ايراني‌ها، كمر درد و زانو درد را زودتر تجربه مي‌كنند

فیزیو تراپی  و لیرز تراپی آرمان با بهره گبری از

-           تخصص ودانش روز فیزیوتراپی در دنیا

-          تعهد و تلاش وافر

-          مهارت و توانمندی

-          وتجهیزات پیشرفته

 

سابقه درخشانی در بهبود بیماریهای کمر و زانو را  دارد.

مشورت با تراپیست های مرکز همه روزه از 8 صبح تا 8 شب ، رایگان می باشد


متخصصان ارتوپدي و فيزيوتراپيست‌ها مي‌گويند در سال‌هاي اخير، شايع‌ترين بيماري‌ مفصلي كه به‌خصوص جوانان را درگير كرده است.


آرتروز و ساييدگي مفاصل است كه مخصوصا در زانو و بعد گردن، كمر و ستون فقرات رايج شده است.از اين مهم‌تر اينكه سن شيوع اين بيماري‌ها كاهش پيدا كرده است؛ به‌طوري‌كه يكي از بحث‌هاي عمده اين متخصصان نيز همين است كه تا حدود 20 سال قبل، اكثر افرادي كه به‌دليل درمان‌ دردهاي عضلاني اسكلتي به درمانگاه‌هاي فيزيوتراپي و ارتوپدي مراجعه مي‌كردند، افراد بالاي 55 تا 60 سال بودند و در واقع تخريب غضروف مفصلي در سنين بالا شروع مي‌شد؛

ولي امروزه اين سن به 30 سال كاهش پيدا كرده و پزشكان شاهد مراجعه بيماراني با سنين 30 تا 50 سال با دردهاي گردن، زانو، كمر و مفاصل مختلف به مراكز درماني هستند.
مقصر؛ سبك زندگي

دكتر مصطفي نجاتيان، فيزيوتراپيست با اشاره به اينكه يكي از عوامل كاهش سن ابتلا به بيماري‌هاي مفصلي در ايران اشكال در وضعيت حركتي به خاطر زندگي شهرنشيني است، به همشهري مي‌گويد: نشستن، خوابيدن، نوع راه رفتن و نوع كفش انتخابي در ميان مردم ما اصلا استاندارد نيست.

اين در حالي است كه حتي آموزش‌هاي لازم به افراد براي اصلاح كردن اين سبك زندگي در كشور ما وجود ندارد. در كشورهاي پيشرفته به همه افراد آموزش‌هاي لازم براي كار در اداره‌ها از طريق مجلات و بروشورهاي مختلف داده مي‌شود ولي در ايران هيچ‌كدام از اين اقدامات صورت نمي‌گيرد.

اين فيزيوتراپ با بيان اينكه مسئله ديگر شيوع اين بيماري‌ها نداشتن فعاليت‌هاي ورزشي است به‌طوري‌كه كمتر از 10 درصد افراد جامعه به‌طور روزمره ورزش مي‌كنند، ادامه مي‌دهد: در بسياري از افراد هماهنگي ميان عضلات وجود ندارد و اين امر مي‌تواند يا به‌علت عوامل ژنتيك باشد و يا به‌علت چاقي بيش از حد. همچنين تغذيه نيز از جمله عواملي است كه به‌خصوص در كودكان از وضعيت نابساماني برخوردار است.

درد زانو، رايج‌ترين درد

به گفته متخصصان، به ازاي هر يك كيلو اضافه وزن در سطح صاف حدود 3 تا 5 برابر فشار به زانو وارد مي‌شود كه در مواقع بالا و پايين رفتن از پله اين فشار 10 برابر مي‌شود.

همچنين شايع‌ترين دردهاي مفاصل مربوط به كشكك زانو است كه در واقع استخواني است كه داخل تاندون عضله چهار سر ران قرار گرفته و در هر خم و راست شدن زانو حدود 7 تا 8 سانتي‌متر اين استخوان روي زانو حركت مي‌كند.

هرچه اين حركت طبيعي‌تر باشد مشكلات آن كمتر خواهد بود ولي اگر در مسير حركت كشكك روي زانو مقداري انحراف به طرف داخل يا خارج وجود داشته باشد، باعث خراش غضروف يا نرم‌شدگي آن مي‌شود كه موجبات درد و ناراحتي را در قسمت جلوي زانو فراهم مي‌كند.

دكتر تركمان، متخصص زانو در اين باره توضيح مي‌دهد: بيشترين دردهاي زانو در افراد جوان به‌خصوص زنان جوان ديده مي‌شود و شايع‌ترين علتش يكي ضعف عضله چهارسر ران است كه اين عضله به‌طور طبيعي در زنان ضعيف‌تر است و ديگري رعايت نكردن برخي اصول نشستن و برخاستن مثل دو زانو يا چهارزانو نشستن يا از سطح شيب‌دار بالا رفتن به‌مدت طولاني و يا خم بودن زانو به‌مدت زياد در نتيجه كارهاي اداري در فرد به‌وجود مي‌آيد كه البته از همه مهم‌تر ضعف عضله چهارسر ران باعث آن مي‌شود و نياز به تقويت دارد.

وي تصريح مي‌كند: البته يكسري ريز فاكتورها وجود دارد كه باعث مي‌شود آرتروز زودتر يا شديدتر به‌وجود آيد. اين ريزفاكتورها شامل افزايش وزن و چاقي فرد است و ارتباط مستقيم با دردهاي زانو دارد.

علاوه بر آن انحراف زانو به شكل پرانتزي يا ضربدري موجب مي‌شود كه وزن بدن به‌طور يكسان روي سطح زانو پخش نشود و يك طرف فشار بيشتري را تحمل كند و در نهايت اين فشار باعث ساييدگي آن طرف مفصل مي‌شود. البته انحراف از نوع پرانتزي در ايران بيشتر از ضربدري شايع است.

بي‌تحركي درمان نمي‌كند

برخي از مردم به اشتباه تصور مي‌كنند كه صرفا با حذف فشار روي مفصل و ثابت نگه‌داشتن آن، مشكلشان حل مي‌شود درصورتي‌كه به گفته متخصصان عدم‌تحرك مناسب، خود خطرات جدي مانند آرتروز مفصل را در پي دارد چراكه تغذيه مفصل از طريق تحرك صورت مي‌گيرد.

دكتر محمد رضا ‌هاديان دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران هم فشارهاي طولاني و ثابت روي مفصل را مانند فشار روي يك اسفنج آغشته به آب مي‌داند كه در اثر فشار، آب خود را از دست مي‌دهد و مفصل در اين شرايط آماده تخريب مي‌شود.

وي عادت‌هاي غلط در زندگي روزمره مانند نحوه نشستن به‌صورت چهار زانو و استفاده از توالت‌هاي ايراني را از جمله موارد تشديد‌‌‌كننده آسيب به مفصل زانو ذكر كرده و به همشهري مي‌گويد: عضلات در بدن همانند كمك فنرها در ماشين عمل كرده و مانع از ايجاد فشار روي اسكلت استخواني و مفاصل بدن مي‌شود.

براي همين، تقويت عضلات چهارسر ران و عضلات پشت ران، هماهنگي در تقويت عضلات، كاهش وزن، تغذيه صحيح، تحرك مناسب و انجام ورزش‌هاي درست و حتي‌الامكان با نظارت متخصصين فيزيوتراپي و طب ورزش ازجمله راهكارهاي پيشگيرانه و درماني مفصل زانو است.منبع:سلامت نیوز 


مطالب مشابه :


زالو درمانی

28-نقشه تهران. ایران مي‌تواند يكي از مراكز زالو درماني زالو درماني با 10 عدد
زالو و زالو درمانی

جديدترين و مؤثرترين روش درماني یكی از مراكز زالو آدرس: تهران، اتوبان
كاربرد زالو و زالو درماني

گزارش موارد زالو درماني در يك كلينيك در تهران: علوم پزشكي و مراكز تحقيقاتي و علمي كشور
با زالو درمانی با عمل جراحی و داروی شیمیایی خداحافظی کنید

با روش زالو درماني تواند يكي از مراكز زالو درماني آدرس: تهران، اتوبان
برمو تراپی

در بسیاری از كشورها كلاس تكنیكهای ماساژ درمانی یا مراكز تهران. بلوار زالو درماني
کلیات طب سنتی

سال ۱۳۲۶ در تهران ادرس اصل مقاله در كه قبل از زالو درماني بايد پاكسازي
ايراني‌ها، كمر درد و زانو درد را زودتر تجربه مي‌كنند

و مفاصل مختلف به مراكز درماني علوم پزشكي تهران هم فشارهاي طولاني با زالو درمانی
برچسب :