اندرباب تودیع و معارفه ...

 

تودیع و معارفه موضوعی است که شامل حال ما نمی شود  و مختص مدیران ، وزرا، معاونان و کسانی از این جنس هستند.به قول این مدیران گرامی هر آمدی رفتی دارد ولی خیلی از این عزیزان دوست ندارند رفتن شامل حال انان باشد مگر در شرایط که پست بالاتری را به چنگ آورند که در آن صورت البته با لبخند و خوشحالی! در جلسه حضور می باید .و در مواقعی اصلا حضور ندارد.

در این جلسات چه می گذرد و به راستی چه اتفاقی می افتد.مدیر بالاتر بعد از تفکر بسیار تصمیم به جابجای مدیر جدیدی می گیرد و نامه ای به ادارات و قسمت های مختلف ارسال و اعلام می کند جلسه تودیع و معارفه در فلان تاریخ بر گزار می شود.ولی چه اصراری است که حتما جلسه و مراسمی باشد؟ یعنی امکان ندارد همان حکم را تقدیم مدیر جدید کند و از زمان

 وقت مدیران و کارکنان به نحو بهتری استفاده شود ؟ چراکه بیشترحرف های که در این گونه جلسات گفته می شود کلیشه ای و تکراری است و نیاز نیست که همه دعوت باشند . سوالی که مطرح است این است که آیا مدیر محترم برای این جابجایی از مدیران زیر مجموعه نظرخواهی کرده است ؟

زمان جلسه فرا می رسد .مدیران و معاونان مرتب و خوش پوش وارد می شوند.بعد از مدتی مدیر ارشد همراه با خدم و حشم که در دو طرف مدیران قدیم و جدید هستند وارد می شود .اگر به صورت ها نگاه کنید متوجه شادابی مدیر جدید و ناراحتی مدیر قدیم می شوید.در چنین جلساتی قبل از صحبت های مدیران گرامی، آقایی که نقش مجری را برعهده دارد متن لوح را به این شرح می خواند :

جناب آقای مهندس یا دکتر......

 نظر به سوابق درخشان شما در طول دوران خدمت و بر اساس شرایط موجود (!)جنابعالی به عنوان مدیر.....منصوب می شوید. رجا واثق دارد در سایه تلاش و کوشش موفق به رسیدن به اهداف سازمان باشید.

امضا مدیرعامل/ مدیر کل

در ادامه مدیر قبلی با سلام و صلوات روی سن می آید و شروع به صحبت می کند و  از اعتماد مدیرعامل/مدیر کل  به خود در طول دوران خدمت تشکر می کند و گزارش می دهد که در طول مدت مدیریتش چه کارها که نکرده و بعد با ایجاد فضای احساسی بغض کرده از همه همکاران طلب بخشش می کندوبرای آن که بازی جوانمردانه جلوه کند برای مدیر جدید آرزوی موفقیت و پیروزی می کند و البته برای انتقال تجربیات لابد ذیقیمتش اعلان آمادگی می کند.

در این میان ناگهان یکی از همکاران متبحر در امر پاچه خاری با صدای بلند اعلام می کند که او برای کارکنان خیلی زحمت کشیده و بدون هیچ چشمداشت مادی! در جهت تعالی شرکت زحمت کشیده و یک صلوات بلند از حضار می گیرد تا مدیر قبلی به خوبی مظلوم نمایی کرده باشد! حرف های بعدی مدیر قبلی دیگر خیلی اهمیت ندارد و به اندازه کافی او توانسته است حضار را تحت تاثیر تلاش های صادقانه دوران مدیریتش قرار دهد. وقتی او از سن پایین می آید نوبت به مدیرجدید می رسد که  نمایش خود را آغاز کند.

مدیر جدید در حالی که از شادی در پوست خود نمی گنجد شروع به صحبت می کند و از برنامه ها و افق های روشن شرکت حرف می زند و می گوید : « مدیر عامل محترم از این انتخاب پشیمان نخواهد شد ... از همکاران گرامی درخواست می کنم نهایت همکاری را با من داشته باشند و با توجه به این که از توان مدیریتی دوستان گرامی اطلاع کامل دارم آینده درخشانی در انتظار ما است.»

در ادامه نوبت به مدیر عامل /مدیر کل می رسد که شروع به صحبت کند. او می گوید :« تغییر و تحول ، لازمه توسعه است و ما از تجربیات مدیر قبلی در جای بهتر و مهم تر استفاده خواهیم کرد و از همکاران و دوستان گرامی می خواهم با تلاش بیشتر به کارشان ادامه دهند.»

قسمت جالب برنامه اهدای حکم مدبر جدید است که با چند عکس زیبا تکمیل می شود و مدیر قبلی را هم با اهدای حکم مشاور و همچنین اهدای هدایا (لابد  تابلوفرش !) بدرقه می کنند.

چنانچه این تودیع و معارفه در سطح معاونان و مدیران ارشد دولتی  باشد دعوت خبرنگاران لازم و حیاتی است! تا پوشش شایسته و بایسته ای صورت پذیرد.

 

 


مطالب مشابه :


اندرباب تودیع و معارفه ...

قبل از صحبت های مدیران گرامی، آقایی که نقش مجری را برعهده دارد متن لوح را به این شرح می
حاشيه‌هاي معارفه بقايي و توديع مشايي: دل و قلوه های نا مشروع

حرف های یک خبرنگار - مجری - حاشيه‌هاي معارفه بقايي و توديع مشايي: دل و قلوه های نا مشروع
مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه برگزارشد

متن سخنرانی دکتر امیر گفتنی است مراسم توديع و معارفه رييس سازمان جهاد كشاورزي
حضور سردار عبداللهي در؛مراسم توديع و معارفه مدير كل اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور

احرار گیل - حضور سردار عبداللهي در؛مراسم توديع و معارفه مدير كل اتباع و مهاجرين خارجي وزارت
"توديع و معارفه"

حوزه هنری استان البرز - "توديع و معارفه" - حوزه هنری استان البرز مرکز نشر هنر و اندیشه جوان
آيين توديع و معارفه معاونان قدیم و جدید دانشگاه ملاثانی برگزار شد.

ملاثاني نيوز - آيين توديع و معارفه معاونان قدیم و جدید دانشگاه ملاثانی برگزار شد. - تاریخچه
فرماندار شهرستان بوئين زهرا در مراسم توديع و معارفه بخشدار شال مديران و دستگاه هاي اجرايي بايد ب

باران اعتدال - فرماندار شهرستان بوئين زهرا در مراسم توديع و معارفه بخشدار شال مديران و
برچسب :