آشنایی با رویکرد جدید طراحی جواهرات با کامپیوتر

تاريخچه طراحي و ساخت طلا و جواهر در ايران قدمت 7 هزار ساله دارد. اما متاسفانه طراحي در ايران ناشناخته مانده است. طراحان بسياري از قطعات معروف در موزه جواهرات ملي که يکي از شاخص ترين کلکسيون هاي جواهرات است ناشناخته هستند. امروزه تنها 40% از جواهرات دست ساز هستند. با پيشرفت تکنولوژي و بالا رفتن حساسيت و دقت در امر طراحي جواهرات طراحي دستي جوابگوي نياز بازار نيست.

علوم کامپيوتري اين نياز را حل کرده است. با ورود نرم افزار هاي سه بعدي به بازار طراحي قطعات جواهر بسيار آسان شده است. در صورتيکه طلا سازي مسلط به نرم افزار هاي سه بعدي باشد و مشتري براي سفارش کار به ايشان مراجعه کند مي توان با طراحي سه بعدي و تخمين وزن و رنگ و تمام جزييات قطعه را در اختيار مشتري قرار مي گيرد. در ادامه به توضيح مختصري درباره اين نرم افزار ها مي پردازيم. راينو در سال ۱۹۸۰ در سياتل آمريکا توسط رابرت مک نيل و همکارانش بوجود آمد در ۱۹۸۵ آنها به توسعه راينو بر مبناي اتوکد پرداختند و به همين دليل راينو يک نرم افزار به اصطلاح CAD BASE است در سال ۱۹۹۲ نوشتن پلاگين هاي راينو براي کاربران خاص شروع شد مانند Rhino Marine که براي ساخت کشتي وقايق و Rhino Gold که بخ منظور چيدمان سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي با برش هاي مختلف، Matrix و   امثال آن استفاده مي شد.در سال ۲۰۰۷ آمار کاربران راينو به بيش از ۱۵۰۰۰۰ نفر در سر تا سر جهان رسيده بود.

راينو ابزاري است براي طراحان شامل طراحان صنعتي، جواهرآلات، کفش،کشتي، هواپيما و معماران و… که قدرت نامحدودي را براي ترسيمات ۲ بعدي، مدلسازي، آناليز براي ساخت، رندرينگ و انيميشن در اختيار آنان قرار مي دهد.

 

سيستم مدلسازي راينو بر اساس NURBS( Non-uniform rational B-spline) مي باشد که يک مدل رياضي است و معمولاً در گرافيک رايانه‌اي کاربرد دارد و براي ايجاد و نمايش منحني‌ها و سطح‌ها استفاده مي‌شود.

 

توسعه NURBS در سال ۱۹۵۰ و توسط مهندسان و طراحان شاغل در صنايع دريايي و هوايي و شرکت‌هاي خودروسازي که طراحي و نمايش سطوح به صورت دقيق برايشان داراي اهميت بود، آغاز شد. در ابتدا NURBS تنها در بسته‌هاي نرم افزاري CAD مرتبط با کارخانه‌هاي خودروسازي کاربرد داشت، اما رفته رفته به عنوان جزئي از برنامه‌هاي گرافيکي استاندارد درآمد.

 

ازاين شعار راينو ،Modeling Tools For Designer” ” به راحتي مي توان فهميد طراحان بيشترين آمار کاربران راينو را به خود اختصاص مي دهند از طراحان صنعتي، جواهرآلات، کفش، کشتي، هواپيما، معماران، طراحان صحنه، مهندسين ساخت و توليد، بسته بندي و ديگر افرادي که مستقيم يا غير مستقيم با دنياي طراحي در ارتباط هستند. اين افراد به ابزاري نياز دارند که محدوديت هاي نرم افزارهاي کاملاً مهندسي را نداشته، تا بتوانند براحتي به ارائه ايده خود بپردازند واز طرف ديگر دقت کافي را در ساخت داشته باشد.

 

بدون محدوديت (:(Uninhibited مدلينگ آسان و به اصطلاح Free Form Modeling .ساخت هر شکلي که بتوانيد آنرا تجسم کنيد.

 

دقت (Accuracy): دقت لازم را در طراحي ،آناليز و ساخت و توليد در اختيار کاربر قرار مي دهد.

 

سازگاري (Compatibility): با تمام نرم افزارهاي مربوط به طراحي ،نقشه کشي ،CAM، مهندسي ،آناليز،رندرينگ ،انيمشن و تصويرسازي.

 

راحتي در يادگيري و استفاده(Accessible)

 

سرعتFast) ): سرعت درسيستم مدلسازي و همينطور در کارکرد نرم افزاري.

هزينه کم Inexpensive)): هزينه کم در يادگيري و همين طور هزينه سيستمي که راينو احتياج دارد. راينو احتياج به سيستم سخت افزاري خاصي ندارد و با يک کامپيوتر معمولي راه اندازي مي شود.  Matrix آخرين ورژن Plug-in طراحي جواهرات براي راينوسروس که به منظور هدفمند کردن امکانات و ابزار هاي راينو و ايجاد محيط کاربري بسيار مناسب براي طراحي جواهرت، طراحي شده است، ماتريکس (Matrix) نام دارد. با کمک اين Plug-in مي توان طراحي هاي زيبا و واقعي را در راينوسروس به صورت سه بعدي ايجاد نمود که قابليت اتصال به وسايل CAM (Computer Aided Manufacturing) را دارا مي باشد. شرکت Gemvision توليد کننده اين نرم افزار، بيش از 2 سال، ابزار ها، عقايد و روش هاي بسياري را مورد بررسي قرار داده است که حاصل نتايج آن نرم افزار ماتريکس است که کارآمدي و انعطاف پذيري خوبي را فراهم کرده است. به طوريکه هم زمان مي توان با طراحي، جزئيات آن و رنگ آميزي طرح را به طور دقيق اعمال نمود و پس از آماده شدن عکس سه بعدي از طرح، آن را چاپ و يا Email نمود. ماتريکس 6 ، قوه ابتکار، سرعت عمل و دقت را با محيا کردن ابزار ها و روش هايي که يک طراح جواهرات به آن نياز دارد در يک مجموعه گرد آورده است. ماتريکس 6، بزرگترين و بهترين مجموعه ابزارهاي چيدمان براي سنگ ها را در در نظر گرفته است. تغيير اندازه، چرخاندن و جا به جا کردن آن ها با استفاده از ابزار هاي ساده را ميسر نموده است. گنجاندن روش چيدمان Pavé (سنگ فرشي) بر روي سطوح ناهموار يکي از اين مزايا مي باشد. هر سطحي که توسط طراح در نرم افزار طراحي مي شود بايد بدون نقص باشد. براي داشتن يک طراحي خوب رعايت اين نکته ضروري است. بدين منظور راه هاي مختلفي براي کنترل و استفاده از سطوح در نرم افزار وجود دارد. در ماتريکس تمامي مراحل پيشرفته براي طراحي سطوح مدل به وسيله ابزاري براي کاربراني که حتي تسلط چنداني بر روي سطوح ندارد به صورت بسيار آسان در نظر گرفته شده است و با کمک اين ابزار، طراحي يک مدل بيش از يک ساعت طول نخواهد کشيد. ماتريکس به عنوان همراهي مناسب براي راينوسروس 4، آن را واقعي تر و پياده سازي انديشه هاي خلاقانه طراح را در سريعترين زمان ميسر ساخته است.                                                                                                           خانم صفوي                                                       کارشناس و استاد طراحي مجتمع گوهر پارسيان


مطالب مشابه :


خواص سنگ ها

طلا و جواهر قدس . . . . . @ - خواص سنگ ها - بورس . . . سکه . . . طلا و جواهر . . . سفارش ، ساخت و
آشنایی با رویکرد جدید طراحی جواهرات با کامپیوتر

تاريخچه طراحي و ساخت طلا و جواهر در باشد و مشتري براي سفارش کار به ايشان مراجعه کند
طراحی و ساخت جواهر

تاریخچه طراحی و ساخت طلا و جواهر باشد و مشتری برای سفارش کار به ایشان مراجعه کند
پلاک های پارسیان . . .

طلا و جواهر قدس . . . . . @ - پلاک های پارسیان . . . - بورس . . . سکه . . . سفارش ، ساخت و
چرا حلقه ی ازدواج ؟؟؟ و چرا دست چپ ؟؟؟؟

طلا و جواهر قدس . . . . . @ - چرا حلقه ی ازدواج ؟؟؟ و چرا دست چپ ؟؟؟؟ - بورس . . . سفارش ، ساخت و
شیوه جدید بهائیت برای تبلیغ

این گروه انحرافی اخیراً اقدام به سفارش ساخت انواع پلاک طلا با مضامین بهاء الله بر روی انواع
مراحل ساخت النگو

برای تولید النگو اگرچه چهارده مرحله است اما بسیار ساده تر از ساخت طلا ریخته گری سفارش
تاریخچه ساخت و ضرب سکه بهار آزادی

مجله انسانیت - تاریخچه ساخت و ضرب سکه بهار آزادی - *خبرهای متنوع از جهان+ +علمي+سیاسی
برچسب :