طرح جامع شهر داراب :

 

طرح جامع شهر داراب :                       محقق: شهدخت صفري

استاد راهنما : جناب مهندس سیدحمیدرضا طبیبی

شناخت تاريخچه : داراب يكي از شهرهاي قديمي فارس با نام قبلي دارابگرد يا دارابجرد بوده كه آثار آن در فاصله كيلومتري جنوب غربي شهر داراب كنوني موجود است.

داراب كنوني به تدريج كه شهر قديمي رو به ويراني مي گذاشته در جنب آتشكده آذرش (مسجد سنگي) به وجود آمده به شهر جنب معروف گرديد و مردم شهر قديم به تدريج جلاي وطن كرده و در شهر جديد مسكن گزيدند.

علل پيدايش:

در كتب تاريخي چنين آمده است كه دارا پسر بهمن پسر اسفنديار ،پسر گشتاسب ،شاهنشاه ممالك ايران در ميان جلگه بلوك داراب ،دايره اي كه دور آن نزديك به فرسخي بود پرگار بركشيد و بر آن دايره ،باروني نهاد، و شهري به نام خود ساخت آن را داراب نام نهاد و خندقي برگرد اين شهر كنده اند. اين خندق بنا به روايات فارسنامه ي در دوره قاجاريه باقي و پر از آب است.

موقعيت جغرافيايي:

شهر داراب در جنوب شرقي شيراز و به فاصله 276 كيلومتري آن در 54 درجه و 33 دقيقه طول شرقي و 28 درجه و 47 دقيقه عرض شمالي و در ارتفاع 180 متري از سطح دريا در شمال شهرستان داراب قرار گرفته و مركز اين شهرستان مي باشد . اين شهرستان از شمال با شهرستانهاي نيريز، استهبان و از جنوب با شهرستان لار و از غرب و شمال غرب با شهرستانهاي جهرم و فسا و از سمت شرق با استان كرمان همسايه است و وسعت آن حدود 1172 كيلومتر مربع مي باشد. شهر داراب از اطراف توسط رشته كوهها و ارتفاعات محدود گرديده است.

موقعيت اقليمي منطقه داراب با استفاده از سيستم طبقه بندي ماراتن اقليم خشك معرفي شده است.

نحوه استفاده از كاربري اراضي:

5000 هكتار است كه 8/229 هكتار آنرا سطح بافت پر مسكوني تشكيل مي دهد. ميزان خالص تراكم ناخالص 32 نفر در هكتار با شهرهاي ديگر استان فارس نشان مي دهد كه سطح شهر گسترده و فضاي غير شهري موجود نسبتا زياد است كه از آن جمله فضاهاي كشاورزي و باغات موجود در شهر است.

قسمت عمده كاربريهاي شهري را شبكه ارتباطي و تاسيسات حمل و نقل و انبار جمعا بالغ بر 335 هكتار تشكيل مي دهد كه 3/22 درصد كل اراضي را شامل مي شود و سهم سرانه ارتباطي را برابر با 64 متر مربع بدست مي دهد.

بعد از سطوح مربوط به شبكه ارتباطي كاربري مربوط به سطوح مسكن بالغ بر 8/292 هكتار مي باشد كه 5/19 متر مربع بدست مي دهد. سطح عمده ديگر باغات و مزارع برابر با 7/341 هكتار مي باشد. سطوح اصلي ديگر به غير از اراضي  بايد به ترتيب عبارت از فضاي سبز با 59 هكتار و آموزش برابر با 3/42 هكتار مي باشد.

خصوصيات كالبد شهر:

تقريبا 40 درصد از سطح شهر اراضي ساخته نشده شهري مي باشد (اين اراضي شامل اراضي باير- اراضي مزروعي – باغات – گورستان و.. مي باشد ). درصد بالايي از اراضي ساخته نشده اراضي باير مي باشد كه در قسمت شمال شرقي شهر قرار دارد. حدود 60 درصد از اراضي محدوده شهر شامل سطوح ساخته شده شهر مي باشد كه كاربريهاي مختلف شهر و درصد هريك نسبت به سطح ساخته شده است. فضاي مسكوني و شبكه ارتباطي با 691 هكتار معادل 8/76 درصد اراضي ساخته شده عمده ترين كاربريهاي شهر محسوب مي شود كه در آن كاربري مسكوني با 382 هكتار معادل 5/42 درصد و شبكه ارتباطي با 309 هكتار معادل 4/34 درصد از سطح ساخته شده شهر را در بر مي گيرد.

جمعيت شهر داراب جمعيت شهرستان داراب در سرشماري 1375 بالغ بر 210935 نفر بوده كه از اين تعداد حدود 35/. در مناطق شهري  و 65/. در مناطق روستايي ساكن بوده اند. جمعيت شهرستان داراب سال 1385 جمعيت خانوار 40505  جمعيت كل 177938 ،جمعيت ساكن شهري 66903 جمعيت روستايي 108577 و غير ساكن 2458 نفر است. شهرستان داراب از لحاظ تقسيمات سياسي داراي 4 بخش و 16 دهستان است. تعداد مراكز شهري موجود در اين شهرستان سه شهر به نام هاي داراب، حاجي آباد و جنت شهر است كه بزرگترين آنها شهر داراب است.

 

وي‍ژگيهاي اقتصادي و جميعيت شهر داراب:

شهر داراب به عنوان مركز شهرستان داراب داراي 48130 نفر جمعيت است كه معادل 8/22 درصد از كل جمعيت شهرستان را شامل مي شود و نسبت به سال 1365 داراي رشد ميانگين 5/. بوده است. در سال 75 تعداد خانوار شهر داراب معادل 9505 خانوار با بعد خانوار 06/5 نفر بوده است.

جمعيت فعال شهر داراب شامل 11010 نفر شاغل و 1235 نفر بيكار جوياي كار است كه در مجموع 12245 نفر هستند. از مجموع شاغلان شهر داراب حدود 10 درصد در فعاليت هاي كشاورزي و امور وابسته به آن از قبيل زراعت باغداري ،دامداري، مرغداري و ساير مورد مشابه و حدود 23 درصد در فعاليت هاي توليدي و صنعتي شامل زير بخشهاي ساختمان و آب و برق و گاز و در حدود 67 درصد در بخش خدمات اشتغال دارند كه اين نسبتها سيماي خدماتي وضعيت اقتصادي شهر را نشان مي دهد.


مطالب مشابه :


مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم وجدید دانشگاه آزاد داراب برگزار شد

به گزارش خبرنگار داراب آنلاین صبح امروز مراسم تودیع و معارفه روسای پیشین و سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد داراب با حضور دبیر منطقه یک دانشگاه آزاد
تاریخچه و سابقه تاسیس

از مهر ماه 1372 مدرسه راهنمایی سما واحد داراب با نام غیرانتفاعی امام سجاد (ع) با تعداد 30نفر ... این واحد آموزشی کار خود را در مکان کلاسهای دانشگاه آزاد اسلامی و با کمترین
قطار شناور مغناطیسی

علوم و مهندسی پلیمر دانشگاه آزاد داراب - قطار شناور مغناطیسی - علوم و مهندسی پلیمر دانشگاه آزاد اسلامی داراب.
افتخارات

سمانه پاکیزه خو پرستاری آزاد داراب طیبه شریعتی پرستاری آزاد داراب ... پرستاری آزاد داراب کریم پاکیزه خو کارشناسی ناپیوسته مهندسی بهداشت محیط دانشگاه دولتی
طرح جامع شهر داراب :

طرح جامع شهر داراب : محقق: شهدخت صفري. استاد راهنما : جناب مهندس سیدحمیدرضا طبیبی. شناخت تاريخچه : داراب يكي از شهرهاي قديمي فارس با نام قبلي دارابگرد يا
جدیدترین اخبار داراب

دبير کانون دانشجويي هلال احمر دانشگاه آزاد داراب با اشاره به آشنايي خوب و مناسب مردم داراب با فعاليت هاي هلال احمر به دليل قدمت و پيشينه حضور اين نهاد بشر دوستانه
عکس هایی از طبیعت داراب

داراب يولداش - عکس هایی از طبیعت داراب - تاریخی ..اجتماعی .. فرهنگی. ... صنایع دستی گردشگری داراب · دانشگاه آزاد داراب ... وحيد (عكس داراب ) · ************** · دانشگاه
اعتراض محمد باقر مهاجر به یک انتصاب عجیب

به گزارش خبرنگار داراب آنلاین عصر امروز شنبه 29 تیرماه راس ساعت 18 مراسم ... مهاجر دکترای تاریخ معاصر ایران اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد داراب
هفتادمين سالگرد تأسيس باغ ملي راپاس بداريم (2)

تا اين زمان همه خيابانهاي داراب و از جمله خيابان محمد رضا شاه و حواشي باغ ملي خاكي بودند و روزانه توسط رفتگران جهت ... و تلفن خانه و شهرباني و زندان و مدارس شهر آزاد و بهار در حاشيه شرقي و بانك كشاورزي در حاشيه جنوبي آن قرار داشتند. .... دانشگاه آزاد داراب
دوره HSE-MS شهرستان داراب

نام دوره : مدیریت ایمنی، بهداشت محیط زیست HSE-MS. زمان دوره : 20 اسفندماه (چهار شنبه). مکان برگزاری : دانشگاه آزاد داراب. ساعت شروع کلاس : 8:30 صبح تا 16:30 عصر.
برچسب :