فرستنده FM

amtx.gif

 

برای عدم تداخل سیگنال های ارسالی توسط فرستنده مان با سیگنال های رادیویی ارسالی توسط فرستنده های رادیو و تلوزیون باند فرکانسی را انتخاب می کنیم که  سیگنالی در ان ارسال نشده باشد.

فرستنده های AM در رنج فرکانسی 500KHz تا 30MHz کار می کنند. این رنج به سه دسته سیگنال های MW (500KHz-1.6MHzSW1 (2.3MHZ-7.5MHzSW2 (7.5MHz-30MHz ) تقسیم می شود. رنج ۷0MHZ تا 110MHz هم اختصاص به سیگنال های FM دارد. بنابراين بهترين فرکانس بين ۳۰ تا ۷۰ مگاهرتز است.

  فرکانس نوسان اين فرستنده توسط سلف و خازن L1 و C1 تعیین می شود.این فرکانس برابر است با :

f=1/√LC

 

نوسان ساز اين مدار شامل C2‌، C1 ، Q2، L1‌ است که يک اسيلاتور کولپيتس است. خازن C7‌ نيز برای زمين کردن بيس Q2 در حالت سيگنال کوچک قرار داده شده است.  

فرستنده FM بر اساس سيگنال اعمال شده به آن فرکانس های مختلفی را ارسال ميکند و اطلاعات دامنه را بر روی فرکانس کاریر مدوله می شود، که عموما این کار با خازن های متغیر با ولتاژ یا ورکتور انجام می گردد. . بنابراين در فرستنده fm نياز به تغيير فرکانس با ولتاژ داريم . که در اين مدار 

 خازن معکوس بایاس شده کلکتور بیس مثل یک ورکتور عمل می کند، و با ولتاژ سيگنال ورودی مقدار خازنی اين مدار تغيير می کند. و بنابراين مقدار فرکانس تيون lc نيز تغيير و در نتيجه سیگنال های FM  تولید می شود.

طبقه ورودی هم بدلیل استاندارد pre-emphasis قرار داده شده است. مدار پری امفسیز در ارسال صوت و داده های آنالوگ در طبقه ورودی فرستنده قرار داده می شود تا تاثیر نویز سفید بر روی سیگنال را کاهش دهند. مشخصه نویز سفید در تمامی فرکانس ها ثابت است و بنابراین اگر توان این سیگنال را رسم کنیم حاصل نمائی می شود بدین معنا که در فرکانس های بالا نویز تاثیر مخرب تری بر روی سیگنال داده می گذارد. بنابرین با مدار pre-emphasis  سیگنال را در فرکانس های بالا نسبت به فرکانس های پائین،  بیشتر تقویت می کنند  که این مشخصه تقویت کنندگی خطی است مطابق شکل. و در گیرنده مشخصه مدار de-emphasis قرار می گیرد که در آن سیگنال در فرکانس های بالا نسبت به فرکانس های پائین تر بیشتر تضعیف می شود.

 

  

 

peremphasis.JPG

      

 

 در شکل بخش تقویت کننده pre-emphasis نشان داده شده است. این تقویت کننده سیگنال میکروفن را در باند فرکانسی 2khz-4khz بیشتر از فرکانس های پائین تر از این رنج تقویت می کند. و سپس به طبقه بعدی ( نوسانگر – میکسر ) اعمال می کند.

 

 

                         preemphcir.GIF

 

 

پهنای باند این تقویت کننده در شکل نشان داده شده است و فرکانس قطع پائین و بالای این تقویت کننده با توجه به امپدانس دیده شده از دو سر هر یک از خازن های مدار و محاسبه مقدار 1/RC بدست می آید. در محاسبه فرکانس قطع پائین تنها خازن های خارجی مدار باعث بوجود آوردن پهنای باند می شوند اما در فرکانس های بالا خازن های داخلی ترانزیستور باعث محدودیت در تقویت کنندگی ترانزیستور شده و باعث بوجود آمدن باند قطع در تقویت کنند گی ترانزیستور می شود.

در مدار پری امفسیز ، بدلیل پائین بودن فرکانس ورودی (0-4kHz ) بنابراین این مدار باید در محدوده خطی تقویت کننده عمل تقویت سیگنال را انجام دهد.

 

                             taghviatkonande.GIF

 

در این مدار فرکانس باند گذر برابر است با  1/RC. که   R در این مدار برابر است با مقاومت معادل دیده شده از دو سر خازن C5 و برابراست با  ((R5||R6)/(1+B) )||R7 که مقداری برابر  50 اهم است و در نتیجه فرکانس باند گذر برابر است با   1/(50*0.00001)=2000hz بدین معنا که مدار پری امفسیز در باند 2k-4k به صورت خطی تقویت کنندگی را بیشتر از ناحیه زیر 2 کیلو هرتز انجام می دهد تا تاثیر مخرب نویز سفید بر روی سیگنال را تا حد امکان کاهش دهد.

 


مطالب مشابه :


مدار فرستنده جاسوسی /به همراه طرز ساخت

مدار فرستنده ی بسیار کوچک fm است سعی شده که مطالب کاملی از این فرستنده قرار گیرد .
فرستنده FM

دنیای الکترونیک - فرستنده fm - مدار الکترونیکی و فلش و انیمیشن کپی برداری از مطالب وبلاگ با
فرستنده جاسوسی FM ( با توضیحات کامل و تصاویر )

all sara - فرستنده جاسوسی fm ( با توضیحات کامل و تصاویر ) - نیاز به گشتن نیست همه چیز اینجاست در all
فرستنده FM چهار وات

all sara - فرستنده fm چهار وات - نیاز به گشتن نیست همه چیز اینجاست در all sara - all sara
مدار گیرنده Fm بسیار ساده

مدار گیرنده fm بسار ساده که با قطعات The 10 pF feedback capacitor is about -j160 Ω at 100 فرستنده FM با دو
فرستنده FM

بانک جامع مدارات الکترونیکی - فرستنده fm - دانلود نرم افزار،نقشه های الکترونیکی و
فرستنده FM

فرستنده fm بر اساس سيگنال اعمال شده به آن مدار پری امفسیز در ارسال صوت و داده های
فرستنده fm

.::برق،الکترونیک،مدارات الکترونیکی::. - فرستنده fm - بزرگترین سایت الکترونیک#مدارات
مدار فرستنده قوی و ساده FM

این مدار ساده که تنهااز چند قطعه ساده تشکیل شده است می تواند کار برد های فراوانی برای شما
برچسب :