روستای همگین دهاقان اصفهان

روستای همگین دهاقان اصفهان

 موقعیت :روستای همگین از توابع استان اصفهان ، شهرستان دهاقان ،از شمال به روستای قامیشلو(قمیشلو)از جنوب به شهرستان سمیرم ،از غرب به استان چهار محال بختیاری (بروجن) ،  از شرق به روستای دزج یکی از قدیمی ترین روستاهای استان اصفهان می باشد .قدمت این روستا به قبل از اسلام می رسد که آثار آن بند گبری می باشد که قدمت آن به پیش از اسلام می رسد.

آب و هوا :روستای همگین در منطقه کوهستانی با آب وهوای سرد قرار گرفته است این مکان زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد . روستای همگین دارای چشمه های زیادی می باشد و همچنین دارای زمین های کشاورزی مرغوب که بهترین محصول کشاورزی را تولید می کند، می باشد،بیشترین محصولات قابل کشت وبرداشت در این روستا عبارت است از :گندم ،لوبیا، جو ،نخود و سیب زمینی .

فرهنگ :روستای همگین از نظر فرهنگی دارای فرهنگ نسبتا غنی می باشد ، همه افراد این روستا بومی و  دارای مذهب شیعه می باشند .

جمعیت: جمعیت این روستا بالغ بر 1600 نفر می باشد که شغل اکثر آن ها کشاورزی ودامپروری می باشد .

بعضی از مردم روستا به دلیل عدم کار مناسب مجبور به ترک روستا و مهاجرت به شهر هایی از قبیل شهرضا ، دهاقان واصفهان می شوند .

وجه تسمیه این روستا : این روستا دارای آب و هوای مناسب بوده بنابر این جمعی از فامیل ها و طوایف  گوناگون  به گرد هم می آیند   و با هم دوست می شوند وترکیب جمعیتی به وجود می آورند وبه  اصطلاح محلی همگیر می شوند وبعد ها با تغییر جزئی  به نام (همگین) بر سر زبانها می افتد.

امکانات:این روستا دارای حسینیه ،مسجد ، مدارس ابتدایی وراهنمایی می باشد دانش آموزان روستا بعد از گذراندن  دوره راهنمایی جهت ادامه تحصیل به شهر دهاقان عزیمت می نمایند . همچنین روستا دارای دو دسته هیئت عزاداری می باشد که در مناسبت های گوناگون شهادت ها ومخصوصا دهه محرم با نظم وشکوه به عزاداری می پردازند .

چشمه علی :چشمه علی در جنوب روستای همگین قرار گرفته است این چشمه سالمترین آب های شهرستان دهاقان را به خود اختصاص داده است وبه دلیل وجود آب دائمی وسالم ودرختان زیبا در طول سال مخصوصا فصل بهار وتابستان افراد زیادی از استان های اصفهان وچهارمحال بختیاری جهت گذراندن اوقات فراغت به این روستا می آیند .

گرد آوری مطلب  :جناب یعقوبی

مطلب زیر توسط جناب اسحاقی اضافه شده است

یکشنبه 21 اسفند1390 ساعت: 2:25 توسط:جواد اسحاقي
با سلام
لازم دانستم مقداري اصلاحات به متن موجود اضافه كنم.
1-همگين خود يك لغت مي باشد كه در فرهنگ لغت دهخدا در معناي همگن و يكجا شدن تفسير مي شود. پس همگير به نظر من كمي اشتباه به است.
2-همگين مركز دهستاني به همين نام است كه مشتمل بر 32 روستا و مكان مي باشد.
3-مختصات جغرافيايي: 41 54 31 N
28 28 51 E
مي باشد. با تشكر

 

 


مطالب مشابه :


روستای همگین دهاقان اصفهان

روستای همگین دهاقان اصفهان موقعیت:روستای همگین از توابع استان اصفهان ، شهرستان دهاقان ،از
دهاقان

امروز جمعه 89/2/24ساعت 1 بعد از ظهر به شهرستان دهاقان رسیدم اینجا اولین شهرستان استان اصفهان
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه ازاد استان اصفهان در نیمسال دوم سال 92

استان اصفهان. 183 - واحد دهاقان. 40315 - مهندسي صنايع ـ ايمني
پیش شماره تلفن های استان اصفهان 031

همه چیز - پیش شماره تلفن های استان اصفهان 031 0322262 دهاقان 0372542 دهسور 0332422 دهق 03355350
برچسب :