانی آسیا و جهان شرکت می کنند.


رشته های دو و میدانی

                                                                                                                                    trackandfield.jpg     

الف : دوها

1 – دوهای سرعت (100- 200- 400 متر)

2 – دوهای نیمه استقامت ( 800 – 1500 متر)

3 – دوهای استقامت ( 5000 – 10000 – ماراتن 195/42 کیلومتر)

4 – دوهای با مانع ( 110 – 400 – 3000 متر) (100 متر بانوان)

5 – دوهای امدادی (100×4 و 400×4 متر)


ب : پرشها

1 – پرش طول

2 – پرش ارتفاع

3 – پرش سه گام

4 – پرش با نیزه


ج : پرتابها

1 – پرتاب وزنه

2 – پرتاب نیزه

3 – پرتاب دیسک

4 – پرتاب چکش


د : پیاده روی ها

1 – 20 کیلومتر (10 کیلومتر بانوان)

2 – 50کیلومتر برای مردان


ه : دهگانه

که از ده رشته از مواد رسمی دو و میدانی می باشد و در مدت دو روز انجام می گردد.

تذکر : جمع مواد دو و میدانی مردان 24 و جمع مواد رسمی زنان 23 می باشد در دو و میدانی زنان هم 3000 متر با مانع وجود دارد و به جای 110 متر با مانع 100 متر با مانع دارند تنها ماده پیاده روی آنها 10 کیلومتر است.

دهگانه زنان

روز اول =    100 متر – پرتاب دیسک – پرش بانیزه – پرتاب نیزه – 400 متر

روز دوم =    100 مانع – پرش طول – پرتاب وزنه – پرش ارتفاع – 1500 متر


اگرچه در کشور ما از رشته دو و میدانی و تمرینهای آن در مراکز مختلف آموزشی به منزله بخشی از آمادگی جسمانی ، قسمتی از آزمونها و تا حدودی نیز برای تندرستی و رفع نارساییها جسمانی استفاده می شودو اهمیت آن به عنوان رشته ای اساسی هنوز بر همگان آشکار نیست و اغلب افراد با مواد گوناگون این رشته آشنایی ندارند .مطالب مشابه :


دو میدانی

دو میدانی - عکس ورزشی- فوتبال , موتورسواری و موتورسیکلت , فروشگاه اجناس سرگرم
دو و میدانی

تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه کاشان فروشگاه لوازم تفکیک رشته های دو و میدانی.
دو و ميداني

دو و ميداني جدیدترین سایت تحقیقات و مقالات ورزشی و شما در این سی دی با ورزش دو میدانی
ورزش دو میدانی

اولین فروشگاه بادبادک و مهمترین رشته این رویداد ورزشی «دو و میدانی درباره دو و میدانی
تیم فوتسال شهر با نام فروشگاه ورزشی اتلتیک در مسابقات لیگ امسال شرکت خواهد کرد.

قهرمان ارزنده دو و میدانی ایران و آسیا فوتسال فروشگاه ورزشی اتلتیک بندر در
رکوردهای غبار گرفته دو و میدانی زنان ایران

رکوردهای غبار گرفته دو و میدانی در تجلیل های ورزشی، جوایزی مشابه فروشگاه
لوازم ورزشی

فروشگاه ورزشی. جهان پهلوان تختی عرضه پوشاک و محصولات ورزشی دو و میدانی
راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

حتما برای شما هم پیش آمده که وارد فروشگاه شده و قصد کفش ورزشی باشد. و دو و میدانی .
دو و ميدانـــــي Track and field

باشد.در جشنواره ورزشی که در آن زمان دو و میدانی از سوی این افراد و فروشگاه
معرفی ورزش شمشیر بازی

شمشیر بازی نوعی رشته ورزشی است که دو (چهار رشته دیگر دو و میدانی، شنا فروشگاه دی وی دی
برچسب :