انواع کفش های کوهنوردی(پگاه جمالیان)

کفش های راهپیمائی  / کفش دامنه نوردی (Walking, Hiking)

هایکینگ یک فعالیت ورزشی بسیار جذاب و مسرت بخش است و به راهپیمایی و عبور از مسیر های نیمه پست و ناهموار، محیط های جنگلی و دل طبیعت و دامنه ی کوهها اطلاق می شودو مدت آن نیز بسته به نوع شرایط می تواند بین یک یا چند روز طول بکشد.

این کفش ها شامل کفش هایی است که در مسیر های ساده قابل استفاده بوده و عموما در کفه آن از شوک گیر استفاده شده است. کفش هايي بدون ساق و بسیار سبک است که در مسير هاي ساده و  کفی قابل استفاده است.

این نوع کفش برای گردش در سه فصل غیر از زمستان ، در دامنه های کم شیب کوهستان، جنگلها و مراتع و همچنین گردش در کنار رودخانه ها و دره ها مناسب است. به شرطی که کوله پشتی سنگین حمل نکنید، شیبهای تند و طولانی را پیمایش نکنید و در هوای سرد و زمین برفی راه نروید. در این صورت کفش دامنه نوردی یا همان کوهپیمایی سبک برای سفر بسیار مناسب است.

امروزه تقریبا" بیشتر کفشهای طبیعت گردی مخصوص دو گروه مردان و زنان ساخته می شوند. چرا که ساختار بدن مرد و زن با هم متفاوت است و بهتر آن است که هر خانمها از کفشهای طبیعت گردی که مخصوص آنها ساخته شده استفاده کنند

 برندهای بسیار زیادی در زمینه وجود دارد، بهتر است زیره این کفش نیز ویبرام باشد.

 

 

کفش کوهپیمایی سبک (Trekking)

ترکینگ به معنای سفر پیاده در مناطقی است که اصولا وسیله ی نقلیه آنجا نباشد یا امکان آمدن آنها وجود نداشته باشد.

ترکینگ معمولا به پیاده روی روی مسیر های گوناگون اطلاق می شود اما به پیاده روی های ماجراجویانه طی چند روز هم گفته می شود.

بیشتر کارهای طبیعت گردی و کوهپیمایی های سبک در این دسته طبقه بندی می شوند.

این بخش شامل کفش های سبک کوهپیمائی است و از آن ها باید در حد صعود های یک روزه انتظار داشت و به دلیل داشتن دوخت در روی کفش نباید از آن ها در مسیر های سنگ لاخی یا فرود از شن اسکی استفاده کرد.

   این نوع کفش نسبت به کفش واکینگ(دامنه نوردی) ، برای کوهپیمایی با شیب بیشتر، کوله پشتی سنگین تر و آب وهوای نامناسب تر ساخته شده است ، اما برای پیمایش روی برف و یخ در فصول سرد و زمستانی طراحی نشده است.

معمولا" ضد آب هستند، از لایه تنفسی بهره می گیرند و برای طبیعت گردی زیر باران هم بسیار مناسب می باشند.

زیره این کفش تاحدی انعطاف پذیر است و رویه آن عموماً پارچه های ضد آب یا چرمی است.

 این نوع کفش نیز مانند بیشتر کفشهای طبیعت، به طور اختصاصی هم برای خانمها و هم برای آقایان ساخته می شود و دارای ساق‌بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند.


کاربرد:
• صعود ارتفاعات بدون برف و يک روزه در 3 فصل اول سال
• پیمایش کویرها، جنگلها به صورت چند روزه

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان، پایار، تبریز کسرا، آسیا

خارجی BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET  

توجه:

هرگز برای برنامه های حتی یک روزه زمستانه، نپوشید!
به دليل داشتن دوخت بروي کفش نبايد از با آن ها در مسير هاي سنگ لاخي يا فرود از شن اسکي استفاده کرد.

 

 

کفش کوهنوردی(Back Packing) (Mountaineering)

این بخش شامل کفش های نیمه سنگین کوهنوردی است. برای صعود های چند روزه در3فصل قابل استفاده است و برخی از آن ها لایه گورتکس یا سیمپاتکس دارند .

برای صعود زمستانی کاملا سبک کاربرد دارند واغلب فاقد محل نصب کرامپون ثابت هستند.

از ویژگی های این کفش ها زیره ی مناسب جهت تسهیل در حمل کوله پشتی و بارهای سنگین در مسیر ها راهپیمایی طولانی است. این کفش ها دارای زیره ی قابل انعطاف تری نسبت به یک پوش سنگین  هستند.

دارای ساق‌بلند (14 تا 19 سانتی‌متر) است، تا مچ پا را محکم نگه‌ داشته و خوب محافظت کند

کاربرد:
• برنامه و صعودهای چند روزه 3 فصل
• برنامه های صعود زمستاني یک روزه ( اگر لايه گورتکس داشته باشد)

 

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان ، پایار 

خارجی BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET  

 توجه

هرگز برای برنامه های که چند روزه زمستانی نپوشید، احتمال یخزدگی انگشتان پا بیشتر میشود!

 

 

کفش کوهنوردي سنگين یک پوش-کفش کوهنوردی فنی (Technical Climbing) (High Mountain)

این بخش شامل کفش های  تک پوش سنگین و قوی کوهنوردی است و به دلیل ویژگی لایه های مصرف شده در تولید آن ها قابل استفاده در صعود های بلندو زمستانی نیز می باشد.

این کفش ها باید علاوه بر سبکی عایق قوی حرارت نیز باشند و در طراحی ساختار آنها راحتی پا و قابلیت مانور دادن با کفش ها بسیار مهم است.

این کفش ها اغلب دارای ساق بلند تری نسبت کفش های تک پوش کوهنوردی بوده و اساسا جنس زیره ها ، عایق های حرارتی رویه ی کفش با سایر کفش های تک پوش متفاوت است.

زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند و برای حرکت روی برف و یخ طراحی شده اند.


کاربرد:
برای صعودهای زمستانه در ارتفاعات کمتر از 5000 متر
برای صعودهای فنی در یخنوردی و میکس 

 

برندهای معتبر:

ایرانی: لاوان

خارجی BESTARD , SCARPA ,MAMMUT, ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET  


توجه

این کشفها ضدآب بوده و دوخت با نخ ندارند، رویه کفش با چسب یا دوخت ذوبی به زیره میچسبد و دارای تاریخ انقضا هستند!(به تاریخ تولید کفش دقت کنید)


 بدلیل زیره غیر انعطاف پذیر آن، تنها بروی برف و یخ به کارمی رود!

هرگز کفشهای کوهنوردی سنگین در مکانهایی که برف وجود ندارد، نپوشید چون خیلی زود، پایتان تاول خواهد زد!

 

کفش صعود های بلند و هیمالیایی (High Altitudeclimbing) (Expedition) 

    این بخش شامل کفش های ۳ پوش و ۲ پوش است که بیشتر کاربرد زمستانی و صعود ارتفاعات بلند مانند کوههای هیمالیا را دارد. این دسته از کفش ها به دلیل نوع ساختار و مواد به کار رفته در زیره ی کفش و رویه ی آن محافظ و عایق بسیار قوی در برابر سرما بوده در شرایط سخت زمستان سرد وارتفاعات بلند از پای کوهنوردان محافظت می کند.لازم به ذکر است منظور از ۲ پوش و ۳ پوش این است که کفش از ۲ یا ۳ لایه ی مجزا تشکیل شده است که در داخل هم قرار می گیرند.

توصیه:

 در مسیرهای غیر برفی هرگز استفاده نکنید. (باعث تاول پا میشود)

پس از خرید و قبل از استفاده از آن در یک برنامه سنگین، آنها را در یک برنامه سبک به پا کنید و بیازمایید.

 هرگاه با یک کفش جدید به کوه میروید به محض ایجاد سوزش در نقطه ای از پایتان سریعا آنرا با چسب بپوشانید. ادامه حرکت با همان وضع پاهایتان را زخم و حرکت را آزار دهنده میکند.

به علت سنگین و حجیم بودن این کفشها در هنگام حرکت روی شیبهای کم و مخصوصا سراشیبی ها بند پوش داخلی را باز یا شل ببندید تا راحت تر حرکت کنیدودر برنامه های فنی و استفاده از کرامپون بند ها را محکم تر ببندید تا پای شما در کفش بازی نکند.
همیشه در طول برنامه کفش را خشک نگاه دارید.

 در 2 پوش ها از گتر مناسب استفاده کنید. استفاده از سوپر گتر ها که تمام سطح کفش را میپوشانند در افزایش نگهداری گرما موثرند. 

پوش داخلی کفش را با خود به کیسه خواب ببرید تا برای استفاده در روز بعد گرم بمانند. به پا کردن یک کفش یخ زده گاهی موجب یخزدگی انگشتان پا قبل از حرکت میشود. جوراب خوب نقش مهمی در افزایش کارایی کفش شما دارد. جوراب اضافه را فراموش نکنید.
مراقب سنگها باشید. جنس پوش خارجی بعضی از این کفشها سخت بوده و ممکن است در اثر ضربه شدید بشکند

 در شرایط اضطراری یا در مواقعی که از کفش دوستانتان استفاده میکنید، میتوانید با پوشیدن جوراب اضافه یا کم و زیاد کردن کفه کفش، سایز آنرا یک شماره کم و زیاد کنید.


اضافه بند کفش را در ساق کفش یا گتر جمع کنید. باز کردن بند کفش یخ زده شما را دچار دردسر میکند. مخصوصا اینکه مجبورید برای اینکار دستکش خود را نیز درآورید.

 

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش (Expedition)

کفش هاي کوهنوردی سنگین دو پوش سنگين و بسيار قوي کوهنوردي است. زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد. يک پوش آن کفش کوچکی و هم اندازه پای کوهنورد است و بجاي بند کفش داراي چسبک برای بستن آن است و اين کفش درون کفش اصلي که بزرگتر است قرار مي گيرد . در زمان استراحت با کفش کوچک داخل چادر  میشوند، تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند. 

کاربرد:

• صعود قله های 7000 متری در فصل صعود(بهار و تابستان)
• صعود قله های کمتر از 7000 متر در (پاییز و زمستان(
• یخنوردی در ارتفاعات بسیار بلند

 

برندهای معتبر:

خارجی BESTARD , SCARPA ,MAMMUT,ASOLO, lA SPORTIVA , MILLET  

 

 

کفش های هيماليانوردی (Expedition)

شامل کفشی سه پوش سنگين و بسيار قوي کوهنوردي است، زیره این کفش انعطاف پذیری ندارد، پوش اول آن یک گتر بلند است که بر روي کفش قرار مي گيرد و به دور کفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف کفش را در بر مي گيرد. تمام آن ها قابليت نصب گرامپون را دارند. این کفشها برای شرایط بسیار سرد و صعود برف و یخ ساخته شده اند.

کاربرد:
صعود ارتفاعات 8000 متری هیمالیا 
صعود ارتفاعات بالای 7000 متر در زمستان

 برندهای معتبر:

  SCARPA ,ASOLOMAMMUT, MAMMUT, lA SPORTIVA , MILLET  

کفش سنگ نوردی(Climbing)

این کفش ها که اصطلاحا کتانی سنگ نیز نامیده می شودند کفش هایی است که برای صعود های سالنی واستفاده در طبیعت  کاربرد دارد.

ویژگیهای ساختاری کفش های سنگ نوردی باعث اختلاف در انواع کفش سنگ نوردی شده است

قالب کفش سنگ 
قالب یا شکل ظاهری کفش مختلف است . انواع شکل قالب ها بسته به نوع سنگنوردی متفاوت است .قالب های که پنجه را انحنای شدید می دهد برای سنگنوردانی که حرفه ای کار می کنند مناسب است . اما قالب کفشها یی که شبیه کفشهای معمولی هستند ،برای صعودهای طولانی و سنگ نوردی در سطح پایینی استفاده می شوند .

همه کفشهای سنگ نوردی لاستیکی سخت و چسبناک در قسمت زیر کفش و نوار کناری دارند. لاستیکهای سخت برای مسیرهای لبه ای و برآمدگی های کوچک استفاده می شود . لاستیکهای نرم و با انعطاف بیشتر، دارای چسبندگی بیشتر و برای استفاده در مسیرهای اصطکاکی و سطحهای صاف بکار گرفته می شود .

سیستم بستن کفش سنگ 
انواع مختلف بندی ، بی بند ، کشی و چسبی وجود دارد . بندی نسبت به انواع دیگر سخت تر باز و بسته می شود . امام تنظیم آن جهت فیت بودن به پا دقیق تر است .

 کفشهای سنگ نوردی از جهات مختلفی با کفشهای پیاده روی و کوه نوردی اختلاف دارند  و دو نوع دارند:

1-      کفش سنگ نوردی  برای استفاده در سالن و صعود های کوتاه در طبیعت یا بلدرینگ

2-      کفش دیواره نوردی که دارای خواص عمومی کفش سنگ نوردی مثل اصطکاک ، لبه گیری و … است . محور های تقریبا صاف دارد چون محور کج به مدت طولانی پا رو خسته و دردناک می کند وکف آن سفت است(جهت راه رفتن در رمپ ها و صعود مصنوعی .( ساق دارد(حداقل به صورت نیم ساق) وبندی است(کفش بندی بهتر در هنگام تورم پا و یا پوشیدن جوراب قابل رگلاژ است) وتا حدی طی دیواره نوردی در ارتفاع بالا و … از پا درمقابل سرما محافظت میکند.

برخی از کفش های دیواره نوردی :

کفش بوریل مدل بالت گلد، کفش خوبی برای مسیرهای کلاسیک در فصل گرم به شمار میروند.

کفش دیواره نوردی فایو تن مدل “گلدستون” یک کفش بسیار خوب برای دیواره نوردی جدی اند وبا ساق نسبتا بلندی که دارد در صعودهای مصنوعی دارای اولویت است .

کفش بوریل مدل فایر اینتروال یک کفش مناسب برای سنگ نوردی در سرما بوده و نسبتا سبک و دارای لایه عایق حرارتی در قالب کفش اند.

کفش بوریل مدل بیگ وال  کفشی بسیار راحت و به صورت تخصصی برای دیواره نوردی مخصوصا صعودهای مصنوعی طراحی شده و کف آن مناسب مسیرهایی است که رمپ های طولانی دارند مثل مسیرهای کلاسیک بیستون .

کفش بوریل مدل ، نینجا اینتروال یک کفش استثنایی و سبک برای دیواره نوردی در ارتفاع بالا و یا زمستان است و گتر آنرا تبدیل به یک کفش سنگ دوپوش کرده است.

کفش بوریل مدل فایر اینترول گترترکیب مدل فایر اینتروال و نینجا اینتروال . یک کفش ایده آل و گرم برای دیواره نوردی کلاسیک در سرما و ارتفاع بالاست.

 

کفش یخ نوردی

 بهترين و مناسب ترين كفش براي يخنوردي كفشهاي يك پوش با زيره سخت و غير قابل انعطاف است كه داراي جاي كرامپون در عقب و جلو خود باشد.

 در کفش های یخ نوردی تخصصی کرامپون و کفش سر هم هستند (دارای کرامپونهای دائمی متصل به کف کفش ). این کفشها به خصوص دردرای تولینگ کاربرد دارند .این کفشها شبیه کفش سنگنوردی ، سبک بوده و کاربرد آنها برای مسابقات و صعودهای سرعتی در یخنوردی است.

 

کفش مخصوص دره نوردی

کفش مخصوص دره نوردی نیز شبیه به کفش سنگنوردی است با این تفاوت که عمدتا به صورت مشبک هستند تا آب را راحت تر تخلیه نمایند.

 

 

برخی منابع:

http://www.kziran.com-

http://wikimountain.ir
http://www.dx.com-

http://www.fatcanyoners.com-

http://marjan-sports.com


مطالب مشابه :


انواع کفش های کوهنوردی(پگاه جمالیان)

سیستم بستن کفش سنگ انواع مختلف بندی ، بی بند ، کشی و چسبی وجود تقویم های ورزشی و آموزشی سال
انتخاب کفش مناسب کوهنوردی

با توجه به نوع رشته ورزشی کوهنوردی و انواع کفش مورد 2-هنگام بستن کفش نباید آنرا
مطالبی آموزشی راجع به کفش کوهنوردی

در انجام این رشته ورزشی دارد و قاعدتا انواع کفش: بستن کفش نباید آنرا خیلی
ترفند بستن سریع بند کفش (به صورت یک کلیپ کوتاه)

ترفند بستن سریع بند کفش عكس های ورزشی: دانلود انواع
کفش کوه نوردی

ترین آسیب های ورزشی در کوه نوردی انواع کفش: بستن کفش نباید آنرا خیلی محکم
برچسب :