دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در سطح داخلی

دستاوردهای انقلاب در سطح داخله را می توان حول دو محور سیاسی و فرهنگی طبقه بندی کرد که هر کدام خود جای بحث دارد.

دستاوردهای سیاسی)

1- سرنگونی نظام طاغوتی شاهنشاهی و استقرار حاکمیت الهی:

رژیم های حاکم بر این مرز و بوم در طی سلطنت 2500 و چندی ساله، با ارئه کارنامه سیاسی ثبت شده در تاریخ، علی الخصوص آخرین پادشاهی مستقر –پهلوی- در نظر مردم گذشته و عصر انقلاب، با فساد و بی عدالتی و بی مبالاتی و تزویر و در یک کلام ضد ارزشها مترادف بودند.

این حکومتها علی الخصوص حکومت محمّد رضا پهلوی با چماقداری و قدّاره کشی سیاسی سعی در تحکیم بنیانهای حکومت خود بعنوان میراثی برای نسل بعد بودند که در همین راستا محمد رضا شاه با افزایش سطح روابط با بلوک غرب و در رأس آن آمریکا، سعی در بنیان سازی نظامی سیاسی آهنین و تزلزل ناپذیر برای ورثه اش بدنبال داشت و در لوای تحکیم قدرت ایران و باز سازی تمدن پارسه باستان، از هیچ تلاشی در جهت امتیاز دهی در ازای تحکیم و تضمین سلسله سلطنتش، به بیگانگان فروگذار نکرد.

نکته ی جالب و حائز اهمیت در اینجا اینست که این انقلاب با مشت خالی در برابر رژیمی تا دندان مسلّح، با توکل بخدا و نثار خون، ثمره و چکیده همه ی خواسته هایش را که با شعار "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" شناخته می شود کسب و در تاریخ تثبیت نمود.

آنچه در شعار مذکوراین انقلاب رخنمایی عجیبی دارد، عبارت "جمهوری اسلامی" است.تز و دکترین جمهوریت در عصر حاضر خود را بخوبی به اثبات رسانیده است؛ولی آیا می شود دیانت و سیاست را با هم آمیخت؟!

                                          سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ما

تاریخ نشان داده است که نظامهای سیاسی رایج در جهان فقط و فقط بدنبال رفع مشکلات و ارضای نیازهای مقطعی و کم برد جامعه بودند. بطور مثال پس از طاغوتی شدن حکومت دینی کلیسا بر مردم، یا به تعبیری حکومت دین در جامعه، نظام لیبرال دموکراسی بعنوان راهکاری برای کنار نهادن اندیشه فاسد دینی و ناکارآمد جلوه دادن کل دستورات سیاسی دین خودنمایی کرد.

پیش از انقلاب نیز در ایران در طی اعمال زور حکومت عصر و یا تحریف عقاید سیاسی دین نیز بهمین صورت جلوه خاصی از لیبرال دومکراسی غربی ولی بطور آرام آرام در حال جای اندازی در پوست جامعه در دستور کار قرار گرفت.

منتهی با روی کار آمدن جمهوریتی ملبس به اسلام در 1357ه.ش ، بعد سیاسی اسلام دوباره جان تازه ای یافت و نظام سیاسی بر ریل احکام اسلام به آزمایش گذاشته شد که پس از 34 سال همچنان جلوه های موفقیت دکترین مطبوعش را به رخ میکشاند.البته در این بین کم و کاستیهایی خودنمایی می کند؛ولی این بخوبی روشن است که این کاستیها از افراد کارگزار منتج شده است، نه تز جمهوری اسلامی.

امام(ره) در این باره می گوید:

"در این طرز حکومت، حاکمیت منحصر به خداست و قانون فرمان و خکم خداست.قانون اسلام یا فرمان خدا، بر همه ی افراد و بر دولت اسلامی حکومت تام دارد. همه ی افراد- از رسول اکرم(ص) گرفته تا خلفای آن خضرت و سایر افراد –تا ابد تابع قانون هستند؛ همان قانونی که از طرف خدای تبارک و تعالی نازل شده و در لسان قرآن و نبی اکرم(ص) بیان شده است"

این شاخصه کلیدی ترین وجه تقابل این انقلاب با دیگر انقلابهای و نظامهای سراسر جهان است که دین را از چارچوب خانه ها، به چارچوب مملکت داری کشانده و حیات طبیه ای را برای این مرز و بودم در پس هر روز بعد نوید میدهد.

 


مطالب مشابه :


درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران

درآمدی تحلیلی بر انقلاب درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران : دانلود کتاب ::
نمونه سوالات تشریحی درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران

نمونه سوالات تشریحی درآمدی تحلیلی بر انقلاب بر انقلاب اسلامی ایران. دانلود آهنگ بابک
سوالات تستی کتاب درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران

اخبار فناوری و برنامه نویس - سوالات تستی کتاب درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران -
قابل توجه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی میبد

انقلاب اسلامی ایران در نیمسال اول 93-94کتاب " درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی کتاب می باشد
نمونه سوال های امتحانی فصل به فصل درس انقلاب اسلامی ایران با جواب

تو این پست نمونه سوال های امتحانی فصل به فصل درس انقلاب اسلامی ایران دانلود رایگان کتاب و
دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در سطح داخلی

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران فصل8 کتاب درآمدی تحلیل بر درآمدی تحلیلی بر انقلاب
پرسش های کار در کلاس

از کتاب درسی یعنی درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی دانلود کتب استاد کتاب انقلاب اسلامی
منابع آزمون استخدامی تربیت معلم رسید

مرجع دانلود کتاب (درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی) فقط با یک تماس ارسال به سراسر ایران:
نمونه سوالات درس انقلاب اسلامی وریشه های آن

نمونه سوالات درس انقلاب اسلامی سوگند به کتاب بعد از انقلاب در ایران
برچسب :