باغ شاهزاده ماهان کرمان

01.jpg

باغ شاهزاده ماهان كرمان>> باغ زیبای شاهزاده ماهان که به گوشه ای از بهشت در کویر کرمان شهرت یافته است به عنوان یکی از شاهکارهای باغ های سنتی پارسی در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است.

02.jpg

باغ شاهزاده در دامنه كوه جوپار و در بستر كويري، در فاصلة 35 كيلومتري جنوب‎ شرقي شهر كرمان و در فاصله 6 كيلومتري شهر ماهان در مسير جاده كرمان - بم در استان كرمان در نزديكي ارتفاعات جوپار بنا گرديده است.

04.jpg

اين باغ در عصر قاجار در دوران يازده ساله فرمانفرمايي عبدالحميد ميرز ناصرالدوله (1298 هـ . ق تا 1309 هـ . ق) احداث گرديده است. باغ شاهزاده ماهان كرمان يكي از نمونه باغ تخت‌هاي ايراني است كه از شرايط مساعد طبيعي ممتازترين بهره‌برداري را نموده است.

03.jpg

 وجود خاك حاصل‌خيز، آفتاب لازم، وزش باد ملايم و نسيم و بالاخره دسترسي به آب (قنات تيگران) امكان ايجاد باغي در آن مقياس را در گستره‌اي خشك و بي ‎آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است.

05.jpg

باغ تخت شاهزاده به مساحت5/5 هكتار، داراي شكلي مستطيلي و شيبي حدوداً 6/4 درصد مي‌باشد كه حصاري بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا مي‌سازد. اين باغ يك بار در سال 1337 (ه . ش )و بار ديگر پس از زلزلة سال 1360(ه.ش) كه در آن آسيب‌هايي ديد مرمت شد. سپس به وسيلة اداره فرهنگ و هنر خريداري گرديد و در فهرست آثار ملي به شماره 1012 به ثبت رسيد و هم اکنون در اختيار سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کرمان مي‎باشد.

07.jpg

منبع حياتي باغ شاهزاده جريان آبهايي است كه از كوه هاي اطراف سرچشمه گرفته است. قنات تيگران كه از ارتفاعات كوه جوپار سرچشمه مي‎گيرد منبع آب اين باغ است. جريان فوق از مرتفع‌ترين سطح وارد باغ گرديده و نظام آبياري طراحي شده باغ را بوجود مي‌آورد.

08.jpg

گونه ‎های گیاهی این باغ شامل سرو، چنار، تبریزی، شونگ، سپیدار، بید و کاج می‎باشد و در داخل کرت‌ها درختان میوه به صورت متقارن نسبت به محور اصلی کاشته شده و در باغچه‌های محور اصلی، گل کاری به صورت متقارن دیده می‎شود.

06.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg


مطالب مشابه :


پلان و تصاویر بناهای تاریخی

پلان و برش باغ شاهزاده ماهان کرمان باغ فین کاشان (تمامی پلان کرمان مدرسه
باغ شاهزاده ماهان کرمان

نقشه و پلان. باغ شاهزاده ماهان کرمان . باغ شاهزاده ماهان كرمان>> باغ زیبای شاهزاده
معماری باغ شاهزاده ماهان

باز زنده سازی باغ شاهزاده ماهان کرمان زیر نظر سازمان این مجموعه دارای پلان
باغ شازده (شاهزاده) ماهان

خانه هولمن؛با پلان برگرفته شده وقت کرمان عبدالحمید باغ شازده (شاهزاده) ماهان
پلان و تصاویر بناهای تاریخی

پلان گنبد سلطانیه پلان و برش باغ شاهزاده ماهان کرمان
باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان. باغ شاهزاده ماهان حاکم کرمان در اواخر دوره کلکسیون پلان های
باغ شازده ماهان

شهر ماهان در 35 کیلومتری کرمان باغ شاهزاده در به ماهان رسيد. بنای اين باغ که در
مکان های دیدنی استان کرمان

باغ شاهزاده ماهان. جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع پوشه آجری و پلان مربع
ايرانگردي، معرفي جاذبه هاي گردشگري استان كرمان

باغ شاهزاده ماهان. جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع پوشه آجری و پلان مربع
برچسب :