با خلبانان قهرمان دفاع مقدس در ایران

با خلبانان قهرمان دفاع مقدس در ایران

تیزپروازان آسمانی

آرزوی پرواز، این‌كه در آسمان‌ها اوج بگیری و ابرها را درنوردی و بسان پرندگان زمین را زیر پای خود حس‌كنی تجربه‌ای است كه شیفتگان بسیار دارد، اما درك چنین موهبتی در هواپیماهای شكاری با نوعی احساس قهرمانی و ستایش از جانب مردم آمیخته است كه لذت تجربه آن را دوچندان می‌كند.

صدای غرش جنگنده‌های ایرانی همواره خاطرات هشت سال دفاع مقدس را برای مردمی زنده می‌كند كه به یاد دارند عقابان تیز پروازشان تمام هنر و مهارت خود را برای دفاع از میهن به كار بردند و جوابی دندان‌شكن به متجاوزان دادند.

634967805292817033.jpg

خاطرات و جانبازی‌های خلبانان ایرانی حتی دشمنان ایران را به شگفتی و تحسین واداشت و موجب شكست استراتژی عراق در حمله به خاك ایران شد.


قبل از انقلاب تمام دوره‌های آموزش خلبانی در آمریكا انجام می‌شد، اما بعد از انقلاب اسلامی این خلبان‌های با تجربه ارتش بودند كه آموزش خلبانان ایرانی را به عهده گرفتند.

در حال حاضر نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جنگنده‌هایی قدرتمند چون F4، F5، F14، سوخو 24، میگ 29، F7 در اختیار دارد و این خلبانان آموزش دیده ایرانی هستند كه بسهولت این هواپیما‌ها را هدایت می‌كنند.

این خلبانان زنده‌كننده یاد و خاطره خلبانان شهید ایرانی در طول هشت سال دفاع مقدس هستند.

كسانی چون سرلشكر عباس بابایی، سرلشكر حسین لشكری، سرلشكر عباس دوران، سرلشكر سید علیرضا یاسینی ، سرلشكر مصطفی اردستانی، سرلشكر حسین خلعتبری و سرتیپ جواد فكوری كه تنها تعدادی اندك از شهدای خلبان ایران هستند.

شهید عباس بابایی با 3000 ساعت پرواز با هواپیماهای جنگنده مختلف، از جمله این خلبانان بود كه كارنامه درخشانی از خود برجای گذاشته است.

او بنیانگذار سوختگیری در شب با هواپیمای F14 بود. وی همچنین در سال 62 همراه شهید اردستانی در قرارگاهی به نام رعد به تشكیل گردانی با عنوان گردان كربلا اقدام كرد و با جمع‌كردن تعدادی از خلبانان در این گردان، عملیات خطرناك را داوطلبانه در طول دفاع مقدس انجام می‌داد.

شهید حسین لشكری نیز دارای لقب سید الاسرای ایران است كه پس از 18 سال اسارات در عراق با درجه جانبازی 70درصد به ایران بازگشت.

این شهید در 12 عملیات هوایی شركت كرد و در طول دوران اساراتش هشت سال به دور از چشم صلیب سرخ نگهداری می‌شد. حتی بعد از امضای قطعنامه 598 نیز ده سال از سایر اسرا جدا نگاه داشته شد.

شهید عباس دوران نیز از جمله خلبانان بنام ایرانی است كه طی22 ماه حضور در جنگ 120 پرواز عملیاتی داشت و آنها كه اهل پرواز هستند می‌دانند چنین امری بسیارمشكل است. این شهید در بین نیروی‌های دشمن خیلی معروف بود و زهرچشمی از عراقی‌ها گرفته بود كه عراقی‌ها آرزوی اسارت او را در سر می‌پروراندند.

عباس دوران در سحرگاه سی‌ام تیر ۱۳۶۱ بر فراز حریم هوایی بغداد به‌پرواز درآمد و پالایشگاه الدوره در ضلع جنوبی بغداد را نشانه رفت.

وی تمام بمب‌های خود را روی پالایشگاه فرو ریخت، اما هواپیمایش در آسمان بغداد مورد اصابت موشك‌های ضد هوایی ارتش عراق قرار گرفت.

با این حال وی با صرف نظر‌كردن از خروج اضطراری، هواپیمای فانتوم (اف۴) صدمه‌دیده خود را كه در آتش می‌سوخت، با هدف ناامن جلوه‌دادن شهر بغداد، به هتل محل برگزاری هفتمین دوره اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها كوبید و مانع برگزاری این اجلاس در كشور عراق شد. این عملیات شهادت‌طلبانه عملیات بغداد نام گرفت.

شهید سیدعلیرضا یاسینی نیز از جمله خلبانان مشهور ایران است كه همیشه داوطلب پرواز برون‌مرزی بود. در طول مدت دفاع مقدس، وی بیش از 90 پرواز عمقی به خاك عراق داشت كه این تعداد تنها عملیات برون‌مرزی او بود و ماموریت‌های بسیاری در جبهه‌های جنوب و روی نیروهای دشمن نیز انجام داده بود به طوری كه 2759 ساعت پرواز با هواپیمای فانتوم در كارنامه خود داشت كه یكی از بیشترین پرواز با این هواپیماست.

در هفتم آذر 1359 شهید یاسینی همراه شهیدان سرلشكر خلبان شهید عباس دوران، سرلشكر خلبان شهید حسین خلتعبری و سرگرد خلبان شهید حسن طالب‌مهر، در عملیاتی مشترك با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نام عملیات مروارید توانستند نیروی دریایی عراق را نابود كنند كه در این عملیات بزرگ، شهید یاسینی به تنهایی هشت سورتی پرواز داشت.

سرلشكر خلبان شهید مصطفی اردستانی، معاونت عملیات نیروی هوایی نیز معروف به تكخال اف 5 و شیر نهاجا بود. نام او لرزه بر اندام بعثیون می‌انداخت و كسی بود كه صدام حسین درباره‌اش اعلام كرد هركس زنده یا سربریده اردستانی را بیاورد، جایزه‌ای بس ذی‌قیمت و ارزنده به او تعلق خواهد گرفت.

انجام بیش از 400 پرواز برون‌مرزی و 1724 ساعت پرواز، مصطفی اردستانی را به عنوان یكی از قهرمانان جنگ و نیروی هوایی معروف كرده بود. او بارها در طول یك روز تا 13 سورتی پرواز عملیاتی داشت كه به همین سبب به شیرنهاجا شناخته می‌شد. پس از جنگ، اردستانی مفتخر به دریافت مدال پرافتخار «فتح» از دستان مبارك رهبر معظم انقلاب شد.

همچنین شهید سرلشكر خلبان حسین خلعتبری مكرم، بهترین خلبان تاریخِ جنگنده فانتوم اف‌ـ‌۴ بود. او در انجام مانورها و عملیات جنگی، انهدام هدف و شلیك موشك ماوریك همتا نداشت.

خلعتبری به ‌قدری مهارت داشت كه در هر شیرجه به چند هدف می‌توانست حمله كند. نقش عمده او در عملیات كمان 99 و مانورهای عالی از میان ساختمان‌ها و پرواز با ارتفاع بسیار پایین او و تعدادی دیگر از خلبانان در شهر بغداد باعث شد خبرگزاری‌ها لب به تحسین از مهارت خلبانان ایرانی باز كنند.‌

وی همچنین نقش عمده‌ای در انهدام نیروی دریایی ارتش عراق در عملیات مروارید ایفا كرد. خلعتبری در زمان عملیات از هواپیمای خودش پیاده می‌شد و سوار هواپیمای دیگر می‌شد و با موشك‌های ماوریك تلویزیونی ناوهای عراقی را مورد هدف قرار داد و به همین سبب به نام قاتل اوزا معروف شد.

این شهید همچنین در زمان جنگ برای دفاع از حقوق ایران به‌عنوان نماینده ویژه ایران در دادگاه بین‌المللی لاهه حضور یافت تا حقانیت ایران را در جنگ ثابت كند، اما پس از 15 روز ادامه این ماموریت را به كاردار ایران در سوئیس سپرد و درباره آن گفت: نمی‌توانم شب‌ها و روزها را در سوئیس با آرامش طی كنم، درحالی كه جنگنده‌های دشمن آرامش را از هموطنانم گرفته‌اند.

شهید سرلشكر جواد فكوری، فرمانده نیروی هوایی و وزیر دفاع كشورمان نیز از خلبانان شجاع دوران دفاع مقدس ویكی از طراحان عملیات‌ نیروی هوایی بود. وی در طراحی عملیات كمان ۹۹ و عملیات اچ‌ـ‌۳ و عملیات اوسیراك شركت داشت. حمله به اچ ‌ـ‌۳ در كنار كمان ۹۹ جزو موفق‌ترین عملیات نظامی نیروهای هوایی مدرن هستند.


مطالب مشابه :


کد آهنگ دفاع مقدس (شهید وشهادت )برای وبلاگ

کد آهنگ دفاع مقدس قالب وبلاگ | طراح قالب : پیچک | Weblog Themes By : Pichak.net .
با خلبانان قهرمان دفاع مقدس در ایران

با خلبانان قهرمان دفاع مقدس سلام دوستان این وبلاگ جهت معرفی و قالب هاي دفاع مقدس
شعری زیبا

دفاع مقدس. دفاع مقدس. صفحه اصلی| عناوین مطالب| تماس با من | قالب وبلاگ| قالب های پیچک.
جملات شهید آوینی 2

وبلاگ جامع دفاع مقدس. جبهه فرهنگی شهدای گمنام قم جملات شهید آوینی 2 ***** طـــراح قالب.
مناطق عملیاتی (دوکوهه )

وبلاگ جامع دفاع مقدس. جبهه فرهنگی شهدای گمنام قم مناطق عملیاتی (دوکوهه ) دو طـــراح قالب.
جملات زیبای شهدا

وبلاگ جامع دفاع مقدس. جبهه فرهنگی شهدای گمنام قم جملات زیبای شهدا . طـــراح قالب.
برچسب :