آشنایی با کایت موتوردار

آشنایی با کایت موتوردار

تاریخ و تمدن ملتها نشان می دهد ، انسان از بدو پا نهادن بر این کره خاکی بدنبال راه کردهایی برای ورود به آسمان بوده است ، از این رو با رشد تکامل و علم بشری ، نقشه ها و و دستگاهای متفاوتی بر عرصه ورود به آسمان ره گشودند. بدلیل اینکه انسانهای متفاوتی در طول تاریخ در سراسر هستی در امر هوانوردی فعالیت می نمودند طبیعی است که سیلقه های گوناگونی در این امر دخیل باشد. در نتیجه انواع وسایل هوانوردی با کارکردهای متفاوت و اهداف گوناگون بر طبق سلیقه های متفاوت بشر متولد و تا به امروز تکامل یافته است .

میشود هواپیماهای آکروبات و ورزش چتربازی را حاصل ذهن انسانهای ماجراجو و هواپیماهای اختصاصی گران قیمت را حاصل نقشه های کاری یا تفریحی انسانهای مرفه دانست .

شاید شما هم مثل ما عاشق زیبایی آسمان بوده و مدام نظاره گر حرکت ابرها و دیگر مخلوقات خداوند در آسمان باشید. شاید هم علاقهمند باشید با حداقل هزینه همانند یک خلبان به هوانوردی آرامش بخشی بدون مزاحمت بپردازید و الخصوص همانند من علاقه ویژه ای داشته باشید که در دستگاهی بنشینید که در حین پرواز براحتی از تماشای مناظر طبیعت ، بدون مزاحمت پنجره های هواپیما بهره ببرید و همچنین در حین پرواز از آب و هوای پرواز نیز لذت برده و بادهای آسمان صورت شما را نوازش نمایند .

برای این منظور ما کوچکترین هواپیمای جهان یعنی کایت موتوردار را پیشنهاد می کنیم .

در دهه های گذشته مشتاقان پرواز بیشمارند که با دستگاه کایت (بدون موتور) آشنا شده و به علت سکونت در شهر های نزدیک کوهستان از این دستگاه به خوبی بهره می بردند .

از آنجا که دستگاه کایت (بدون موتور) بدلایل فراون از جمله اینکه نسبت به دیگر وسایل هوانوردی موتوری کم هزینه و حمل و نقل آن آسان بوده و همچنین جهت نگهداری به آشیانه بزرگ نیاز نداشته و... ، در گذشته تا به کنون ، در خیل عاشقان پرواز از جایگاه ویژهای برخوردار بوده است .

عهده کثیری علاقهمند به پرواز نیز بودند که به طرق گوناگون از جمله مسافرت به نقاط کوهستانی ، با کایت (بدون موتور) آشنا گردیدند اما به علت سکونت در شهرهای بزرگ صنعتی و دوری از کوهستان ، قادر به پرواز با کایت (بدون موتور) نمی گشتند .

از این رو عاشقان پرواز ، در مناطق فاقد کوهستان نیز جهت استفاده از کایت ، راه کارهایی در گذشته به مرحل اجراء نهادند. از جمله این راه کارها ، قرار دادن موتور میکانیکی و پروانه در این دستگاه ، جهت خنثی نمودن جاذبه زمین و تولید نیروی بالا برندگی (نیروی برا) به هنگام پرواز می باشد. برای استقرار تراز مناسب دستگاه بر روی زمین و همچنین از بین بردن اصطحکاک در هنگام برخاستن از زمین نیز ، آنرا به محور و چرخها تجهیز نمودند .

تحقیقات بعمل آمده در مورد تاریخ رشد وسایل هوانوردی نشان دهنده اینست که مرکز تحققات هوانوردی ایالات متحده ، ناکا (ناسای سابق) ، در شکلگیری و گسترش این ابتکار فعالیت چشمگیری داشته است .

کایت موتوردار بجهت داشتن محور و چرخ ، باید دارای باند پرواز و فرود باشد که این ویژگی باعث افزایش هزینه ها و همچنین مانع قدرت مانور این دستگاه می باشد که می توان گفت موثرترین عامل منفی در همگانی شدن این دستگاه لذت بخش شده است . طبیعی است در نقاط مختلف جهان ، دستگاه کایت موتوردار نیز ، پا به پای رشد و تکامل وسایل پروازی تکامل یافت . برای توضیحات بیشتر به معرفی یک نوع کایت موتوردار با نام (سالار) که در حال مونتاج در ایران است می پردایم .

استقرار شرکت پرآور پارس (واحد تولید گلایدر ، جایروکوپتر و کایت موتوردار) به شرط عدم توسعه ، مطابق با نقشه تأیید شده در دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری و با رعایت مقررات زیست محیطی در تاریخ 28بهمن 1386 کمیسیون امور زیربنایی صنعت و محیط زیست که از چندین سرپرست وزارت خانه تشکیل می شود بنا به پیشنهاد وزارت صنایع و معادن تصویب گردید .

رئیس جمهور این مصوبه را 5 فروردین 87 تائید و پرویز داودی ، معاون اول وی ، آن را در 14 فروردین 87 برای اجرا ابلاغ کرده است . این شرکت از سالیان گذشته به طراحی و ساخت گلایدر ایرانی نسیم اشتغال داشته است و مونتاژ کایت موتوردار و سپس تولید بخش هایی از آن و عرضه با نام ایرانی سالار و نیز کپی از هواپیمای فوق سبک پلیکان و هم اکنون مونتاژ جایروکوپتر اسپانیایی Ela از دیگر فعالیت های این شرکت است .


كايت موتوردار سالار
این مدل طرح شرکت اکیلر(Aquilair) فرانسه می باشد که ابتدا با هدف تفریحی و آموزشی به تولید انبوه رسید. عمده تفاوت آن با کایت (قابلیت پرواز از روی باند ، مداومت پروازی ، قدرت مانور بالا و ...) باعث شد تا استقبال فوق العاده ای از این وسیله در سر تا سر جهان انجام پذیرد و آن را یکی از موفقیتهای تجاری شرکت اکیلر قرار دهد که منتاژ آن را تحت لیسانس این شرکت در ایران شاهد هستیم. کایت موتوردار سالار از جمله بهترين كايت‌های اروپا می ‌باشد ، كه بدنه آن در شركت پرآورپارس تحت ليسانس شركت اکیلر (Aquilair) فرانسه و بال آن نيز تحت ليسانس شركت General Aviation اوکراین با تكنولوژی روز طراحی می ‌گردد كه هر دو محصول توسط موسسه استاندارد هوايي DULV آلمان مورد تاييد قرار گرفته‌اند .

ساختار
بال از جنس پارچه‌های مقاوم با اسكلت آلومينيومی و ساختار اصلی بدنه از نوع آلومينيوم با پوشش‌های كامپوزيتی می ‌باشد .

ارابه فرود
از نوع ثابت سه چرخ است و قابليت نشست و برخاست در باندهای نيمه آماده را نيز دارا می ‌باشد. بال توسط يك پيچ سريعاً به بدنه نصب می ‌شود و جهت حمل و نقل به راحتی قابل جمع شدن میباشد .

آلات دقيق
استاندارد و شامل ساعت كاركرد موتور ، نشان دهنده ميزان سوخت ، دورسنج ، دماسنج آب موتور ، ولت متر ، ارتفاع‌سنج ، سرعت‌سنج عمودی و سرعت‌سنج افقی می ‌باشد .

نيروي محركه
موتور دو سيلندر Rotax 582 dcdi 64 hp)) و مخازن سوخت 30 و 50 ليتر تعبيه شده است و ملخ آن از نوع سه پره تمام كربن با قابليت تنظيم گام بر روی زمين می ‌باشد .
امتیازات کایت موتوردار

1) قابلیت حمل مجروح
۲) استفاده از بنزین خودرو
۳) قابلیت نشت و برخواست در آب
۴) دارای صندلی مخصوص پرش چترباز
۵) جابجایی سریع توسط یدک کش و خودرو
۶) سهولت و هزینه پایین آموزش و نگهداری
۷) قابلیت پرواز در باند های خاکی ، چمن و ...
۸) قیمت مناسب وسیله و پایین بودن هزینه پرواز
9) قابلیت نسب دوربین ، تصویر برداری و ارسال تصویر
10) همچنين قابليت نصب چتر نجات برای بازيافت كل وسيله و سرنشين را دارا مي‌باشدمشخصات

ارتفاع / 3/2 متر
وزن كل / 450 كيلوگرم
دهانه بال / 10/4 متر
طول بدنه / 8/2 متر
سطح بال / 16/5 متر مربع
وزن خالي / 190 كيلوگرم
حداکثر برد / 250 کیلومتر
سقف پرواز / 1500 fit
وزن بار مفید / 180 كيلوگرم
زاویه دماغه بال / 128 درجه
حداکثر نرخ سعود / 3/5
سرعت واماندگی / 45 كيلومتر
نسبت منتظری بال / 5/6
مسافت برخواستن / 100 متر
حداکثر سرعت مجاز / 145 كيلومتر
محدوده شتاب حدی / 4+ و 2-
حداکثر سرعت افقی / 130 كيلومتر
m/s نوع موتور / rotax582, 64HP

توجه: هرگونه کپی برداری از مطالب وبلاگ با درج نام وبلاگ انجمن هوانوردی شیراز بلامانع می باشد.

[email protected]


مطالب مشابه :


موتور پارس ( پیشروی جدید )

موتور جدید شرکت فارس موتور با یک کپی اولین و بزرگ ترین سایت تخصصی موتور های سنگین و
پیشرو 200 cc مسابقه ای (کورس) یا (وینر)

فقط موتور سیکلت - پیشرو 200 cc مسابقه ای (کورس) یا (وینر) - تمامی خصوصیات موتورهای موجود همراه با
باجاج پالس 220 سی سی یا (( Bajaj Pulsar 220 cc Dts-si ))

فقط موتور سیکلت - باجاج پالس 220 سی سی یا (( Bajaj Pulsar 220 cc Dts-si )) - تمامی خصوصیات موتورهای موجود
آشنایی با کایت موتوردار

انجمن هوانوردی شیراز - (انجمن هوانوردان جوان) پرواز با پارا گلایدر،سقوط آزاد و معرفی سایت
پيست موتور سواري بندرعباس(جمعه12اذر1389)

پيست موتور سایت Husaberg سايت سايت موتور سواري و اتومبيلراني استان فارس سايت موتور سواري
همایش بزرگ موتورسواری بمناسبت 22بهمن شهرستان تازیان

خلیج فارس مراجعه کنند یا به شهرداری تازیان مراجعه و با مسئول موتور سایت Husaberg
مشخصات فنی کیا اپتیما 2010

مشخصات فنی خودرو - مشخصات فنی کیا اپتیما 2010 - طراحی سایت، طراحی وب سایت، طراحی پورتال
برچسب :