گزارشی از بازار شب ،شاهین شهر

آنها که نمي توانند شغلي مناسب براي تامين حداقل معاش خود بيابند، گاه به دستفروشي روي مي آورند اما از آنجا که  روزها اجازه و امکان انجام چنين کاري را نمي يابند، در انتهاي شب در مرکزي گرد هم جمع مي شوند تا روزی خويش را در شبانگاهان طللب کنند.

بيشتر اين افراد، جواناني هستند که برخلاف آمال دوران نوجواني و تحصيل خود، اين شغل را برگزيده و ناخواسته به کسب و کار شبانه  کشيده شده اند. در این میان نکته جالب و عجیب آن است که فروشندگان شب ،همه مرد نیستند بلکه در میان آنها فروشنده های خانم نظرم را جلب می کند ، که یا  در کنار همسرانشان  دستفروشی  می کنند و یا به طور مستقل در این محل تا پاسی ازشب  از این فروش شبانه چرخ زندگی خود و خانواده را می چرخانند .وقتی از آنها علت انتخاب این کار را به عنوان شغلشان می پرسم ، یا سرپرست خانواده هستند یا خانواده را یاری می کنند و یا به صورت عادت و استقلال مالی و تفنن به این کار روی آورده اند .
فعاليت اينگونه افراد که براي تامين معيشت، ناچار شده اند بر خلاف طبيعت زندگي بشر و زندگي اغلب شهروندان، آغوش گرم خانواده را رها کرده و شب هنگام در هواي سرد زمستان به کار دستفروشي در زير نور کم فروغ چراغ برق خيابانها و ميادين روي بياورند، معمولا از ساعت 22 شب به بعد، يعني با کاهش نسبي ترافيک  و بسته شدن مغازه ها و پاساژها آغاز شده و معمولا تا ساعت دو بامداد بطول مي انجامد.


مرکز اصلي فعاليت این  دستفروشان در حال حاضر،ایستگاه مینی بوس ها  می باشد .
 ساعت نزديک يک بامداد است ؛ دستفروشانی که شانه به شانه یکدیگر بساط پهن کرده اند تا  از فروش کالا ،درآمدی بدست بیاورند  و عابراني که گاه به صورت خانوادگي در آن موقع شب پيدايشان شده است ،   جنب و جوشي ديده مي شود. جنب و جوشي که برخلاف ادعاي اغلب کاسبان نشان    مي دهد بازار کسب و کار در شب چندان هم بي رونق نيست، به ويژه آنکه در  میان  اجناس دستفروشان اجناس خارجی را به راحتی و با قیمتی کمتر از مغازه دارها می توا ن پیدا کرد.

خانم  50 ساله که دوست ندارد نامش را بگوید همراه عروس و پسرش ،فروشنده لوزام آرایشی  گفت:تقریباً 10 سال کار دستفروشی  در شب را انجام می دهم ،قبلاً که،کنار پیاده رو فردوسی مشغول فروش اجناس خود بودیم ،فروشی بهتری داشتیم .چون بلاخره عبور و مرور در خیابان اصلی شهر خیلی بیشتر بود .

شقایق 30 ساله  فروشنده لوازم آرایشی می گوید  :من و همسرم و مادر شوهرم از را ه فروش لوازم آرایشی  امورات زندگی خود را می گذارنیم،اجناس ما خیلی با کیفت تر و ارزانتر  از اجناس مغازه ها می باشد  به همین خاطر مشتریان ثابت زیاد داریم . به طور متوسط شبانه 1500 نفر به این بازار مراجعه می کنند، فروش ما هم خدا را شکر خوب است .

عروسک های رنگارنگ ،خرس های تپل و مپل صورتی رنگ با پاپیون ، قورباغه هایی با پا های دراز تر از حد تصور پت و مت ،پلنگ صورتی و...

محمد 27 ساله ،فرشنده این عروسک هاست .او در مورد علت اشتغال به دستفروشی آن هم در نیمه شب گفت:اگر کار درست و حسابی داشتم که به این کار نمی پرداختم ؛ از این راه زندگی خودم همسرم و خواهرم را می چرخانم .

خانم 25 ساله مشغول تا زدن شالهایش می باشد و همین طور که روسریها را مرتب می کند می گوید این مشتریها اعصاب آدم را خورد می کنند فکر می کنید اگر از سر نیاز نبود حاظر بودم سر 500 تومان کم و زیاد ،با هر کسی بحث و جدل کنم ،او به طنز می گوید : اگر بخواهم زندگیم را برایتان بگویم کاغذ دفتر کم می آورید .

 

سیمین 26 ساله و  مجرد می گوید :باید دستم توی جیب خودم باشه ، مجرد و متاهل نداره مجردها هم خرج دارند  نمی تونم برای مخارج زندگیم جلوی پدرم دست دراز کنم ،در کل این کار را دوست دارم  اینطوری رو ی پای خودم هستم .

میلاد 50 ساله  فرشنده پوشاک ، در حالی که داد می زند« پوشاک زنانه ،مردانه ،پچه گانه ببر»  می گوید اوضاع خوب است ،درآمد خوبی داریم با وجودی که سود چندانی روی لبا س نمی کشم اما خدا را شکر خوب است ،به دلیل اینکه توان خرید مردم پایین است وقتی به ما مراجعه می کنند، جنس های ما مرغوب است و قیمت آن از مغازه دارها کم تر است استقبال خوب است و اکثر مشتریها ثابت هستند.

لیلا 28 ساله  همراه هسرش بساط کرده، او فروشنده ی لوازم خانگی است ،لیلا می گوید تابستان اوضاع خوب است اما زمستان باید گشنگی بکشیم ،شبانه 600 -500 نفر مراجعه داریم که تعدادی از آنها از گز و گرگاب حتی اصفهان و خمینی شهر می آیند چون قیمت ها مان خیلی خوب است .

در این شب ها ،شهروندانی نیز هستند که بصورت خانوادگی یا به تنهایی در محل اجتماع دستفروشان حاظر هستند تا احیاناً،به امید یافتن جنسی ارزانتر ،خرید خود را در نیمه شب انجام دهند.

مهناز30 ساله  که سخت غرق  دیدن لوازم خانگی است می گوید : اینجا هم فال هم تماشا در این شب های تابستان که از بلندی روز و گرمای آن کلافه می شوم همراه خواهرم یا دوستانم هفته ای 3-2 با به این بازار می آیم ،شاید چندان قدرت خرید نداشته باشم اما بلاخره هم به بهانه دیدن پیاده روی کردم هم جنس ها را دیدم بلاخره دیدنم هم خوب ،گر نخوردیم نون گندم دیدیم دست مردم  .

فریده 40 ساله همراه پسر و دخترش  هفته ای دو بار به بازار می آید ،فریده می گوید همه ی ماحیتاج زندگی را از این جا تهیه می کنم ،از لوازم آشپزخانه گرفته تا لباس برای بچه ها و خودم همسرم  حتی خرید کادو ، اجناس خوبی در این بازار گیر می آورم .

شلواری که در مغازه 80000 تومان است از این بازار با 60000 تومان برای پسرم خریدم

افسانه همراه دو دخترش که برای میهمانی به شاهین شهر آمده ،می گوید بازار خوبی است قیمت ها هم بد نیست ،هر موقع که به شاهین شهر بیایم حتماً برای خرید مراجعه می کنم .

پوپک 40 ساله  می گوید: اولین بار است به ا ین بازار آمده ام فکر نمی کردم قیمت ها به خوبی باشم برایم قابل توجه بود به خصوص که همه ی اجناس  ها در یک مکان موجود است .


مطالب مشابه :


شاهین شهر؛ تاریخچه، جامعه شناسی، و مدیریت اجتماعی سیاسی آن

شاهين شهر بهتر - شاهین شهر؛ تاریخچه، جامعه شناسی، و مدیریت اجتماعی سیاسی آن - شاهين شهر بهتر
ماهی قرمز برای شب عید نخرید

کتاب شهر - بانک اطلاعات شهری شاهین شهر - ماهی قرمز برای شب عید نخرید - اطلاع رسانی شهری , آگهی
واحد های شمارش و اندازه گیری

کتاب شهر - بانک اطلاعات شهری شاهین شهر - واحد های شمارش و اندازه گیری - اطلاع رسانی شهری , آگهی
گزارشی از بازار شب ،شاهین شهر

در جستجوی زمان از دست رفته - گزارشی از بازار شب ،شاهین شهر - توکل به خدا سر لوحه کارهایم
مشخصات کبوتران ایران :

کبوتر شاهین شهر - مشخصات کبوتران ایران : - کبوتر شاهین شهر - کبوتر شاهین شهر
انتقاد آیت الله مکارم از تورم و گرانی

کتاب شهر - بانک اطلاعات شهری شاهین شهر - انتقاد آیت الله مکارم از تورم و گرانی - اطلاع رسانی
داستان سرا پا حقیقت قسمت دوازدهم ( آخرین قسمت )

شهر من، من به تو می سر کار ، حتما سر شما هم کلاه گذاشته ، گفته این مغازه واسه اونه ؟ شاهین :
پیروزی شاهین بوشهر در شیراز

هوادار شاهین در شهر شعر و موقع ورود به ورزشگاه یکی از مغازه داران اطراف ورزشگاه
مغازه دار طبیعت دوست شهر ما

جغرافیای طبیعی کازرون - مغازه دار طبیعت دوست شهر ما - معرفی جغرافیای طبیعی کازرون و استان فارس
مقاله

دبستان ابتدایی شهید پرخاش شاهین شهر - مقاله - دبستان ابتدایی شهید پرخاش شاهین شهر مغازه
برچسب :