بلیک وموتر


بلیک و مورتیمر هربار در گوشه ای از شهر جرمی اتفاق می‌افتد و دردسری ایجاد می‌شود و هربار ردپای فردی به نام «اورلیک» در آن به چشم می‌خورد. بازرس «بلیک» و همکارش پروفسور «مورتیمر» وارد این ماجراها می‌شوند و در صدد روشن کردن قضایا بر می‌آیند.

این مجموعه براساس کتاب های کمیک استریپ نویسندۀ بلژیکی «ادگار پیِر جیکوبز» که در 1946 برای اولین بار آن را به چاپ رساند ساخته شده است.

او دوست و همکار «هرگه» Hergé خالق «تن تن و میلو» بود، و در شکل گیری داستانهای «تن تن در کنگو»، «تن تن در آمریکا»، « لوتوس آبی» وچند اثر دیگر او را یاری داده بود.

در یکی از مجله‌های تن تن که در تاریخ 26 سپتامبر 1946 از زیر چاپ درآمد، شخصیت‌های کاپیتان «فرانسیس بلیک» از سرویس اطلاعاتی بریتانیا، و نیز دوست او پروفسور «فیلیپ مورتیمر»، فیزیکدان برجسته، و حتی دشمن آنها سرهنگ «اولریک» به عنوان پس زمینه و یا حمایت از شخصیت‌های اصلی معرفی شدند. بنابراین جیکوبز شروع به نوشتن داستانهایی بر مبنای این سه شخصیت اصلی و تقابل آنها با یکدیگر کرد. قهرمان اصلی ماجراها، پروفسور فیلیپ ادگار آنگوس مورتیمر، یک دانشمند فیزیکدان هسته‌ای است که در حوزۀ اختراعات علمی، بسیار جلوتر از زمان خود است. مورتیمر یک نجیب زادۀ بریتانیایی اسکاتلندی تبار است. دوست و محافظ او کاپیتان فرانسیس پرسی بلیک افسر ویلز از MI5 متولد آکسفورد است که در سرویس امنیتی بریتانیا کار می‌کند. بلیک استاد تغییر قیافه است، او حتی میتواند مورتیمر را نیز فریب دهد. درگیری آنها با آنتاگونیست اصلی داستان، سرهنگ اولریک، بر سر سلاح مرموزی که مورتیمر اختراع کرده است به عرصۀ تحقیقات پلیسی و ضد جاسوسی و جنگ سرد در آن زمان کشیده شد. هیچ چیز در مورد گذشتۀ نظامی سرهنگ اولریک شناخته شده نیست. تعدادی از روزنامه نگاران بیهوده سعی در پی بردن به رمز و راز زندگی او کردند، اما هیچ یک از آنها تاکنون موفق نشده‌اند.

پس از مرگ جیکوبز در سال 1987، سری جدید کتاب‌های او توسط دو تیم مجزا از هنرمندان و نویسندگان نوشته، چاپ و منتشر شد. بر همین اساس در 1997 یک مجموعۀ انیمیشنی تلویزیونی نیز تحت عنوان «بلیک و مورتیمر» در26 قسمت تولید شد، که تا 13 داستانِ آن بر اساس کتاب‌های موجود و 4 قسمت آن کاملاً جدید است. همچنین ماجراهای علمی تخیلی با موضوعاتی مانند سفر در زمان، آتلانتیس و... وارد داستانها شدند.

اطلاعات تکميلي

  • کارگردان: Stéphane Bernasconi , Yannick Barbaud
  • نویسنده: Edgar P. Jacobs ، Jean Van Hamme ، Yves Sente ، Russell Craig Richardson ,…
  • انیماتور: Pierre Lyphoudt ، ...
  • موسیقی: Jean-Claude Deblais , Loran Romain
  • تکنیک: دوبعدی
  • تعداد قسمت: 12
  • مدت: 22 دقیقه‌ای
  • کشور سازنده: محصول مشترک فرانسه و کانادا
  • سال ساخت: 1997
  • شرکت سازنده: Ellipse
مطالب مشابه :


باب اسفنجی

بهترین کارتون - باب اسفنجی - هر هفته براتون بهترین کارتونو می نویسم و اطلات و خبر وبازی
بره نا قلا

بهترین کارتون - بره نا قلا - هر هفته براتون بهترین کارتونو می نویسم و اطلات و خبر وبازی
کارتون خشن

بهترین ها - کارتون خشن - دانلود بهترين و جديد ترين اهنگ ها و بازي و نرم افزار و كليپ خنده دار و
ارش کمانگیر

بهترین کارتون - ارش کمانگیر - هر هفته براتون بهترین کارتونو می نویسم و اطلات و خبر وبازی
بلیک وموتر

بهترین کارتون - بلیک وموتر - هر هفته براتون بهترین کارتونو می نویسم و اطلات و خبر وبازی
برچسب :