جوابیه معاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به نماینده ورامین

 

به گزارش پانا، سید حسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در جلسه علنی روز گذشته دوشنبه (11 اسفند ماه) در تذکر شفاهی از مدیریت مالی و اقتصادی آموزش و پرورش انتقاد کرده بود که سید محمد بطحائی، معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش جوابیه ای را به این سخنان صادر کرد.

متن کامل این جوابیه به شرح زیر است:

اعتبارات کل آموزش و پرورش اعم از بخش هزینه ای و تملک دارایی در سال 1393 معادل 204000 میلیارد ریال بوده است که اگر این بودجه را با بودجه سال قبل مقایسه نماییم. آن چنان که جناب آقای دکتر نقوی اشاره کرده اند حدود 21 درصد رشد را نشان می دهد.

از طرف دیگر ضریب افزایش حقوق و مزایای معلمان همانند سایر کارکنان دولت معادل 20 درصد بوده است که از ابتدای سال 1393 در احکام آن ها اعمال شده است.

پس چگونه است که علی رغم رشد حدود 21 درصدی بودجه سال 1393 آموزش و پرورش کماکان با کسری مواجه است؟

وزارت آموزش و پرورش تا اسفندماه سال جاری علی رغم همه مساعدت های ممکن از سوی سازمان مدیریت و محدودیت هایی که خزانه کشور باآن مواجه است، کماکان با 18000 میلیارد ریال کسری رو به رو است. این در حالی است که معادل 14000 میلیارد ریال کسری نیز مربوط به سالهای 1392 و قبل از آن در فهرست مطالبات قرار دارد.

پاسخ این سوال ( که دلیل این کسری کجاست؟) نه چندان پیچیده است که نیاز به دانش و تخصص بودجه ای داشته باشد و نه آن چنان دشوار است که به توضیحات مفصل و جلسات متعدد نیازمند باشد. پاداش بازنشستگان محترم فرهنگی که در سال 1392 به افتخار بازنشستگی نایل آمدند (مطابق قانون مجلس محترم) حدود 8500 میلیارد ریال بوده است که چون این اعتبار در بودجه سال 1392 پیش بینی نشده بود ( که البته مربوط به دولت دهم می باشد) و نباید بازنشسته ای که بعد از 30 سال خدمت و برای سر و سامان دادن به زندگی خود به این پاداش نیاز دارد را به سالهای آینده احاله کرد ، الزاما از محل بودجه سال 1393 بدون آن که در بودجه سال 1393 پیش بینی شده باشد پرداخت شد.

از طرف دیگر قانون بودجه سال 1393 با احتساب افزایش ضریب حقوق کارکنان 15 درصد پیش بینی شده بود و بالتبع اعتبارات آموزش و پرورش نیز بر اساس این درصد افزایش پیش بینی و از سوی مجلس محترم ابلاغ شد. در حالیکه متعاقبا به دلیل توجه بیشتر به معیشت کارکنان دولت، این میزان به 20 درصد افزایش یافت.

مابه التفاوت این دو عدد یعنی 5 درصد، بارمالی حدود 8000 میلیارد ریال را به اعتبارات مورد نیاز آموزش و پرورش اضافه کرد. بر این اساس در همین دو تصمیم فوق حدود 16500 میلیارد ریال علاوه بر بودجه مصوب آموزش و پرورش ، برای اجرای آن چه که در قوانین مجلس محترم آمده است مورد نیاز بود که در بودجه سال 1393 دیده نشده است.

جناب آقای دکتر نقوی که خود همچنان افتخار معلمی و عضویت در جامعه بزرگ فرهنگیان کشور را بر پیشانی دارند، تصدیق می فرمایند، در حالیکه حدود 99 درصد اعتبارات ابلاغی از سوی مجلس محترم صرفا برای پرداخت های بخش پرسنلی و دقیقا مطابق آن چه در قوانین آمده است به هزینه گرفته می شود و دیوان محاسبات کشور به نیابت از نمایندگان محترم مستمرا بر تمامی فرایند هزینه کرد اعتبارات نظارت داشته و چنانچه در مورد یا مواردی کمترین تخلف و یا سوء تدبیر ملاحظه نماید به سرعت توضیح خواسته و از آن جلوگیری می کند چگونه ممکن است ، تمامی مشکلات آموزش و پرورش را " در مدیریت مالی و اقتصادی"  آن دانست. تاکیدا قابل ذکر است که اعتبارات پرسنلی (یعنی همان 99 درصد بودجه ) عینا مطابق قوانین ابلاغی کشور و همانند سایر دستگاه ها و سازمان های تابعه قانون خدمات کشوری هزینه می شود و اعمال هر گونه سلایق و یا نظرات مدیریتی در آن امکان پذیر نیست. و اتفاقا یکی از دلایل نارضایتی معلمان در مقایسه با کارکنان سایر دستگاه ها در همین موضوع به ظاهر ساده نهفته است. یعنی چون اعتبارات پرسنلی آموزش و پرورش در حداقل میزان خود به تصویب مجلس محترم می رسد در بسیاری از مواقع علی رغم اجازه های قانونی برای برخی پرداخت های ترمیمی (مثل بندهای5 و 10 ماده 68 قانون خدمات کشوری) آموزش و پرورش به دلیل نبود اعتبارات لازم امکان پرداخت ندارد در حالیکه سایر دستگاه هایی که با چنین مشکل ساختاری در بودجه خود مواجه نیستند از این ظرفیت استفاده می کنند و پرداخت هایی را به کارکنان خود انجام می دهند.

در توضیح فرمایشات جناب دکتر نقوی و ابهامات ایشان به طور خلاصه می توان عرض کرد:

1-وضعیت دریافتی معلمان عزیز و شریف هنگامی بهبود پیدا می کند( و به تعبیر جناب آقای دکتر نقوی: جیب معلمان تغییر می کند) که نمایندگان محترم مجلس در بودجه ابلاغی برای آموزش و پرورش امکان این تغییر را فراهم نمایند.

2-کسری اعتبارات آموزش و پرورش در غالب موارد به دلیل عدم پیش بینی کسری سالهای قبل در بودجه آموزش و پرورش می باشد که حل این معضل صرفا از سوی مجلس محترم امکان پذیر می باشد. مثلا کسری سنوات قبل در ردیفی جداگانه در بودجه سنواتی دیده شود.

3-بخش عمده ای از دلایل  بروز مشکلات در اعتبارات آموزش و پرورش ناشی از اختلال در ساختار بودجه یعنی سهم بسیار ناچیز اعتبارات غیرپرسنلی است که امکان هرگونه انعطاف در ماموریت اصلی آموزش و پرورش و استفاده از ظرفیت های قانونی را سلب می کند.

4-این وزارت آمادگی دارد همان گونه که تا پیش از این عمل کرده است ، در هر زمان و به هر میزان که جناب آقای دکتر نقوی و یا سایر نمایندگان فهیم مردم شریف اعلام نمایند اسناد مالی و هزینه ای ، برنامه های اجرایی و یا در دست اقدام وزارت آموزش و پرورش را بصورت مشروح و مفصل به سمع و نظر این عزیزان برساند تا هر گونه ابهام را برطرف نماید و به صورت اصولی و اثرگذار مشکلات آموزش و پرورش  به ویژه منزلت و معیشت فرهنگیان معزز رسیدگی و حل و فصل شود.

معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی

وزارت آموزش و پرورش

 


مطالب مشابه :


انتخاب معلم نمونه در خراسان شمالی کلید خورد

به گزارش روابط عمومی آموزش وپرورش خراسان شمالی مدیر کل آموزش پرورش خراسان شمالی شیوه نامه
مشاور وزیر آموزش و پرورش: پرداخت مطالبات معلمان نباید رسانه ای شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، محمد فاضل با اشاره
معلم فداکار لرستانی همزمان با عصر عاشورای حسینی در گلزار شهدای پلدختر آرام گرفت

فرهنگیان خراسان شمالی مدیر کل، معاونین و کارکنان آموزش وپرورش لرستان، مدیران آموزش و
مدارس ما به سمت پژوهش محوری حرکت کنند

فرهنگیان خراسان شمالی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان مهم آموزش وپرورش خراسان شمالی
جوابیه معاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به نماینده ورامین

فرهنگیان خراسان شمالی یکی ازاولویت های مهم آموزش وپرورش خراسان شمالی توجه ویژه به
رسیدگی دقیق به پرونده مرگ دانش آموزان قلعه گنجی

فرهنگیان خراسان شمالی به خبر های مهم آموزش و آموزش وپرورش خراسان شمالی توجه
آموزش و پرورش، حیاتی ترین ومهمترین فاکتور نرم افزاریی در مسیر توسعه ی پایدار

همایش بزرگ فرهنگیان فاروج بمناسبت گرامیداشت هفته شوراهای آموزش وپرورش با حضور هادی شوشتری
آموزش و پرورش یک میلیون و ۳۰ هزار حقوق‌بگیر دارد

فرهنگیان خراسان شمالی آموزش و پرورش بر اساس تجربه‌ای که از سال‌های گذشته تاکنون به
مزایای بیمه طلایی بازنشستگان وشاغلین همسان می شود/ قول پرداخت حقوق سرباز‌معلم‌ها

فرهنگیان خراسان شمالی وزیر آموزش و پرورش درباره لایحه رتبه بندی معلمین گفت:
برچسب :