تعویق عرضه پتروشیمی مبین

بورسی ها "مبین" را شناختند/ زمان عرضه اولیه ۵ درصدی نامعلوم

مختصات، ویژگی ها و آخرین وضعیت مالی و عملیاتی پتروشیمی مبین توسط مدیران این شرکت ۱.۴ هزار میلیارد تومانی تشریح شد اما زمان عرضه اولیه ۵ درصدی سهام آن به آینده موکول شد.

 

 عصر امروز جلسه معارفه شرکت پتروشیمی مبین با حضور جمع کثیری از فعالان، کارگزاران و تحلیل گران در هتل اسپیناس برگزار شد تا مختصات، ویژگی ها و آخرین وضعیت مالی و عملیاتی این شرکت 1.4 هزار میلیارد تومانی توسط مدیران  تشریح شود.

در این جلسه که مدیرعامل شرکت به دلیل ماموریت خارج از کشور حضور نداشت، بعد از ارایه توضیحاتی ازسوی رئیس امور مالی ، اعضا هیات مدیره "مبین" به همراه مدیرمالی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ، معاون ناشران و اموراعضاء شرکت بورس، مشاورعرضه و پذیرش به سئوالات حاضرین پاسخ دادند.

دررابطه با زمان عرضه 5 درصدی سهام ، امیرحمزه مالمیر معاون شرکت بورس اعلام کرد فعلا" زمانی برای این عرضه تعیین نشده و در صورت کشش بازار ، عرضه سهام دراولین زمان ممکن انجام خواهد شد. در غیر این صورت به تعویق خواهد افتاد. بنابراین این احتمال وجود دارد که در این هفته خبری از عرضه حداقل 5 درصدی سهام مبین نباشد و این اتفاق هفته آینده یا دو سه هفته دیگر رخ دهد.

از نکات جالب توجه این جلسه ، استقبال سهامداران از این شرکت و تاکید این گروه بر عرضه اولیه سهام با قیمت های مناسب و جذاب بود که مورد توجه مسئولان شرکت هم قرار گرفت و اعلام شد سهام مبین به قیمت های جذاب عرضه می شود تا سهامداران قادر به کسب بازدهی مناسبی باشند.

همچنین این شرکت یکی از کم ریسک ترین و شفاف ترین و در نوع خود شرکتی خاص معرفی شد که وارد بورس می شود. چرا که تاکنون شرکتی که تولید کننده آب، بخار، برق، اکسیژن و نیتروژن باشد وارد بازار سهام نشده است.

این شرکت که از سال 86 با مشتریان خود قرار داد 25 ساله دارد، سود هر سهم سال مالی اسفند 93 و 94 را 539 و 671 ریال پیش بینی کرده و پیشنهاد هیات مدیره تقسیم سود 537 ریالی در مجمع است.

============================================

یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با تسنیم:

سازمان بورس برنامه‌ای برای ورود نقدینگی جدید به بازار ندارد

خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه همه مشکلات بورس بالا بودن سود بانکی نیست گفت: بی‌برنامگی سازمان بورس برای روزهای پرتقاضا در کنار عواملی چون نامشخص بودن چشم‌انداز مذاکرات و لغو تحریم‌ها به اعتماد درحال بازگشت به بورس لطمه می‌زند.

 

امید احمدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص دلایل افت شاخص بورس و قیمتها در بازار سرمایه گفت: بورس یک بازار تخصصی است که باید همیشه بر این نکته تاکید کرد که افراد غیرحرفه‌ای مجاز به ورود به آن نیستند، چرا که در روزهای مثبت و منفی هیجانات بازار سهام را افزایش می‌دهند.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: متاسفانه رفتار حقوقی‌های بورس نیز تغییر کرده است و این دسته از سهامداران بجای حمایت از بازار، به کسب سودهای چند درصدی قانع هستند و در برخی موارد خود از عوامل ریزش شاخص و قیمتها هستند.
وی اضافه کرد: با انتشار خبرهای مثبت از بیانیه وزان جو مثبت روانی در بازار سرمایه ایجاد شد که در پی آن نقدینگی خوبی هم به سمت بازار روانه شد و پیش بینی می شد با این اتفاق، اعتماد از دست رفته به بورس بازگردد اما متاسفانه مدیران سازمان بورس و حقوقی‌ها هیچ برنامه ای برای این استمرار حضور اعتماد و نقدینگی در بازار سهام نداشتند؛ چرا که در دو روز پس از اعلام نتایج بیانه لوزان صفهای خرید بدون عرضه بازار را تشنه کرد و در سومین روز شاهد عرضه های سنگین در بورس بودیم.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: عدم کشف قیمت مناسب در عرضه های اولیه و نیز خبرها و اظهار نظرهای منتشر شده در خصوص حجم بالای عرضه های اولیه در بورس نیز نشان از عدم وجود برنامه ای مدون و منسجم برای روزهای پر تقاضای بازار سهام دارد.
وی با اشاره به این که نگاه کوتاه مدت و نوسانگیری کماکان در بازار سهام وجود دارد گفت: با توجه به مثبت بودن چند روزه بازار در روزهای اولیه سال، بسیاری از معامله گران ترجیح دادند سودهای کسب شده خود را ذخیره کنند که این موضوع یکی از عوامل ریزش این روزهای شاخص بورس است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: مشخص نبودن سرانجام مذاکرات هسته ای و نحوه لغو تحریم ها نیز از دیگر موضوعاتی است که جو روانی منفی را در بازار سهام بوجود آورده و بازار سهام متاثر از این اتفاق است.
وی در پاسخ به این پرسش که بالا بودن نرخ سود بانکی به چه میزان در افت بازار اثرگذار است تاکید کرد: این روزها خبرهایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی از 22 به 20 درصد شنیده می شود و با یک حساب سر انگشتی می توان به این نتیجه رسید که این کاهش تاثیر چندانی در سرازیری نقدینگی از بازار پول به بازار سرمایه ندارد. بعلاوه این که هیچ تضمینی وجود ندارد که با توجه به شرایط فعلی بورس سرمایه گذران بتوانند سودی بیشتر از 20 درصد را از بازار سرمایه کسب کنند.
این کارشناس بورس با انتقاد از نگاههایی که همه مشکلات بورس را بر سر سود بانکی می اندازند گفت: بی برنامگی سازمان بورس برای روزهای پرتقاضای بازار، نامناسب بودن زمان و شرایط عرضه های اولیه، رفتار غیرمنطقی حقوقی‌ها در بازار، نامشخص بودن چشم انداز مذاکرات و لغو تحریم ها و عدم دسترسی یکسان به اطلاعات در بورس از جمله دلایل ریزش این روزهای شاخص و قیمتها هستند که به اعتماد در حال بازگشت به بازار سرمایه لطمه خواهند زد.

 


مطالب مشابه :


تحلیل بنیادی غشصفا

بورس - سیگنال خرید و فروش - خرید تضمینی شیر توسط دولت و پرداخت یارانه به دامداران و کاهش
آغاز معاملات بازار سهام از 15 فروردین 94/ شرکت های خارجی پشت درهای بورس

بورس - سیگنال خرید و فروش سهام - آغاز معاملات بازار سهام از 15 فروردین 94/ شرکت های خارجی پشت
گندم خارجی در ایران و گندم ایران ...

بازار بورس . در حالی که برداشت گندم و خرید تضمینی در سه استان بوشهر سیگنال خرید و
ضمانت سوپر طلایی 48

معاملات بورس تعیین شده در این سهم فعال شد و سیگنال فروش به تضمینی که در این
- بورس کالا هر روز بهتر از دیروز - 28 فروردین

EPSnews - - بورس کالا هر روز بهتر از دیروز - 28 فروردین - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس
وداع خوش بورس کالا با سال 93

EPSnews - وداع خوش بورس کالا با سال 93 - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس) درسود نیوز/ قیمت
تعویق عرضه پتروشیمی مبین

سبزرهان‌ بورس بازار بورس است.و مسؤلیت خرید و فروش هرکس به عهده خود اوست.لذا اگر سیگنال
سازمان بورس برنامه‌ای برای ورود نقدینگی جدید به بازار ندارد

رحیم بورس - سازمان بعلاوه این که هیچ تضمینی وجود ندارد که با توجه به شرایط فعلی بورس
سازمان بورس همگام با دولت در تأمین مالی بخش خصوصی

EPSnews - سازمان بورس همگام با دولت در تأمین مالی بخش خصوصی - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار
صندوق پاداش ،ابزار جنگ بازار سرمایه با بانکها

رحیم بورس - صندوق در روزهای گذشته خبر از تاسیس صندوقی را داده است که در آن نرخ تضمینی سود
برچسب :