توصیه های مهم یک مدیر کاروان

۱- بلافاصله پس از ورود به فرودگاه جده بايستي با عبور از سالن ترانزيت وارد سالن اصلي شده و پشت خطوط قرمز در چند صف ايستاده و با ارائه گذرنامه و بطاقه نسبت به مهر ورود عربستان اقدام كنيم. توجه ۱- خانوادگی به گیشه پلیس گذرنامه فرودگاه عربستان مراجعه نمایید ۲- انگشت نگاری و چشم نگاری انجام خواهد شد.

۲- پس از عبور از قسمت گذرنامه به قسمت دریافت بار رفته و ساک خود را بر مي‌داريد و پس از عبورآن از دستگاه اشعه ایکس  از سالن خارج شده و در محل مقابل سالن گردهم مي‌آئيم.

۳- پس از تجمع همة زائران  بهمراه عوامل کاروان به محل تعیین شده حرکت نموده و آماده سوار شدن به اتوبوسها می شویم . نهایتا به سمت محل پارك آنها رفته و دقيقاً مطابق شماره اتوبوس درج شده روي كارت شناسائي سوار اتوبوس خود مي‌شويم. ضمناً در حين سوار شدن نسبت به تحويل گذرنامه‌ها به مسئولين اتوبوس اقدام فرمائيد.همچنین دو صندلی اول کنار درب را برای عوامل کاروان اشغال نفرمایید

۴- مسافت جده تا شهر مدينه منوره حدود 400 كيلومتر و زمان تقریبی 5 ساعت برآوردمي‌شود .پس از حدود نيمي از مسافت وارد توقفگاه سلّوم شده و حدود 30 دقيقه زمان براي تجديد وضو و پذيرائي با غذاي گرم خواهيم داشت.(بستگی دارد چه زمانی از فرودگاه جده خارج میشویم)

۵-  پس از حركت از سلّوم حدود 5/2 ساعت بعد به شهر مدينه منوره و هتل محل اقامت خواهيم رسيد. مراقب باشيد وسايل همراه خود را در داخل اتوبوس و يا جعبه‌هاي بغل جا نگذاريد.

ب- حضور در مدينه منوّره

1- بلافاصله پس از ورود و پذيرائي مختصر در لابي هتل جمع شده و توضيحات و تذكرات مديريت محترم هتل ثابت را استماع خواهيم كرد.

2- در نهايت آرامش و بدون هرگونه تعجيل نسبت به دريافت كارت يا كليد اتاق خود مطابق شماره درج شده روي كارت شناسائي اقدام و به داخل اتاقها بروید.

3- در لحظات اوليه ورود به اتاق ممكن است برخي كاستي‌هاي بهداشتي و يا تأسيساتي مشاهده شود كه لازم است حوصله فرمائيد تا پس از گذشت يكي دو ساعت با همكاري مسئول خانه داری هتل مرتفع گردد. لازم به ذكر است فرزندان زير 2 سال فاقد تخت میباشند

۴- با هماهنگی روحانی کاروان پس از صرف شام و تعیین ساعت قبلی  تشرف دسته‌جمعي به حرم مطهر و آشنايي با مسير را خواهیم داشت .صميمانه استدعاي حضورتان در اين برنامه جمعي را داريم.

۵- دقت فرمائيد علاوه بر رعايت نكات مدير محترم ثابت هتل حتماً در زمان حضور در غذاخوري به ساعات صرف غذا عنايت داشته و صندلي‌هاي خالي را به ترتيبي كه عوامل ايراني خدمتگزارتان مي‌فرمايند پر نمائيد.

۶- عنايت داشته باشيد كه مدير محترم ثابت و عوامل ايراني مستقر در هتل‌ها عموماً از اقشار فرهيخته، فرهنگي، صاحب منصب و خدمتگزاران دلسوخته عاشق مي‌باشند كه بصورت شبانه‌روز در مدت بيش از يكماه در خدمت زائران و ميهمانان خداوند متعال هستند مقام و جايگاه آنان را پاس بداريم.

۷- در مدت اقامت 6 روزه در مدينه منوره هر روز در مناسب‌ترين زمان(وقت غیر مفید)صبح یا عصر بمدت يك ساعت مصروف كلاسهاي آموزشي و بيان احكام و مناسك عمره مفرده با جزئيات دقيق توسط روحاني محترم كاروان  و مسائل اجرایی توسط مدیر کاروان مي‌گردد دقت فرمائيد در اين ساعت حتماً بدون عذر در جلسات آموزشي شركت فرمائيد.

۸- روز سوم اقامت در مدينه منوره (دوشنبه ۲۶/۱/۹۲) ساعت ۳۰/۶ صبح تا حوالی ظهرعازم زيارت دوره خواهیم شد. لطفا طبق شماره مندرج بر روی کارت به اتوبوسها سوار شده و یک بطری آب يخ، عينك دودي، كلاه و چفيه خود را نيز همراه بیاورید

۹- اماكن زيارتي در زيارت دوره مدينه منوره شامل مسجد قبا، مسجد ذوقبلتين، مساجد سبعه و منطقه احد خواهد بود. مراقب باشيد زيارت اين اماكن از فضيلت زيادي برخوردار است با مشغول شدن به خرید از دستفروشان و تهيه فيلم و عكس آن را از دست ندهيد. دو ركعت نماز در مسجد قبا ثواب يك سفر عمره مقبول را دارد.

۱۰- درب حرم مطهر مسجد النبي ص بصورت شبانه‌روزي به روي زائران باز است سعي كنيد حتي الامكان اگر توفيق حضور در نمازهاي جماعت پنجگانه حرم را نيافتيد حداقل حضور سه نوبت صبح، ظهر و مغرب را از دست ندهيد به ويژه لحظات نوراني سحرگاهان حرم مطهر معنويت خاصي دارد كه انشاءا... با نماز شب‌تان در آن لحظات منوّر شويد.

۱۱- ساعات پايان شب و نيمه‌شب مثل ساعات 12 تا 2 بامداد بهترين ساعات حضور در روضه منوره ستون توبه و محراب و منبر نبي مكرم اسلام است كه فرمودند بين محراب و منبر من باغي است از باغهاي بهشت. همينطور لحظاتي پس از نمازهاي پنجگانه نيز بهترين فرصت براي حضور در محوطة مقابل ضريح مطهر و درب خانه حضرت صديقة طاهره س  است روزي يك نوبت آن را از دست ندهيد.

۱۲- هر روز دو نوبت امكان زيارت و تشرف به حرم ائمه بقيع شريف برای آقایان وجود دارد كه يك نوبت آن بلافاصله پس از نماز جماعت صبح و يك نوبت آن هم بلافاصله پس از جماعت عصر بمدت حدود دو ساعت مي‌باشد. البته اولين صبح حضور در مدينه يك نوبت تشرف دسته‌جمعي به بقيع بعد از اتمام جماعت صبح با گردهمایی در باب ۳۶ ب یا ۳۷ الف (وضوخانه شماره ۱) خواهيم داشت.

13- تشرف بانوان محترمه به بقيع ممنوع است ليكن تا اواخر سال گذشته امكان حضور در بالاي پله‌ها و مشاهده قبور مطهر هر روز در حدود ساعت 2 بعدازظهر فراهم بود كه بنا به دلايل نامعلوم اين اقدام نیز متوقف گردید.

14- زيارت قسمت‌هائي از روضه منوره مسجدالنبي ص در سه نوبت روزانه در ساعت
۷/۳۰ صبح، ۳۰/۱۳ بعدازظهر و ۲۱ شب براي بانوان زائر از باب امام علي فراهم است كه تشريفات خاص خود را داشته و مأمورين زن عربستان زائران را به ترتيب تجمع كشوري به داخل روضه عبور مي‌دهند كه مقداري صبر و حوصله مي‌خواهد اما روزانه يك نوبت آن را از دست ندهيد.

15- سعي شود كمترين زمان را صرف خريد و به اصطلاح بازارگردي كنيد توصيه اینجانب اين است كه سوغات خود را قبل از سفر از ايران   تهيه فرمائيد كه نوعاً ارزان‌تر و با كيفيت‌ بيشتر خواهد شد .

۱۶- بازدید از مساجد نزدیک اطراف مسجد النبی نیز بصورت کاروانی برنامه ریزی خواهد شد.

16- انشاءا... خروج ما از هتل در مدينه ساعت ۱۵ بعدازظهر روز پنج شنبه  خواهد بود.

۱۷- عنايت داشته باشيد شب قبل از خروج حدود ساعت ۲۱ شب بايستي ساك‌ها از قبل آماده شده و با درج حتمي شماره اتاق مکه (به انگليسي)، نام هتل، نام مدير براي حمل به مكه معظمه پشت درب اتاق قرار گيرد. ساك‌ها توسط عوامل هتل به پائين منتقل و در همان شب به هتل مكه و ان شاء الله مقابل شماره اتاقهاي مندرج در روي كارت‌هاي ساك حمل مي‌گردد. توجه شود ساک احرامی شامل لوازم احرام همراه خودتان خواهد بود همچنین داروهای مورد نیاز و اجناس ارزشمند و ... همراهتان باشد و در ساک بزرگ قرار ندهید.

۱۸- هنگام تخليه  اتاق و از جا نماندن لوازم داخل كمدها و كنار تخت و يا گاوصندوق اطمينان حاصل نموده و كليد را تحويل داده و در همكف هتل جهت مراسم وداع گردهم مي‌آئيم.

۱۹- همانگونه که عرض شد  بايستي تنها  يك ساك كوچك دستي (ساک احرام)که لباسها و لوازم احرام خود و وسایل ضروری را در آن قرار میدهيم نزد خود نگه داریم

۲۰- از مهمترين برنامه‌هاي ظهر روز آخر مدينه اين است كه حتي‌الامكان از عزيمت به حرم از ساعت 12 به بعد خودداري كنيم و بلافاصله بعد از صرف ناهار نسبت به استحمام و غسل احرام كه اصل آن جنبه استحبابي دارد اقدام كرده و با پوشيدن لباس مخصوص احرام و همان ساك دستي همراه خود رأس ساعت ۳۰/۲ بعدازظهر در طبقه همكف هتل حضور بهم رسانيم.

۲۱- پس از مراسم وداع در حدود ساعت 3 بعدازظهر طبق شماره سوار اتوبوسها شده و به مسجد شجره واقع در 5 كيلومتري مدينه محل ميقات و احرام حركت مي‌كنيم.

۲۲- پس از ورود به مسجد شجره با همان تركيب كارواني و پشت پرچم به داخل مسجد رفته و با توضيحات روحاني محترم كاروان و تعيين محل‌هاي ورود و خروج و قرار نهائي تجمع پس از نماز مغرب و عشاء به طرف اتوبوسها حرکت مي‌ کنیم. توجه شود از ورود هرگونه ساک و .. به داخل مسجد جلوگیری میشود

۲۳- آقايان زائر با همراهي مدير و روحاني و بانوان زائر با همراهي معينه محترم كه همسر روحاني مي‌باشند با وضو وارد قسمت‌هاي جداگانه مسجد شده و بايستي ابتدا دو ركعت نماز تحيت مسجد را به جا آورده و سپس سه نماز دو ركعتي به نيت نماز احرام به جا آورند كه همه نمازها هم مستحبي است. بعد از اقامه اين نمازها در داخل مسجد به توضيحات و بيان فضيلت‌هائي كه مسجد و اسرار احرام و اعمال آن دارد توسط روحاني محترم گوش فرا داده و آماده احرام مي‌شويم. لحظاتي پس از محرم شدن نماز مغرب را داخل مسجد با جماعت اهل سنت بدون نياز به مهر و دستمال كاغذي و غيره اقامه كرده و فوراً براي شركت در نماز جماعت عشاء وارد حيات مسجد شده و نماز را با امامت نماينده بعثه مقام معظم رهبری مستقر در مدينه اقامه مي‌كنيم.

۲۴- بلافاصله پس از نماز جماعت عشاء در محل قرار    تجمع كرده و آماده خروج از مسجد و سوار شدن به اتوبوسها مي‌شويم. وجه نقد، موبايل و دوربين را داخل اتوبوس نگذاريد و همراه خود به مسجد بياوريد.

۲۵- مسافت مدينه منوره تا مكه معظمه حدوداً ۴۲۰ کیلومتر است كه در بين راه توقف كوتاهي براي استراحت و تجديد وضو داريم.

۲۶- مستحب است ذكر تلبيه را تكرار كنيم و به محض رسيدن و مشاهده ديوارهاي شهر مكه بايد آن را قطع كنيم. شام در مسیر توزیع خواهد شد .

ج- حضور در مكه معظمه

1- انشاءا... در صورتي كه همه چيز مطابق برنامه پيش رود حدود ساعت 30/12 تا 30/1 بامداد به شهر مكه معظمه و هتل محل اقامت مي‌رسيم كه اگر چنين شد بلافاصله با كنترل و اطمينان از جا نماندن لوازم خود و همراهان در اتوبوس وارد هتل شده و به توضيحات مختصر مدير محترم ثابت هتل گوش داده و با هماهنگي و توافق روحاني محترم 30 دقيقه بعد پس از استقرار در اتاق‌ها مطابق شماره‌هاي درج شده روي كارت شناسائي و استراحت مختصر و تجديد وضو در لابي هتل تجمع كرده و رهسپار حرم و انجام اعمال مي‌شويم. انجام اعمال در شب كه تا سحرگاهان حدود 3 تا 4 ساعت طول مي‌كشد حلاوت و معنويت خاصي دارد كه انشاءا... از آن بهره‌مند و مأجور خواهيد شد.

2- به هيچ عنوان در لحظات اوليه ورود به هتل و اتاق دنبال ساك‌هاي خود نرويد چون ممكن است ساك‌ها به دليل اشتباه عوامل در قرائت شماره اتاق به طبقات ديگر هتل رفته باشد فقط اطمينان داشته باشيد هيچ ساكي مفقود نخواهد شد.

3- ضمناً چنانچه فرزندان كوچك‌تر از 2 سال يا بالاتر همراه داريد نگران انجام اعمال خود نباشيد انشاءا... با همراهي كاروان همة امور پيش خواهد رفت و در غير اينصورت با عزيمت مجدد اعمالمان را انجام مي‌دهيم.

4- انشاءا... روزهاي خوشي را در مكه معظمه سپري خواهيم كرد. در مكه به سه جلسه اكتفا كرده و جلسة اول وقف كنترل اعمال و اطمينان از صحت انجام آن، جلسه دوم در خصوص اسرار و فلسفة اعمال حج و جلسه سوم نيز حول موارد اجرائي و فرهنگي سفر خواهد شد.

5- زيارت دوره مكه معظمه در روز سوم اقامت از ساعت ۷ تا 12 ظهر انجام شده و از محلهاي قبرستان ابوطالب، جبل‌النّور، جبل ثور، سرزمين مني و عرفات، جبل الرّحمه ديدار خواهيم داشت.

6- بيت‌ا... الحرام نيز بصورت شبانه‌روزي پذيراي مشتاقان بوده و به ويژه محلهاي خاصي مثل ركن يماني مقابل مستجار، مقابل حجرالاسود در طبقه دوم ومقابل ناودان طلا لحظات بسيار گرانبها و سحرگاهان بسيار دل‌انگيزي را پيش روي زائران ارزشمند خانه خدا قرار مي‌دهد.

7- انشاءا... در صورت امكان انجام برنامه عمره مجدد براي علاقمندان به عمره نيابتي با هماهنگي روحاني محترم كاروان در يكي از شب‌هاي اقامت مكه معظمه نيز برگزار خواهد .

8- برنامه عزيمت به غار حرا جزو برنامه‌هاي رسمي و مجاز كاروان نبوده ليكن با ثبت‌نام توسط يكي از زائران و جمع كردن مبلغ 5 تا 7 ريال سعودي با مسئولیت خود زائر امكان استفاده از اين برنامه وجود دارد. پیشنهاد میگردد در اوایل صبح این اقدام صورت پذیرد.

9- برنامه ختم صلوات و به ويژه ختم قرآن كريم و تشكيل حلقه‌هاي قرآني در مسجد‌الحرام جزو برنامه‌هاي بسيار معنوي و دل‌انگيز است كه شائبه بي‌اهميتي به قرآن كه معمولاً توسط كشور ميزبان بصورت ناروا مطرح مي‌گردد را از بين مي‌برد لذا صميمانه از دانشجويان گرامي خواستار مشاركت در اين برنامه هستيم.

10- برنامه معرفي اماكن اطراف و داخل بيت‌ا... الحرام نيز صبح يكي از روزهاي اقامت در مكه معظمه توسط روحاني ارجمند اجرا خواهد شد

11- مطابق برنامه عصر آخرين روز اقامت در مكه معظمه بايستي نسبت به جمع‌آوري و بسته‌بندي بار و ساك‌هاي خود اقدام و مشابه برنامه مدينه حدود ساعت ۲۱ آن را پشت درب اتاق هتل قرار دهيد.

12- به طور جدي و اكيد توجه داشته باشيم اشياء و لوازمي مثل انواع اسپري، نوشابه، آب ميوه و ... داخل ساك قرار ندهيم و از طناب پيچي و قفل كردن ساك‌ها خودداري كنيم زيرا بايد 10 ساعت قبل از پرواز برگشت ساك‌ها توسط معاون محترم كاروان به فرودگاه جده منتقل شده و در كمال سلامت تحويل شما گردد.

13- همچنين از بردن لوازمي از قبيل اسباب‌بازي تفنگي، آب زمزم و مجموعاً بار بيش از 5 كيلوگرم در يك ساك دستي كوچك به داخل هواپيما خودداري كنيم.

14- برداشتن حداكثر 4 ليتر آب زمزم به شرطي كه در فرودگاه جده با هزينه 5 تا 7 ريال آنرا وكيوم نموده و تحويل بار هواپيما بدهيم مشكلي ندارد.

15- براي آخرين روز اقامت در مكه و برنامه خروج از هتل بايستي حداقل 6 ساعت قبل از پرواز از هتل بطرف جده حرکت نماییم لذا لازم است زائران عزيز نسبت به تخليه اتاق و اطمينان از جانماندن لوازم خود در طبقه همكف تجمع نموده و كليد را تحويل دهند.

16- انشاءا... پس از تخليه و اجراي مراسم وداع در هتل طبق شماره‌هاي از پيش تعيين شده به اتوبوسها سوار شده و به مقصد جده كه در 80 كيلومتري و صرف زمان ۱/۵ ساعت قرار دارد حركت خواهيم كرد.

17- در فرودگاه جده بلافاصله پس از پياده شدن از اتوبوس و اطمينان از كنترل و جانماندن وسايل خود و همراهان نسبت به تحويل چرخهاي دستي به قيمت 3 ريال  اقدام كرده و به سمت محل ساكها مي‌رويم و ساك خود را با آرامش پيدا كرده و روي چرخها مي‌گذاريم.

18- بلافاصله پس از برداشتن بار و اجازه ورود به سالن اصلي بصورت منظم بهمراه كاروان و زائران ساير كاروانها كه در يك پرواز قرار داريم به سمت قسمت تحويل بار مراجعه و بار خود را تحويل داده و وارد قسمت خروجي گذرنامه مي‌شويم.

19- پس از خروجي وارد سالن بازرسي شده و پس از كنترل لازم وارد سالن ترانزيت شده و انشاءا... به سمت سرزمين مقدس جمهوري اسلامي پرواز خواهيم كرد.

20- گذرنامه، بليط پرواز و بطاقه خروج از عربستان در همان فرودگاه جده تقديم شما شده

 

منبع : http://www.haj20211.blogfa.com/post-58.aspx


مطالب مشابه :


برنامه خانوادگی چشمه شیرین

لحظه آماده شدن و تجهيز اتوبوسها قبل از حركت در ساعت 13 بعد از ظهر به چشمه شيرين رسيديم و
جشن ورودآزادگان

ساعت ۸ شب وارد باختران شديم و پس از اتوبوسها حركت كردند و يكى پس از ديگرى از دژبانى مرزى
سرگرداني مسافرين كرج در پايانه آزادي از ساعت 8 شب ببعدد

امروز ساعت پايان كار اين اتوبوسها را از سازمان ساعت ۳۰/۷ كه ميشه جدول حركت قطارهاي
یکروز در ترمینال غرب

ساعت 10 صبح از و تعاوني هاي مختلف و مردم بسياري كه در حال تهيه بليط و انتظار براي حركت
تجربه اي موفق با نام ((طرح اصلاح ساختار خدمات شركتهاي حمل و نقل در پايانه مسافري شهر بوشهر ))

- عدم اطلاع رساني دقيق شركتها از ساعت و مسيرهاي حركت وهمچنين حركت به موقع اتوبوسها
توصیه های مهم یک مدیر کاروان

لطفا طبق شماره مندرج بر روی کارت به اتوبوسها سوار شده و زمان ۱/۵ ساعت قرار دارد حركت
96 ساعت به ياد ماندني (زیارت کربلا)... قسمت يازدهم

96 ساعت به ياد چون قرار بود راس ساعت هفت از جلوي حسينيه به طرف اتوبوسها حركت كنيم
یاد اتوبوس های قدیمی تهران به خیر

اتوبوسها غالبا هاي کاغذي کند، براي اتوبوسها ايستگاه تابلو دار به وجود آورد و ساعت حركت و
برچسب :