دانستنی هایی نظامی

دانستنی هایی نظامی :

توصیه می کنم حتماً بخونید ، مخصوصاً اگه سربازی نرفتید .

درجات نظامی (ارتش) : سرباز – سرجوخه – گروهبان سوم – گروهبان دوم – گروهبان یکم – استوار دوم – استوار یکم – ستوان سوم – ستوان دوم – ستوان یکم – سروان – سرگرد – سرهنگ 2 – سرهنگ – سرتیپ2(امیر)- سرتیپ – سرلشگر – سپهبد – ارتشبد

هر سرباز و یا درجه دار و افسر وظیفه در ارتش باید از سلسله مراتب خود آگاهی داشته باشد .

توهین به مافوق در ارتش جرم محسوب شده و برابر آیین نامه انضباطی با آن شدیداً برخورد می شود .

هر نیروی وظیفه در ارتش ملزم به گذراندن 2 ماه دوره آموزش و در صورت تعین دوره کد برای او مجددا  باید 2 ماه در یگان جدید دیگر آموزش تخصصی مربوط را طی نموده و طبق آن آموزش در یگان بعدی خدمت نماید .

از جمله دوره کدها در ارتش دوره پیاده – دوره زرهی – دوره توپخانه – دوره تکاوری – دوره مخابرات و ... می باشد.

سازمان یگان ها در ارتش :

گروهان (آتشبار در توپخانه ) – گردان – (هنگ : بعضی یگان ها) – تیپ – لشگر – قرارگاه منطقه ای

گروه ها هم تقریباً برابر تیپ می باشند . و در هر گروه حدود 4 الی 6 گردان وجود دارد .

فرماندهی گردان را به افسران ارشد (سرگرد – سرهنگ 2 – سرهنگ ) محول می نمایند .

فرماندهی گروهان یا آتشبار را به افسران جزء (ستوان 3 تا سروان ) محول می نمایند .

افسران فارغ التحصیل شده از دانشگاه افسری ارتش با درجه ستوان دومی وارد یگان ها می شوند .

افراد وظیفه هم به ترتیب زیر درجه دریافت می کنند :

افراد  با مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ( سرجوخه )

افراد با مدرک  فوق دیپلم ( گروهبان دوم و گروهبان یکم )

افراد با مدرک  لیسانس ( ستوان سوم )

افراد  با مدرک فوق لیسانس ( ستوان دوم )

افراد  با مدرک دکترا ( ستوان یکم )  

البته در صورتی که افراد دیپلمه  دوره کد بخورند  درجات گروهبان دوم و گروهبان سومی هم  دریافت می کنند. و درجه دار محسوب می شوند .

دوره کد دوره ای بسیار خوب در طول سربازی می باشد . زیرا زمان زیادی از این دو ماه کد به آموزش اختصاص دارد و کارهای رزمی و.. کمتر در برنامه های این دوره است  .

پادگانهای ارتش در منطقه اصفهان :

مرکز آموزش توپخانه و موشک ها سپهبد صیاد شیرازی که ارشد نظامی  ارتش ایران در منطقه اصفهان هم می باشد و فرمانده این پادگان بر کار کلیه فرماندهان و پادگان های منطقه اصفهان – یزد و چهارمحال و بختیاری نظارت دارد . ضمناً نیروی هوایی هم زیر مجموعه این ارشد نظامی قرار می گیرد . قبلاً امیر سرتیپ اکبری فرماندهی این مرکز را برعهده داشت و در حال حاضر امیر جهادی فرمانده مرکز می باشد . 

گروه 22 توپخانه شهرضا – گروه 44 توخانه اصفهان – گروه 55 توپخانه اصفهان – دانشکده موشکی شاهین شهر – گروه موشکی شهید کبریایی کاشان – گردان توپخانه فلاورجان – هوانیروز اصفهان – قرارگاه پدافند هوایی منطقه اصفهان – پایگاه هشتم شکاری نیروی هوایی اصفهان – آمادگاه اصفهان و یگانهای وابسته به این پادگان ها از مجموعه مراکز نظامی در اصفهان محسوب می شوند .

جرائم سربازی :

امروزه با هوشمند شدن کارتهای پایان خدمت تمام سوابق سربازان در کارتهای پایان خدمت آنها درج می شود و اگر شما یک روز بازداشتی در پادگان داشته باشید همان یک روز به عنوان سابقه برای شما درج می شود . پس سعی کنید در طول خدمت کارهای خلاف آیین نامه مرتکب نشوید .

غیبت در سربازی اضافه خدمت در پی دارد و به ازاء هر یک روز غیبت در خدمت باید سه روز اضافه خدمت انجام دهید .

مرخصی های گوناگون هم در طول خدمت برای پرسنل وظیفه وجود دارد . مثل مرخص تشویقی که در اختیار فرماندهان می باشد . مرخصی استحقاقی که برای همه به طور یکسان وجود دارد و جزء حق سرباز است . مرخصی استعلاجی که برای درمان بیماری سرباز به وی تعلق میگیرد . مرخصی های روزانه هم برای سزبازان وجود دارد که اگر اهل همان شهر( یا حومه )  باشید که در آن خدمت انجام میدهید به شما مرخصی شبانه و اگر بومی نباشید به شما مرخصی شهری از ظهر تا عصر داده می شود . اکثر پادگانها هم پنج شنبه و جمعه را به سربازان بومی مرخی میدهند .

استحقاقی (جیره سرباز)

یک سرباز در طول خدمت موارد زیادی را به عنوان استحقاق (جیره ) دریافت می کند . از حقوق ماهیانه گرفته تا لباس و پوتین و واکس .  برای سرباز دفترچه بیمه صادر می شود .

آنکارد در ارتش جزء جدایی ناپذیر از سرباز می شود . سرباز وظیفه از بدو ورود باید انواع آنکارد را یاد بگیرد . از آنکارد خودش تا آنکارد تخت و وسایلش .

حتی ما در مرکز آموزش 05 کرمان خاک و سنگ ها ی روی زمین را هم آنکارد میکردیم !

بیدار شدن در حدود ساعت 4 صبح و خوابیدن ساعت 9 شب را باید بپذیرد و برنامه سین روزانه را یاد بگیر و طبق آن عمل کند .

برنامه سین برنامه ای است که مشخص می کند  سرباز از بیداری تا خواب  چه کاری باید انجام دهد . و این برنامه هر روز متفاوت است .

رژه بخش بسیار مهم دیگر در طول خدمت در ارتش است . ( خدا برایتان رژه در 05 کرمان را نخواهد !)  در پادگان های ارتش رژه و صبحگاه از برنامه های بسیار مهم است و روی آن شدیداً تاکید می شود . اگر سربازی نرفته اید پیشنهاد میکنم قبل از خدمت رژه رفتن اصولی را از کسی یاد بگیرید تا در طول خدمت راحت باشید و از اذیت فرمانده و عوارض رژه غلط دور باشید .

همواره در جیبتان شکلات  همراه داشته باشید تا اگر سرتان گیج رفت و نیاز پیدا کردید ( به خاط خبر دارهای طولانی در صبحگاه ) آن را بندازید بالا!

اطاعت از فرمانده را همواره یاد  داشته باشید و سعی نکنید از دستوراتش سرپیچی کنید چون که اگر او بخواهد شما را اذیت کند راههای زیادی بلد است و میتواند!

اما در صورت رفتار بد پرسنل دیگر با شما می توانید به بازرسی یا  عقیدتی سیاسی و در موارد خاص حفاظت اطلاعات  پادگان خود مراجعه و آنها را از رفتار بد دیگران نسبت به خودتان آگاه کنید .

بازرسی ، عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات پادگان سه قسمت بسیار مهم در تمام پادگان های ارتش هستند و از فرماندهی پادگان مستقل اند . توهین به شما – عدم رسیدگی به مشکلات – عدم دریافت جیره و استخقاقی – عدم دریافت حقوق – انجام اعمال خلاف مقررات و آیین نامه  و ... همه و همه از مواردی است که شما در صورت مشاهده می توانید به این سه قسمت گزارش دهید . و مطمئناً آنها رسیدگی میکنند . ( یکی از خوبی های ارتش همین مورد است . )

 

سازمان دهی ها :

در ارتش کلیه پادگان ها ستاد فرماندهی دارند که فرماندهی پادگان غالباً برعهده امیر ( همان سردار در سپاه و ناجا) و یا سرهنگ رده بالا است . او یک جانشین هم دارد که در نبود او کارها را انجام می دهد .

مجموعه دیگر پادگان ستاد پادگان است که یه رئیس دارد و رئیس ستاد شخص سوم پادگان است . و هماهنگی امور میان فرمانده پادگان و فرماندهان پایین دست را برعهده دارد .

ستاد پادگان 4 رکن دارد : رکن 1 -  رکن2  - رکن 3 و رکن 4

هر رکن یک رئیس دارد . و این ارکان امور خاصی را انجام میدهد . مثلاً رکن 4 مربوط به آماد و پشتیبانی و جیره است . رکن دو مربوط به نگهبانی ها و رکن 3 آموزش است  . رکن یک کار سنگین تری را بر عهده دارد و آن مدیریت نیروی انسانی و قرار گاهها و بسیاری امور متفرقه است . حفظ نظم – حفظ نظافت – حفظ استعداد – مرخصی ها و بسیاری دیگر از کارها با رکن یک است و شما در سربازی با این رکن چند برابر کار دارید .

پادگانها بخش های دیگری هم دارند مثل : مخابرات – آشپزخانه – خدمات – قرض الحسنه – کتابخانه – باشگاه ورزشی – مسجد – میدان تیر – میدان صبحگاه – کنت (امور مالی ) – بوفه و تعاونی مصرف – دژبانی – حمام – خیاطی و ...

 

 با تشکر


مطالب مشابه :


ده تا عکس از دوره آموزشی

این هم ده تا عکس از گروهان جهاد کربلا ٬ پایه خدمتی آبان ۸۶ . پادگان شهید ادیبی مرزن آباد
خاطره سربازی

این خاطره بسیار جالب رو که مربوط میشه به پادگان شهید ادیبی نظامی شهید ادیبی سایت خبری
خاطرات خدمت

ساری ،ساعت 6 صبح جلوی درب پادگان نیروی پادگان شهید ادیبی که بین بزرگترین سایت
دانستنی هایی نظامی

وب سایت اطلاع گروه موشکی شهید در پادگان های ارتش رژه و صبحگاه از برنامه
آدرس ونلفن فروشگاههای اتکا

آدرس: مرزن آباد ,جنب پادگان شهید ادیبی 5644519 5644519 * عاملیت اتکا نکا نکا اطلاعات سایت.
سردار قاسم کارگر که لیا قت باشهدا وجانبازان بودن برایش سخت شده وزودخودشو گم کرد

۱ دیدگاه آلبوم ناصر ادیبی, شهید گردان حمزه به پادگان دوکوهه اومد، بعضی از سایت مدیریت
شهدای لیله القدر استان کرمانشاه

از شهید وحید ادیبی که همیشه در سلام زیرشنی تانک های دشمن بعثی در پادگان ابوذر سایت
اعزام به خدمت

من ساعت 30/5 به پادگان رسیدم اما در به مرکز آموزشی شهید ادیبی ناجا که بین کوه سایت خبری
اولین داوطلب بمباران اسرائیل چه کسی بود؟

خلبان «عباس دوران» طی گفت‌وگویی با فارس رشادت‌های این خلبان شهید پادگان بعثی‌ها
شهدای مازندران

شهدای عملیات بیت المقدس ,پادگان در مورد شهید هوشنگ ادیبی سایت ایلیا علی
برچسب :