زنان کارآفرین ایران امروز

زنان کارآفرین ایران امروز

بر اساس آمارهای بانک‌مرکزی نزدیک ۲۰درصد زنان ایرانی در سال ۱۳۹۱ دارای تحصیلات دانشگاهی بودند. از مجموع زنان شاغل در ایران در سال ۱۳۹۱ بر اساس رشته فعالیت، ۰/۲ درصد آنها کارفرما بودند، سه‌درصد آنها کارکن مستقل بوده و ۵/۲ درصد آنها کارکن موسسات دولتی و عمومی بودند. همچنین ۵/۵درصد آنها کارکن موسسات خصوصی بوده و ۰/۶ درصد از آنها کارکن فامیلی یا بدون مزد بودند. بر این اساس مشخص است اکثر زنانی که در ایران شاغل هستند به سمت فعالیت به عنوان کارمند یا کارگر تمایل دارند اما اینجا ما در مورد آن ۰/۲ درصد کارفرما حرف می‌زنیم. معرفی تمامی آنها نه در اینجا که اصولا در هر تولید رسانه‌ای به لحاظ حجم ممکن نیست، بنابراین اجازه دهید کوتاه به برخی از چهره‌های شاخص این حوزه بپردازیم.

سیده فاطمه مقیمی

مقیمی از جمله زنان کارآفرین و رسانه ای است. در رسانه ها هر وقت بحث کارآفرینی زنان در ایران شده اول سراغ او رفتند، البته این روزها او رقیبی به اسم فاطمه دانشور هم پیدا کرده که در ادامه به او هم خواهیم پرداخت. وی متولد سال ۱۳۳۷ در تهران و مهندس راه و ساختمان است. مدیرعامل شرکت حمل ونقل بین المللی وکشتیرانی سدیدبار و عضو هیات مدیره چند شرکت حمل ونقل بین المللی هم به شمار می رود اما شهرتش را مدیون عضویت در اتاق بازرگانی است. جالب است بدانید که او گواهینامه پایه یک هم دارد.

zanan-karafarin-1

فاطمه دانشور

مدیرعامل و موسس شرکت سیاحان سپهرآسیا، رییس هیات مدیره و موسس شرکت معدن کاو، عضو هیات مدیره شرکت بین المللی ADK در دبی و… . او همچنین به خاطر فعالیت های خیریه ای که دارد صاحب شهرت است.
نازیلا قانع فرد

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت فناوری اطلاعات پرند است. شرکت فناوری اطلاعات پرند دارای ۲۲ نفر پرسنل ثابت و تا ۱۰ نفر پرسنل فصلی است. نازیلاقانع فرد شروع فعالیتش را با فروش کارت های اینترنتی و تلفن در خانه آغاز کرده است.

سارا شاهوردی

او متولد ۱۳۵۷ و ساکن روستای بزین زنجان است. اما در آن روستا موسس و مدیرعامل بنگاه موتوسیکلت سارا است. تا دوم نظری درس خوانده اما خودش می گوید: کشاورز، تعمیرکار، سوارکار و فروشنده موتوسیکلت، ماما و آسیابان است. شاهوردی یک بار تعریف کرده که ۴۰۰نوزاد در روستای خودش و روستاهای اطراف به دنیا آورده.

هما کمالی

متولد سال ۱۳۲۲، صاحب شرکت تابلو سازی ایران نیرو، سازنده تابلوهای توزیع نیرو با فشار و کنترل است. در ایران ۵۰شرکت در این صنعت از وزارت صنایع مجوز دارند که یکی از این ۵۰شرکت، شرکت کمالی است. وی در بخش بازرگانی نیز فعال بوده و تاکنون چهار شرکت بازرگانی را ثبت و اداره کرده است. این شرکت ها به ترتیب تاسیس عبارتند از: شرکت «نیروکو» که به واردات و صادرات از طریق کشور ترکیه می پردازد، شرکت «زاوش کالا» که واردات لوازم برقی را برعهده دارد، شرکت «بل» که در نرم افزار های کامپیوتری و سیستم های مدیریتی فعال است و «توان کاران» که لوازم الکترونیک وارد می کند.

شیوا بحرینیان

صاحب موسسه «گلخانه ناردین» باغدار نمونه زن استان اصفهان و تولید کننده برتر گل و گیاه زینتی طی سال های ۸۵ و ۸۸ است.او لیسانس مهندسی کشاورزی از دانشگاه آزاد خوراسگان دارد و هفت پرسنل ثابت و ۱۰ پرسنل فصلی دارد.

امیلیا عبداللهی

پزشک است و متولد ۱۳۵۵. او موسس و مدیرعامل زایشگاه و بیمارستان کوثر در ایلام است. امیلیا عبداللهی اهل فیلیپین است ولی با همتی مثال زدنی برای زنان منطقه محروم ایلام در حوزه بهداشت و درمان تلاش می کند.

زهره تحریریان

عامل اشتغال ۱۲۰نفر است. احتمالا شما در تهران نان او را خورده اید. او صاحب شرکت تولید و تحقیقات نان هورسان است.

لعیا رویایی

او صاحب شرکت تفلون کومه است. درباره مشکلاتی که بعد از پایان جنگ داشته و نزدیک بود کار او را با شکست مواجه کند، می گوید: «بعد از جنگ و به دلیل به هم خوردن نظم مالی هر روز ظروف را داخل ماشین می گذاشتم و مغازه به مغازه از ابتدای شهر تا انتها به مغازه ها عرضه می کردم. بالاخره با وجود اینکه در بازار کالای خارجی بسیار خریدار داشت و فرهنگ حاکم برجامعه ترجیح کالای خارجی ولو با کیفیت پایین بود، توانستم موفق شوم.»

معصومه آیت اللهی

متولد سال ۱۳۴۱، دارای درجه مربیگری در چند رشته ورزشی، موسس و مدیر باشگاه ورزشی بم- کرمان است.


مطالب مشابه :


لیست دانشگاه های معتبر دنیا+برترین دانشگاه های کشورهای جهان

لیست دانشگاه های معتبر دانشگاههای مورد تایید درکشور فیلیپین: برای رشته پزشکی :
لیست کامل رشته های دانشگاهی

اخذ پذیرش در دانشگاه های مورد تایید ایران در لیست کامل رشته های خلبانی در فیلیپین
نظام آموزشی و چگونگی ارزشيابی مدارک تحصيلی دانشگاه های کشور های تازه استقلال یافته شوروی سابق

ضوابط و مقررات عمومی ارزشيابی مدارک و دانشگاه های 16_رشته های معماری و فیلیپین
دانشگاه های معتبر مورد تایید وزرات بهداشت پزشکی برای تحصیل در خارج از کشور

دانشگاه های معتبر از کشور، لیست در کشور فیلیپین در کلیه رشته
تحصیلات دکتری با شهریه ارزان قیمت

این دانشگاه رشته های لطفا در صورتی که اسم رشته شما در لیست فوق خلبانی در فیلیپین
لیست دانشگاه های معتبر دنیا+برترین دانشگاه های کشورهای جهان

لیست دانشگاه های معتبر دانشگاههای مورد تایید درکشور فیلیپین: برای رشته پزشکی :
همه رشته های شهر حیدرآباد

اخذ پذیرش در دانشگاه های مورد در این پست لیست کلیه رشته های ارائه خلبانی در فیلیپین
لیست کشورهایی که در رشته روانشناسی صاحب کرسی هستن

ایالت نیوبرونزویک، شهر فردریکتون دانشگاه رشته های مختلف چین، فیلیپین، مصر
لیست دانشگاههای نروژ

لیست این دانشگاه در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه دانشگاههای فیلیپین
زنان کارآفرین ایران امروز

و فعالیت های انجمن علمی این رشته به دانشگاههای فیلیپین است ولی
برچسب :