بررسی گرایشات مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد

 

1. مهندسي سازه      Structural Engineering

 

 

هدف دوره کارشناسی ارشد سازه تربيت افرادي است که داراي توانايي و مهارت جهت طراحي و نظارت بر پروژه هاي تخصصي در زمينه سازه و داراي توان تحقيقاتي جهت حل مسائل در اين زمينه مي­باشند.اجزای تشكیل دهنده مهندسی ساختمان، طراحی و آنالیز سازه می باشد. این شامل محاسبه تنش ها و نیروهای فعال در ساختمان می شود.فارغ التحصيلان اين رشته مي­توانند در مجموعه­ هاي مهندسين مشاوره سازه ، معماري، موسسات صنعتي ، وزارتخانه­ ها ، سازمانهاي مسئول اجراي طرح­هاي عمراني، راه و ترابري و ... فعاليت نمايند . .اين پروژه هاي تخصصي مي­تواند شامل موارد ذیل باشد.

- ساختمانهاي بلند و ساختمانهاي کوتاه نسبتاً پيچيده

- ساختمانهاي صنعتي

- برجهاي سيلوها

- سازه­هاي آبي مانند سدها و مخازن ذخيره آب

- بندرسازي

- پلهاي بزرگ

- تونلها و...

 

دروس اصلی گرایش سازه:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، دینامیک سازه ها، تئوری الاستیسیته و پلاستیسیته و اجزاء محدود (finite elements)
همچنین تعدادی دروس اختیاری مانند سازه های فولادی پیشرفته، سازه های بتن آرمه پیشرفته، پایداری سازه ها و ...

بازار کار:

این گرایش طیف وسیعی از کارهای عمرانی را تحت پوشش قرار می دهد. فارغ التحصیلان گرایش سازه می توانند در شرکت های مشاور به کار طراحی بپردازند، یا کار نظارت انجام دهند و یا به پیمانکاری روی آورند. همچنین امکان استخدام آن ها در وزارتخانه ها (راه و ترابری، مسکن و شهر سازی، نیرو و ...) ادارات دولتی نظیر (استانداری، شهرداری، اداره گاز و ...) و نیز شرکت های خصوصی وجود دارد.

ادامه تحصیل :
امکان ادامه تحصیل در داخل کشور در مقاطع دکترا و فوق دکترا وجود دارد.

 

 

2. مهندسي مکانيک خاک و پي   Geotechnical Engineering 


 

 

اين گرايش ، مهارت جهت طراحي و نظارت بر اجراي پروژه هاي تخصصي در زمينه مکانيک خاک و پي براي داوطلبان را ايجاد مي­کند ، يک فرد متخصص در اين گرايش توان تحقيقاتي کافي جهت حل مسائل جديد در اين زمينه را دارد. به طوريکه تمام نيروهاي وارد بر پي سازه و خاک زير پي را بررسي مي­نمايد و بر اساس آن طراحي بهينه را انجام مي­دهد. سازه محکم و استاندارد بر روي خاک ضعيف معنايي ندارد به همين جهت در ايران اين رشته داراي پتانسيل کاري بسيار بالا مي­باشد به طوريکه طبق بخشنامه سازمان مسکن و شهرسازي ، سازه­ هاي بالاي هفت طبقه بايد زير نظر مهندسي ژئوتکنيک باشد و خاک زيرسازه بر اساس گمانه­ ها و    تست­ هاي آزمايشگاه مکانيک خاک مورد بررسي قرار گيرد.

 

دروس اصلی گرایش خاک و پی:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، مکانیک خاک پیشرفته، مهندسی پی پیشرفته، دینامیک خاک
همچنین تعدادی دروس اختیاری مانند مهندسی تونل، سدهای خاکی، اجزاء محدود، اندرکنش خاک و سازه، مکانیک محیط های پیوسته و ...

 

بازار کار

از آنجا که هر سازه بر روی فونداسیون و یا خاک بنا می شود، وجود مهندس خاک و پی در تمام کارهای عمرانی ضروری است. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در شرکت های مشاور مشغول به کار شوند، همچنین در آزمایشگاه های مکانیک خاک نیز وجود آنها ضروری است. مهندسان خاک و پی می توانند در وزارتخانه ها و سازمانهای مسئول برنامه ریزی،طرح و نظارت طرحهای عمرانی نظیر وزارت راه و ترابری-وزارت مسکن و شهر سازی-شهرداری ها استخدام شوند.

ادامه تحصیل
امکان ادامه تحصیل در گرایش خاک و پی در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد.

 

 

3. مهندسي زلزله      Earthquake Engineering 

در اين گرايش از مهندسي عمران نيروهاي وارد بر سازه در اثر وقوع زلزله کاملاً تحليل­ مي­شود و براساس اين تحليل، سازه­ هايي جهت مقابله با اين نيروي ناشناخته طراحي مي­شوند به همين جهت يک مهندس زلزله     مي­تواند در مورد پروژه­هاي خاص و مهم ، دخالت زيادي در امر طراحي داشته باشند دو طرح جديدي از چگونگي اعمال بار بر سازه ارائه نمايند. اين مهارتها پس از پروژه­هاي مطالعه رفتار لرزه­اي سازه­هاي مختلف ، مطالعه رفتار ديناميکي اتصالات گوناگون ، مطالعه خواص مکانيک مصالح تحت بارهاي ديناميک و ... بدست مي­آيد.

دروس اصلی گرایش زلزله:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، مهندسی زلزله، دینامیک سازه ها و دینامیک خاک
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند طراحی سازه ها در برابر زلزله، اجزاء محدود، تحلیل ریسک، تحلیل خطر پذیری و ...

بازار کار:

فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در شرکت های مهندسی به کار طراحی سازه بپردازند، یکی از زمینه های مناسب کاری گرایش زلزله مقوله مقاوم سازی است (بحث مقاوم سازی در چند سال اخیر مورد توجه شایانی قرار گرفته است )، یکی دیگر از زمینه های کاری گرایش زلزله وارد شدن در بحث تحلیل خطر است که در سال های اخیر نقش پر رنگ تری پیدا کرده است. ( برای طراحی سازه های متعارف از آئین نامه زلزله استفاده می شود، اما طراحی سازه های خاص نظیر سدها، نیروگاه ها، برج ها و ... مستلزم مطالعات جامع تحلیل خطر است)

ادامه تحصیل :
امکان ادامه تحصیل در گرایش زلزله در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد.

 


 4. مديريت ساخت        Construction Engineering and Management  

 

 

 

پروژه­ هاي بزرگ عمراني نياز به يک هدايتگر و مدير متبحر دارند که بتواند در حوزه­هاي طراحي و مباني عمراني دستاندرکاران، دخالت نمايد به اين جهت و به منظور مديريت بهينه در اجرا و ساخت پروژه­هاي بزرگ عمراني در سطح ملي،منطقه­اي و شهري افرادي که در اين گرايش تحصيل مي­کنند .

 


  5. مهندسي سازه هيدروليکي         Hydraulic Engineering   

 

 

اين گرايش جهت آموزش دوره ­هاي تحليل و طراحي سازه­ هايي همانند سدهاي انحرافي، سدهاي مخزني ، مخازن آب ، تونلهاي آب بر ، تأسيسات انتقال آب، تأسيسات حفاظتي در مقابل سيل و ... در نظر گرفته شده است.

دروس اصلی گرایش سازه های هیدرولیکی:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، هیدرولیک پیشرفته، طراحی هیدرولیکی سازه ها، اجزاء محدود، سدهای بتنی یا خاکی
همچنین تعدادی دروس اختیاری مانند هیدرودینامیک، سدهای خاکی، ، اندرکنش آب و سازه، مکانیک محیط های پیوسته و هیدرولیک محاسباتی و ...

بازارکار :
در سال های اخیر با توجه به نگرش تازه ای که به استفاده بهینه از آبهای کشور شده است، امور مربوط به سدسازی مورد توجه قرار گرفته است و تمامی شرکتهای سدسازی نیازمند تخصص مهندسان سازه های هیدرولیکی می باشند، این خود بازارکار مناسبی را فراهم می کند. البته فارغ التحصیلان سازه های هیدرولیکی می توانند در شاخه های دیگر مانند سازه، آب و سازه دریایی نیز مشغول بکار شوند. شرکتهای مشاور و ادارات دولتی نیز پذیرای مهندسان هستند.

 

ادامه تحصیل:

امکان ادامه تحصیل در گرایش سازه های هیدرولیکی در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم است. دانشگاههایی مانند تهران، تربیت مدرس، سهند تبریز دارای مقطع دکترا سازه هیدرولیکی هستند.

 


  6. مهندسي سازه­هاي دريايي           Marine Structures Engineering  

 

 

تحليل و طراحي سازه ­هايي مانند اسکله­ ها ( نوع شمع و عرشه – صندوقه­اي وزني- شناور) ، موج شکنها، سکوها ، ديوارهاي ساحلي و تأسيسات حفاظتي ، ستونهاي مهاربند و کليه تأسيسات بندي، بر عهده مهندس سازه­ هاي دريايي مي­باشد .

دروس اصلی گرایش سازه های دریایی عبارتند از:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، مبانی هیدرولیک دریا، دینامیک سازه های دریایی، ژئوتکنیک دریایی، اصول طراحی سازه های متعارف دریایی
همچنین تعدادی دروس اختیاری نیز باید بگذرانید، مانند سکوهای دریایی، طراحی بنادر، مهندسی سواحل، اجزاء محدود و ...


بازارکار :
فارغ التحصیلان این گرایش یا باید در دفاتر مشاور مشغول بکار شوند و یا برای کارهای اجرایی در جنوب و یا شمال مقیم شوند.


ادامه تحصیل
امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در داخل کشور در دانشگاه تهران وجود دارد. همچنین فارغ التحصیلان سازه های دریایی می توانند در گرایش های سازه یا آب ادامه تحصیل دهد.

   7. مهندسي آب        Water Engineering          

       

 

هدف از اين دوره تربيت متخصصاني است که بتوانند در زمينه ­هاي مختلف شناخت منابع و نيازهاي آبي، ذخيره و کنترل و انتقال ، انحراف و توزيع آب ، بهره برداري و مديريت منابع آب و برنامه­ ريزي در سطوح بالا براي سياستهاي آبي مملکت در مراحل مختلف طراحي، نظارت ، مديريت و اجراي پروژه­هاي آبي   مي­ باشند. که اين امر با تأکيد بر يکي از گرايشهاي اصلي مهندسي آب نظير هيدروليک ، هيدرولوژي و مديريت منابع آبي مي­باشد.

 


 8. مهندسي برنامه­ريزي و حمل و نقل      Transport Planning & Traffic Engineering     

 

 

برنامه­ ريزي حمل و نقل ملي ، منطق ه­اي شهري و طراحي سيستم هاي حمل و نقل شهري ( مثل منوريل) و بين شهري ، مسائل ترافيکي ، طرح و عمليات طرق و سيستمهاي مختلف حمل و نقل (اعم از زميني، دريايي ، هوايي و ...) بر عهده کارشناسان ارشدي مي­باشد که در اين گرايش تحصيل نموده­اند.

 

دروس اصلی گرایش حمل و نقل عبارتند از:

تحلیل سیستم های حمل و نقل، مهندسی ترافیک پیشرفته، برنامه ریزی حمل و نقل، تحقیق در عملیات، تقاضا در حمل و نقل
همچنین تعدادی دروس اختیاری مانند حمل و نقل هوایی، حمل و نقل دریایی، اقتصاد حمل و نقل، طراحی فرودگاه، ایمنی در ترافیک و ...


بازارکار :
عموما فارغ التحصیلان گرایش حمل و نقل جذب مهندسان مشاور، واحدها و ادارات مختلف راه و ترابری، شهرداری ها، سازمان های حمل و نقل ترافیک، شرکت های مطالعات جامع حمل و نقل می گردند. همچنین بدلیل اینکه متخصصین این گرایش نسبت به سایر گرایش های عمران کمتر است، زمینه مناسبی جهت ادامه تحصیل و نیز فعالیت های آموزشی و آکادمیک وجود دارد.

ادامه تحصیل

امکان ادامه تحصیل در گرایش حمل و نقل در مقطع دکترا در داخل کشور فراهم است.

   9. مهندسي راه و ترابري        Transport Engineering

 

 

هدف اين دوره تربيت افرادي است که داراي توانايي­هاي لازم جهت طراحي و نظارت بر اجراي پروژه­هاي تخصصي در زمينه مهندسي راه و ترابري و توان تحقيق و حل مسائل در پروژه هاي تخصصي شامل راه- راه آهن- فرودگاه ، حمل و نقل و ترابري مي­باشد.

دروس اصلی گرایش راه و ترابری:

ریاضیات مهندسی پیشرفته، راه سازی پیشرفته، روسازی پیشرفته، ترافیک پیشرفته،
همچنین تعدادی دروس اختیاری مانند راه آهن، مهندسی تونل، مهندسی پل، مهندسی فرودگاه، اجزاء محدود و ...

 

بازار کار

فارغ التحصیلان گرایش راه و ترابری می توانند در شرکت های مشاور مشغول بکار شوند و یا در اداراتی نظیر راه و ترابری، شهرداری و ... استخدام شوند. یکی از دلایلی که بیشتر آقایان این گرایش را انتخاب می کنند، محیط کاری خاص آن است، چون ممکن است محل کار آنها خارج از شهر باشد(مثلا کارهای راهسازی)

ادامه تحصیل

امکان ادامه تحصیل در گرایش راه و ترابری در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد.

 


  10. مهندسي محيط زيست      Environmental Engineering  

 


نظارت بر حسن اجراي پروژه ­هاي تخصصي در زمينه­ هاي مختلف مهندسي محيط زيست، شناخت و کنترل آلودگي منابع آب ، خاک و هواکنترل آلودگي هاي حاصل از مواد زائد جامدبرنامه­ ريزي و مديريت اجراي طرحهاي زيست محيط و ... بر عهده­ ي يک مهندس محيط زيست مي­باشد.

بازار کار:
اين گرایش به منظور تربيت افرادي كه توانايي لازم جهت طراحي و نظارت بر حسن اجراي پروژه هايي از قبيل شناخت و كنترل آلودگي منابع آب، شناخت و كنترل آلودگي هوا و آلودگيهاي حاصل از مواد جامد زائد را داشته باشند تاسیس شده است.
دانش آموختگان اين رشته مي توانند در وزارتخانه ها و سازمانهاي مسئول برنامه ريزي٬ طراحي و اجراي پروژه‏هايي در زمينه مهندسي محيط زيست مانند شهرداريها٬ سازمان حفاظت محيط زيست٬ شيلات٬ كارخانجات٬ سازمانهای وابسته به وزارت نیرو (سازمانهاي آب و شركتهاي آب و فاضلاب) وسازمان انرژی اتمی مشغول به كار شوند.


ادامه تحصیل:
امکان ادامه تحصیل در گرایش محیط زیست تا مقطع دکترا در کشور فراهم است و در حال حاضر دانشگاه های تهران و تربیت مدرس دانشجوی دکترا (با مدرک مهندسی محیط زیست) می پذیرند، اما بقیه دانشگاه ها دانشجوی دکترا محیط‏زیست تحت عنوان دکترای آب می پذیرند.
در حال حاضر این رشته جزء رشته هایی می باشد که در کشور های پیشرفته (اروپا، آمریکا، کانادا، استرالیا و ...) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است

 


  11. مهندسي رودخانه      River Engineering

 

 

 

در اين دوره پذيرفته­ شدگان به مطالعه و شناسايي هر چه عميق­ تر مسائل فرسايش و رسوب در رودخانه ، کنترل سيلابها و ساماندهي آنها خواهند پرداخت. در صورت عدم کنترل­هاي مذکور خسارات بسياري نشاي از رسوب، سيلال و تغيير مسير جريانها بر بودجه­ هاي مملکتي وارد خواهد آمد.

  12. مهندسي آب و فاضلاب         Water and Wastewater Engineering 

 

 

به منظور مطالعه ، طراحي، احداث و بهره ­برداري و نگهداري و مديريت تأسيسات شرکتهاي آب و فاضلاب و تأمين نيروي انساني متخصص جهت رفع تنگهاي موجود در وزارت نيرو اين گرايش در دانشگاه ها تدريس مي­شود. که در اين دوره پذيرفته شدگان به مطالعه و شناسايي هر چه عميقتر مسائل آب و فاضلاب ، بهره برداري بهينه از تأسيسات آب و فاضلاب و روشهاي رشد و توسعه علوم مهندسي در اين گرايش و ... مي­پردازد.

 

 

      : Resource

http://www.unp.ir

http://www.mahan.ac.ir

http://www.iransaze.com

 


مطالب مشابه :


بزرگان رامسر

دکتر جواد خلعتبری رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر
افتتاح پروژه‌هاي عمراني دانشگاه آزاد رامسر

به گزارش خبرگزاري فارس از رامسر، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد رامسر در اين مراسم گفت
حذف و اضافه درس ،حذف اضطراری

دفتر مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر اقدام به ایجاد این وبلاگ نموده تا دانشجویان در
روستاهای شهرستان رامسر

دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر. دکتر عاطفه مسافر. چرخ صنعتی. دانشگاه آزاد اسلامی واحد
بررسی گرایشات مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد

گروه عمران دانشگاه آزاد رامسر سايت دانشگاه آزاد اسلامي واحد
شرايط ورود به دانشگاه

دفتر مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر اقدام به ایجاد این وبلاگ نموده تا دانشجویان در
گزارش شرکت دانشجویان مهندسی عمران دانشگاه آزاد رامسر در کنفرانس دانشگاه ارومیه

گزارش شرکت دانشجویان مهندسی عمران دانشگاه آزاد رامسر آزاد اسلامی واحد رامسر به
عید باستانی نوروز بر دانشجویان عزیز مبارک.

دفتر مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر اقدام به ایجاد این وبلاگ نموده تا دانشجویان در
برچسب :