مصارف کرم آیزینیا فتیدا:


مصارف کرم آیزینیا فتیدا:

 
در سایر کشورها از این کرم بدلیل داشتن پروتئین 70 درصدی در موارد زیر استفاده می‏شود:

در سایر کشورها از جمله در کشور آمریکا غذای مصرفی مردم است همانند انواع کنسرو جهت سالاد، غذاهای پختنی، انواع نوشیدنی و ... به عنوان مثال از گرانترین غذاهای فروشگاه‌های زنجیره‏ای مک دونالد می‌باشد.با توجه به فرهنگ ما استفاده از آن هدف نمی‏باشد. (خود کرم به عنوان پروتئین)

2-مصرف پروتئینی حیوانی:


با توجه به ازدیاد جمعیت و نیاز مردم به مواد پروتئینی سالم، تولید و پرورش دام، طیور و آبزیان، نقش اساسی در تامین نیازهای مردم و تقویت بنیه اقتصادی روستاییان و کشاورزان را دارد.در این میان تغذیه دام، طیور و آبزیان با کرم خاکی به عنوان ماده غذایی دارای پروتئین زیاد باعث افزایش کیفیت محصولات شده و نیاز کشور به واردات محصولاتی چون دان مرغ، انواع مکمل‌های غذایی دام و آرد ماهی را کاهش می‌دهد. از این گونه برای اولین بار در قرن 18میلادی برای تغذیه دام و طیور استفاده شد.امروزه در تغذیه مرحله لاروی آبزیان، تمایل به استفاده از i، زیرا در بسیاری از موارد، دانش بشری هنوز قادر به تامین مصنوعی کلیه نیازهای غذایی لارو نبوده و پوشش این نیاز با غذای زنده راه حل مطلوب و مطمئنی است.مهمترین غذای زنده مصرفی کرم‌خاکی است که درصد پروتئین آن بیش از سایر گونه‌هاست و علاوه بر آن دارای امگا3 نیز می‌باشد.استفاده از این گونه به جای محصولات جانبی علاوه بر افزایش درصد رشد و کیفیت گوشت، از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر است و تولید آن نیاز کشور به واردات محصولات فوق را که از زمان هجوم شانه دار ژله‌ای به دریای خزر و کاهش کیلکا به عنوان ماده اصلی آرد ماهی و افزایش قیمت آرد ماهی و واردات آن را به همراه داشته است، کاهش می دهد.
 

3-به عنوان مواد اولیه در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی:
 همانطور که قبلا هم گفته شد این کرم به دلیل داشتن پروتئین و امگا3 فراوان به عنوان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده محصولات آرایشی و بهداشتی می‌باشد.در سال 1985 شرکت DOVE برای اولین بار استفاده از این کرم را در محصولات خود آغاز نمود و اولین سری محصولات خود با عنوان جوان کنند‌گان پوست در سال 1987 به بازار عرضه نمود، اما هم اکنون بیشتر شرکتهای پیشتاز در این صنعت با تولید انواع شامپو، صابون، کرم، انواع پودرهای روشن کننده و تقویتی و ... استمرار به تولید با این کرم را در دستور کار خود قرار داده اند. در این بین می‌توان به محصول شرکتFace-Lift با نام تجاری G2G اشاره نمود که یکی از گران قیمت‌ترین محصولات آرایشی جهان می‌باشد.

 
4-به عنوان مواد اولیه در تولید دارو:

 
از جمله یکی از مهمترین مصارف جدید این کرم که به کمک صنعت داروسازی و پزشکی آمده تولید محصولات دارویی و پزشکی می باشد، که داروهای مکمل غذایی، انواع آرامش بخش‌ها، داروهای ضد سرطان را شامل می‌شود.

 5-استفاده از کرم خاکى در تغذیه انواع ماهیان پرورشی

 
استفاده از کرم خاکى به صورت زنده و یا خشک، در تغذیه آبزیان اهمیت بسیارى دارد.ترکیبات مناسب اسیدهاى چرب و اسیدهاى آمینه و اسیدهاى آمینه ضرورى و وجود امگا 3 زیاد در این موجود، استفاده از آن را نسبت به منابع گیاهى متمایز ساخته است. هضم و جذب آسان کرم خاکى، علاوه بر دیگر خصوصیات مفید آن،استفاده از آن را در پرورش دوران نوزادى و لاروى انواع آبزیان کاربردى ساخته است.براى تغذیه بچه ماهیان انگشت قد گربه ماهى آفریقایى از کرم خاکى استفاده کردند.نتیجه این تحقیق نشان داد که بچه ماهیان تغذیه شده با کرم خاکى رشد سریعترى داشتند و نسبت به بچه ماهیان گروه شاهد که از کرم خاکى تغذیه نکرده بودند،درصد بازماندگى و مقاومت در برابر استرس در آن ها بیشتر بود.

 استفاده از کرم خاکى در تغذیه انواع سخت پوستان

 از کرم خاکى در تغذیه پست لارو میگو جهت افزایش رشد و نیز تسریع تخمریزى در میگوهاىمولد استفاده شده است.از این موارد مى توان به تغذیه پست لارو میگوى پاسفید غربى و میگو بزرگ آب شیرین از انواع کرمهاى کم تار  از جمله کرم خاکى اشاره کرد. درا ین موارد،اشتیاق بالاى پست لارو به تغذیه از کرم و نیز افزایش نرخ رشد میگوها، قابل توجه بود.
 

اندازه کرم خاکى

اندازه کرم خاکى نیز عامل بسیار مهمى است که باعث استفاده مستقیم از کرم در تغذیه آبزیانى که دهان بزرگى دارند (مانند ماهیان خاویارى) مى گردد.همچنین چون کرم تا مدتها در آب قدرت حرکت دارد، مى توان از آن به صورت زنده در تغذیه آبزیانى که با تاخیر به سمت غذا مى روند نیز استفاده نمود،ولى در مورد کرم سفید، به علت کوچکى آن این عمل با مشکل مواجه میشود.

 براساس آزمایشات انجام شده بر روی بلدرچین‌های پرورشی، یافت شد که افزایش وزن، ماندگاری و ضریب تبدیل غذایی پرندگانی که با جیره حاوی پودر کرم خاکی تغذیه شدند بهتر از مواردی بوده است که خوراک حاوی پودر ماهی دریافت کرده بودند. مطابق با اطلاعات ارائه شده از سوی گروه علوم و فناوری در انجمن تحقیق و توسعه آبزیان و حیوانات دریایی کشور فیلیپین، پودر کرم خاکی مشخصات کاملاً مشابه با پودرماهی جهت تنظیم جیره‌های غذایی طیور دارد.

خوراک دام و طیور و آبزیان: اثراکتانت‌ها و خوش طعم کننده‌هائی که در بافت‌های کرم خاکی وجود دارد باعث خوش خوراکی آن می‌گردد. پروتئین‌های کرم خاکی با اسیدهای آمینه اتراکتانتی همراه است که باعث خوش خوراکی آن گشته و جذب (Uptare) را زیاد می‌کند.

پیله‌های (کوکون‌های) کرم‌ خاکی را نیز می‌توان پودر نموده و در تغذیه دام و طیورو آبزیان از آن استفاده کرد نکته جالب اینکه این پیله‌ها استریل بوده و سرشار از آلبومین است.

مشخصات کرمها و انتخاب گونه مناسب :
 
بطور کلی گونه های مختلفی از این کرمها یافت می گردند که بسته به موضوع کار و هدف ، گونه انتخابی متفاوت خواهد بود . این اهداف می تواند شامل موارد ذیل باشد :

-1 افزایش حاصلخیزی و بهبود ساختمان و مدیریت خاک

-2 افزایش محصول

-3 تولید مکمل غذایی جهت دام و آبزیان که برای هر یک از این فعالیتها یک گونه مناسبتر از سایر گونه ها خواهد بود . بطور مثال به منظور مدیریت و بهبود ساختمان خاک مورد استفاده قرار Lampite maurittii گونه می گیرد.

 مناسبترین گونه برای تولید ورمی کمپوست ، گونه Eisenia foetida بوده که برنگ قهوه ای مایل به قرمز و کوچکتر از کرمهای خاکی معمولی می باشد . این کرم دارای دو جنس نر و ماده بوده که کرمهای ماده درمحل حلقه جنسی وسط بدن خود و پس از جفت گیری ،تخم یا کوکون را تشکیل می دهند . کوکونها به رنگ زرد کهربایی و در داخل آن حدود 7 نوزاد لارو وجود دارد . بنابر این افزایش تعداد کرمها در هر نسل بصورت تصاعد نسبتاً هندسی خواهد بود . وزن هر کرم بالغ 0.3 تا 0.7 گرم و در هر کیلو گرم حدود 1000تا2000 نخ کرم وجود دارد. یک نسل این کرم ( از تخم تا تخم ) در درجه حرارت 25 درجه سانتی گراد حدود سه ماه بوده و عمر کرمها بین 1 تا 2 سال متغییر می باشد.

 نتیجه ی اضافه کردن کرم در جیره ی مرغ و ماهی به این صورت میباشد:

 25درصد افزایش راندمان تولید تخم مرغ در مرغ تخم گذار

 22درصد افزایش وزن مرغ گوشتی

 و افزایش پروتئین گوشت مرغ

 نتیجه ی اضافه کردن کرم در جیره ی مرغ و ماهی به این صورت میباشد:

 25درصد افزایش راندمان تولید تخم مرغ در مرغ تخم گذار==  22درصد افزایش وزن مرغ گوشتی== و افزایش پروتئین گوشت مرغ

ورمی کمپوست دارای نسبت کربن به نیتروژن مناسب‌تری نسبت به سایر کودهای سبز است در نتیجه شرایط جذب عناصر مغذی توسط گیاه سهل تر و فراهم تر است. همچنین این ترکیب دارای pH خنثی است و استفاده زیاد آن تاثیر منفی بر کیفیت خاک و گیاه ندارد، این ترکیب فاقد بو بوده و ناخالصی آن نسبت به سایر کودهای سبز خیلی کمتر است.

 جهت تولید همه گونه گیاه مورد استفاده بوده و شرایط میکروارگانیسم‌های مفید در خاک‌ها را بهبود می‌بخشد. مواد موجود در بافت ورمی کمپوست بگونه‌ای است که مانع حضور در خاک شده و داشتن حسایت دور کنندگی مانع حضور برخی آفات خاکستری و حشرات مکنده خسارت زا خصوصا در محیطهای حساس مانند گلخانه‌ها می‌شود.


مطالب مشابه :


کرم مک دونالد چیست؟

vermi_tak - کرم مک دونالد چیست؟ - فروش ورمی کمپوست و آموزش - vermi_tak
حالشو ببرین

مک دونالد. کوکا کولا لایت. کیت کت. چراغ قوه- شوخی با بودا. قیچی. دستمال توالت. کرم ضد بوی
ویروس2008

P2Pshared.U ، کرم گرفته شده که می‏توانيد در هنگام مراجعه به هر کدام از رستوران‏های مک دونالد
عجیب ترین ویروس های رایانه ای

با انتشار این کرم در اوایل دسامبر ۸۲۰۰، شرکت آمریکایی مک دونالد این کرم خطرناک
مصارف کرم آیزینیا فوتیدا

مصارف کرم آیزینیا به عنوان مثال از گرانترین غذاهای فروشگاه‌های زنجیره‏ای مک دونالد
مصارف کرم آیزینیا فتیدا:

پرورش کرم خاکی و به عنوان مثال از گرانترین غذاهای فروشگاه‌های زنجیره‏ای مک دونالد می
عکسهای تبلیغاتی بسیار خلاقانه و جالب

مک دونالد. شکلات کیت دستمال توالت. لاک ناخن نیوآ. نرم کننده لباس. چیپس و اسنک. کرم ضد بوی
موارد مصرف کرم Eisenia Foetida

مثلا در کشور امریکا، این کرم یکی از غذاهای مصرفی مردم رستوران زنجیره ای مک دونالد می
برچسب :