ویژگی یک کارمند نمونه

حضور کارمندان باتجربه و آرمانی تا چه اندازه در پیشبرد اهداف تجاری مدیران موثر است؟ برخورداری از چه ویژگی‌هایی این گروه از کارمندان را در جایگاهی متمایز و برتر قرار می‌دهد؟ انتخاب رشته تحصیلی و استعدادهای ذاتی در فراهم‌آوردن بستر مناسب فعالیت و جولانگاهی برای پرورش خصوصیات ممتاز کارمندان ایده‌آل چه نقشی دارند؟ مدیران چگونه می‌توانند کارمندان باتجربه و کارآزموده را انتخاب کنند؟ برای یافتن پاسخ مناسب و بررسی خصوصیات کارمندان ایده‌آل با ما در این مقاله همراه شوید.
ضرورت وجود کارمندان باتجربه

عوامل تاثیرگذار زیادی در پیدایش کارمندان برتر و ایده‌آل وجود دارند. هر مدیری بر اساس معیارها و الگوهای خاص خودش تعریفی از کارمند ایده‌آل دارد. احساس مسئولیت، حسن اجرای وظایف، مهارت و تجربه، استعداد، افزایش بهره‌وری، اخلاق کاری و بسیاری از موارد دیگر، می‌توانند اولویت‌ها و معیارهای یک مدیر را مشخص می‌کند.

اهمیت اخلاق‌مداری و صداقت در محیط کار

صداقت تنها محدود به راستگویی و گفتن حقیقت نمی‌شود. برای کسب اعتماد مدیر باید تمام تلاش خودتان را بکنید تا کار به بهترین شکل اجرا شود. روحیه کار تیمی، اخلاق کاری و اتخاذ تصمیمات مقتضی در مواجهه با بحران‌های مالی و شرایط نامطلوب، نه‌تنها بر ارزش‌های شما نزد کارفرما خواهد افزود، بلکه توانایی‌ها و مهارت‌های خودتان را نیز به اثبات خواهید رساند. شاید اگر کارها به بهترین شکل و به دور از هرگونه انتظاری انجام شود، تاثیری به مراتب بیشتر نزد کارفرما خواهد داشت. تظاهر به کار کردن، تملق، بدگویی و به ‌وجودآوردن فضای ناسالم کاری، شاید بتواند به طور موقت موجب تثبیت جایگاه شما نزد مدیر شود، اما در دراز مدت و با روشن‌شدن حقایق، از کانون توجهات و الطاف مدیر بی‌بهره خواهید ماند. بنابراین سعی کیند به دور از هرگونه تظاهر چهره و ماهیت واقعی خودتان را نشان دهید.

نگرش مثبت در فضای کسب‌وکار

حتما تاکنون به رفتار افراد تازه‌وارد در محیط کار توجه کرده‌اید. چه کسی نخستین گام را برای ایجاد یک ارتباط دو طرفه و دوستانه برمی‌دارد؟ کارمندان دیگر چه واکنشی نسبت به فرد تازه‌وارد دارند؟ چه‌ مدت باید بگذرد تا فرد تازه وارد به جمع سایر کارمندان بپیوندد؟ برای ملحق شدن به اعضای قدیمی چه شرایطی لازم است؟ قطعا شما نیز نخستین روز کاری‌تان را به یاد می‌آورید. آنگاه که نخستین نگاه‌ها یه سوی‌تان خیره ماند و لبخندی مهربان نگرانی‌ها و دغدغه‌های اولین حضور در جمع همکاران را از بین برد و به محیطی دلپذیر برای کسب‌و کار تبدل کرد. بی‌شک نوع رفتار، گفتار و حرکات همکاران در تداوم حضور افراد نقشی تاثیرگذار دارد. مثبت اندیشی، نگاهی اجمالی و خوشبینانه به تمام امور کاری نیست. بلکه دیدگاهی منطقی و به دور از هرگونه عامل منفی و استرس‌زا است که ارتباط نزدیکی با باورها، میزان تحصیلات، محیط تحصیل و زندگی دارد. کارمندان باروحیه و با اخلاق، به دور از فضای تشنج‌زا و پرالتهاب، ذهن را به کارشان‌ معطوف می‌کنند. قطعا بازدهی و انرژی بیشتری برای پذیرش امور مختلف خواهند داشت و با آرامش شرایط خلق راهکارهای موثر در رشد و ارتقای شرکت را فراهم می‌کنند.

میزان مهارت و تحصیلات در محیط کار

قطعا تحصیلات، تجربه کاری و روحیه انتقاد‌پذیری از عوامل اصلی در موفقیت شغلی محسوب می‌شود. هراندازه که کارمندان با شرایط مختلف و دشوار کاری مواجه شوند، به تبع آستانه تحمل‌پذیری و صبر آنان نیز بیشتر خواهد شد. کارمند ایده‌آل فردی است که تنها اولویت شغلی‌ خود را اجرای صحیح وظایف بداند و رضایت مدیر نیز زمانی به وجود می‌آید که وی سعی ‌کند تا مسئولیت‌ها را به بهترین شکل ممکن با موفقیت به پایان برساند.

خلاقیت و نوآوری در شغل

اجرای یکنواخت امور موجب تضعیف روحیه کارمندان می‌شود. شرکت در جلسه‌های مختلف و مشاوره مدیر با کارمندان و واگذاری بخشی از مسئولیت‌ها به آن‌ها، نه‌تنها موجب به وجود آمدن حس اعتماد به نفس می‌شود، بلکه خلاقیت‌ها و استعدادهای نهفته آنان را نیز بیدار می‌کند. بنابراین فرصت‌ها و واگذاری امتیازات به کارمندان شایسته موجب ارتقای دانش و بروز مهارت‌ها خواهد شد.

مهارت‌های ارتباطی:

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های شغلی که نقش بسیار تاثیرگذاری در جریان تعاملات زندگی نیز دارد، مهارت ایجاد ارتباط و به وجود آوردن فضایی سالم برای گفت‌‌و گو و کسب‌و کار است. هرچه ‌قدر میزان تعاملات و ارتباطات کارمندان بیشتر باشد، دایره نفوذ و تاثیرگذاری انان نیز بیشتر خواهد شد. بخش عظیمی از معاملات تجاری، تبلیغات و بازاریابی‌ها از طریق روش برخورد و مهارت سخنوری و نحوه ایجاد یک فرصت برای تبادل افکار به وجود می‌آید. نمی‌توان نقش آموزش‌ها و مهارت‌های روان‌ شناختی را در نحوه پذیرش یک رابطه شغلی پایدار و دوطرفه نادیده گرفت. به وجود آوردن شرایط لازم برای ریدن به تعاملات تجاری نیز به مهارت فن در نحوه بیان و مهارت شغلی وی وابسته است. افراد موفق نیز ابتدا با برقراری یک ارتباط صحیح و مشاوره و مطالعه کارکردهای مدیران باتجربه، پله‌های موفقیت را طی کردند.

نقش تاثیرگذار مدیران در پیدایش مسیر موفقیت

نمی‌توان تاثیر سرنوشت ساز مدیران و کارفرمایان را در به وجود آوردن بستر مناسب رشد و ارتقای کارمندان نادیده گرفت. اگر مدیران به کارمندان اعتماد نکنند و فضای مطلوب یا عرصه پیشرفت را به آنان ندهند، نمی‌توانند از چالش‌ها و دشواری‌ها، فرصت‌های طلایی خلق کنند. زیرا هر رویداد شگرفی وابسته به اعتماد و تلاش تیمی موفق و صبور است که با مشاوره و هدایت به مقصود می‌رسد. از این منظر با توجه به اهمیت آموزش‌ها و کسب صلاحیت‌های لازم برای تفویض اختیارات، ایجاد بستر مناسب برای ارتقای سطح علمی و به نمایش گذاشتن مهارت‌ها، اندک اندک مسیر را برای شکوفایی خلاقیت‌های کارمندان آماده می‌کند.

اهمیت مشورت با کارمندان

شرکت در جلسات، یکی از فعالیت‌ها و حتی وظایف روزمره مدیران است. کمتر می‌توان مدیری را پیدا کرد که در روز لااقل در یک جلسه شرکت نداشته باشد. شرکت مؤثر در جلسات و مشارکت فعال در فرایند گفت‌وگوها یک مهارت است. کسب موفقیت در این راه نیاز به برقراری ارتباط و داشتن مهارت‌های میان فردی دارد. برای بسیاری از مدیران هیچ چیز، خسته‌کننده‌تر و حتی ناراحت‌کننده‌تر از شرکت در جلسه‌ای نیست که گرداننده خوبی ندارد. اگر می‌خواهیم از شرکت در جلسات لذت ببریم و دیگران نیز از شرکت در جلسات ما استقبال کنند، این نکات را رعایت نماییم:

جلسات را ماهیانه تشکیل دهیم. حداقل هر ماه یک بار همکاران واحد سازمانی خود را گرد هم آوریم.

پیشرفت امور را بررسی کنیم.

کارکنان را در جریان کارها قرار دهیم.

برای فعالیت‌های آتی برنامه‌ریزی کنیم.

ایده‌های جدید را مطرح و بررسی نماییم.

روحیه همکاران را در کارکنان تقویت کنیم.

اجازه دهیم موضوعات جلسه را کارکنان پیشنهاد داده و در دستور جلسه قرار دهند.

دستور جلسه را پیشاپش منتشر کنیم. این کار به ما و همکارانمان فرصت می‌دهد تا درباره موضوعات جلسه یشتر فکر کنیم و مشورت‌های لازم را انجام دهیم.

نگاهی اجمالی بر خصوصیات کارمندان باتجربه و نقش تاثیرگذار آن‌ها در پیشبرد اهداف کسب‌و کار

کارکنان نقش بسیار تاثیرگذاری در موفقیت کسب و کار دارند. بنابرین انتخاب و استخدام کارکنان مناسب می‌تواند باعث موفقیت و یا شکست یک شرکت شود. بسیاری از مدیران برای استخدام کارمندان، به عامل سرنوشت‌ساز زمان و آزمون کمتر توجه می‌کنند. برای یافتن کارمند ایده‌آل باید با آنان همراه شد. کلیه مراحل مصاحبه، رزومه و آزمون را بررسی کرد تا به ناخت رسید. بسیاری از مدیران برتر و موفق همواره آزمون‌های استخدامی کارجویان را بررسی می‌کنند و از نخستین مراحل استخدام تا انتها آنان را بارها ارزیابی می‌کنند. به یاد داشته باشید، این‌ کار نقش انکار ناپذیری در موفقیت سازمان دارد.

قابلیت اعتمادپذیری و احساس مسئولیت در کارمندان

کارمندان ایده‌آل دقیق هستند و کارها را نیمه‌کاره رها نمی‌کنند

به‌ طور مستقل کار می‌کنند و نیازی به کنترل ندارند

به‌موقع سر کار می‌آیند و ذهن خودشان را به کار متمرکز می‌کنند

ساعات کاری آن‌ها بیشترین بهره‌وری را به شرکت می‌رساند

حسن اجرای وظایف و حس مسئولیت، بزرگ‌ترین ویژگی شخصیتی آنان است

مثبت‌گرا هستند

طرز فکر کارکنان درمورد کارشان، شرکت و همکاران، بطور مستقیم بر بازده کاری و کیفیت آنان تاثیر می‌گذارد

کارکنان ایده‌آل به کار خود علاقه‌مند هستند

علاقه شدیدی به یادگیری مطالب جدید دارند

اعتماد به‌نفس کافی دارند و از گرفتن مسئولیت‌های جدید نمی‌هراسند

مسئولیت اشتباهات و کارهای خودشان را به عهده می‌گیرند

با انرژی و شاداب هستند

انعطاف پذیر و انتقاد پذیرند

کلام آخر

دغدغه‌ها و ایده‌آل‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌ها و درنهایت تلاش مجدد برای به وجود آوردن شرایط بهتر و رسیدن به مرحله آرمانی، بخش بزرگی ار افکار و اهداف ما را تشکیل می‌دهند. هر فردی خلاء‌ شغلی، تحصیلی و زندگی خویش را با پرداختن موضوعات مختلف پر می‌کند. اما آیا همه به ایده‌آل‌ها و اهداف‌شان می‌رسند؟ چه چیزی آن‌ها را دست‌یابی به مقصود متمایز می‌کند؟ بی‌شک روحیه، انگیزه و تلاش هر فرد میزان ضرورت کسب اهداف و ایده‌آل‌ها را مشخص می‌کند و مقیاسی مناسب برای درک اهمیت ارزش‌هاست.


مطالب مشابه :


دولت در سال 1394 کارمند جدید استخدام می‌کند

وکالت الکترونیکی - دولت در سال 1394 کارمند جدید استخدام می‌کند کانون وکلای دادگستری استان
ویژگی یک کارمند نمونه

کارشناس رسمی دادگستری -رشته یک کارمند کنند و از نخستین مراحل استخدام تا انتها آنان
استخدام قوه قضائیه

آگهی استخدام - استخدام قوه قضائیه - درج جدیدترین آگهی های استخدام استخدام یک نفر کارمند
قوه قضاييه 3172 نفر كارمند اداري استخدام مي‌كند

ایران داوری - قوه قضاييه 3172 نفر كارمند اداري استخدام مي‌كند - محمد رادپور-وکیل دادگستری و
استخدام کارمند دفاتر اسناد رسمی

استخدام کارمند دفاتر اسناد رسمی . کانون وکلای دادگستری مرکز دفتر امور بین الملل قوه قضاییه
آگهی استخدام شرکت تهران گوار-مهلت:30اردیبهشت93

آگهی استخدام اردیبهشت ماه 93,استخدام وکیل دادگستری در تهران کارمند و
آگهی استخدام قوه قضاییه سال آذر ماه ۹۲ در سراسرکشور

آگهی استخدام اطلاعیه دادگستری جمهوری اسلامی ایران در خصوص آزمون استخدام کارمند.
آگهی استخدام کارمند اداری و کارشناس در 8 ردیف شغلی کارخانه ای در تبریز

استخدام در تبریز کاریابی و بازار کار آگهي استخدام و آگهی استخدام کارمند از دادگستری
استخدام مشاور (حقوقی)دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته حقوق کاراموز وکالت و...

حقوق,استخدام لیسانس حقوق,استخدام کارمند حقوقی,استخدام در استخدام وکیل دادگستری,
تازه ترین اخبار استخدامی خرداد 93

جذب کارشناس جدیددر دادگستری ساماندهی آگهی استخدام کارمند و کارشناس ادبیات و مترجم در 5
برچسب :